Fare-Klavye ve Oyun Kumandası: Bilgisayar Oyunlarında Hangisi Daha İyi

Önemli Noktalar:

  • Büyük tartışma.

  • Oyun faresi ve klavyesi.

  • Oyun kumandasını tanımlama.

  • Neden bilgisayar kumandası?

  • Klavye ve fare ile oyun kumandası karşılaştırması.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Oyun için hangisi daha iyi: Klavye ve fare mi yoksa oyun kumandası mı? Karşılaştırarak ele alıyoruz.

Oyun dünyasının en eski tartışmalarından biri daha devam edecek gibi duruyor. Fare ve klavyenin mi yoksa oyun kumandasının mı üstün girdi seçeneği olduğuna dair kesin fikirler mevcut. Bu seçeneklerin oyun deneyiminizde ne kadar önemli oldukları düşünüldüğünde bu şaşırtıcı bir durum değil.

Bu sorunun kolay bir cevabı olmayabilir fakat neden her iki tarafında ateşli savunucuları olduğunu inceleyeceğiz ve sıkça tartışılan bu konuyu aydınlatmaya çalışacağız.

Klavye Savaşçısı

Bunu okuduğunuza göre klavyeleri az çok tanıyorsunuz demektir. Bu noktadan başlayalım.

Klavyelerin yıllar boyunca bilgisayar oyunlarının vazgeçilmezi olması boşuna değildir. Tam boyutlu düzende bulunan 104 tuş, çok çeşitli olası girdi seçenekleri sunar ve her an erişilebilir bu tuşlara oyun işlevlerini atamak geliştiricilere ve oyunculara deneyimlerini kontrol etmeleri için olağanüstü esneklik sağlar.

Geliştiriciler karmaşık kullanıcı arayüzlerini başarılı bir şekilde oyun kumandalarına atadı fakat klavyelerdeki daha geniş girdi seçenekleri MMORPG ve RTS oyunları gibi menü açısından zengin oyunlarda eşsiz bir avantaj sağlar. Bu türler bilgisayarda ortaya çıktı, bu nedenle birincil kontrol yöntemi olarak klavye ve fare kullanacak şekilde evrilmeleri şaşırtıcı değildir.

Klavyeler ayrıca tek bir girdiye bir dizi komut bağlayan makroları kullanma seçeneğini de sunar. Birçok modern klavyede özel makro tuşları var. Birden fazla komutu tek bir tuşla yazma özelliği karmaşık oyunların yanı sıra günlük işlerde de ciddi avantajlar sağlayabilir.

Ayrıca doğru klavyeyi seçerken çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Klavyelerin, sayısal tuş takımı olmayan klavyeler gibi farklı form faktörlerinden ayrı ergonomik klavyelere, özel tuşlara ve birçok farklı mekanik tuş türlerine kadar uzanan, kendine ait bir dünyası var.

İşaret Etme ve Tıklama

Farenin oyun kumandalarına göre temel avantajı, nişan alırken sağlanan kesinliğin yanı sıra fare altlığının ek yüzey alanı tarafından sağlanan hareket menzilidir. Bu inç başına nokta (DPI) ayarınıza bağlı olarak daha hızlı hareketin yanı sıra özelleştirilebilir ayarlar ve girdiler sağlar.

Bir farenin oyun kumandasına göre en belirgin avantajı nişan almayı kolaylaştırmasıdır. Birinci şahıs nişancı oyunlarında veya hassasiyetin önemli olduğu tüm oyunlarda fare, genellikle rekabet üstünlüğüne sahiptir ve seri atışlar gibi tepki tabanlı vuruşların daha kolay gerçekleştirilmesini sağlar. Bu avantaj o kadar belirgin ki oyun kumandası tabanlı FPS oyunları, aradaki açık dezavantajı azaltmak için oyunlara nişan alma desteği sunar.

Artırılmış yüzey alanının sağladığı diğer avantaj, fareyle tıklama ve sürükleme işlemini oyun kumandasına göre daha kolay yapmaya olanak tanımasıdır. Bu avantaj RTS veya MOBA gibi seçilen birimlerin hassas kontrolünün yüksek önem taşıdığı oyunlarda önemli olabilir. Bu özelliği silah komutları arasında kolayca geçiş yapabilen veya haritaya yakınlaşıp uzaklaşmayı kolaylaştıran entegre kaydırma tekerleğiyle birleştirildiğinde farenin avantajı daha da belirginleşiyor.

Klavyeler gibi fareler de modüler tasarım, özelleştirilebilir düğmeler ve neredeyse tüm oyuncular için çok çeşitli seçenekler gibi özellikleriyle işlevsellik ve tasarım açısından farklılık gösterir.

Diğer bir deyişle, herkese uygun bir fare ile klavye mevcuttur ve çoğu zaman bunlar rekabet üstünlüğü sağlamak üzere tasarlanırlar.

Oyun Kumandaları Hakkında

Klavye ve farenin oyun alternatiflerinden bahsetmeden önce, "oyun kumandası" ile ne demek istediğimizi açıklayalım.

70'lerin başında tasarlanan Magnavox Odyssey'deki basit yön girdilerinden uçak kokpitlerine benzemesi için tasarlanmış modern uçuş kollarına kadar her şey bir oyun kumandası sayılabilir. Fakat klavye ve fareye doğrudan bir rakip düşünürken çoğu oyuncunun aklına büyük ihtimalle Sony DualShock 4 veya Microsoft Xbox Controller gibi konsol oyun kumandaları gelir.

Bu oyun kumandaları bir dizi tuşa, basınca duyarlı tetik düğmelerine ve hareket için fare yerine bir çift oyun çubuğuna sahiptir. Ayrıca üreticiye bağlı olarak dokunmatik yüzeyler, yön tuşları, ışıklandırma, titreşim efektleri ve daha fazlasını destekleyebilirler. Bu sınırlı tanımda bile daha verimli girdiler için oyun kumandasının altına pedallar ekleyen üst düzey Xbox Elite seçeneği veya bilgisayar odaklı Steam oyun kumandası gibi önemli ölçüde farklılıklar mevcuttur.

Oyun Kumandası Karşılaştırma

Peki oyunlarda oyun kumandası kullanmak klavye ve fare kullanmaya kıyasla ne kadar farklı?

Birçok kişi için en yaygın farklılıklardan biri rahatlık ve erişim kolaylığı. Bir klavye ve fare, çalışmak ve oyun oynamak için etkili bir araç seti olabilir fakat oyun kumandaları gibi elinize sığmak için tasarlanmamıştır ve genellikle oyun kumandası kadar taşınabilir değildir. Koltuğunuzda üst düzey bilgisayar oyunu deneyimini kolaylaştırmaya yönelik birçok yöntem ve kablosuz klavye ve fareler gibi seçenekler bulunsa da insanlar bazen oyun kumandalarının basitliğini tercih eder.

Oyun kumandaları daha az girdi seçeneğine sahip olabilir fakat bu girdiler bazen klavyenin ikili girdilerinden daha hassas olabilir.

Analog oyun çubukları bir farenin hassasiyetine ve hızına sahip olmasa da düğmeye hafifçe basmak karakterin yürümesini, daha sert basmak koşmasını sağlayabilir. Basınca duyarlı bir düğmeye basılı tutmak aracınızı yavaşça ilerletebilir, sonuna kadar basmak ise gaz pedalına kuvvetli basmakla aynı etkiyi verebilir. Nasıl kullanıldığına göre farklı tepki veren düğmeler, klavyenin sağlayamayacağı bir hareket dengesi sağlayabilir. Ayrıca oyun çubukları kamerayı kaydırma gibi sürekli hareketleri daha tutarlı hale getirir.

Basınca duyarlı girdileri deneyen klavyeler olsa da bunlar çok yaygın değil. Bu nedenle oyun kumandaları genellikle Rocket League gibi araç tabanlı oyunlar veya Dark Souls gibi hassas hareket gerektiren oyunlar oynayan oyuncular tarafından tercih edilir.

Eşit Şartlarda

Tatmin edici bir cevap olmasa da klavye ve fareyle oyun kumandası mücadelesinde kesin bir kazanan yoktur.

Seçiminiz oynadığınız oyun türüne ve en önemlisi kişisel tercihlere kalmıştır. Her iki girdi yöntemi de oyun oynamak için ideal olabilir, yalnızca hangisini tercih ettiğinizi seçmeniz gerekir.

İyi haberse seçim yapmak zorunda olmamanızdır.

Bilgisayar oyunlarının avantajlarından birisi de klavye ve fare, oyun kumandası veya her ikisini birden kullanabilmenizdir. Oyun oynarken bile seçmeniz gerekmez, oyunların çoğu oyun sırasında birinden diğerine geçiş yapmanıza olanak tanır. Battlefield'da çatışma için fare ve klavye kullanın, ardından bir araca sorunsuz geçiş için oyun kumandanızı kullanın. Esneklik, bilgisayar oyunlarının en güçlü avantajıdır ve bu avantaj oyununuzu nasıl kontrol etmek istediğinizi de kapsar.

Yani ister dans pediyle Starcraft oynayın ister uçuş koluyla Mortal Kombat oynayın, seçim sizin.