Hyper-Threading Nedir?

Önemli Noktalar:

  • Intel® Hyper-Threading Teknolojisi.

  • Çoklu iş parçacığı kullanımı.

  • Intel® Turbo Boost Teknolojisi.

  • En yeni Intel® Core™ işlemciler.

  • Intel® Core™ i9 işlemciler.

author-image

By

Bugün neredeyse tüm işlemciler çok çekirdekli; yani aynı anda farklı görevleri yerine getirebilecek birkaç işlem birimi içeriyorlar.

Buna karşın, daha fazla çekirdek eklemenin faydaları her zaman açıkça dile getirilmiyor. Tek işlem yollu (tek izlekli) ve çok işlem yollu (çok izlekli) uygulamalar arasındaki fark nedir? Hyper-Threading nedir ve normal çoklu iş parçacığından farkı nedir?

Ek çekirdeklerin ve Intel® Hyper-Threading Teknolojisinin faydalarını açıklamak için bu terimlerin üzerinden geçip oyunları ve günlük uygulamaları çalıştırmada oynadıkları rolü açıklayalım.

Çoklu işleme nedir?

Çoklu işleme, eşzamanlı işleme için bir paralelleştirme veya iş bölüştürme şeklidir. İş parçacığı olan programlar tek bir çekirdeğe büyük bir iş yükü vermek yerine, işi birden çok yazılımsal iş parçacığına böler. Bu iş parçacıkları, zaman kazanmak için farklı işlemci çekirdekleri tarafından paralel olarak işlenir.

Nasıl geliştirildiklerine bağlı olarak, oyunlar, hafif iş parçacıklı veya yoğun iş parçacıklı olabilir. Bazı eski oyun motorları tek iş parçacıklı performansa güvenmeleri ile bilinirler, yani çoğunlukla tek bir CPU çekirdeği kullanırlar ve daha yüksek saat hızlarından büyük bir fayda alırlar.

Günümüzde, Unreal Engine 4 gibi oyun motorları, karmaşık sahneler oluştururken birden fazla çekirdek kullanıyor2. Oyun motorları ayrıca "çizim çağrıları"nın -işlemciden grafik kartına oyun içi nesneler, dokular ve gölgelendirmeler için gönderilen talimatların- farklı bölümlerini işlemek için çoklu iş parçacığı da kullanabilirler.

Hyper-Threading Nedir?

Intel® Hyper-Threading Teknolojisi, her bir çekirdek üzerinde birden fazla iş parçacığının çalışmasını sağlayan bir donanım inovasyonudur. Daha fazla iş parçacığı paralel olarak daha fazla iş yapılabileceği anlamına gelir.

Hyper-Threading nasıl çalışır? Intel® Hyper-Threading Teknolojisi etkin olduğunda CPU, fiziksel çekirdek başına iki yürütme bağlamı uygular. Bu, bir fiziksel çekirdeğin artık farklı yazılım iş parçacıklarını işleyebilen iki “mantıksal çekirdek” gibi çalıştığı anlamına gelir. Örneğin, Hyper-Threading etkinleştirildiğinde on çekirdekli Intel® Core™ i9-10900K işlemcinin 20 iş parçacığı olur.

İki mantıksal çekirdek, geleneksel tek iş parçacıklı bir çekirdekten daha verimli bir şekilde çalışabilir. Intel® Hyper-Threading Teknolojisi, çekirdeğin eskiden diğer görevlerin tamamlanmasını beklediği boşta kalma süresinden yararlanarak, işlemci verimliliğini artırır (sunucu uygulamalarında% 30'a kadar3).

Hyper-Threading'i nasıl etkinleştireceğinizi mi merak ediyorsunuz? Varsayılan olarak etkindir ancak BIOS ortamından "Hyper-Threading Teknolojisi" "Etkin" veya "Devre Dışı" olarak ayarlanarak açılıp kapatılabilir. Intel® Hyper-Threading Teknolojisinin yalnızca bazı teknoloji tutkunlarına yönelik CPU'larda bulunduğunu unutmayın; buradan tam listeyi inceleyebilirsiniz.

Benim İçin Hyper-Threading'in Ne Faydası Olacak?

CPU Hyper-Threading ile bir bilgisayar daha kısa sürede daha fazla bilgi işleyebilir ve daha fazla arka plan görevini aksama olmadan çalıştırabilir. Bu teknoloji, doğru koşullar altında işlemci çekirdeklerinin bilfiil aynı anda iki şeyi tek seferde yapmasına izin verir. Çoklu görev yürütenler, yayıncılar ve ağır iş parçacığı yüklü programlar çalıştıran profesyoneller, en yeni Intel® Core™ i9 işlemci gibi Intel® Hyper-Threading Teknolojisine sahip bir dizüstü veya masaüstü oyun bilgisayarı CPU'suna yükseltme yaparak bilgi işlem deneyimlerini iyileştirebilirler.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.