Nasıl Seçilir: Dizüstü ya da Masaüstü?

Dizüstü ya da masaüstü bilgisayar arasında seçim yapmak zor olabilir. Her birinin avantajlarını ele alacağız, böylece hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.1

Dizüstü ve masaüstü bilgisayar arasında seçim yaparken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç önemli faktör vardır.

Göze ilk çarpan fark, aynı zamanda en büyük farktır: Dizüstü bilgisayar daha küçük ve taşınabilirken masaüstü bilgisayar daha büyük ve daha özelleştirilebilirdir. Her ikisi de mükemmel bir seçenek olabilir ama bilgisayar deneyiminizi en iyi şekilde destekleyecek olan form faktörünü seçerken göz önünde bulundurulması gereken güçlü ve zayıf yönlere sahiptir.

Taşınabilirlik

Dizüstü bilgisayarın birincil gücü taşınabilirliktir. Bu, uzun zamandır masaüstü bilgisayara göre daha zayıf bir donanımı kabullenmek anlamına gelse de modern dizüstü bilgisayarlar eski rakiplerine kıyasla performanstan çok daha az ödün verir ve son derece güçlüdür.

Dizüstü bilgisayarlar pil ile çalışır ve dahili ekrana, entegre klavyeye ve dokunmatik yüzeye sahiptir. Her zamankinden daha kompakt olan yeni dizüstü bilgisayarları normalde masaüstü bilgisayar bulundurmayacağınız (ya da bulundurmamanız gereken) yerlerde, örneğin uçakta veya en sevdiğiniz kahvecide kullanabilirsiniz.

Dizüstü oyun bilgisayarları, nerede olursanız olun rekabetçi ve AAA oyunlar oynamanızı sağlayan üst düzey donanıma sahiptir. Bu taşınabilirlik çok büyük bir avantajdır ancak doğru çevre birimleri ile evinizde masaüstü bilgisayara benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz. Bağlantı istasyonları, fareler, klavyeler ve harici oyun monitörleri gibi ek ekipmanlarla dizüstü bilgisayarın çok yönlülük katarken ilk satın alma fiyatının ötesinde geçerek maliyeti artırır.

Doğru dizüstü bilgisayar ile bir masaüstü bilgisayarda yapabileceklerinizin çoğunu, hemen her yerde gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle evde vakit geçirmeyen biriyseniz bu esneklik oldukça faydalı olabilir.

Öte yandan masaüstü bilgisayarlar çok daha büyük olmakla birlikte pek taşınabilir değildir. En küçük form faktörüne sahip masaüstü bilgisayar bile priz ve monitöre ihtiyaç duyar. LAN partileri gibi özel durumlar için kasa taşımayı dert etmeyen insanlar olmasına rağmen çoğu insanın masaüstü deneyimi bir yerle sınırlıdır.

Taşınabilirlikten ödün verirken en yüksek performanslı donanıma sahip olabilirsiniz. Modern dizüstü bilgisayarlar inanılmaz derecede verimli ve güçlü olabilir; ancak son teknoloji bilgisayar donanımı, özellikle bir iş istasyonu arıyorsanız masaüstü bilgisayarlar genellikle en iyi seçenektir.

Ayrıca masaüstü bilgisayarlar, anakart ve genellikle ayrı bir ekran kartı gibi PCIe* ile bağlanan genişleme yuvası aygıtları ile kapsamlı giriş ve çıkış desteğine de olanak tanır. Bu, birden fazla monitör, standart olmayan çevre birimleri, ek USB bağlantı seçeneklerini destekler böylece daha dinamik ve esnek bir iş veya oyun istasyonu ortaya çıkarır.

Donanım Yükseltmeleri

Masaüstü bilgisayarların donanımıyla rekabet edebilecek dizüstü bilgisayarlar bulunur ancak bu cihazları yükseltmek çok daha zordur. Bazı dizüstü bilgisayarlar RAM'inizi veya depolama çözümünüzü yükseltmenize izin verse de ortalama bir kullanıcı için CPU veya GPU'yu yükseltmek neredeyse hiçbir zaman pratik bir seçenek olmayacaktır. Dizüstü bilgisayar satın alırken makinenin tüm kullanım süresi boyunca az ya da çok aynı sistem donanımını kullanacağınızı göz önünde bulundurun.

Öte yandan çoğu masaüstü bilgisayar yükseltmeye uygun olarak tasarlanmıştır. Modüler düzeni sayesinde bileşenler, daha kolay biçimde değiştirilebilir ve bu da donanımınızı gerektiğinde yükseltmenize olanak tanır. Bilgisayarınızın yaşı arttıkça yeni bir bilgisayar almak yerine masaüstü bilgisayarınızı en yeni donanımlarla güncelleyerek adım adım yükseltebilirsiniz.

Önceden oluşturulan makineler yükseltmeye uygun olmakla birlikte, sistem üzerinde çalışmanın garantiyi ihlal edip etmeyeceğini üreticinize danışmak isteyebilirsiniz.

Özelleştirme

Dizüstü bilgisayar satın alırken genellikle RAM, CPU ve GPU ve bazen de ekran dahil olmak üzere temel bileşenler arasında seçim yapabilirsiniz. Performansa ince ayar yaparak bir miktar esneklik elde edebilirsiniz ama genel anlamda, satın alma tarihinden makineyi değiştirene kadar aynı donanımı kullanırsınız.

Aynı şey dizüstü bilgisayarınızın görsel tasarımı için de geçerli. Hiç olmadığı kadar çok seçenek mevcut olsa da özelleştirme seçenekleri oldukça sınırlıdır ve bu nedenle önceden var olan form faktörleri arasında seçim yapmanız gerekir.

Özelleştirme, masaüstü bilgisayarın en büyük satış noktalarından biri. Donanımı kolayca değiştirebileceğiniz için tamamen ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olduğundan, ihtiyaç duymadığınız hiçbir şeyin olmadığından emin olabilirsiniz. İster CPU'nuzda hız aşırtma yapmak veya özel sıvı soğutma sistemiyle optimum sıcaklık sağlamak ister en küçük masaüstü oyun bilgisayarını kurmak isteyin: Sisteminizde nelerin bulunacağını tam anlamıyla kontrol ettiğinizde hemen her şey mümkündür.

Bu aynı zamanda donanımınızın en yüksek performansta çalıştığından emin olmanızı sağlar. Masaüstü bilgisayardaki mevcut yüzey alanı, dizüstü bilgisayar ile karşılaştırıldığında güçlü soğutma çözümleri için daha fazla alan anlamına gelir. Masaüstü bilgisayarlara kişisel donanım istekleriniz için tasarlanmış termal çözüm sunan fanlar, hepsi bir arada (AIO) CPU soğutucuları veya gelişmiş özel soğutma sistemleri takabilirsiniz.

Üstelik masaüstü bilgisayar estetik anlamda çeşitliliğe daha fazla olanak tanır. Kasanızın renginin ötesinde PC'nizin her bileşeni için farklı boyutlar, markalar, özellikler ve görsel tasarımlar arasından seçim yapabilirsiniz. Makinenizin performansını yalnızca dikkatlice seçilmiş donanım ve soğutma çözümleriyle özelleştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaratıcı vizyonunuzu görsel olarak eşsiz bir makineyle hayata geçirebilirsiniz.

Önceden oluşturulmuş bir cihaz tercih etseniz de bu üstün özelleştirme imkanından faydalanabilirsiniz. Bazı satıcılar, sistem kurulmadan önce yeni PC'nize nelerin dahil olacağını seçmenize izin verir. Yani bilgisayar kurmak zorunda olmasanız bile masaüstü bilgisayarının tüm avantajlarını elde edersiniz.

Sizin İçin Hangisi Doğru Seçim?

Her yerde kullanabileceğiniz All-in-One (AIO) bilgisayar olan dizüstü bilgisayarın en güçlü yönü, birden fazla yerde oyun oynamak veya çalışmak isteyenler için ideal olmasıdır. Masaüstü bilgisayarlar kapsamlı özelleştirmeye olanak tanır ve PC toplamak veya kendi özel donanım ihtiyaçlarına göre tasarlanmış bir bilgisayara sahip olmak isteyenler için yükseltmeye uygun tasarımıyla ideal bir seçimdir.

Dizüstü veya masaüstü bilgisayar satın almak söz konusu olduğunda tek bir doğru cevap yoktur. Biri diğerinden daha iyi değildir; asıl konu sizin için neyin önemli olduğu ve yeni bilgisayarınızı nasıl kullanacağınızdır.

Diğer Kaynakları Görüntüle

2019'da En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme

En iyi dizüstü oyun bilgisayarını nasıl seçeceğinize dair bir kılavuz. Dizüstü oyun bilgisayarı performansınızı optimize etmek için göz önünde bulundurmanız gerekenler.

Daha fazla bilgi edinin

Üç Olağanüstü Makine

İşte bilgisayar donanımı piyasasında şu anda en çok tercih edilen en güçlü üç bilgisayar.

Daha fazla bilgi edinin

Oyunun Merkezine Gidin

Uluslararası profesyonel oyunculardan ve Intel oyun teknolojisi uzmanlarından tavsiye alın. Oyununuzla ilgili her şey çok daha iyi hâle gelebilir.

Okumaya devam edin

Ürün ve Performans Bilgileri

1*Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.