İşlemci ve Hafıza Bir Araya Gelerek Oyun Tutkunlarına Hız Artışı Sağlar

Intel® Optane™ belleğe sahip yeni 8. Nesil Intel® Core™ işlemciler, oyunları başlatmayı ve oyun seviyesi yüklemeyi hızlandırır.1 2 3 4

“Boombox” olarak bilinen Isaac Charles5, yükseltilmiş bir masaüstü bilgisayarda ilk kez oynamanın canlı bir maç sırasında verdiği yüksek güç hissini çok iyi biliyor.

“8. Nesil Intel® Core™ i7 işlemcilere geçtiğimizde, birden ihtiyacımız olan tüm FPS (saniye başına çerçeve) hızını elde ettik,” diyor Overwatch* Ligi’ndeki Philadelphia Fusion ekibinin 20 yaşındaki üyesi. “Yakında sistemlerimize Intel® Optane™ hafızayı da ekleyerek çok daha hızlı yükleme süreleri elde edecek ve oyun deneyimimizi daha kusursuz hale getireceğiz.”

8.Nesil Intel® Core ™ işlemcileri ile Intel® Optane ™ belleği birleştiren masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, yüksek ayarlarda pürüzsüz oyun deneyimi için oyunculara Boombox benzeri performansı sağlar.

Ayrıca oyuncuların Intel® Optane ™ belleği olmadan oyunları benzer sistemlerden daha hızlı başlatmasına ve seviyelerini yüklemesine izin verir. Hiper iş parçacığının etkinleştirilmesi veya işlemcinizi hız aşırtmanız gibi, Intel® Optane ™ bellek kullanmak bilgisayarınızın performansının maksimum potansiyeline ulaşmasının garantilenmesine yardım edebilir.

Intel® Optane™ Hafıza ile Hız Artışı

Intel® Optane™ bellek, sık kullanılan uygulamaları ve dosyaları önyükleyerek ve bunlara erişimi hızlandırarak yanıt hızını artıran akıllı ve uyarlanabilir bir sistem hızlandırıcıdır. Üstelik tüm bunları sistem kapatıldıktan sonra hatırlamaya devam eder.

PC depolama, performans açısından her zaman önemli bir faktördür. Bazı yeni oyunlar 90 GB hatta daha fazla depolama alanına ihtiyaç duyduğundan, küçük ama hızlı solid state sürücülere (SSD) sığabilecek oyunların sayısı sınırlıdır. Intel® Optane™ hafızaya sahip bir bilgisayar, daha yavaş ve geniş kapasiteli bir sabit disk sürücüde (HDD) yüklü oyun koleksiyonlarının SSD’ye yakın hızlarda oynatılmasını mümkün kılar. Böylece en iyi oyun performansını elde etmek için büyük oyun dosyalarını daha küçük SSD’lere taşıma ihtiyacı ortadan kalkar.

Intel® Optane™ hafızaya sahip bir bilgisayar, daha yavaş ve geniş kapasiteli bir sabit disk sürücüde (HDD) yüklü oyun koleksiyonlarının SSD’ye yakın hızlarda oynatılmasını mümkün kılar.

Intel testleri, oyunların 8. Nesil Intel® Core™ i7 İşlemciye ve Intel® Optane™ hafızaya sahip masaüstü bilgisayarlarda Intel® Optane™ hafızaya sahip olmayan aynı sistemlere kıyasla yüzde 98’e kadar daha hızlı başlatılabildiğini2 3 ve oyun seviyelerinin 4,1 kata kadar daha hızlı2 4 yüklenebildiğini göstermektedir.

Benzer şekilde, Intel testleri 8. Nesil Intel® Core™ i7 işlemciye ve Intel® Optane™ hafızaya sahip dizüstü bilgisayar sistemlerinin, Intel® Optane™ hafızaya sahip olmayan ve depolama için yalnızca sabit sürücüden faydalanan sistemlere kıyasla, oyunları 2,9 kata kadar daha hızlı yüklediği2 6 ve oyun seviyelerini veri sürücüsünden 4,7 kata kadar daha hızlı2 7 yüklediği göstermiştir.

Bir kullanıcı, 8 GB yerine 16 GB ya da daha yüksek bir sistem belleğine (RAM) yatırım yapmak yerine, yalnızca 8GB bir bellek kurup sisteme 32 GB Intel® Optane™ hafıza ekleyebilir. Intel® Optane™ hafıza, oyun yüklemede ve diğer uygulamalarda daha fazla performans avantajı sunarken, DRAM’i doldurmak yerine verilerin Intel® Optane™ hafızada kalmalarını sağlar.

Daha İyi bir Oyun Deneyimi için Performans

“Sistem performansı çok önemli,” diyor geçtiğimiz yıl Philadelphia Fusion ekibinde oynamak üzere İsrail’den ayrılan Josue “Eqo” Corona8.

Intel® Core i3 işlemcisinin Overwatch için yeterli güce sahip olmadığını söylüyor.

“Sıkıntılar yaşıyordum, bir sorun vardı. Bu tür şeyler diğer oyunculara karşı kariyerinizi olumsuz etkileyebilecek büyük bir dezavantaj oluşturuyor,” diyor.

Kısa süre önce 8. Nesil Intel® Core™ i7 işlemciye geçen Corona şöyle devam ediyor:

“Daha iyi atışlar yapmaya başladım ve kendimi çok geliştirdim. Oyunla olan ‘zihinsel bağımı’ koparacak hiçbir şey yoktu, o yüzden faremi bir noktaya taşıdığımda istediğim gibi hareket edeceğini biliyordum. İşte bu noktada güçlü bir işlemcinizin olması büyük önem taşıyor. Ölürsem ve tekrar canlanmam gerekirse, takım arkadaşlarım beni bekleyemezler.”

Bir esports profesyoneli olmanın bir parçası, işi yapmak için en iyi araçları tanımaktır. Yüksek ayarlarda kusursuz oyun deneyimine ve oyunları daha hızlı başlatma ve oyun seviyelerini daha hızlı yükleme becerilerine ihtiyaç duyan oyun tutkunları, ihtiyaç duydukları performansı 8. Nesil Intel® Core™ i7 işlemciye ve Intel® Optane™ hafızaya sahip masaüstü ve laptop sistemlerinden elde edebiliyorlar.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Ek testlerle birlikte yukarıda bildirilen karşılaştırma testi sonuçlarının revize edilmesi gerekebilir. Sonuçlar, test sırasında kullanılan belirli platform yapılandırmalarına ve iş yüklerine bağlıdır ve belirli bir kullanıcının bileşenleri, bilgisayar sistemi ya da iş yükleri için geçerli olmayabilir. Sonuçların diğer karşılaştırma testlerini temsil etmeyebileceği gibi diğer karşılaştırma testlerinin sonuçları risk azaltma çabalarından daha az ya da daha çok etkilenebilir. 

3

Performans sonuçları 12 Mart 2018 tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8750H (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü + 256GB PCISe SSD + 1TB HDD) ile 8. Nesil Intel® Core™ i7 8750H (256GB PCIe* SSD + 1TB HDD) sistemlerini karşılaştıran Oyun Başlatma İş Yükü ile ölçülmüştür. Oyun Başlatma İş Yükü: Total War: Warhammer II Build: 5577.0 oyunu başlatıldıktan sonra ana tanıtım videoları devre dışıyken Ana Menü’ye ulaşana kadar geçen süreyi ölçen iş yükü Intel tarafından geliştirilmiştir (Başlatma). Intel® Optane™ hafıza Veri Sürücüsü Hızlandırma Yapılandırmaları: Intel® Core™ i7+ 8750H işlemci, PL1=45W TDP, 6C12T, Üretim öncesi OEM Sisteminde 4GHz’e kadar Turbo, Grafikler: NVIDIA GTX 1070, Bellek: 2x4GB DDR4, Depolama: 256GB 760P SSD (PCIe*) + 1TB HDD + 32GB Intel® Optane™ hafıza, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, MCU 0x84; Intel® Core™ i7-8750H işlemci, PL1=45W TDP, 6 Çekirdek/12 İş Parçacığı, Üretim öncesi OEM Sisteminde 4GHz’e kadar Turbo, Grafikler: NVIDIA GTX 1070, Bellek: 2x4GB DDR4, Depolama: 256GB 760P SSD (PCIe*) + 1TB HDD, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, MCU 0x84.

4

Performans sonuçları 12 Mart 2018 tarihinden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güvenlik güncellemelerini içermeyebilir. Ayrıntılar için yapılandırma bilgilerine göz atın. Hiçbir ürün mutlak güvenlik sağlamaz.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8750H (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü) ile 8. Nesil Intel® Core™ i7-8750H (Yalnızca HDD) işlemciyi karşılaştıran Oyun Seviyesi Yükleme İş Yükü ile ölçülmüştür. Oyun Seviyesi Yükleme İş Yükü: Ana menüden Total War: Warhammer II (Build: 5577.0) oyununda seviye yükleme (Seviye Yükleme) işlemi tamamlanana kadar geçen süreyi ölçen iş yükü Intel tarafından geliştirilmiştir. Intel® Optane™ hafıza Veri Sürücüsü Hızlandırma Yapılandırmaları: Intel® Core™ i7+ 8750H işlemci, PL1=45W TDP, 6C12T, Üretim öncesi OEM Sisteminde 4GHz’e kadar Turbo, Grafikler: NVIDIA GTX 1070, Bellek: 2x4GB DDR4, Depolama: 256GB 760P SSD (PCIe*) + 1TB HDD + 32GB Intel® Optane™ hafıza, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, MCU 0x84; Intel® Core™ i7-8750H işlemci, PL1=45W TDP, 6 Çekirdek/12 İş Parçacığı, Üretim öncesi OEM Sisteminde 4GHz’e kadar Turbo, Grafikler: NVIDIA GTX 1070, Bellek: 2x4GB DDR4, Depolama: 256GB 760P SSD (PCIe*) + 1TB HDD, İşletim Sistemi: Windows* 10 RS3 Build 1709, MCU 0x84.

5

Isaac Charles’ın Intel ile önceden mevcut bir ilişkisi vardır ve Intel® ürün incelemeleri için kendisine ürün verilmiş ya da ödeme yapılmıştır.

 

6

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere, diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8750H (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü + 256GB PCISe SSD + 1TB HDD) ile 8. Nesil Intel® Core™ i7 8750H (256GB PCIe* SSD + 1TB HDD) sistemlerini karşılaştıran Oyun Başlatma İş Yükü ile ölçülmüştür.

7

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere, diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Performans ve değerlendirme sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen http://www.intel.com.tr/benchmarks sayfasını ziyaret edin.

8. Nesil Intel® Core™ i7+ 8750H (32GB Intel® Optane™ hafıza modülü + 256GB PCIe* SSD + 1TB HDD) ile 8. Nesil Intel® Core™ i7-8750H (256GB PCIe* SSD + 1TB HDD) sistemlerini karşılaştıran Oyun Seviyesi Yükleme İş Yükü ile ölçülmüştür.

8

Josue Corona’nın Intel ile önceden mevcut bir ilişkisi vardır ve Intel® ürün incelemeleri için kendisine ürün verilmiş ya da ödeme yapılmıştır.