Nvidia Garage InWin Z-Tower Sistemi Önemli Noktalar

Önemli Noktalar:

 • Donanım

 • Teknik özellikler

 • Kasa

 • Tasarım

 • Süreç

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Nvidia Garage InWin Z-Tower sistemi, üst düzey oyun donanımını göz alıcı InWin Z-Tower kasasıyla bir araya getiriyor. Bu benzersiz oyun makinesinin nasıl yapıldığını öğrenin.

Karşınızda InWin Z-Tower RTX 2080 SUPER sistemi, Intel ve Nvidia'dan üst düzey oyun donanımına ve InWin bilgisayar kasası uzmanlarından çarpıcı Z-Tower kasasına sahip özel soğutmalı oyun canavarı.

Bu olağandışı kasayla çalışmanın nasıl bir şey olduğunu görmek için bilgisayar toplayan Dwight Lackmann ile sahne arkasına göz attık.

Güçleri Birleştirmek

Her sistemde olduğu gibi ilk adım donanımı seçmek.

Bu sisteme gücünü veren beyin, yüksek performanslı Intel® Core™ i9-9900K işlemci. Bu 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı CPU, CPU ve anakart PCH'si için entegre sıvı soğutma bloğuna sahip, özel bir soğutma döngüsüne daha kolay geçiş sağlayan GIGABYTE Z390 AORUS Xtreme anakarta takıldı.

İşte teknik özelliklerin tam listesi:

 • CPU: Intel® Core™ i9-9900K işlemci
 • GPU: GeForce RTX 2080 SUPER Founders Edition
 • Kasa: InWin Z-Tower
 • Anakart: GIGABYTE Z390 AORUS XTREME
 • Bellek: G.SKILL Trident Z Royal Serisi 32 GB DDR4 (4 x 8 GB)
 • Storage: Samsung 970 PRO NVMe* M.2 1 TB
 • PSU: özel MAINFrame kablolu CORSAIR HX850
 • Su Soğutma: CORSAIR XD5 RGB + EKWB radyatör, soğutucu, bağlantı elemanları ve borular

Kasa

InWin Z-Tower kasa kesinlikle göz alıcı ve InWin'in yıllardır devam eden deneysel tasarımlar serisinden geliyor. Bu açık kasa ahşap kalıplar ve alüminyum kullanılarak üretiliyor ve ardından bir CNC makinesiyle parlatılarak büyüleyici asimetrik tasarım elde ediliyor. InWin tasarımcıları, Tayvan'daki Juming sanat müzesinde sergilenen Taichi serisi heykellerinden ilham aldıklarını söylüyor.

Z-Tower kasasının üretim süreci de görünüşü kadar eşsiz. InWin tasarımcılarına göre "Şekillendirme süreci oldukça zorlu. Her bir panel için kalıp sadece 10 kere kullanılabiliyor. Sınıra ulaşıldığında kalıp yok oluyor. Kasanın son derece sınırlı sayıda olmasının nedenlerinden birisi de bu."

İlk bakışta belli olmasa da bu bir bilgisayar kasası ve en önemlisi çok çeşitli donanımları destekliyor. InWin, "Z-Tower, E-ATX bir anakarta kadar barındırabilir ve adaptör kart da dahil olacak. Maksimum GPU uzunluğu 340 mm, genişliği 158 mm ve kasa 360 mm radyatöre kadar destekliyor" diyor.

Videodaki kasa 002 numaralı, yani üretilen ilk kasalardan biri ve InWin'e göre stoklar tükenmek üzere.

Peki Z-Tower ile çalışmak nasıl bir şey?

"InWin'in tüm bu Singature kasaları üretme şekli daima ilgi çekici," diyor bilgisayarı toplayan Dwight Lackmann.  "Özellikle Z-Tower veya S-Frame gibi açık tip kasalar ilgi çekici oluyor. Su soğutma parçalarını yerleştirirken sizi alışılmışın dışında düşünmeye zorluyor."

En iyi donanım yapılandırması her zaman ilk akla gelen değildir, özellikle de alışık olmadığınız bir kasayla çalışırken. En dikkatli kasa üreticileri bile her yapılandırmayı hesaba katamaz, bu neden bazen yerleştirme konusunda yaratıcı olmanız gerekir.

Lackmann sistemi bir araya getirirken bu sorunla karşılaştı ve hızlı bir çözüm bulması gerekti. "Z-Tower'ın içinde çalışırken özellikle cıvata şekilleri sabit sürücü kafesiyle uyuşmadığı için pompa/rezervuar ikilisine yer bulmakta zorlandım, bu nedenle yeni montaj yuvaları delmek zorunda kaldım."

Bu yüzden önceden planlamak ve gerekli araçlara sahip olmak çok önemli, özellikle de sıvı soğutma kullanırken.

Görsel Tasarım

InWin Z-Tower'ın alüminyum kasası, bir Founders Edition kartı olan ve hem ışın izleme özelliği hem DLSS dahil yeni Turing mimarisinin özelliklerini beraberinde getiren Nvidia GeForce RTX 2080 SUPER GPU*'nun güncellenmiş rengiyle güzel bir estetik uyum oluşturuyor. Lackmann ayrıca yeşil EKWB UV soğutucu ile sisteme renk kattı. G.SKILL gümüş RAM de metalik görünümü tamamlamaya yardımcı oluyor.

Değiştireceği bir şey olup olmadığı sorulduğunda Lackmann "Kablo uzunluklarını daha kesin ayarlamaya, UV LED şeritleri için daha iyi bir yer bulmaya daha fazla zaman ayırırdım ve kesinlikle sert borular kullanırdım," diyor.

Açık bir kasayla çalışırken tekrar tekrar ortaya çıkan bir sorun kablo yönetimi, özellikle de Z-Tower kadar açık bir kasada. Bu sorun, sistemi bir araya getirirken dikkatli düşünmeyi gerektirdi.

"Açık/arkası açık kasalarda kablolarla uğraşmak daima zor çünkü kabloları görebileceğiniz için güzel gözükmesi adına daha fazla zaman harcıyorsunuz," diyor Lackmann. "Daha fazla kablo tarağı kullanmak arka tarafta her şeyi düzenli tutmaya yardımcı oluyor, örneğin 24 pinde olduğu gibi (anakart kablosu). Kasayla gelen kabloların çoğunu 24 pinin arkasına saklamayı ve her şeyin güzel ve düzenli gözükmesini sağlayabildim."

Söz konusu kablo yönetimi olduğunda modüler bir güç kaynağı (kullanıcının kullanılacak kabloları seçmesine izin veren bir güç kaynağı) ve özel kablolar kullanmak kesinlikle işe yarayabilir. Sistem toplayanların çoğu zaman modüler güç kaynakları kullanmasının sebeplerinden birisi de budur. Modüler güç kaynakları, sisteminiz için ideal uzunlukta ve görünüşte kabloları seçme esnekliğini sunar. Burada Dwight kablo taraklarının yanı sıra gümüş ve siyah renkli özel bir kablolama kiti kullanarak diğer donanımların görünümüyle uyum sağladı ve kablolamayı düzenli tuttu.

Benzersiz

Bu sistem güçlü oyun donanımlarına sahip, fakat asıl önemli nokta hepsini bir arada tutan kasa.

Dwight'a InWin Z-Tower kullanma şansına erişenler için söyleyecekleri olup olmadığını sorduk. "Bu ağır bir kasa," dedi. "Hayatınızı kolaylaştırmak için panelleri çıkarmak önemli. Ayrıca tamamen alüminyum olduğundan panellerin vidalarını geri takarken motorlu aletler kullanmayın. Farkında olmadan delikleri bozabilirsiniz."

Görünüşe göre benzersiz bir kasa kullanırken bile bilgisayar toplayıcısının en iyi dostu hâlâ tornavida. Kendi oyun bilgisayarınızı toplama hakkında ipuçlarımızın devamı için buraya bakın.