Olağanüstü Oyun Deneyimi İçin Bilgisayarınızda Hız Aşırtma

Çarpan kilitsiz bir Intel® Core™ işlemci ve kullanımı kolay bir hız aşırtma araç kitiyle sisteminizde maksimum güç sağlayacak ince ayarlar yapabilirsiniz.1 2

Kural: Sistem kararlılığını korumak için frekansı en üst düzeye çıkarırken voltajı en aşağı çekerek ısıyı mümkün olduğunca azaltın.

ADIM 1: Donanım Kurulumu

1.1 - Çarpan kilitsiz Intel® işlemciler için optimize edilen bir anakart ve güç kaynağı ile başlayın
Çarpan kilitsiz Intel® İşlemciler ile birlikte kullanıldığında hız aşırtmayı mümkün kılmak üzere tasarlanmış bir anakart seçin. Artan enerji çekimini karşılayabilecek güce sahip sağlam bir ATX güç kaynağı kullanın. Aşağıda hız aşırtmayla ilgili yasal uyarıları gözden geçirin ve riskleri anladığınızdan emin olun.

1.2 - Agresif soğutma uygulayın
İşlemciyi minimum işlemci gerekliliklerinin ötesinde soğutabilen güçlü bir soğutma sistemi kullanın. İdeal olan sıvı soğutucu kullanmaktır. Ayrıca ek kasa fanları da hız aşırtma potansiyelini artıracaktır.

ADIM 2: Yazılım Ayarlarını Değiştirme

2.1 - Güç sınırlarını ve ICC maksimum düzeylerini artırın
BIOS'u ya da Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) gibi yazılımları kullanarak, güç sınırlarını ve maksimum akım/ICC sınırlarını anakartınızın, güç kaynağının ve soğutma çözümünüzün kapasitesi doğrultusunda artırın.

2.2 Frekansı artırın
Hız aşırtma yapmak istediğiniz alt sistemin oranını artırın (işlemci çekirdeği, grafikler, halka/önbellek). NOT: Frekans, oranın taban hızıyla çarpımına eşittir. Örnek: Taban hızının varsayılan değerde (100MHz) olması durumunda, 5.000 MHz'lik hedef frekans artışında oran 50'dir. Ayrıca, işlemci grafiği hız aşırtma oranı, taban hızının yarısıyla çarpılır.

ADIM 3: Stres Testleri Yapma

3.1 Kararlılığı belirleyin
Sistem kararlılığını doğrulamak için bir ya da daha fazla stres testi yaparak, hız aşırtılan sistemin güvenilir olup olmadığını belirleyin. NOT: Intel Extreme Tuning Utility, birçok stres testi ve karşılaştırma testi içerir.

3.2 Kararlılık yoksa, voltajı artırın
Stres testleri sırasında sistem kararlılık göstermiyorsa, voltajı artırmayı deneyin. Bu 100 ila 200 MHz arasında hız aşırtırken gerekecektir. Bir defada 5 ile 10mV arasında artış yaparak mümkün olan en düşük voltajı kullanın. Voltajı daha fazla artırdığınızda kararlılık artmıyorsa, maksimum kararlı frekansına ulaşmış olabilirsiniz. Voltaj ayarlarını tamamlamadan önce “uyarlanabilir” voltaj modunu seçmeniz tavsiye edilir.
Not: Hız aşırtmada deneyimli olanlar, sonraki denemelerinde voltajı frekansın ötesinde artırmayı tercih edebilir.

3.3 - Kararlılık varsa, frekansı daha yukarı çekin ya da hız aşırtmayı tamamlayın
Stres testleri sırasında sistem kararlılık gösteriyorsa, adım 2.2'ye geri dönerek daha yüksek bir frekansı deneyebilirsiniz. Hız aşırtma sonuçlarından memnunsanız, süreci tamamlayabilirsiniz.

ADIM 4: Oyununuzda Hız Aşırtma

Tebrikler! Sisteminizde hız aşırtma işlemini başarıyla tamamladınız ve kararlılığı sağladınız.

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerinin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Detaylı bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/gaming/overclocking-intel-processors.html sayfasını ziyaret edin.

Çarpan Kilitsiz Intel® Core™ Masaüstü İşlemcileri

CPU'da hız aşırtmak için çarpan kilitsiz bir Intel® Core™ işlemci seçin ve bilgisayarınızın ne kadar hızlı çalışabileceğini görün.

Şimdi satın alın

Performans Yükseltme Araçları

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)

Intel® XTU, çarpan kilitsiz Intel® Core™ işlemcilerde hız aşırtmayı sağlayan Windows* tabanlı bir araçtır.

Intel® XTU hakkında daha fazla bilgi edinin

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP)

Intel® XMP, standart spesifikasyonlardan daha yüksek performans sunan belirli Intel® teknolojisi tabanlı DDR3 belleklerle RAM'de hız aşırtmanıza yardımcı olur.

Intel® XMP'ye göz atın

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına göre değişir ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Sistem üreticinize veya bayinize başvurun ya da http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/processors/core/core-i7ee-processor.html adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.