Olağanüstü Oyun Deneyimi İçin Bilgisayarınızda Hız Aşırtma

Çarpan kilitsiz bir Intel® Core™ işlemci ve kullanımı kolay bir hız aşırtma araç kitiyle sisteminizde maksimum güç sağlayacak ince ayarlar yapabilirsiniz.1 2 3

Kural: Sistem kararlılığını korumak için frekansı en üst düzeye çıkarırken voltajı en aşağı çekerek ısıyı mümkün olduğunca azaltın.

ADIM 1: Donanım Kurulumu

1.1 - Çarpan kilitsiz Intel® işlemciler için optimize edilen bir anakart ve güç kaynağı ile başlayın
Çarpan kilitsiz Intel® İşlemciler ile birlikte kullanıldığında hız aşırtmayı mümkün kılmak üzere tasarlanmış bir anakart seçin. Artan enerji ihtiyacını karşılayabilecek güce sahip sağlam bir ATX güç kaynağı kullanın. Aşağıda hız aşırtmayla ilgili yasal uyarıları gözden geçirin ve riskleri anladığınızdan emin olun.

1.2 - Agresif soğutma uygulayın
İşlemciyi minimum işlemci gerekliliklerinin ötesinde soğutabilen güçlü bir soğutma sistemi kullanın. İdeal olan sıvı soğutucu kullanmaktır. Ayrıca ek kasa fanları da hız aşırtma potansiyelini artıracaktır.

ADIM 2: Yazılım Ayarlarını Değiştirme

2.1 - Güç sınırlarını ve ICC maksimum düzeylerini artırın
BIOS'u ya da Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) gibi yazılımları kullanarak, güç sınırlarını ve maksimum akım/ICC sınırlarını anakartınızın, güç kaynağının ve soğutma çözümünüzün kapasitesi doğrultusunda artırın.

2.2 Frekansı artırın
Hız aşırtma yapmak istediğiniz alt sistemin oranını artırın (işlemci çekirdeği, grafikler, halka/önbellek). NOT: Frekans, oranın taban hızıyla çarpımına eşittir. Örnek: Taban hızının varsayılan değerde (100 MHz) olması durumunda, 5000 MHz'lik hedef frekans artışında oran 50'dir. Ayrıca, işlemci grafiği hız aşırtma oranı, taban hızının yarısıyla çarpılır.

ADIM 3: Stres Testleri Yapma

3.1 Kararlılığı belirleyin
Sistem kararlılığını doğrulamak için bir ya da daha fazla stres testi yaparak, hız aşırtılan sistemin güvenilir olup olmadığını belirleyin. NOT: Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) birçok stres testi ve karşılaştırma testi içerir.

3.2 Kararlılık yoksa, voltajı artırın
Stres testleri sırasında sistem kararlılık göstermiyorsa, voltajı artırmayı deneyin. Bu 100 ila 200 MHz arasında hız aşırtırken gerekecektir. Bir defada 5 ile 10 mV arasında artış yaparak mümkün olan en düşük voltajı kullanın. Voltajı daha fazla artırdığınızda kararlılık artmıyorsa, maksimum kararlı frekansına ulaşmış olabilirsiniz. Voltaj ayarlarını tamamlamadan önce "uyarlanabilir" voltaj modunu seçmeniz tavsiye edilir.
Not: Hız aşırtmada deneyimli olanlar, sonraki denemelerinde voltajı frekansın ötesinde artırmayı tercih edebilir.

3.3 - Kararlılık varsa, frekansı daha yukarı çekin ya da hız aşırtmayı tamamlayın
Stres testleri sırasında sistem kararlılık gösteriyorsa, adım 2.2'ye geri dönerek daha yüksek bir frekansı deneyebilirsiniz. Hız aşırtma sonuçlarından memnunsanız, süreci tamamlayabilirsiniz.

ADIM 4: Oyununuzda Hız Aşırtma

Tebrikler! Sisteminizde hız aşırtma işlemini başarıyla tamamladınız ve kararlılığı sağladınız.

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerinin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Detaylı bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/gaming/overclocking-intel-processors.html sayfasını ziyaret edin.

Performans Yükseltme Araçları

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU)

Intel® XTU, çarpan kilitsiz Intel® Core™ işlemcilerde hız aşırtmayı sağlayan Windows* tabanlı bir araçtır.

Intel® XTU hakkında daha fazla bilgi edinin

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP)

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP), RAM'de (belirli Intel® teknolojisi tabanlı DDR3 bellekler dahil) hız aşırtarak standart teknik özelliklerden daha yüksek performans elde etmenizi sağlar.

Intel® XMP'ye göz atın

Intel® Performance Maximizer (Intel® PM)

İster oyunda avantaj elde etmek ister yaratıcılığınızı en üst düzeye çıkarmak için hızınızı daha da artırmak istiyor olun, sisteminizin performansını güvenle artırabileceğiniz yeni ve ücretsiz Intel® Performance Maximizer (Intel® PM) tam size göre.4

Daha fazla bilgi edinin

Şimdi indirin

Intel® Performans Ayarı Koruma Planı (Intel® PTPP)

Hız aşırtma nedeniyle uygun işlemciniz zarar görürse tek seferlik iade olanağı sağlayan Intel® Performans Ayarı Koruma Planı (Intel® PTPP)5 ile içiniz rahat olsun.

Daha fazla bilgi edinin

Hemen satın alın

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Performans, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.

2

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.

3

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi başka bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için www.intel.com.tr/benchmarks sayfasına bakın.

4

Bazı özellikler yalnızca Intel® Performance Maximizer aracının en son sürümüyle kullanılabilir. En son sürümü indirmek için https://downloadcenter.intel.com/tr adresini ziyaret edin. Uygun işlemciler arasında; 9. Nesil Intel® Core™ i9-9900K, i9-9900KF, i9-9900KS, i7-9700K, i7-9700KF, i5-9600K, i5-9600KF işlemciler ve Intel® Core™ i9-10980XE Extreme Edition, i9-10940X, i9-10920X ve i9-10900X işlemciler bulunur.

5

Intel® Performance Tuning Protection Plan (Intel®PTPP), standart 3 yıllık garantinize ek olarak uygun kutulu işlemciniz için bir defalık değiştirme olanağı sunar.