2021'de En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçme - Intel

Önemli Noktalar

 • Bir sistem seçerken gücü ve taşınabilirliği dengeleyin.

 • Özellikle daha yüksek çözünürlükler veya kare hızlarıyla oyun oynamayı planlıyorsanız, CPU ve GPU'yu dikkatlice seçin.

 • Bir NVMe SSD ile daha hızlı yükleme sürelerini kazanın.

 • Evde oyun oynarken deneyiminizi geliştirmek için harici çevre birimlerini bağlayın.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Bir dizüstü bilgisayarı satın almak büyük bir karar olabilir ve dikkate alınması gereken birçok seçenek vardır. Bu kılavuz, size temelleri anlatacak ve 2021 yılında en iyi dizüstü oyun bilgisayarını bulmanıza yardımcı olacaktır.1 2 3

Yeni bir dizüstü oyun bilgisayarı seçerken nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. Ekran, form faktörü, pil ömrü ve tabii ki, tümüne güç veren bileşenler dâhil olmak üzere dikkate alınacak bir dizi özellik bulunur.

Bir dizüstü oyun bilgisayarını yeni donanımla yükseltmek genellikle pek uygulanabilir değildir, bu nedenle önceden planlamak ve sisteminizi nasıl kullanmak istediğiniz hakkında düşünmek önemlidir. Sizin için en önemli özellikleri önceliklendirmek, harika bir ilk adımdır.

Tüm bu konuları daha ayrıntılı olarak ele alacağız, ancak şimdi bazı temellerin ele alarak başlayalım.

En İyi Dizüstü Oyun Bilgisayarını Seçmek: Temel Özellikler

 • Görüntüleyin. Ekran. Yüksek çözünürlüklü veya yüksek yenileme hızı olan bir ekranı önceliklendirmek istiyor musunuz veya harici bir monitör kullanmayı mı planlıyorsunuz?
 • CPU ve GPU. Çekirdek sayımı ve saat hızı gibi bileşen özelliklerini karşılaştırın ve farklı ürün yelpazeleri arasında kısa karşılaştırma için karşılaştırma testlerine bakın.
 • Bellek ve depolama. SSD'ler ve HDD'ler arasındaki farkı ayırt edin ve sisteminizde kullanmayı planladığınız amaç doğrultusunda ne kadar belleğe ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin.
 • Tasarım. Daha hafif dizüstü bilgisayarlarla seyahat kolaylaşabilir, ancak evde çok özellik gerektiren oyunları oynarken, güçlü donanım daha yüksek bir öncelik kazanabilir.
 • Bağlantılar ve girişler. Harici depolama ve ses dâhil olmak üzere kullanmayı umduğunuz çevre birimlerinin sayısını planlayın. Daha fazla esnekliğe, daha fazla alana veya ekstra yüksek hızlı bağlantı noktalarına ihtiyacınız var mı?

Bir dizüstü oyun bilgisayarını aradığınızda karşılaşacağınız özelliklere daha yakından bir bakalım ve onu ilk açtığınızda gördüğünüz şeyle başlayalım: ekran.

Ekran

Doğru ekran oyun deneyiminizde önemli bir etki yaratabilir, fakat sadece ekranın boyutu yerine dikkate alınması gereken pek çok faktör bulunur.

Dizüstü Bilgisayar Ekranı: Temel Özellikler

 • Çözünürlük. Çözünürlük ne kadar yüksekse, ekranda o kadar çok piksel görünür ve bu, daha net görüntü anlamına gelebilir. Daha yeni dizüstü bilgisayarlar, 1080p standardı yerine 1440p veya 4K ekran özelliklerini taşıyabilir, ancak bu çözünürlükteki oyunlara güç vermek için gereken donanım muhtemel olarak maliyeti artıracaktır.
 • Yenileme hızı. Daha yüksek yenileme hızı olan ekranda, aksiyon, daha kesintisiz ve takip edilmesi daha kolay görünür. Bunu, görüntüyü saniyede daha fazla kez oluşturarak başarır. Pek çok dizüstü oyun bilgisayarı, bazıları 120 Hz veya 144 Hz (ve hatta daha hızlı) yenileme hızlarıyla bu teknolojiyi kullanırlar.
 • Ekran boyutu. Dizüstü bilgisayar form faktörü ve ekran boyutları, en yaygın yapılandırmalar 13, 15 ve 17 inç ekranlar olmak üzere farklılık gösterir. Daha ince çerçeveler (ekran etrafındaki kenarlıklar) daha küçük form faktörlerinde daha geniş ekranlara olanak sağlayabilir.
 • OLED (Organik Işık Yayan Diyot). Bazı dizüstü oyun bilgisayarlarında mevcut olan bu ekranlar, bir arka ışığa dayanmak yerine kendi ışığını üreten pikselleri kullanır. Diğer deyişle, sıklıkla LED ışıklı likit kristal ekranlara sahip çoğu dizüstü ekranından daha derin siyah seviyelerine ve daha fazla kontrasta ulaşabilirler.

Taşınabilir PC deneyimini geliştirmenin basit bir yolu, bir dizüstü bilgisayarını harici bir monitöre bağlamaktır. Bu, taşınabilir bir form faktöre sahip bir dizüstü bilgisayarı hareket halinde taşıma, ardından evde 4K çözünürlüğe, 240 Hz yenileme hızına veya ultra geniş en-boy oranına sahip bir ekrana geçme seçeneğine olanak sağlar.

Yüksek çözünürlüğe veya yüksek yenileme hızına sahip olan harici bir ekranı düşündüğünüzde, bu özelliklerden yararlanma yeteneğine sahip bir CPU'yu ve grafik kartları seçtiğinizden emin olun. Oynamayı umduğunuz oyunların önerilen özelliklerine göre değerlendirdiğiniz dizüstü bilgisayardaki bileşenleri karşılaştırın ve bileşen seçiminizi buna göre önceliklendirin.

Bir oyun monitörünün nasıl seçileceği hakkında daha fazla ayrıntı için, tam kılavuzumuza bakın.

CPU

CPU veya merkezi işlemci birimi, dizüstü bilgisayarınızın "beyni" olarak çalışır. Sisteminizdeki diğer bileşenlere sinyal gönderir ve makinenizde çalışan tüm yazılımlar tarafından gönderilen talimatları işler.

CPU seçiminiz, oyunlarda gördüğünüz çerçeve hızlarından uygulamalarınızın yanıt zamanlarına ve hatta dizüstü bilgisayarın pil ömrüne kadar yaptığınız her şey üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

En yaygın biçimde belirtilen CPU özellikleri, çekirdek sayımı ve saat hızıdır, ancak hız aşırtma potansiyeli dâhil olmak üzere diğer pek çok özellik devreye girer4. Sizin için en önemli olan CPU özellikleri dizüstü bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza dayalı olarak değişecektir, bu nedenle temelleri bilmek önemlidir.

CPU: Temel Özellikler

 • Saat hızı. Saat hızı, bir CPU'nun her saniyede yürüttüğü döngü sayısını tanımlar (GHz biriminden ölçülür). Genel olarak, daha yüksek saat hızı daha hızlı bir CPU anlamına gelir, ancak diğer pek çok özellik devreye girer. CPU saat hızı hakkında daha ayrıntılı bilgi için kılavuzumuza bakın.
 • Çekirdek sayısı. Çoklu çekirdek, daha fazlasını elde etmek için paralel olarak çalışabilen her biri bağımsız bir işlemci birimi gibi hareket eden bir CPU çoklu görevine yardımcı olur. Intel® Hyper-Threading Teknolojisini kullanan CPU'lar, daha da yüksek performans potansiyeli için donanım çekirdeği başına birden fazla yazılım iş parçacığını çalıştırabilir.
 • CPU Seçenekleri. Neredeyse her kullanım durumu için özel olarak tasarlanmış CPU'lar bulunur, bu yüzden sisteminizi kullanmayı planladığınızla en iyi eşleşen CPU'yu seçmek için zaman ayırmaya değer. Daha yüksek çekirdek sayısını ve saat hızlarını arıyorsanız, Intel® Core™ H işlemci ailesi harika bir seçim olabilir. Çarpan kilitsiz CPU’ların hızları (Intel® Core™ i9-10980HKCPU gibi), ilave üst performans aralığı için aşırtılabilir4. Taşınabilirliğe öncelik veriyorsanız, Intel'in U Serisi gibi güç verimliliği sağlayan CPU'lar pil ömrünü koruyabilir. Farklı CPU seçenekleri hakkında buradan daha fazla bilgi edinin.

Oyun akışı veya oyun kaydı yaparken tutarlı bir oyuncu içi performansı sürdürmek için, en azından bir Intel® Core™ işlemciyi öneriyoruz. Daha yüksek saat hızları ve çekirdek sayıları özellikle canlı oyun akışıyla ilgileniyorsanız önemlidir, çünkü yakalama yazılımı genellikle videoyu kodlamak için önemli işleme gücüne ihtiyaç duyar.

CPU özelliklerini ve farklı seçenekleri daha ayrıntılı şekilde incelemek istiyorsanız, bir oyun CPU'su nasıl seçilir kılavuzumuza bakın.

GPU

Bir dizüstü bilgisayarın GPU'su veya Grafik İşlemci oyun oynarken ekranınızdaki görüntüleri oluşturan pikselleri yaratır. CPU'nuz ile birlikte bu, kesintisiz çerçeve hızları ve yüksek çözünürlüklü oyun deneyiminin tadını çıkarmak için önemlidir.

1440p veya 4K'da oyun oynamak istiyorsanız, uygun bir CPU veya GPU bir zorunluluktur. Daha yüksek çözünürlükler, ekranda daha fazla piksel anlamına gelir: örneğin 4K çözünürlükte bir oyun çalıştırmak, standart 1080p'ye göre piksel sayısını dört katına çıkarır.

GPU: Temel Özellikler

 • Kare hızı ve çözünürlük. Dizüstü oyun bilgisayarınızın GPU ve CPU'sunun ekranınızın veya harici ekranının uygun çözünürlüğünü oluştururken, sürekli olarak kare hızlarına ulaşabildiğinden emin olun. Değerlendirdiğiniz dizüstü bilgisayardaki CPU ve GPU'yu, nasıl performans göstereceklerine dair bir fikir edinmek için oynamayı umduğunuz oyunların sistem gereklilikleriyle karşılaştırın.
 • Ekran yenileme hızı. Bir 144 Hz ekrana yatırım yapmışsanız, daha yüksek yenileme hızından tam olarak yararlanmak için 144 FPS (veya daha yüksek) kare hızına tutarlı biçimde ulaşabilecek bir GPU isteyeceksiniz.
 • Işın izleme. Işın izleme teknolojisi gibi donanım yoğun renderleme tekniklerini etkinleştirmeyi planlıyorsanız, performansı nasıl etkileyeceğini önceden değerlendirmek için ilgili karşılama testlerine bakın.

Depolama

Solid state sürücüler (SSD'ler) oyunu etkileyen çoğu alanda daha eski mekanik sürücülerin (HDD'ler) performansını aşarlar. SSD'ler hareketli parçalar olmadan veri bloklarını elektronik olarak okumak ve yazmak için bir tür flash bellek (NAND) kullanırlar. Diğer yandan HDD'ler, bir hareketli sürücü kafası ile erişilen, bir motorla döndürülen mekanik plakları kullanırlar.

SSD'lerin HDD'lere kıyasla bir temel avantajı, yüksek rastgele okuma/yazma hızlarıdır, diğer deyişle, sürücünün farklı yerlerinde saklanan verilere çok hızlı biçimde erişebilirler. Genellikle, programları ve dosyaları karşılaştırılabilir boyuttaki bir HDD'den daha hızlı yüklerler ve sistem başlatma sürelerinin düşürülmesine yardımcı olabilirler.

SSD'lerin hareketli parçalarının olmaması ve bellek blokları genelinde aşınmayı eşitlemek için süreçlere sahip olmaları nedeniyle, geleneksel HDD'lerden daha uzun kullanım ömürlerine sahiptir.

SSD'ler genellikle daha yüksek üretim maliyetleri nedeniyle, karşılaştırılabilir boyuttaki bir HDD'den gigabayt başına daha fazla maliyete sahiptir. Bu nedenle, bazı sistemler büyük dosyaları saklamak için hem bir SSD'ye hem de yüksek kapasiteli bir HDD'ye sahiptir, buna karşın, giderek artan bir şekilde modern dizüstü bilgisayarlar yalnızca SSD'lere dayanmaktadır.

Dizüstü Bilgisayar Depolaması: Temel Özellikler

 • NVMe SSD. Bu sürücüler, daha eski SATA arabirimleri yerine karşılaştırılabilir ölçüde hızlı rastgele okuma/yazma hızlarını ve daha yüksek iş oranlarını sağlayarak, yüksek hızlı PCIe bağlantı noktasını kullanır.
 • SATA SSD. Bu sürücüler, geleneksel HDD'ler gibi aynı SATA bağlantılarını kullanır. Tipik olarak bir HDD'den daha hızlı ve daha sağlamdırlar ancak daha yeni NVMe sürücülerinden yavaştırlar.
 • Intel® Optane™ bellek teknolojisi. Intel® Optane™ bellek, sıklıkla kullanılan programları ve dosyaları hızlı geri çağırmak için arşivleyen akıllı belleğe sahip yeni depolama teknolojisi ile eşleşen kompakt bir NVMe tabanlı çözümdür. Bu teknoloji, önemli uygulamaları ve veriyi hızlı bir şekilde yüklemek için tasarlanmış ve bir önyükleme sürücüsü şeklinde kullanılmak üzere mükemmel bir seçenek haline gelmiştir.
 • Harici depolama. Sınırlı yerleşik depolamayla karşılaşıldığında, harici sabit sürücüler veya SSD'ler karşılanabilir ek alan sağlarlar.

HDD ve SSD teknolojileri karşılaştırması hakkında daha fazlası için, doğru depolamayı seçmeye yönelik kılavuzumuza bakın.

RAM

Rastgele Erişimli Bellek veya RAM, CPU'nuz tarafından veriyi hızlı geri çağırma için geçici olarak saklayan bellektir. SSD veya HDD'nin aksine, veriyi kalıcı olarak saklamaz ve güç kapatıldığında sıfırlanır, ayrıca sıklıkla kullanılan veriyi depolama sürücüsünden daha hızlı sunar.

Ek RAM bir PC'nin daha fazla işlemi eş zamanlı olarak çalıştırmasını sağlar ve bir sistemin arka plan hizmetlerini de çalıştırırken, programlar arasında daha hızlı geçiş yapmasına olanak sağlar.

Dizüstünüzde ne kadar RAM'a ihtiyaç duyduğunuz, sistemi nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

 • 2-4 G B'lık RAM, internette gezinmek, hafif iş uygulamaları veya daha eski oyunlar için yeterli olabilir.
 • 8 GB' lık RAM orta seviye oyun ve çoğu iş uygulaması için yeterli olabilir. Pek çok modern PC oyunu 8 GB'lık RAM veya daha fazlasını bir minimum sistem gereksinimi olarak listeler.
 • 16 G B'lık RAM, bir sistemin yüksek ayarlarda daha yeni ve daha yoğun kaynak kullanan oyunları, çoklu arka plan uygulamalarını (sesli sohbet veya video önemli olay kaydı gibi) ve yayın akışı yazılımı çalıştırmasına olanak sağlar.
 • 32 GB' lık RAM oyun, içerik oluşturma ve sıklıkla video düzenleme ve oluşturma gibi yoğun bellek harcayan işlemleri kullananlar dâhil olmak üzere, yoğun kaynak kullanan çoklu görevler için idealdir.

Sisteminize sunulan bellek miktarı tartışmalı olarak ortalama kullanıcı için en önemli ölçüt olmasına karşın, dikkate alınmaya değer diğer RAM özellikleri de bulunur.

RAM: Temel Özellikler:

 • Hız. MHz (veya saniyede milyon döngü) olarak ölçülen RAM frekansı, CPU'dan bir istek aldığında, RAM'ınızın erişebildiği hızı ölçer.
 • Yükseltilebilirlik. Bazı dizüstü oyun bilgisayarı tasarımları, RAM'in kurulduğu iç SO-DIMM yuvalarına erişime olanak sağlar. Bu hâlen oldukça olağandışı olmasına karşın, tercih ettiğiniz deneyim için ne kadar RAM gerekebileceğini değerlendirin. Daha sonra daha fazlasını eklemek pratik olmayabilir.
 • SO-DIMM. Dizüstü ve masaüstü bilgisayarı RAM'inin değiştirilebilir olmadığını unutmayın. Dizüstü bilgisayarı RAM'i genellikle daha küçüktür, farklı bir pim yapılandırmasına sahiptir ve çoğu masaüstü bilgisayarı anakartlarında bulacağınız DIMM yuvaları yerine SO-DIMM (small outline dual in-line memory module) yuvalarına takılır.

Tasarım

Dizüstü oyun bilgisayarları her şekil ve boyutta mevcuttur. Giriş düzeyi seçenekleri taşınabilirlik ve performans dengesini kurmaya çalışabilir, diğer yandan daha güçlü dizüstü oyun bilgisayarları geleneksel olarak daha fazla yer kaplarlar. Ancak son yıllarda, bu takas daha az evrensel hale gelmiştir. Gelişmiş termal tasarımları olan yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar, hâlâ yüksek performanslı bileşenleri kullanırken, nispeten daha ince ve hafiftir.

Dizüstü bilgisayarı tasarımını düşündüğünüzde, güç, fiyat, taşınabilirliğin yanı sıra mevcut bağlantı noktaları arasındaki takası ve performans yükseltici ekstraları değerlendirin.

Tasarım: Temel Özellikler

 • Yapı kalitesi. Alüminyum kasa geleneksel plastiklere göre daha şık ve daha dayanıklı tasarımlara olanak sağlar.
 • Koruyucu çerçeveler. Cihazın toplam boyutunu küçültmek için ince çerçeveli panelleri tercih edin. Ekranın kenarlarının boyutunu küçültme yoluna giden üreticiler, dizüstü bilgisayarları daha da küçük boyutta üretirken benzer bir ekran boyutunu da koruyabilirler.
 • Ağırlık. Daha ince ve hafif bir tasarım, daha iyi taşınabilirlik anlamına gelir. Ancak – musclebook olarak da bilinen – daha kalın ve daha ağır dizüstü bilgisayarlar genellikle sabit ev kurulumu için faydalıdır, örneğin daha fazla giriş ve çıkış seçenekleri (G/Ç) veya özellikle güçlü soğutma çözümleri.
 • Estetik. Yüksek kaliteli dizüstü bilgisayarlar, fırçalanmış metal bir yüzeye, kullanıcı kontrollü RGB aydınlatmaya ve dikkate değer diğer göze çarpan tasarım özelliklerine sahip olabilirler.
 • Lüks ekstralar. Daha az yaygın, yüksek düzey dizüstü oyun bilgisayarları çoklu ekranları, ultra geniş en-boy oranlarını, hız aşırtma tasarımlarını, yükseltilebilir donanımı ve hatta mekanik anahtarlı klavyeler içerebilir.
 • Kablosuz Bağlanabilirlik. Çoğu dizüstü bilgisayar, 2,4 GHz veya 5 GHz bantlarda erişim noktalarına ve ev yönlendiricilerine bağlanılmasına olanak sağlayan kablosuz kartları içerir. En hızlı kablosuz internet hızlarına erişim için Wi-Fi 6 etkin bileşenleri arayın. Bakılacak diğer yaygın kablosuz özelliği, bir sisteme kulaklıklar veya kontrolörler gibi çevre birimlerini bağlamak için 2,4 GHz bandı kullanan Bluetooth'tur.

Bağlantı noktaları

Daha fazla bağlantı noktası, bir dizüstü bilgisayarın işlevini genişletmek için daha fazla seçenek anlamına gelir. Bazı dizüstü oyun bilgisayarları, daha küçük bir form faktörüne ulaşmak amacıyla mevcut bağlantı sayısını azaltabilirler, bu nedenle karşılaştırırken, bu takası akılda bulundurun.

Dizüstü Bilgisayar Bağlantı Noktaları: Temel Özellikler

 • Görüntüleyin. En yaygın olanları HDMI ve DisplayPort olan bu bağlantıları kullanarak, harici monitörleri veya HDTV'leri bağlayın.
 • Thunderbolt™ 3 teknolojisi. Bu çok yönlü bağlantı teknolojisi DisplayPort standardını kullanarak monitörlere video ve ses iletebilirler. Ayrıca, USB 3.1 ve hatta besleme gücünden dört kat daha hızlı veri de aktarabilir. Bu bağlantı, çoklu monitör kurulumları veya harici sürücülere yüksek miktarlarda veri aktarımı için özellikle kullanışlı olabilir. Tüm dizüstü bilgisayarlar, Thunderbolt™ 3 teknolojisini desteklemez, bu nedenle bunun getirdiği avantajdan yararlanmak isteyip istemediğinizi iki kez kontrol edin.
 • USB. USB bağlantı noktaları, fareyi, kulaklıkları, harici sabit sürücüleri ve diğer sayısız çevre birimini bağlamak için kullanılabilir. 2.0, 3.0 veya 3.1 gibi revizyon numaraları bağlantının veri transfer hızını yansıtır, diğer yandan "Tip-A" ve "Tip-C" gibi sınıflandırmalar, bağlantının şekline atıfta bulunur.
 • Ses. Çoğu dizüstü bilgisayar, 3,5 mm kulaklık jakının yanı sıra uyumlu kulaklıklar ve hoparlörler için USB bağlantı noktalarına sahiptir.
 • Ethernet. Bir RJ-45 Ethernet jakı, sisteminiz için hızlı, kararlı bir bağlantı sağlayabilir ve evdeyken, Wi-Fi kullanmaya harika bir alternatif olabilir. Dizüstü bilgisayarın bir Ethernet bağlantı noktası yoksa, potansiyel olarak bir USB-ethernet adaptörü kullanılabilir.
 • SD. Bir SD kartı yuvası SDXC kartlarıyla depolamayı kolaylıkla genişletmenize izin verir ve bu form faktörü destekleyen cihazlar arasında hızlı veri transferine olanak sağlar. Bu, özellikle fotoğrafçılık ve videografi gibi sık medya transferi gerektiren alanlarda kullanışlı olabilir.

İstediğiniz dizüstü bilgisayarı sınırlı bağlantı noktalarına sahipse, çoklu bağlantı noktalı USB merkezi veya kenetleme istasyonu kullanmayı düşünün. Bir fareyi, kulaklığı, web kamerasını, harici sabit sürücüyü veya diğer çevre birimleri sadece iki USB bağlantı noktasına sahip ince bir dizüstü bilgisayara bağlamada sorun yaşarsanız, bu seçenekler yeni bağlantı noktaları sağlayabilir.

Bir dizüstü bilgisayarı merkezli oyun istasyonunun nasıl oluşturulacağı hakkında daha fazla fikir için, En Üstün Dizüstü Bilgisayarı Kurulum Kılavuzumuza bakın.

Dizüstü Bilgisayarı Soğutması

Soğutmada iyileştirmeler, dizüstü bilgisayar üreticilerinin eski kalın ve hantal dizüstü oyun bilgisayarları klişesine son vermelerine olanak sağlamıştır. Bugün, pazardaki en güçlü sistemlerin bazıları çok titiz biçimde tasarlanmış soğutma sistemlerine sahip ince dizüstü bilgisayarlardır.

Dahili çalışmaları karmaşık olmasına karşın, hâlâ dizüstü bilgisayarlardaki soğutma sistemlerinin temelleri çoğunlukla havalandırma deliklerinden, fanlardan, soğutma borularından ve soğutuculardan oluşmaktadır. Bununla beraber, bu soğutma araçlarının nasıl tasarlandığı ve uygulandığı konusunda modern dizüstü oyun bilgisayarlarında gördüğümüz daha küçük form faktörlerine olanak sağlayan muazzam ilerleme kaydedilmiştir.

Sadece üreticinin açıklamasından bir sistemin soğutmasını diğeriyle karşılaştırmak zor olabilir, bu nedenle gerçek performansını ve kullanım ihtiyaçlarınızla nasıl ilgili olabileceğini öğrenmek için yorumlara bakmak uygun olacaktır.

Daha fazla bilgi için PC soğutma kılavuzumuza bakın.

Girişleri

Bilgisayarın giriş ve çıkış seçeneklerinden tam anlamıyla yararlanmak, evde masaüstü bilgisayar gibi bir oyun deneyimine olanak sağlayabilir. Merkezinde bir dizüstü bilgisayar olan tam özellikli bir oyun istasyonu için bir oyun faresini, daha duyarlı bir klavyeyi veya yüksek kaliteli sesi bağlayın.

Dizüstü Bilgisayar Girişleri: Temel Özellikler

 • Mekanik klavye. Çoğu dizüstü oyun bilgisayarı mekanik anahtarları kullanmamasına karşın, tercih ettiğiniz anahtarlar ve estetik ile tam boyuttaki bir klavye düzeninin keyfini çıkarmak için USB yoluyla harici bir klavyeyi kolaylıkla bağlayabilirsiniz.
 • Oyun faresi. Dizüstü bilgisayarların dokunma yüzeyleri epey mesafe kat etmiştir ve rahat günlük kullanım için özel olarak tasarlanmıştır. Ancak oyun söz konusu olduğunda, daha kesin, özelleştirilebilir hareket için ek giriş seçenekleri olan bir fareyi bağlayabilirsiniz.
 • Kulaklık ve ses. Tümleşik bir mikrofon ve oyun sesi ile sesli sohbet arasında ayarlanabilir denge, bir oyun kulaklığı modern çok oyunculu oyunlar için çok kullanışlı olabilir. Pek çoğu hem stereo hem de dijital çevre sesi yapılandırmalarına sahiptir. Genellikle bir USB bağlantı noktası, Bluetooth veya 3,5 mm ses jakıyla bağlanırlar.
 • Hoparlörler. Dizüstü bilgisayarınızın tümleşik hoparlörlerini yükseltin ve masaüstü hoparlörler veya bir soundbar ile zengin bir ses sahnesi yaratın. USB veya ses kablosu yoluyla geleneksel hoparlörleri bağlayın veya daha etkileyici bir ses deneyimi için hafif bir Bluetooth hoparlör veya soundbar kullanın.

Size En Uygun Di̇züstü Bi̇lgi̇sayar Hangisi?

Bir dizüstü bilgisayarı seçerken, en önemli konu bunu nasıl kullanmayı planladığınızdır.

Harici bir monitörde oyun oynamayı planlıyorsanız, zengin özellikli tümleşik bir ekran yerine, CPU ve GPU'yu önceliklendirmeniz mantıklı olabilir. Video düzenliyor veya içerik oluşturuyorsanız, 32 GB RAM, güçlü bir CPU ve yüksek çözünürlüklü bir ekran ,en yeni GPU mimarisinden daha önemli olabilir.

Bu, sadece bir dizüstü oyun bilgisayarı bileşenlerini veya form faktörünü diğeriyle karşılaştırmakla ilgili değildir: bu, en fazla değer verdiğiniz özellikleri belirlemek ve aradığınız her şeye sahip olan makineyi bulmak ile ilgilidir.

SSS

Sık Sorulan Sorular

Hemen üzerine atlamadan önce SteamVR Performans Testi gibi bir üretici karşılaştırma testiyle dizüstü bilgisayarın performansını kontrol edin. Çoğu VR-ready dizüstü bilgisayar güçlü oyun donanımına sahiptir, örneğin modern bir GPU ile eşleştirilen 10. Nesil Intel® Core™ işlemci.

Yükseltilebilir olarak tasarlanan dizüstü bilgisayarlar olsa da, nispeten çok yaygın değildir. Bir dizüstü bilgisayar seçerken, ilk satın almaya dâhil edilen iç bileşenleri kullanıyor olma ihtimalinizin olabileceğini ve bunları kolaylıkla yükseltemeyeceğinizi değerlendirin.

Evet. Çeşitli yayın akışı kurulumları mevcuttur, ancak yeterince güçlü bir dizüstü göreve uygun olmalıdır. Bir oyunu çalıştırırken videoyu kodlamak için yeterince güçlü bir CPU'ya ihtiyacınız olacağını ve ikinci bir ekran bağlamak, sohbet gibi diğer uygulamaları izlemenizi kolaylaştırabileceğini aklınızda bulundurun.

Bir oyun bilgisayarının aksine, bir dizüstü bilgisayarı yükseltmek veya oluşturmak genellikle pratik değildir. Neyse ki, neredeyse her kullanıcıya uygun güvenilir markaların tasarladığı geniş bir dizüstü bilgisayar seçimi bulunur.

Burada, araştırmanıza başlamanız için birkaç dizüstü bilgisayar verilmektedir.

Bir oyun bilgisayarının aksine, bir dizüstü bilgisayarı yükseltmek veya oluşturmak genellikle pratik değildir. Neyse ki, neredeyse her kullanıcıya uygun güvenilir markaların tasarladığı geniş bir dizüstü bilgisayar seçimi bulunur.

Burada, araştırmanıza başlamanız için birkaç dizüstü bilgisayar verilmektedir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

2

Intel, ticarete elverişlilik, belirli bir amaca uygunluk, ihlal etmeme garantilerinin yanı sıra uygulama şekli, yorumlama şekli ya da ticari gelenekten doğan diğer herhangi bir garanti dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla tüm açık ve örtülü garantileri reddeder.

3

Intel® teknolojileri, donanım ile yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

4

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.