CPU'nun Oyun Deneyiminizi Nasıl Etkilediği

Önemli Noktalar:

  • NPC kalabalık animasyonları

  • Yıkım fiziği

  • Kumaş simülasyonu

  • CPU paralelliği

  • Yapay Zeka işleme

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

CPU'ların oyun deneyiminizi nasıl etkilediğini öğrenin. Total War: THREE KINGDOMS ve HITMAN 2 gibi oyunlar, oyun CPU'nuzun gücüne göre ölçeklenir.

Oyunları en yüksek ayarlarda oynamak, geliştiricinin niyetlerini ortaya çıkarmanın bir yoludur. Bu da daha kapsamlı, daha gerçekçi deneyimler ve daha titiz ayrıntı seviyeleri demektir. Ancak bir düğmeyi çevirerek çizim mesafesi, kumaş simülasyonu ve imha fiziği gibi ayarları "açmanız" yeterli olmaz. Her biri donanımınızın kalitesine göre ölçeklenir.

Peki daha yüksek kaliteli bir CPU'ya sahip olmak nasıl daha zengin bir oyun deneyimi sunuyor? Güçlü CPU'ların oyun deneyiminizi nasıl etkilediğini gösteren iki oyun olan Total War: THREE KINGDOMS ve HITMAN 2'nin arkasındaki teknik yönetmenlere sorduk.

Total War: THREE KINGDOMS

Total War: THREE KINGDOMS gibi gerçek zamanlı bir strateji oyununda, efsanevi savaşlar efsanevi boyutlardaki ordular anlamına gelir. Ancak gerçek şu ki, sahadaki her bir asker için hesap yapmak bilgisayarınız için inanılmaz derecede külfet olabilir.

THREE KINGDOMS'ın Teknik Yönetmeni Chalie Dell, "Total War 'ın savaşları ölçekleri nedeniyle benzersizdir," dedi. "Her birine animasyonlar, etkileşimler, yol bulma kararları vb. açısından çok ayrıntılı olarak uygulanan binlerce askeri modelliyoruz."

Ayrıca CPU, ekranda görüntülenen öğelere bağlı olarak aynı anda birçok görevi gerçekleştirir. Dell, "Binlerce askerden oluşan, iki dev cephede çatışmanın yaşandığı ve kameranın oldukça yakınlaştığı bir sahne alalım." dedi. "Bu durumda CPU'nun zamanı büyük ölçüde, varlık aracısı tabanlı çarpışmaları, çarpışma mekanikleri ve tüm varlıkları çizmek için matris yığınları oluşturma arasında bölünür." Başka bir deyişle CPU'nun aynı anda binlerce NPC'nin varlığını ve etkileşimini yönetmesi gerekir.

Bunlar, çok çekirdekli bir CPU'da işlem görevlerini farklı çekirdeklere devretmeyi içeren bir süreç olan paralelleştirmenin en iyi şekilde aracılık ettiği durumlardır. Bu nedenle THREE KINGDOMS'ın performansı mevcut çekirdek sayısına göre ölçeklenir. Dell, "Motorun ne kadar çok çekirdeği varsa sabit bir süre içinde o kadar çok asker sergileyebiliriz." dedi. "Bu en iyi şekilde Total War: THREE KINGDOMS'ın yeni Dynasty Modunda gösterilmektedir. Burada birim sayısını %500 oranında artırabilirsiniz. CPU'nuzda ne kadar çok çekirdek varsa o kadar iyi kare hızı elde edersiniz."

Ancak çoklu çekirdeğe sahip olmak dikkate alınması gereken tek önemli şey değildir. Dell, "Yapay zeka işleme gibi simülasyonumuzun belirli yönleri daha az paralellik gösteriyor." diyor. "Bunun gibi çok sayıda talimat tek bir çekirdeğe uygulandığında işlerin sorunsuz şekilde devam etmesi için daha yüksek bir saat hızı tercih edilir."

CPU'nun oyunlara güç sağlamak için birden fazla rolü vardır. Dell, "İş yükünü yaymak için düz hat performansı ve çoklu çekirdek, Total War oyuncuları için istenen CPU nitelikleridir." sonucuna varmıştır.

HITMAN 2

Mumbai'nin hareketli sokaklarından Miami'deki renkli yarış pistine kadar HITMAN 2'nin ayrıntılı ortamları, daha fazla çekirdekli bir CPU kullanırken çok avantajlı bir deneyim sunar. HITMAN 2 Teknik Yönetmeni Maurizio de Pascale, "Bilgisayarda oynanan HITMAN 2, daha fazla çekirdeğin sağladığı ek gücü kullanarak kalitesini ölçeklenerek artırabiliyor," dedi.

HITMAN 2 'nin oyun içi ayarları üç farklı "CPU simülasyonu" düzeyini de içerir: "Temel" dört çekirdekli makineler için, "daha iyi" altı çekirdekli makineler için, "en iyi" ise sekizden fazla çekirdekli makineler için varsayılan ayardır.

Peki "en iyi" ayarlarla oynamayı seçtiğinizde CPU, performansı nasıl etkiler? De Pascale, "Bu; ses, kalabalık, kumaş simülasyonu, NPC animasyonu ve yıkım gibi belli başlı şeyleri etkileyecektir." dedi. "Kalabalıklar daha yoğun olacak ve aynı zamanda özel animasyonlar ve davranışlarla daha fazla görsel çeşitlilik sunacak. Örneğin, Miami'de, pek çok kişinin kumaş şeklinde simülle edilmiş bayrakları salladığını göreceksiniz."

HITMAN 2'de en büyük evler 300 NPC'ye kadar olsa da NPC'lerin sadece küçük bir bölümü her karede tam bir güncelleme alır. Başka bir deyişle ekranda kaç tanesinin gösterileceğine bağlı olarak bazı NPC'lerin animasyonlarında diğerlerine göre daha düşük bir kare hızı gözlemleyebilirsiniz. De Pascale, "Bu, NPC'lerin daha düşük frekansta güncellenmesine ve animasyonlarında görünür kusurların ortaya çıkmasına neden olabilir." dedi. Daha fazla çekirdek olması çerçeve başına tam güncelleme alan NPC'lerin miktarını artırır. "Temel" düzey güncelleme 40, "daha iyi" düzey güncelleme 80 ve "en iyi" düzey güncelleme 120 NPC'dir.

Oyuncunun CPU gücünden etkilenen tek önemli unsur, kalabalık yoğunluğu değildir. İmha edilebilir nesneler, "en iyi" ayarları kullanırken daha fazla parçacık ve keskinlik üretebilir. Ses efektleri bile daha fazla çekirdeğe erişimden doğrudan yararlanır. "Daha fazla çekirdeğe sahip CPU'larda, evrişim yankı için daha maliyetli bir algoritma kullanıyoruz. Böylece, oyundan çok, daha gerçekçi ve etkileyici bir ses deneyimi elde ediyoruz." dedi De Pascale. Örneğin, "en iyi" ayarları kullanırken, yandaki odadan gelen silah sesi, Ajan 47'in şu anda ayakta olduğu odanın yankısını sahip olacaktır. Bu da silah atışını bizzat nasıl duyacağınız demektir. Ancak daha düşük ayarlar kullanıldığında silah sesi geldiği odadan yansıyarak daha az gerçekçi bir deneyime neden olabilir.

HITMAN 2 'yi üst düzey bir CPU ile oynandığında etkileyici bir deneyim haline getiren şeyin merkezinde gerçeklik ve sürükleyicilik vardır. De Pascale, "temel" ve "en iyi" ayarları kullanan oyuncuların, aynı oynanışla karşılaşacağını söylese de daha iyi ayarlarla oynamanın deneyimin genel kalitesini artırdığını kaydetti. De Pascale, "Bir anlamda, oyun bilgisayarınızdaki bu çok çekirdekli deneyim, tasarımcılarımızın oyun için tasarladıklarını daha çok öne çıkarıyor." diyor.

Daha Keskin Bir Göz ile Oyun Oynamak

Kısacası, CPU'lar oyun deneyimini daha gerçekçi hale getiren ve dünyayı daha kapsamlı hale getiren birçok öğeyi yönetir. Öte yandan, CPU'ların oyun deneyiminizi tam olarak nasıl etkilediğini bilmek, hem daha iyi bir bilgisayar sahibi hem de daha bilinçli bir oyuncu olmanızı sağlar.