Mükemmel Dizüstü Oyun Bilgisayarı Sistemi Nasıl Kurulur

Dizüstü bilgisayar hareket halindeyken idealdir ancak doğru donanım ve aksesuarlarla evinizde de masaüstü bilgisayara benzer bir deneyim yaşayabilirsiniz.1 2

Bir dizüstü oyun bilgisayarı, hareket halindeyken kolayca açılıp kullanılabilir. Öte yandan evde olduğunuzda ek donanımlardan faydalanarak masaüstü bilgisayara benzer bir deneyim yaşamak isteyebilirsiniz.

Doğru sistem ile daha büyük bir ekranda gerçekçi oyun deneyimleri yaşayabilir, oyun çevre birimleri kullanarak daha hassas kontrolün keyfini sürebilir, Thunderbolt™ 3 ile tüm aksesuarlarınızı ve ekranlarınızı sabit bir bağlayıcı görevi gören bir dock istasyonuna bağlayabilirsiniz.

Başka bir deyişle hem masaüstü oyun bilgisayarının birçok avantajını elde edip hem dizüstü oyun bilgisayarının sağladığı taşınabilirliğin keyfini sürebilirsiniz.

Dizüstü bilgisayar sistemi kurmanın ilk adımı doğru dizüstü bilgisayarı bulmaktır.

En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme: Temel Bilgiler

İhtiyaçlarınıza uygun bir şekilde dengeli bir sistem bulmak, dizüstü oyun bilgisayarı seçmenin temel zorluğudur. Yeni sisteminizin istediğiniz deneyimi sağlayacağından emin olmak için donanımı, tasarımı ve bağlantı seçeneklerini incelemeniz gerekir.

 • Bileşenler. İhtiyacınız olan performans kapasitesini sağlayacak bir GPU ve CPU seçin. Unutmayın ki çoğu dizüstü bilgisayarda bu iki kritik bileşeni kolayca değiştiremezsiniz. İstediğiniz oyunları tercih ettiğiniz çözünürlükte ve kare hızında oynamanız için ihtiyacınız olan bileşenlere sahip bir dizüstü bilgisayar arayın.
 • Bağlantı. Sisteminizin yeterli sayıda bağlantı noktası olduğuna emin olun. Özellikle harici monitörlere ve depolama aygıtlarına bağlanabilen Thunderbolt™ 3 gibi esnek bağlantı noktalarını tercih edin. Thunderbolt™ 3 bağlantı noktası, 40 Gb/sn'ye kadar çıkan aktarım hızı ile özellikle büyük dosyaları harici bir sürücüden aktarmakta çok kullanışlıdır. Tüm dizüstü bilgisayarlar, Thunderbolt™ 3 bağlantı noktalarını desteklemez. Karar verirken bunu göz önünde bulundurun.
 • Tasarım. İnce gövde, ince ekran çerçevesi veya alüminyum ve benzeri dayanıklı malzeme kullanımı gibi sevdiğiniz tasarım ögelerini arayın. Daha geniş ekranlı dizüstü bilgisayarlar (17 inç ve üstü), 13 veya 15 inçlik modellerden daha fazla yer kaplar fakat daha etkileyici bir deneyim sunabilir. Termal tasarımdaki gelişmeler sayesinde güçlü dizüstü bilgisayarlar bile oldukça ince olabiliyor. Bazı sistemlerin kalınlığı bir inçten daha az. Ağırlık ve fiyat, seçtiğiniz bileşenlere göre değişse bile yüksek performanslı ve küçük gövdeli bir dizüstü bilgisayar almak gayet mümkün.

En iyi dizüstü oyun bilgisayarını nasıl seçeceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

En Gerekli Aksesuarları Seçin

Doğru çevre birimleri, evde kullanılan bir dizüstü oyun bilgisayarı sistemini masaüstü bilgisayarın muadili bir hale getirebilir fakat kurulum için doğru alanı seçmek bu sürecin önemli bir adımıdır.

Sadece ihtiyaçlarınızı karşılamakla kalmayarak aynı zamanda keyifli vakit geçirmenizi sağlayan bir masa düzenini planlamak için bu fırsatı değerlendirin. Sevdiğiniz bir yer seçin ve prizin konumu, yönlendirici mesafesi gibi yaşam koşullarınıza özel durumları göz önünde bulundurarak önceden plan yapın. Sisteminizi kurarken geniş fare altlığı veya ses ekipmanı gibi istediğiniz aksesuarlara mutlaka yer ayırın.

Ayrıca ekranınızın nerede olacağını da göz önünde bulundurun. Masanızı, pencere veya diğer ışık kaynaklarının ekranda parlama ve yansımalara neden olmayacağı bir şekilde yerleştirmelisiniz.

Harici Ekranlar

Oyun tecrübenizi üst seviyeye çıkarmanın basit bir yolu, dizüstü bilgisayar ekranından daha büyük bir ekrana geçmektir. Dizüstü oyun bilgisayarınızı ayrı bir ekrana bağlamanın birtakım potansiyel avantajı vardır:

 • Farklı ekranlar arasında görev dağılımı. Bir ekranda oyun oynarken diğerinde sohbet uygulamanızı, canlı yayın yazılımınızı veya çalışmalarınızı açık bırakın.
 • Monitörünüzü ergonomik bir pozisyonda tutun. Monitörünüzün yüksekliğini üst kısmı göz hizanıza (veya biraz altına) gelecek şekilde ayarlayarak rahat bir izleme açısı sağlayabilirsiniz. Bu sayede ekrana bakarken başınızı eğmenize veya kaldırmanıza gerek kalmaz ve boynunuzun incinmesini engellersiniz.
 • Daha yüksek çözünürlüklü bir monitörü değerlendirin. Eğer dizüstü bilgisayarınızın bileşenleri daha yüksek çözünürlükte görüntü vermeye uygunsa çözünürlüğü 1440p veya 4K'ya yükseltmek, (eğer dizüstü bilgisayarınızın çözünürlüğü bunlardan daha düşükse) daha keskin bir görüntü elde etmenizi sağlar. 13 inç ila 17 inç dizüstü bilgisayar ekranından 27 inç (veya daha büyük) bir monitöre geçmek görüntü netliğini artırabilir ve ekran yırtılmasını önlemeye yardımcı olacak şekilde daha yüksek yenilenme hızı seçenekleri ve adaptif senkronizasyon çözümleri sağlar.
 • 144 Hz'lik (veya üstü) monitörler sayesinde daha yüksek yenileme hızı ile ekrandaki hızlı hareketleri kolayca takip edin. Birçok dizüstü bilgisayarın ekranı yüksek yenileme hızına sahip olsa bile bu özellik hepsinde yoktur. Bu teknolojiden yararlanan daha büyük bir ekrana geçmeniz oyun deneyiminizi geliştirebilir.
 • Oyun içinde daha geniş bir görüş alanı seçmenizi sağlayan ultra geniş monitörler sayesinde aynı anda daha fazlasını görün. Ultra geniş monitörler, standart 16:9 geniş ekranlardan daha büyük çerçeve oranlarına sahiptir. Geniş ekran filmleri sinemaskop çubukları olmadan izlemenizi sağlayan 21:9 ve hatta 32:9 çerçeve bunlara dahildir.

Harici ekran seçerken neyi göz önünde bulundurmanız gerektiğiyle ilgili daha fazla bilgi almak için kapsamlı monitör seçme kılavuzumuza bakın.

Oyun Fareleri ve Klavyeleri

Dizüstü oyun bilgisayarlarının dokunmatik yüzeyleri ve klavyeleri yıllar içerisinde önemli ölçüde gelişti. Bazı modeller sayısal tuşları da içeren tam boy klavye düzenine ve özelleştirilebilir ışıklandırmaya sahip. Fakat evdeki sisteminize bağladığınız özelleştirilmiş bir klavye veya fare, dizüstü bilgisayarda oyun deneyiminizi heyecan verici şekillerde değiştirilebilir.

Tam boy bir mekanik klavye ; retro bilgisayar laboratuvarı tarzı, neon arka ışıklandırma, minimalist ve yüksek kaliteli tuşlar gibi birçok farklı stil seçeneği ve tatmin edici bir yazım tecrübesi sunar. Doğru hissi ve zengin bir deneyimi elde etmek için farklı switch stilleri arasında seçim yapın. Farklı switch seçenekleri, tuşa basarken farklı seviyelerde güç uygulamayı gerektirir ve hacimleri değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden size en uygun switch türünü bulmanız gerekir.

Dizüstü bilgisayarların dokunmatik yüzeyleri birçok görev için idealdir fakat evde oyun oynamak için kaliteli bir oyun faresinden daha iyisini bulmak zordur. Özelleştirilebilir düğmeler ve ileri seviye optik sensörler, oyun deneyimini büyük ölçüde geliştirebilir. Çok çeşitli fare seçenekleri neredeyse her türden tercihe uygun bir deneyim sağlar.

Doğru fare altlığı da fare sensörüne uyum göstermesi için tasarlanmış yüzeyi sayesinde oyun sisteminize katkı sağlayabilir.

Fare altlıkları, oyuncuların fare hassasiyetini düşürüp bunu telafi etmek için fareyi daha uzağa kaydırdıkları Counter-Strike gibi oyunlarda fare imlecinin daha duyarlı bir şekilde hareket etmesini sağlar. İplik sayısı ve sürtünmeyi azaltan yüzey, hassasiyeti etkiler. Arka yüzeyin dokusu da fare hareket halindeyken altlığın sabit kalmasına yardımcı olur.

Birçok bilgisayar aksesuarında olduğu gibi fare altlığı seçenekleri de oldukça fazla. Entegre kablosuz şart etme özelliğinden özel tasarlanmış doku ve sürtünme profillerine kadar birçok seçenek de bunlara dahil.

Bilgisayarda oyun oynamanın en büyük avantajlarından biri, istediğiniz oyun deneyimine uygun giriş aygıtlarını bulmaktır. Bu yüzden mevcut seçenekleri incelemenizi öneriyoruz.

Ses

Harici hoparlörler ve kulaklıklar dizüstü bilgisayarın mevcut ses seçeneklerini büyük ölçüde geliştirebilir.

Hoparlör sistemleri sinemadaki gibi surround bir ses sağlayabilir. Bazı dizüstü bilgisayarlar; tasarımları sayesinde küçük boyutlarının getirdiği fiziksel sınırları yenilikçi yöntemlerle aşabilse de kimi ihtiyaçlar için, özellikle de daha yüksek sesli müzik veya daha gerçekçi bir ses ortamı için geniş yüzey alanına gerek vardır. Subwoofer ve tweeter'ı olan sistemler, daha derin baslar ve daha net tizler sağlar ve sesin daha etkileyici olmasına yardımcı olur.

Kulaklıklar daha detaylı bir ses ortamı ile oyun içindeki seslerin kaynağını belirlemenize veya sesli sohbet ile oyun sesinin dengesini fiziksel tuşlar ile ayarlamanıza olanak sağlar. Ayarlanabilir mikrofonlar sohbet sırasında sesinizi kolayca algılayabilir ve klavye tıkırtısı gibi arka plandaki gürültülerden izole eder.

Çoğu ses aksesuarı Bluetooth, USB veya 3,5 mm'lik jak ile dizüstü bilgisayara bağlanır.

Thunderbolt™ 3 Bağlantı Noktaları ve Dock İstasyonları

Dizüstü bilgisayara bağlı, Thunderbolt™ 3 bağlantı noktalarını destekleyen bir dock istasyonu örneği

Yüksek hızlı Thunderbolt™ 3 bağlantı noktaları, çok monitörlü sistemler kurmanıza, birden fazla USB cihazına bağlanmanıza ve 40 Gb/sn'ye varan hızlarla harici depolamaya dosya aktarmanıza olanak sağlar. Thunderbolt™ 3 bağlantı noktasının bir avantajı da uyumlu bir dock istasyonu ile sorunsuz bağlantı sağlamasıdır.

Thunderbolt™ 3 bağlantı noktaları olan bir dock'u sisteminize katmayı düşünmeniz için birkaç sebep daha var:

 • Tek bir Thunderbolt™ 3 kablosu ile bir dock istasyonunu dizüstü bilgisayarınıza bağlayın . Bir dock istasyonunun temel işlevi; dizüstü bilgisayarınızın USB, DisplayPort, HDMI, ses ve Ethernet⁠ gibi bağlantı noktalarını çoğaltmak ve tüm aksesuarlarınızı sıkıntısız ve pratik bir şekilde bağlamanızı sağlamaktır.
 • Dock istasyonunuzdaki DisplayPort veya HDMI bağlantı noktalarını kullanarak birden fazla harici monitöre bağlanın. Bu sayede normalde dizüstü bilgisayarınızın desteklemediği 4K görüntü veya daha yüksek yenileme hızı gibi gelişmiş görsel özelliklere ulaşabilirsiniz.
 • Dock istasyonu aracılığıyla kablolu Ethernet bağlantısından faydalanın . Bazı kullanıcılar istikrar için Ethernet bağlantısını tercih eder fakat tüm dizüstü bilgisayarların RJ-45 bağlantı noktası yoktur. Doğru dock istasyonu bu eksikliği giderebilir.
 • Gözden uzak bir yere kaldırmış olsanız bile sürekli dock'a bağlı tutarak harici depolama cihazlarını düzenli halde tutun. Dock'a bağlıyken kabloları veya boş bağlantı noktalarını dert etmeden 40 Gb/sn veri aktarım hızından sonuna kadar yararlanabilirsiniz. Bazı dock'lar aynı zamanda yerleşik ek depolama seçenekleri sunar.
 • Sisteminizi düzenli tutun ve dizüstü bilgisayarınızı sistemden her çıkardığınızda birden fazla kabloyu çekmek zorunda kalmayın. Dizüstü bilgisayarın dock ile bağlantısını kesmek, genellikle her aksesuarı elle çıkarmaktan daha kolaydır ve hatta bağlantı noktalarının yıpranmasını engelleyebilir.
 • Thunderbolt™ 3 bağlantı noktanız yoksa bağlantı noktalarını sorunsuzca yönetmek için bir USB hub kullanın. Temel hub'lar bir USB bağlantı noktasını çoğaltabilir veya eski USB-A konektörlerini yeni USB-C yuvasına bağlayabilir.

Alanınızı Geliştirme

Dizüstü bilgisayar sisteminizi tasarlamanın son adımı, mobilya ve aksesuarlarla ortamınıza özel bir bütünlük katmaktır.

 • Doğru sandalyeyi seçin. Gösterişli ve yarış tarzında bir oyun sandalyesi veya esnek sırt bölgesine sahip, ergonomik bir ofis sandalyesi tercih edebilirsiniz. Sisteminizin karşısında çok zaman geçirmeyi planlıyorsanız kaliteli bir sandalye harika bir yatırımdır.
 • Monitör kolları monte ederek monitörünüzün yüksekliğini ve eğimini kolayca ayarlayın ve ergonomik bir düzen oluşturun. Bu kollar mevcut monitör standınıza kıyasla çalışma alanınıza daha ferah bir görünüm verir, özellikle de birden fazla ekran kullanıyorsanız.
 • Hoparlörleri yerleştirmek için duvar kaidesi veya hoparlör standı kullanarak masanızın üstündeki kalabalıktan kurtulun ve lamba, kulaklık standı gibi diğer eşyalara yer açın.
 • Oyun sesiyle senkronize olarak titreşen akıllı ışıklar, monitörünüzün arkasındaki duvarı aydınlatan çevre ışıklandırması veya ortamınıza RGB zarafeti katacak LED şeritleri gibi özel ışıklandırmalar ekleyin.
 • Masanızın üstündeki kabloları kablo bağları ile bir araya getirerek veya masanızın altında ya da arkasında duran kablo kanallarıyla yönlendirerek kabloları düzenleyin.
 • Renk katan posterler, küçük ev bitkileri veya figürlerle ortamınıza kişilik katın.
 • Bir gerilim koruyucu kullanın ve dizüstü bilgisayarınız prize takılıyken rahatça oyun oynayın. Dizüstü bilgisayarların güç kaynakları aşırı gerilime karşı bir miktar koruma sağlasa da gerilim koruyucuları daha yüksek jul seviyelerine sahiptir ve prize takılı olan başka cihazların da korunmasını sağlar. Daha düzenli bir görünüm için yerde bırakmak yerine masanızın alt tarafına yerleştirin.
 • Bağlantı yöntemini seçin: Ekstra istikrar için masanızdan yönlendiriciye uzanan bir Ethernet kablosu kullanın veya Wi-Fi 6 bağlantısı ile kablo sayısını azaltın.

Dizüstü Bilgisayar Yayını İçin Hayalinizdeki Sistemi Tasarlama

Canlı yayın yapmayı veya oynanış videoları üzerinde montaj yapmayı planlıyorsanız profesyonel aksesuarlar içeriğinizi güzelleştirerek öne çıkmasını sağlayabilir.

 • Ses kalitenizi yükseltmek, arka plan gürültüsünü azaltmak ve sesteki dikkat dağıtıcı patlama ve bozulmaları ortadan kaldırmak için harici bir mikrofon almayı düşünün . Stüdyo kalitesinde bir cihaza ihtiyacınız olmasa bile sesi karşıdan alan basit bir cardioid mikrofon, dahili mikrofonunuza kıyasla büyük bir fark yaratacaktır.
 • Görsel kaliteyi ve görüntü kontrolünü artırmak için 1080p veya 4K bir kamera alın . Yüksek kalitedeki kameralar saniyede 60 veya daha fazla kare kaydedebilir, entegre ışıklandırmaya sahiptir ve ortalama bir dizüstü bilgisayar kamerasına göre daha geniş görüş alanlarını çekebilir.
 • Yerleşik depolama alanını doldurmadan öne çıkan görüntüleri ve oynanış videolarını kaydetmek için harici sabit sürücü kullanın.

Dizüstü Bilgisayarınızın Potansiyelini En Üst Seviyeye Yükseltin

Evinizde doğru sistemi kurarak dizüstü bilgisayarınızı hem işe gidip gelirken hem de masaüstü bilgisayar gibi bir oyun istasyonu olarak kullanabilirsiniz. Harici monitörler, tam boy bir klavye ve kullanışlı aksesuarlar ile doğru sistemi tasarladıktan sonra tek yapmanız gereken dizüstü oyun bilgisayarınızı sisteme bağlamak ve en yeni oyunlarda kendinizi kaybetmek.

Hâlâ sisteminiz için ideal temel parçayı mı arıyorsunuz? Bir karar vermeden önce doğru dizüstü bilgisayarı seçme kılavuzumuza göz atın veya yeni dizüstü ve masaüstü bilgisayarların avantajlarını karşılaştırın.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.

2

Intel® teknolojileri, donanım ile yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.