Yayınım Neden Arabelleğe Alınıyor?

Yayın yaparken arabelleğe almayı durdurmak için bu çözümleri deneyin.1 2 3

Adım Adım: Yayınınızı Onarma

  • Sunucuyu ve arka plan uygulamalarını kontrol edip hız testi yaparak sorunu tespit edin

  • Twitch*, Mixer* ve YouTube* gibi bir yayın hizmeti üzerinde test yayını gerçekleştirin

  • Donanımınızı kontrol edin

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Ciddi yayıncılarının aşırı gecikme veya düşük kare hızlarıyla uğraşmak zorunda kalmaması gerekse de bazen bu sorunlar yaşanabilir. Neyse ki sorunsuz bir canlı yayın için çeşitli önlemler alabilir ve ince ayarlar yapabilirsiniz. Twitch *, Mixer * veya YouTube * 'da daolsanız, neden bu kadar gecikmiş olabileceğinizi teşhis etmenin ve akış sırasında arabelleğe almayı nasıl durdurabileceğinizi anlamanın birkaç yolu vardır.

Bu ipuçları, gecikmeyi azaltmanıza ve yayınınızla ilgili diğer izleyicilerden aldığınız şikayetlerden, Open Broadcast Studio* (OBS) gibi yayın yazılımları üzerinden kare düşüşü olduğunu fark ettiğiniz durumlara kadar pek çok farklı sorunu çözmenize yardımcı olur.

Sorunu Belirleyin

Sunucuyu kontrol edin

Arabelleğe alma sorunları, genellikle yayın için bağlanılan alma sunucusunun yanlış olması kadar basit bir durumla ilgili olabilir. Twitch*, YouTube* veya Mixer* uygulamasında oturum açmadan önce yakınınızda bulunan bir sunucuya bağlı olduğunuzu doğrulamak için bir ping testi gerçekleştirin. New York'tayken Melbourne'da bulunan bir sunucuya bağlanırsanız ping süreniz çok iyi olmayacaktır.

Arka planda açık bir şey olup olmadığını kontrol edin

Bilgisayar dosyalarınızı düzenli olarak yedekliyorsanız veya sürekli olarak eşitlenen birkaç bulut hesabınız varsa bant genişliğinin serbest kalmasına yardımcı olmak için yayınınızı başlatmadan önce bunları kapatmayı deneyin. Yayın, izin verilen karşıya yükleme miktarının büyük kısmını kaplar; karşıya yükleme ise indirme hızlarına kıyasla geniş bant bağlantılarında genelde sınırlıdır. Bu arka plan işlemlerini durdurduğunuzda canlı yayın sırasında kullanabileceğiniz bant genişliği artacaktır. Ayrıca, ağınızı kullanan başka bir kişinin bant genişliği açısından yoğun etkinlikler gerçekleştirip gerçekleştirmediğini kontrol etmek de önemlidir.

İnternet hızınızı kontrol edin

Bir oyunu yayınlamak için genellikle hem videoyu hem de sesi gerçek zamanlı olarak yüklemek gerekir. Bazen yalnızca size odaklanan bir kameradan gelen ikinci bir video ve yayın paketinizde görüntülenen ögeler de bulunabilir. Tüm bunları yüksek kalitede ve kesintisiz bir şekilde sergileyebilmeniz için oldukça fazla bant genişliğine ihtiyacınız olacaktır. Bazı durumlarda, yalnızca aktif olarak internet kullanan arka plan yazılımlarını kapatarak bu bant genişliğini elde edebilirsiniz. Ancak bu işe yaramazsa sorun internet hızınızdan kaynaklanıyor olabilir.

Mevcut yükleme ve indirme hızlarınızı analiz etmek için Speedtest.net* gibi bir internet hizmetini kullanarak internet bağlantınızın durumunu kontrol edin. Özellikle yükleme değeri, size ayrılan miktara göre yayınınızı nasıl yapacağınız konusunda size yol gösterebilir. Örneğin, yükleme hızınız 5 MB/sn civarındaysa gönderebileceğiniz veri miktarı bu kadardır. Bu değerdeyken önce saniyede 30 kare hızında 1080p çözünürlükle yayın yapmayı deneyin. Arabelleğe alma sorunları yaşamaya devam ediyorsanız aynı kare hızında 720p çözünürlüğe düşmeyi deneyin. Daha düşük çözünürlükler ve kare hızları yüklerken ihtiyacınız olan bant genişliği de daha azdır.

Yayın sırasında internetinizin ne kadar hızlı olması gerektiğiyle ilgili tek bir yanıt olmasa da özel sisteminizde neyin işe yaradığını bulana kadar ayarları değiştirebilirsiniz. Çoğu durumda, HD olarak aktarabileceğiniz en düşük çözünürlük 854 x 480'dir, yani size ayrılan sınırlı bant genişliğiyle yayın yapmak mümkündür.

Basit bir hız testinin her zaman yükleme hızınızın en iyi analizini sağlamayacağını unutmayın. Bu testler, özellikle Twitch*, Mixer* veya YouTube* ile etkileşim kurma şeklinizden ziyade bağlantınızın genel durumunu analiz etmek için kullanılan genel araçlardır. Ancak yükleme hızınız yetersizse bu durum, İnternet Servis Sağlayıcınız (ISS) ile iletişime geçmeniz ve yükleme bant genişliğinizi artırmanız ya da sorunu çözmek için onlara başvurmanız gerektiğini gösterir.

Test Yayını Yapma

İnternet bağlantınızı kontrol edip bit hızınızı ayarladıktan sonra bile yayınınızda arabelleğe alma ve kare atlama sorunu yaşamaya devam ediyorsanız sorunu tespit edebilmek için bazı yayın hizmetlerinin "test yayını" olarak adlandırdığı işlemi uygulayın. Bu, temelde boş bir yayındır; canlı sunuculara bağlanmış gibi internet bağlantısını aktif olarak test etmenizi sağlar. Yayın testi yapmanın avantajlarından biri, sorunlarınızın bant genişliği veya bit hızıyla ilgili olup olmadığını belirlemenize yardımcı olarak sorunu tespit etmenizi sağlamasıdır.

Bu tür testler yayın hizmetleri arasında farklılık gösterir ancak çoğu durumda tanılamanın çalıştırılması biraz zaman gerektirir. Twitch* ve Mixer*, neler olduğunu anlamanıza yardımcı olacak özel araçlar sunarken YouTube'un* test yayını yaklaşımı daha genel bir kitleye yönelik olarak tasarlanmıştır. Bağlı donanım birimlerinin durumunu ve canlı yayında görüntünüzün ve sesinizin ulaşıp ulaşmadığını test etmek için de test yayını yapabilirsiniz.

Twitch*

Twitch* kullanıcıları, en yeni yayınların durumunu sürekli kaydeden Twitch Inspector* aracına sahiptir. Bir süredir yayın yapmadıysanız ve bu kaynaktan alınacak veri yoksa OBS gibi bir kodlayıcıya yayın anahtarından sonra bant genişliği bayrağı yerleştirerek bir yayın testi yapabilirsiniz. Bayrak, yayının takipçilerinize canlı yayında olduğunuzu bildirmesini engeller. Testi 5-10 dakika4 veya daha fazla veri toplamak için daha uzun süre çalıştırın. İnternet bağlantılarında dalgalanma olabilir ve stabilite sorununu fark etmeniz biraz zaman alabilir. Alternatif olarak, testi çalıştırırken bit hızı ölçümlerini gerçek zamanlı olarak görüntülemek için Twitch Inspector'ı* kontrol edebilirsiniz. Yayınınızın durumunu gösterebileceğinden grafiğin düşüp düşmediğine özellikle dikkat edin. Grafiğin mümkün olduğunca stabil olması idealdir. Twitch Inspector*, sağ alt köşede yayının ortalama bit hızını da gösterir. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa ekranın üst kısmındaki açılır Select an Issue (Sorunu Seçin) menüsü, Twitch'in* yararlı destek sayfalarında size yol gösterecektir.

Twitch Inspector* ile test yaptığınızda yayın boş olduğu için kare hızındaki hataları yakalamadığını unutmayın. Twitch Analyzer* bu konuda yardımcı olabilir, ancak akışınızın söz konusu verileri toplaması için halka dönük olmasını gerektirir.

Mixer*

Mixer* kullanıcıları da test yayını yapmak için benzer bir araca sahiptir. Ancak bu, yalnızca iş ortağı veya geliştirici kanallarında kullanılabilir. Bu gruplara dâhil değilseniz özellik görünmeyecektir.

İş ortağıysanız bu özellik, ana ayarlar panelindeki Broadcast Dashboard'da (Yayın Panosu), Test Streams'in (Test Yayınları) altında bulunabilir ancak bir ayda yalnızca beş saatlik test yayını ile sınırlıdır. Test Mode'u (Test Modu) etkinleştirdiğinizde yayının bağlantısını içeren bir çubuk açılır ancak bu, takipçilerinize canlı olarak yayınlanmaz. İş ortağı olmayanlar ise demografik analizler ve benzer bilgileri görmek için eski yayınlardaki bazı analizlere erişebilir.

YouTube*

YouTube'un* test yayını gerçekleştirme talimatları biraz daha geneldir. YouTube, indirme ve yükleme hızlarını ölçmek için daha önce belirtilen gibi ayrı bir hız testi yapmanızı önerir. Bu işe yaramazsa liste dışı bir canlı yayın gerçekleştirmek, canlı yayın sırasında yayının nasıl olduğunu test etmenin ve ardından analiz raporlarını okumanın başka bir yoludur.

Donanımınızı Kontrol Etmeye Başlama Zamanı

En düşük ayarlarla yayın da dahil olmak üzere burada gecikme sorununuzu çözmek için sunulan seçenekleri uyguladıysanız ve hâlâ videoyu arabelleğe alma ve kare atlama sorunları yaşıyorsanız donanımınızı kontrol etmeye başlamanın zamanı geldi demektir.

Ayrıca işlemcinizin yeterince güçlü bir hava veya sıvı işlemci soğutucusuyla soğutulduğundan, termal macununuzun yakın zamanda ve doğru şekilde uygulandığından emin olmanıza yardım eder.

Bilgisayarınızın içindeki bileşenleri kontrol etmenin mükemmel bir yolu, test yayını sırasında HWInfo* gibi bir tanılama uygulaması çalıştırmaktır. Bunun gibi bir uygulama, işlemci kullanımı ve sıcaklığı gibi önemli konularda size özel ölçümler sağlayacaktır. Sıcaklığın standart çalışma aralığında olup olmadığını görmek için işlemci belgelerine başvurun. Sıcaklık normal değilse yeterince güçlü bir hava veya sıvı işlemci soğutucusuyla soğutma yapılıyor mu, termal macun yakın zamanda ve doğru şekilde uygulanmış mı, kontrol edin. İşlemci kullanımının yüksek olduğunu görürseniz kodlama önayarını düşürün veya daha iyi bir işlemciye geçin. Aynı anda oyun oynayıp yayın yapmaya başlarken yeni bir Intel® Core™ i7 veya daha yüksek bir işlemci öneririz.

Akış sırasında arabelleğe almayı nasıl durduracağınız konusunda bir hatırlatmaya ihtiyacınız olduğunda, tazeleme için tekrar buraya bakın.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Performans kullanıma, yapılandırmaya ve diğer faktörlere göre değişir. www.Intel.com/PerformanceIndex sayfasından daha fazla bilgi edinin.

2

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

3

*Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.