Nasıl Seçilir: Dizüstü ve Masaüstü Bilgisayar Karşılaştırması

Önemli Noktalar:

  • Sistem performansı, dizüstü veya masaüstü bilgisayar seçiminden çok sistem bileşenleriyle ilgilidir.

  • Bir dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayarla benzer bir performans sergileyebilir fakat masaüstü bilgisayarlar genellikle daha geniş bir G/Ç desteği sağlar.

  • Dizüstü bilgisayarlar, kompakt form faktörleri yüzünden sınırlı oranda yükseltilebilir.

  • Masaüstü bilgisayarlar daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Dizüstü bilgisayar mı yoksa masaüstü bilgisayar mı almalısınız? Bu büyük karar, bilgisayarınızla neler yapabileceğinizi ve yapamayacağınızı belirleyecektir. Size en uygun olanı seçmeniz için ikisinin de avantajlarını açıklayacağız.1

Dizüstü ve masaüstü oyun bilgisayarı arasında seçim yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör vardır. Bir dizüstü oyun bilgisayarı daha ufak ve taşınabilir olsa da bir masaüstü oyun bilgisayarı daha geniş ve özelleştirmeye daha uygundur. Her ikisi de harika seçenekler fakat ikisinin de güçlü ve zayıf yönleri var.

Hangi form faktörü bilgisayar deneyiminize en iyi katkıyı sağlayacak? İkisinin de kendine has özelliklerine bakıp örnekler üzerinden inceleyelim.

Performans

Size mantıksız gelse bile performans, seçeceğiniz bilgisayar konusunda büyük bir etken olmamalıdır. Eskiden dizüstü bilgisayar sistemleri masaüstü muadillerine kıyasla güçsüz olmasıyla bilinirdi. Fakat artık bu durum her zaman geçerli değil.

Modern dizüstü oyun bilgisayarları inanılmaz derecede verimli ve güçlü olabilir. Masaüstü bilgisayarlar, üst düzey bileşenler ve ısıyla ilgili konularda hâlâ en üst düzeyde performans sergiliyor olsa da aradaki fark eskisine göre çok daha belirsiz.

Performanslar birbirine oldukça yakın. Bu yüzden göz önünde bulundurmanız gereken diğer unsurlara bakalım.

Taşınabilirlik

Dizüstü ve masaüstü oyun bilgisayarlarını karşılaştırırken ilk olarak her yerde kullanabileceğiniz bir bilgisayar mı yoksa daha büyük ve ağır olmasına rağmen daha fazla bağlantı noktası ve özelleştirme seçeneği sunan bir bilgisayar mı istediğinize karar vermelisiniz.

Laptop

Dizüstü bilgisayarın birincil gücü taşınabilirliktir. Doğru dizüstü bilgisayar ile bir masaüstü bilgisayarda yapabileceklerinizin çoğunu, hemen her yerde gerçekleştirebilirsiniz.

Genellikle evde vakit geçirmeyen biriyseniz bu esneklik oldukça faydalı olabilir. Her zamankinden daha kompakt olan yeni dizüstü bilgisayarları normalde masaüstü bilgisayar bulundurmayacağınız (ya da bulundurmamanız gereken) yerlerde, örneğin uçakta veya en sevdiğiniz kahvecide kullanabilirsiniz.

Öte yandan dizüstü oyun bilgisayarlarının çoğu, rekabetçi ve AAA düzeyindeki oyunları her yerde oynamanıza olanak sağlayan üst düzey donanıma sahiptir.

Dizüstü bilgisayarlar pil ile çalışır ve dahili ekrana, entegre klavyeye ve dokunmatik yüzeye sahiptir. Fakat doğru donanım birimleri ile evinizde masaüstü bilgisayara benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bağlantı istasyonları, fareler, klavyeler ve harici oyun monitörleri gibi ek ekipmanlarla dizüstü bilgisayarın çok yönlülük katarken ilk satın alma fiyatının ötesinde geçerek maliyeti artırır.

Masaüstü bilgisayar

Öte yandan masaüstü bilgisayarlar çok daha büyük olmakla birlikte pek taşınabilir değildir. En küçük form faktörü olan masaüstü bilgisayarlar bile bir prize ve monitöre ihtiyaç duyar. Bazıları tam boy kasalarını LAN partileri gibi özel durumlar için taşımayı dert etmese bile çoğu kişinin masaüstü bilgisayar deneyimi tek bir yerle sınırlıdır.

Ayrıca masaüstü bilgisayarlar, genellikle anakart veya PCIe* üzerinden bağlanan ayrı grafik kartı gibi genişleme yuvası cihazları sayesinde kapsamlı bir G/Ç desteği veya harici cihaz bağlama özelliği sunar. Bunun dışında kasa, ön tarafta bulunan USB ve ses bağlantı noktaları gibi daha fazla bağlantı seçeneği sunabilir. Bu, birden fazla monitör, standart olmayan çevre birimleri, ek USB bağlantı seçeneklerini destekler böylece daha dinamik ve esnek bir iş veya oyun istasyonu ortaya çıkarır.

Donanım Yükseltmeleri

Dizüstü bilgisayarların taşınabilirliğinin kötü tarafları da var. Kompakt form faktörleri, yükseltmeyi zorlaştırır. Birçok dizüstü bilgisayarda işlemci ve grafik kartı, anakarta lehimlenmiş haldedir ya da bunlara erişim oldukça zordur. Masaüstü bilgisayarlar, kolayca erişilebilir iç bileşenleri sayesinde bu konuda daha üstündür.

Laptop

Dizüstü bilgisayarların yükseltilmesi, kompakt tasarımları yüzünden çok daha zordur. Bazı dizüstü bilgisayarlar RAM'inizi veya depolama çözümünüzü yükseltmenize izin verse de ortalama bir kullanıcı için CPU veya GPU'yu yükseltmek neredeyse hiçbir zaman pratik bir seçenek olmayacaktır. Bir dizüstü bilgisayar satın alırken, bilgisayara sahip olduğunuz sürece büyük oranda aynı iç bileşenleri kullanacağınızı göz önünde bulundurun.

Masaüstü bilgisayar

Öte yandan birçok masaüstü bilgisayar, yükseltmeye uygundur. Modüler düzeni sayesinde bileşenler, daha kolay biçimde değiştirilebilir ve bu da donanımınızı gerektiğinde yükseltmenize olanak tanır. Bilgisayarınızın yaşı arttıkça yeni bir bilgisayar almak yerine masaüstü bilgisayarınızı en yeni donanımlarla güncelleyerek adım adım yükseltebilirsiniz.

Önceden oluşturulmuş masaüstü bilgisayarlar bile yükseltilmeye müsaittir. Fakat sistem üzerinde değişiklik yapmanın garanti koşullarını ihlal edip etmeyeceğini üreticinize sormanız gerekir.

Özelleştirme

Aynı zamanda masaüstü bilgisayarlar, fiziksel boyutları sayesinde dizüstü bilgisayarlara kıyasla çok daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.

Laptop

Dizüstü bilgisayar satın alırken genellikle RAM, CPU ve GPU ve bazen de ekran dahil olmak üzere temel bileşenler arasında seçim yapabilirsiniz.

Performansa ince ayar yaparak bir miktar esneklik elde edebilirsiniz ama genel anlamda, satın alma tarihinden makineyi değiştirene kadar aynı donanımı kullanırsınız.

Aynı şey dizüstü bilgisayarınızın görsel tasarımı için de geçerlidir. Hiç olmadığı kadar çok seçenek mevcut olsa da önceden var olan form faktörleri arasında seçim yapmanız gerekir ve özel boyama ile klavye arka ışıklandırması gibi özelleştirme seçenekleri oldukça sınırlıdır.

Masaüstü bilgisayar

Özelleştirme, masaüstü bilgisayarlara duyulan ilginin en büyük sebeplerinden biridir. Donanımı kolayca değiştirebileceğiniz için tamamen ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olduğundan ve istemediğiniz hiçbir şeyin olmadığından emin olabilirsiniz. Bir masaüstü bilgisayar şunları sağlar:

  • Özel donanım seçeneklerinde çeşitlilik. CPU'nuzda hız aşırtma yapmak2 ve özel sıvı soğutma sistemiyle optimum sıcaklık sağlamak ya da en küçük masaüstü oyun bilgisayarını kurmak isteyebilirsiniz. Sisteminizde nelerin bulunacağını tam anlamıyla kontrol ettiğinizde hemen her şey mümkündür.
  • Oldukça düzenli bir performans. Özelleştirilmiş donanım, bilgisayarınızın en yüksek performansta çalıştığından emin olmanızı sağlar. Masaüstü bilgisayardaki mevcut yüzey alanı, dizüstü bilgisayar ile karşılaştırıldığında güçlü soğutma çözümleri gibi hususlar için daha fazla alan anlamına gelir. Fanlar, hepsi bir arada (AIO) CPU soğutucular veya kişisel donanımınızın ihtiyaçları için tasarlanmış termal çözümler sunan gelişmiş özel soğutma sistemleri takabilirsiniz.
  • Estetik açıdan daha fazla tercih olanağı. Üstelik masaüstü bilgisayar estetik anlamda çeşitliliğe çok daha fazla olanak tanır. Kasanızın renginin ötesinde PC'nizin her bileşeni için farklı boyutlar, markalar, özellikler ve görsel tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Makinenizin performansını yalnızca dikkatlice seçilmiş donanım ve soğutma çözümleriyle özelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaratıcı vizyonunuzu görsel olarak eşsiz bir makineyle hayata geçirebilirsiniz.

Önceden kurulmuş bir cihaz tercih etseniz de üstün özelleştirme imkanından faydalanabilirsiniz. Bazı satıcılar, sistem kurulmadan önce yeni PC'nize nelerin dahil olacağını seçmenize izin verir. Yani bilgisayarı bizzat kurmak zorunda olmasanız bile evde kurulmuş bir masaüstü bilgisayarının avantajlarını elde edersiniz.

Yan yana Karşılaştırma

Masaüstü veya dizüstü bir oyun bilgisayarı arasında seçim yaparken doğru tercih diye bir şey yoktur. Biri diğerinden daha iyi değil.

Asıl mesele sizin için neyin önemli olduğu. İster dizüstü oyun bilgisayarının taşınabilirliğini ister kendi bilgisayarınızı kurmak da dahil masaüstü oyun bilgisayarlarının kapsamlı özelleştirme seçeneklerini tercih edin.

Dizüstü Bilgisayar: Temel Avantajlar
Masaüstü Bilgisayar: Temel Avantajlar
Üst düzey oyun için kullanılabilir
Üst düzey oyun için kullanılabilir
Evin içinde veya dışında kullanılabilir
Genellikle daha çok ve daha çeşitli G/Ç bağlantı noktalarına sahip.
Kolay kullanım ve bütünsel çözüm
Yükseltilebilir, modüler tasarım
Dizüstü Bilgisayar: Temel Eksiklikler
Masaüstü Bilgisayar: Temel Eksiklikler
Sınırlı özelleştirme ve bileşen yükseltme seçenekleri
Dizüstü bilgisayar kadar taşınabilir değil

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

2

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.