Nasıl Yayın Yapılır?

Herkesin izleyebileceği bir canlı yayınla oyun becerilerinizi sergileyin.

Yayına Başlamak için Nelere İhtiyacınız Var?

  • Donanım

  • Yazılım

  • Aksesuarlar

  • Oynamayı çok sevdiğiniz bir oyun

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Oyunlardaki hünerinizi herkese göstermek mi istiyorsunuz? Twitch, Mixer ve YouTube gibi yayın hizmetleri sayesinde yeterli bilgisayar donanımı ve biraz sabrı olan herkes oyun oturumunu dünyaya yayınlamaya başlayabilir.

Yayın yapmak yalnızca gösteriş yapmaktan ibaret değildir. Bu tür yayınlar, Skyrim 'de ejderhaları keserken ya da Overwatch gibi oyunlardaki hızlı görevlerde mücadele ederken ortak ilgi alanları etrafında bir araya gelen bir topluluk hissi geliştiriyor. Twitch gibi yayın hizmetleri; her gün heyecanlı çevrim içi oyun turnuvalarını, oyun videolarını ve hatta tekli oturumları izlemek isteyen 15 milyon izleyiciye hitap ediyor. Bu ortamlarda bir araya gelen insanlar hemen hemen her konuda sohbet etme imkanı buluyor.

İster üst düzey yayıncılar arasına girmeyi amaçlayın ister birkaç yakın arkadaşınızla çevrim içi ortamda takılmayı tercih edin, canlı yayın için gereken kurulumu kolayca yapabilirsiniz. Oyun yayını yapmayı öğrenmek için aşağıdaki talimatları izleyin.

Yayın Yapmanın Temelleri

Aynı oyunu oynamayı seven insanlardan oluşan bir topluluğa katılmak mı istiyorsunuz? Daha iyi bir oyuncu olmak için oyun içindeki stratejilerinizle ilgili yorum almaya mı ihtiyacınız var? Ya da ünlü olmayı ve bir servet kazanmayı mı umuyorsunuz? Yayın yapmaya başlamak istemenizin nedeni hangisi olursa olsun, Twitch ve Mixer gibi hizmetler sizi desteklemeye hazır. Çünkü çevrim içi yayınlar sizin varlığınız sayesinde canlı ve aktif kalmaya devam ediyor.

Yayına ne zaman başlamayı planladığınızı, sayıları ne kadar az olursa olsun, mutlaka takipçilerinizle paylaşın. Bir plana bağlı kalmak, izleyici kitlesi oluşturmanın veya arkadaşlarınızın ilgisini canlı tutmanın önemli bir parçasıdır. Bunu da süreklilik yoluyla sağlayabilirsiniz. Ayrıca, haftanın belirli bir gününü ve günün belirli bir saatini seçerseniz izleyiciler ne zaman kanalınızı açıp zaman geçirebileceklerini bilir. En iyisi de bu bilgileri profilinizde açık bir şekilde paylaşabilirsiniz. Ancak bu konudaki sorumluluğu üstlenip üstlenmemek size kalmış.

Yayın sıklığının yanı sıra ne tür bir yayıncı olmak istediğinizi de düşünmeniz gerekiyor. Çoğunlukla sessiz kalarak, oyundaki hedefleri gerçekleştiriyor ve arada birkaç yorum mu yapıyorsunuz? Oyun yayını, sanki evde birkaç arkadaşınızla kanepede oturuyormuş gibi yayın yapmanıza olanak tanır. Ya da tarzınız, en sevdiğiniz MMO oyunundaki oyuncu olmayan karakterlerle tuhaf ama etkileyici diyaloglara girmek mi? Yayınlama işi tam da böyle bir yaratıcılığı ortaya çıkarmak için vardır ve bunu izlemek isteyecek birileri de daima bulunur.

Rekabetçi oyun tutkunları kervanına katılmak istiyorsanız Twitch ve Mixer gibi hizmetlerin sunduğu dizinleri inceleyerek insanların neleri oynamayı sevdiğini anlayabilirsiniz. Böyle bir dizinde en sevdiğiniz oyunu hızlı bir şekilde aratarak insanların o oyunla ilgili neleri izlemeyi sevdiği konusunda fikir edinebilirsiniz.

Yayına Başlamak için Nelere İhtiyacınız Var?

Mevcut donanımınız minimum gereklilikleri karşıladığı sürece, yayın yapmak için çok büyük bir sistem kurmanıza veya herhangi bir yazılım satın almanıza gerek yok. İhtiyacınız olanlar şunlar:

1. Donanım

Çoğu oyun dört çekirdekli bir işlemciyle çalışmak üzere optimize edilmiştir. Yayın için de iki çekirdek gerekir. Bu nedenle en iyi sonuçlar için Intel® Core™ i7 işlemci ya da en az 8GB RAM'e sahip olmak, aynı anda oyun oynamak ve yayın yapmak için yeterlidir. Yayın yapmanın oyun performansınıza etkisini azaltmak istiyorsanız Intel® Core™ i9 işlemci ile daha kusursuz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Birkaç yayın oturumundan sonra biraz güncellemenin donanımınıza faydası olacağını farkettiyseniz, aynı anda akış ve oyun için hazır olan önceden oluşturulmuş platformlar için bütçe dostu seçenekler vardır. Alternatif olarak, aynı anda oyun oynamanıza ve akış yapmanıza olanak tanıyan çift PC kurulumuna da gidebilirsiniz.

Oyun yeteneklerinizi hareket halindeyken yanınıza almayı tercih ediyorsanız veya bir monitöre, bir kasaya ve beraberindeki çevre birimlerine tahsis etmek için çok fazla alanınız yoksa, işi yapabilen çeşitli oyun dizüstü bilgisayarları da vardır. .

Alternatif olarak, mükemmel donanımınızı zaten oluşturduğunuzu düşünüyor ve tüm kaynaklarının oyun deneyiminizde kullanmayı tercih ediyorsanız, ayrı bir bilgisayar oluşturabilir veya tüm doğru bileşenlere sahip bir mini bilgisayar satın alabilirsiniz. Shuttle, Simply NUC ve Acer gibi şirketler, Intel ve yayın yazılımı geliştirici Streamlabs ile birlikte çalışarak internet için video çekme ve kodlama da dâhil olmak üzere yayın yapmanın tüm zorluklarının üstesinden gelebilecek olan, doğru özelliklere sahip makineler üretiyor. Ama ikinci monitörü ve diğer donanım birimlerini unutmayın.

2. Yazılım

Herhangi bir yayın yazılımını kurmadan önce internet bağlantı hızınızı öğrenmeniz iyi olur. Bunu yapmanın en kolay yolu, size bir dizi yükleme ve indirme hızı bilgisi verecek olan Speedtest.net gibi bir hız testi hizmetini kullanmaktır. Testi yaptıktan sonra, çerçeve hızı ve çözünürlük ayarlarınızı bu değerlere göre belirlemeniz gerekir. Twitch veya Mixer'ın kolaylıkla faydalanabileceğiniz dönüştürme tablosu gibi bir kaynakla "mb/sn" değerini "kb/sn" değerine dönüştürebilirsiniz. Bu tür tablolar, aynı zamanda kurulumunuzun desteklediği yayın türünü anlamanızı sağlar. Daha yüksek bit hızı gerektiren, hızlı bir aksiyon oyunu mu yoksa sırayla oynanan, durağan bir oyunu mu yayınlayacaksınız? Tampon olarak fazladan 500 kb/sn ayırmayı unutmayın. Çünkü sadece oturum açmak için en az bu kadarına ihtiyacınız olacak.

İlk denemenizde rakamlar tutmuyorsa endişeye kapılmayın. Her yayınınızda ayarları optimize edebileceksiniz. Hatta oynadığınız oyunun türüne göre parametreleri değiştirmeye karar verebilirsiniz. Örneğin, birinci şahıs nişancı Hearthstone gibi çevrimiçi bir kart oyunundan daha hızlı hareket eder, bu nedenle çözünürlüğü 1920x1080'den 1609x900'e düşürürken değişen sahneleri işlemek için bit hızınızı artırmak isteyebilirsiniz.

Sonraki adımda bir yayın paketi indirmeniz gerekir. İlk kez yapacaklar için hem içinde gezinmesi kolay olan hem de faydalı özellikler sunan Open Broadcast Software (OBS) iyi bir seçenek olabilir. Bu ürün, ön ayarlı geçişler arasında seçim yapmanızı (veya kendi geçişinizi yüklemenizi) sağlayan canlı video stüdyosu ve farklı içerik türlerini yayınlamak için kendi ön ayarlarınızı belirlemenizi sağlayan özelleştirilebilir sahneler gibi özellikler sunuyor. Ayrıca başka bir yerden başlamayı tercih ediyorsanız diğer yayın uygulamalarından ayarları içe aktarabilirsiniz. Tek istediğiniz yayın yapmaksa ve tüm bunlarla uğraşmak istemiyorsanız Intel, hazır sahnelerle OBS'i kuran ve donanım ayarlarınızı işlemciye göre otomatik olarak yapılandıran Easy Streaming Wizard hizmetini sunuyor.

OBS, işlemcinizin gücünden yararlanarak akışınızın kalitesini artırabilecek yararlı bir seçenekle birlikte gelir. Kurulumu oldukça kolay. Ayarlar panelinde Output (Çıkış) altında, Output mode (Çıkış modu) açılır menüsünden Advanced (Gelişmiş) ayarları seçin. Burada mümkün olduğu kadar çok seçeneği doldurmak için yayın hizmetinizin bir kaynağını, örneğin Twitch'in kodlama kılavuzlarını kullanın. Ardından CPU Usage Preset (İşlemci Kullanımı Ön Ayarları) açılır menüsünden bir seçeneği işaretleyin. Çok hızlıdan çok yavaşa kadar seçenekler mevcuttur. Çok hızlı ayarı, yayını minimum işlem gücü ile hazırlar ve dolayısıyla daha düşük kalitede bir yayın sunar. Çok yavaş ayarıysa daha çok işlem gücü gerektirir, ancak daha yüksek kaliteli oyun yayınını mümkün kılar. Hangi seçeneği belirlediğiniz konusunda çok endişelenmenize gerek olmadığını tekrar hatırlatalım. Bu ayarlar her yayın oturumunda değiştirilebiliyor. Minimum donanım ayarlarında çalışıyorsanız ve daha yüksek bir ön ayar seçeneği arıyorsanız aynı Output (Çıkış) ayarları sayfasının Recording (Kayıt) sekmesinde bulunan Intel® Quick Sync Video (QSV) kodlama seçeneğini kullanmayı deneyin. Böylelikle yayın için kullanılabilir diğer kaynakları boşa çıkararak sisteminizin üzerindeki yükü azaltmış olursunuz. Bununla birlikte, Encoder (Kodlayıcı) seçeneğinin altındaki açılır menüde bu seçeneği görmüyorsanız donanımınızda bu özellik yok demektir.

OBS'ten başka yayın paketlerini de tercih edebilirsiniz. Birçok yayıncı, kullanıma başlarken daha kolay olduğundan ve OBS'in normalde sunmadığı (ama başka yollarla ayarlanabilen) açılır uyarılar gibi özelliklere erişim sunduğundan, Streamlabs OBS (SLOBS) yazılımını kullanmayı tercih ediyor. Diğer yandan, SLOBS'da OBS'teki gibi bir stüdyo modu bulunmuyor. Başka bir yayın uygulaması olan Bebo, OBS veya SLOBS kadar çok özellik sunmuyor ve yalnızca Twitch'te yayın yapmayı destekliyor. Ancak sistem donanımı gereklilikleri daha düşük düzeyde olduğundan yeni başlayanlar arasında popüler.

3. Aksesuarlar

Çevrimiçi kitle oluşturma konusunda ciddiyseniz, istikrarlı bir şekilde popüler olan Logitech * HD Pro Webcam C920 gibi harici bir web kamerası veya yüzünüzü aydınlatmak için içine yerleştirilmiş bir halka ışığı bulunan Razer * Kiyo. Dizüstü kullansanız bile harici bir kamera almayı düşünün çünkü entegre kameralar genelde çok yüksek çerçeve hızlarında çalışmaz ve yayınınızda donmalara neden olabilir. Kaliteli bir videoyla üst düzey bir yayın yapmayı amaçlıyorsanız yüksek çözünürlüklü 4K yayını destekleyen Logitech* 4K Pro Webcam gibi üst düzey bir kamerayı veya Canon EOS 5D Mark IV gibi bir DSLR makineyi tercih edin. Aydınlatma da hem kameraların hem de DSLR makinelerin yüzünüze odaklı kalabilmesi için önemlidir.

İzleyicilerinizle bağlantı kurmak ve net bir iletişim sağlamak için iyi bir ses çıkışına da ihtiyacınız olacak. Birçok yayıncı, Blue Yeti veya daha düşük fiyatlı Razer Seiren X gibi maraton podcast oturumlarına layık stüdyo kalitesinde mikrofonlara yatırım yapma eğilimindedir. Ayrıca entegre mikrofonlara sahip modüler kulaklık seti olan Antlion ModMic 5,ve PC'nize takılan ve sesi filtrelemeye yardımcı olan kendi mikseri ile birlikte gelen Astro A40 TR dahil olmak üzere bir dizi yıldız oyun kulaklığı vardır. Bu mikrofonların sesi yakalama şekilleri birbirinden biraz farklı. Örneğin, masada oturuyorsanız ayaklı mikrofonlar çok iyi bir kullanım deneyimi sunuyor, ancak hareketli bir oyuncu için oyun kulaklığına entegre bir mikrofon daha iyi bir seçenek.

Yayın için Kurulum Yapın

Ne yayınlayacağınıza karar verdiğinizde ve gereken tüm parçaları topladığınızda bir yayın hesabına kaydolmaya sıra gelir.

Tarayıcınızda yayın yapmak istediğiniz hizmete gidin. Bu Twitch, YouTube ya da Mixer olabilir. Bir hesap için kaydolun. Kullanıcı adı girerken sizi ve yayınlayacağınız içeriği temsil eden bir ad seçin çünkü bu ad, bağlantınızın bir kısmını oluşturacak.

E-posta adresiniz, doğum tarihiniz gibi hizmetin istediği diğer bilgileri doldurun ve gönderin. Kaydolduğunuz zaman çoğu yayın hizmeti neleri izlemeyi sevdiğinizi ve neleri yayınlayabileceğinizi anlamak amacıyla en sevdiğiniz oyunları soracaktır.

Kaydolduktan ve kategoriniz belirlendikten sonra profilinizi oluşturma zamanı geldi demektir. Twitch ve Mixer gibi siteler, sayfanızı özelleştirmenize olanak tanıyarak diğer insanların yayınınıza katılmaya karar vermeden önce sizin hakkınızda bilgi sahibi olmasını sağlar. Örneğin Twitch, profilinizi bir tür açılış sayfasına dönüştürmeniz için markdown özelliğini ve özel görselleri kullanmanıza olanak tanır. Profil sayfanızı tam olarak özelleştirmeyi seçmeseniz bile, kanalınıza ne zaman bağlanmaları gerektiği ve akış yapmadığınız zamanlarda sizi nerede takip edebilecekleri gibi izleyicilere alakalı bilgileri aktarmak için kullanmayı düşünün.

Yayın için Hizmet Bağlantısı

Yeni hesabınızın hazır olduğunu düşünüyorsanız yayın için hazırlanma zamanı geldi demektir. Twitch ve Mixer gibi hizmetler, canlı kullanıma geçmeden önce "yayın anahtarı" denen bir anahtarın etkinleştirilmesini talep eder. Bu anahtar genellikle yayın hesabınızın ayarlarında, Twitch için Channel (Kanal) ayarlarının altında, Mixer içinse Broadcast Dashboard (Yayın Panosu) altında bulunur. YouTube yayın akışı için Encoder Setup (Kodlayıcı Kurulumu) seçenekleri altındadır. Başka bir hizmeti kullanıyorsanız "yayın anahtarı" ve kullandığınız hizmetin adını yazarak yapacağınız hızlı bir arama yol gösterebilir.

Yayın için OBS hizmetini kullanıyorsanız yayın anahtarınızı etkinleştirmek için Settings (Ayarlar) paneline gidin. Stream (Yayın) kategorisini seçin. Sayfanın üst kısmında yayın yaptığınız hizmet seçili mi ve sunucu ayarları Auto (Otomatik) olarak işaretli mi diye kontrol edin. (Bazı hizmetler, açılır menüden bölgeye göre sunucu seçmenize olanak tanır.) Yayın anahtarınızı uygun alana yapıştırın. OBS, kurulumunuza bağlı olarak önerilen yayın ayarlarını sunacaktır; bunların otomatik olarak uygulanmasını sağlayabilirsiniz. Ardından değişiklikleri kaydetmek için sağ alt köşedeki Apply (Uygula) düğmesine tıklayın.

Otomatik sunucu ayarları seçeneğini işaretlerseniz bit hızı ayarlarınızı düzenlemek konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Ancak ayarları kontrol etmek istiyorsanız ayarlar panelinin solundan Output (Çıkış) seçeneğini işaretleyin. Deneyimli yayıncılar, ayrı ses parçaları ve ara belleğe alma gibi birçok konuda ayar özelliği sunan Advanced (Gelişmiş) moddan da faydalanabilir. Değişikliklerinizi uyguladığınızda ayarlar panelinden çıkarak ana sayfaya gidin.

Canlı Yayın için Kurulum Yapın

Buraya kadar gelenlere harika bir haberimiz var: Yayına başlamak için yalnızca birkaç adım kaldı. Artık yayın anahtarını bir masaüstü uygulamasına girdiğinize ve yayın profiliniz diğer kullanıcılara dolu göründüğüne göre yayın uygulamasını kapatıp bilgisayarınızda oyununuzu başlatarak canlı yayına geçmeye hazırlanın.

OBS'i kullanıyorsanız yeniden başlatın ve uygulamanın sol alt bölümündeki Sources'da (Kaynaklar) "+" düğmesine basın. Sayfanın büyük bölümünü kaplayan boş alanda görünecek görseli seçin. Oyununuz arka planda yüklenmişse o pencereyi yayınlamak için Game Capture (Oyun Yakalama) seçeneğini ayarlayabileceksiniz. Bunu kaynak olarak seçtiğinizde ek seçenekler sunan bir diyalog penceresi açılır.

Bu diyalog penceresinde Mode (Mod) yazılı ilk girişin yanındaki Capture specific window (Belirli bir pencereyi yakala) seçeneğini işaretleyerek söz konusu oyun için ayarın yapılmasını sağlayın. Ardından Window (Pencere) seçeneğinin yanında oynadığınız oyunun adını seçin. Bu noktadan sonraki seçenekler pek de önemli değil. Ana sayfaya gitmek için "OK" düğmesine tıklayabilirsiniz. Farklı bir oyun yayınlamak için OBS'i açtığınızda yakalama yapılandırmasını yeni oyunu gösterecek şekilde değiştirmeniz gerekecek.

Ardından OBS sesi yakalamak için doğru mikrofonu mu kullanıyor diye kontrol edin. Orta panelin altında, Mixer (Mikser) başlığında, Mic/Aux seçeneğinin yanındaki dişli simgesine tıklayın ya da seçenek üzerinde sağ tıklayarak Properties (Özellikler) seçeneğini işaretleyin. Ses cihazınızı seçeceğiniz başka bir pencere açılacak. Harici mikrofonu seçmek için açılır menüye tıklayın, seçtikten sonra OK düğmesine tıklayın. Masaüstü bilgisayarınızın sesini de ayarlamayı unutmayın. Ekranınızdaki içeriğin müzik ve ses efektleri, diyaloğunuzun önüne geçmemeli.

Yayın sırasında kamera görünümünü seçtiyseniz Sources (Kaynaklar) altındaki "+" düğmesine tekrar tıklayın ve bir video çekim cihazını eklemek için seçeneği işaretleyin. Game Capture (Oyun Yakalama) modunu işaretlediğiniz ilk seçenekte olduğu gibi kamera seçeneklerinin çıktığını göreceksiniz. Aynı pencerede canlı bir önizleme görürseniz işlemi başarıyla tamamladınız demektir. Ana ekrana dönmek için "OK" düğmesine tıklayabilirsiniz. Ana OBS ekranındaki mevcut sahne önizlemesi üzerinde kamera görüntüsünü göreceksiniz. Bunu hareket ettirebilir ve boyutunu uygun bulduğunuz şekilde ayarlayabilirsiniz. Önizlemeyi göremiyorsanız, seçeneğin yanındaki göz simgesinin X olarak işaretlenmemiş olduğundan emin olun. Böylelikle izleyicilerinizin kaynaklarını işgal etmemiş olursunuz.

Kaynaklar, sahne önizlemesinde katmanlar şeklinde durur ve bunları görüntülenmelerini istediğiniz yere göre aşağı ve yukarı taşıyabilirsiniz. Ayrıca farklı en boy oranları ve çerçeve hızları için sahne önizlemesinde her kaynağın çözünürlüğünü manuel olarak değiştirebilirsiniz. Daha sonra yukarıdaki adımlarla oyun penceresinin üzerine video dosyaları, görseller ve tarayıcı pencereleri gibi daha fazla kaynak ekleyebilirsiniz. Yalnız şunu unutmayın: Ne kadar çok içerik eklerseniz yayınınızı o kadar zorlarsınız.

Sahne önizleme penceresi izleyici çekecek bir hâle geldiyse Start Streaming (Yayını Başlat) düğmesine tıklayarak şovunuza başlayın. Oyun ekranınız ve kameranız canlı yayına başlayacaktır. Yaptığınız şey ile insanların onu gördüğü an arasında yalnızca birkaç saniye olduğundan bu işte hataya pek yer yok. Ancak bunu çok düşünmemeye çalışın. Söylemesi kolay olsa da bir iki solo yayından sonra her defasında daha rahat olduğunuzu göreceksiniz.

Yayını bitirdiğinizde oyun pencerenizden OBS'e geçin ve sağdaki seçenekler panelinden Stop Streaming (Yayını Durdur) düğmesine tıklayın. OBS oturumunuzun videosunu kaydetmez ancak Twitch gibi bazı yayın hizmetleri kayıtlarınızı sınırlı bir süreyle saklar.

Sorun Giderme için Birkaç Faydalı İpucu

OBS'yi seçmenin güzel yanı, uygulamanın arkasındaki geliştirme ekibinin arabelleğe alma gibi yaygın sorunların nasıl giderileceği hakkında doyurucu bir liste oluşturmasıdır. Teknolojiye pek yatkın olmayanlar için olup biteni gösteren, faydalı kullanıcı şemaları bile var.

Ama bu kadar ayrıntıyla uğraşmak istemiyorsanız şunları aklınızda tutabilirsiniz: Yayın esnasında bant genişliğiyle ilgili sorunlar yaşadığınızı fark ediyorsanız daha önce kurulum sürecinde verilen talimatları kullanarak yayına yardımcı olması için işlemcinizin gücünü kullanmayı deneyin. Hala kare atladığınızı fark ederseniz, akışı saniyede 30 kare gibi daha düşük bir hızda gerçekleştirmeyi deneyin. Oyununuzu tavsiye edilen maksimum ayarlarda yüklemek zorunda değilsiniz, ayarları düşürmek oyununuzu yayınlamak için yeterli bant genişliği sağlayacaktır. Bu hala kesmiyorsa, donanımlarınızı tamamen yükseltmeyi düşünün. Hatırlayın ki çoğu platformda oyun akışı için en azından bir Intel® Core ™ i7 işlemci veya daha iyisi gerekir. Ayrıca iki bilgisayarla akış gerçekleştirmeyi de deneyebilirsiniz.

Çevrim içi yayın topluluğunuzla geçirdiğiniz zamandan keyif alıyorsanız daha büyük bir yatırım yapıp daha yüksek performanslı bir sistem kurabilirsiniz. Yeni sisteminizi kurduğunuzda daha iyi ve daha hızlı makinenizi yayın için en baştan kurmak üzere bu talimatları kullanabilirsiniz.