Modları Bilgisayarınızda Çalıştırmak İçin Gerekenler

Modlara Başlamak

  • Donanım Neden Önemlidir

  • CPU

  • SSD

  • GPU

  • RAM

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Sisteminiz en sevdiğiniz oyunları çalıştıracak şekilde ayarlanmış olsa da mod eklemeye başladığınızda her şey sorunsuz çalışmayabilir. Modların performansı nasıl etkilediğini ve üst düzey mod deneyimi için ihtiyacınız olan temel donanımı burada bulabilirsiniz.

PC Oyun Modlarını Çalıştırmak için Neye İhtiyacınız Var

Bilgisayar oyunlarının çok sayıdaki avantajından biri, kullanıcıların yaptığı, oyunun içeriğini değiştiren eklentiler ve revizyonlar anlamına gelen modları ekleme imkanıdır.

80'li yıllardan beri, insanlar en sevdikleri oyunların görünümünü, hissini ve işlevselliğini özelleştirmek için PC oyun modlarını kullanıyorlar. Oyun modu topluluğu kötü oyunları iyi oyunlara, iyi oyunları garip oyunlara dönüştürmüş ve eski oyunları yeni kitleler için yeniden canlandırmıştır. Oyun modu topluluğunun yaratıcılığı sınırsızdır ve bu yaratıcılık gerçekten sıra dışı ve güzel eserlerin yolunu açmıştır. Geçmişte konsollara yönelik modlar olsa da modların asıl adresi her zaman bilgisayar olacaktır.

Hiç oyun modu uygulamamış bile olsanız başlamak oldukça kolaydır. Mod merkezlerinde ve resmî forumlarda kullanıcılar tarafından oluşturulan çok büyük içerik koleksiyonları mevcuttur. Bu modlar genellikle başlamanıza yardımcı olmak için kullanımı kolay yükleyiciler ve adım adım kılavuzlar sunar, böylece başlangıçta korksanız da ne kadar kolay olduğunu görünce şaşırabilirsiniz. Oyundan oyuna değişiklik gösterse de internette yapacağınız bir aramayla favori oyunlarınıza mod yüklemeye nasıl başlayacağınıza dair talimatları bulabilirsiniz.

Mod dünyasında yeniyseniz dikkat etmeniz gereken birkaç olası risk vardır. Tüm üçüncü taraf içeriklerde olduğu gibi güvenilir kaynaklardan dosya indirin, kötü amaçlı yazılımlara veya virüslere karşı her zaman dikkatli olun. Ayrıca çevrim içi oyunlarda modların hizmet koşullarını ihlal edip etmediğini kontrol edin.

Modlama dünyasına atlamadan önce oyun bilgisayarınız için doğru donanıma sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Modların kesin kuralları yoktur ve çoğu mod kusursuz şekilde optimize edilmemiştir. Basit doku ve grafik değişiklikleri mevcut kurulumunuzda iyi sonuç verse de daha iddialı modlar orijinal oyunu çalıştırmak için gerekenden çok daha fazla işlemci gücü gerektirebilir. Daha fazla bilgi için CPU'nun oyun performansını nasıl etkilediğine ve dengeli bir yapının önemine ilişkin kılavuzlarımıza göz atın.

Donanım Neden Önemlidir?

Modlar neden bazen temel oyundan daha güçlü donanım gerektirir? Bunun birkaç nedeni vardır.

Geliştiriciler bir oyun yarattığında, çok çeşitli sistemlerde çalışabileceğinden emin olmak için ellerinden geleni yaparlar. Herkesin yapılandırmasını tahmin etmek imkansız olsa da çoğunluğun donanımı ne olursa olsun oyundan keyif alabilmesi için oyunu optimize etmeye çok dikkat edilir.

Öte yandan mod yapan insanların çoğu aynı titiz optimizasyonu uygulamak için gerekli kaynaklara sahip değildir. Bu durum genellikle kötü optimize edilmiş modlar ile sonuçlanabilir ve bu modlar orijinal oyundan çok daha fazla donanım gücü gerektirebilir. İyi şekilde optimize edilmiş modlar bile genellikle orijinal oyunun kapsamının ötesinde çalışır, bu da geliştiricinin hesaba katmadığı, beklenmedik performans sorunlarına neden olabilir.

Minecraft* bunun çok iyi bir örneğidir.

Blokları ve düz dokularıyla Minecraft* yoğun kaynak gerektiren bir oyun gibi görünmeyebilir ancak çok fazla mod uyguladığınızda işler değişir. Minecraft'ta* ürün depolama sistemlerinden mini harita eklentilerine ve rastgele üretilen oyun dünyasının düzenini değiştirmeye kadar neredeyse her şey için bir mod vardır.

Minecraft'ın* dünyaları çok büyük olabilir ve bu dünyalar işlemcinizin ayrı ayrı işlemesi gereken bloklardan yapılmıştır. Minecraft* ayrıca Java* ile programlanmıştır,1 ve kapsamlı voksel verileri kullanır.2 Her ikisi de yoğun CPU (Merkezi İşlem Birimi) gücü gerektirir.

Daha karmaşık aydınlatma ve yüksek çözünürlüklü doku paketleri gibi modlar eklemek donanımınızın iş yükünü önemli ölçüde artırabilir. Minecraft* gibi nispeten basit görünen bir oyun bile modlar ile özelleştirmeye başladığınızda oldukça zorlayıcı olabilir.

İşlemci Seçimi

Modlar yeni nesnelerin ve oynanamayan karakterlerin eklenmesi, yenilenen fizik kuralları gibi oyunun temel ögelerini etkileyen, büyük ölçekli değişiklikler yapabilir. Örneğin, Skyrim* Immersive Creatures modu, The Elder Scrolls V: Skyrim'e* benzersiz bir yapay zekaya sahip, yeni bir dizi düşman türünü getiriyor.

Bu tip eklentiler, özellikle de diğer yoğun kaynak kullanımı gerektiren modlarla birlikte kullanıldığında sistemin CPU'sunda yük oluşturabilir,3 bu da tutarsız kare hızları gibi olası performans sorunlarına neden olabilir. Yüksek saat hızına ve çok çekirdeğe sahip bir işlemci bu sorunları çözmeye yardımcı olabilir.

Bazı modlar, kollarını sıvayıp işe koyulmaya hazır oyunculara performansı istedikleri gibi ayarlama imkanı sağlar. Örneğin, "Skyrim* Configurator" modu, oyun neredeyse on yıllık olmasına rağmen oyuncuların Skyrim'de* paralel işlemeyi etkinleştirmesine olanak tanıyor. Bu güçlü yapılandırma aracıyla oyuncular Skyrim * ile ilgili görevleri alıp CPU'larının birden çok çekirdeği ve iş parçacığı arasında yeniden atayabilirler. Söz konusu görevler oyuna özgü görevlerin yanı sıra diğer modların görevleri de olabiliyor. Bu görevlerin bölünmesiyle Skyrim*, 2011'de piyasaya sunulmasından bu yana işlemci teknolojisinde gerçekleşen gelişmelerden faydalanabiliyor.

Neden SSD?

İşlemciyle birlikte bir katı hâl sürücüsüne (SSD) yükseltmek modlama deneyimini büyük ölçüde iyileştirebilir. Tıpkı oyunlar gibi modlar da depolama alanındaki verilere erişim sağlar. Depolama sürücünüzün yavaş olması hâlinde yükleme süreleri artabilir ve başka sorunlar çıkabilir.

SSD'ler geleneksel sabit disk sürücülerine (HDD) kıyasla verilere daha hızlı erişim sağladığı için mod içeren oyunlar da dâhil olmak üzere SSD'den çalışan her programın daha hızlı yüklendiğini göreceksiniz. Oyunlarınızı veya modlarınızı depolamak için hâlâ HDD kullanıyorsanız SSD'ye geçmek performans üzerinde son derece olumlu bir etkiye sahip olabilir.

HDD'deki erişim süresini hızlandırmak istiyorsanız Intel® Optane™ belleğe göz atmanızda fayda var. Intel® Optane™ bellek sık kullandığınız verilere öncelik vererek daha yavaş depolama medyasındaki erişim hızlarını büyük ölçüde artırır. HDD'yi hızlandırmak için Intel® Optane™ belleği kullanarak yüksek hız dünyasının kapılarını aralayabilirsiniz.

Doğru Ekran Kartı

Yeterince güçlü bir ekran kartı, modlar ile oyunların görünüşünü değiştirmeye başladığınızda faydalı olabilir. Örneğin, eski oyunlara modern ekran kartlarından yararlanmak için mod uygulanabilir. Kapsamlı grafik yenileme modları, aydınlatma ve doku geliştirmelerinin yanı sıra bir oyunun ömrünü önemli ölçüde uzatabilecek diğer görsel geliştirmeleri de barındırabilir.

2013'te 2GB vRAM'e sahip bir ekran kartı yeterli olurdu ancak daha güncel oyunlar ve modlar daha güçlü video kartlarına ihtiyaç duyuyor. Modern, görsel açıdan iddialı oyunlarda dokuların ve 3D nesnelerin artan karmaşıklığını ve boyutunu işlemek için daha fazla vRAM gereklidir.4 Bu ağır yükü kaldırabilecek bir adanmış ekran kartı yoksa sistemin geri kalan bileşenleri durumu telafi etmeye çalışacağı için kare hızınız düşebilir.

RAM Yükseltme

Oyuncular oyunu istedikleri gibi oynama özgürlüğünü bir kez tattığında tek bir modla yetinmekte zorlanabilir. Minecraft* için yapılan her değişiklik, ayrı ayrı ele alındığında nispeten küçük olsa da çok hızlı bir şekilde birikebilir. Örneğin, The Biggest Modpack* onlarca farklı mod içeren bir koleksiyondur. Tüm bu modları aynı anda çalıştırmak yoğun kaynak gerektirir.

Oyun oynarken RAM, 5 değişken (sağlık ve cephane miktarı gibi) 6 veri setlerine ve görsel öğelere hızlı erişim için bilginin geçici olarak saklandığı yerdir.7 Çok fazla mod yüklemenin olası bir sonucu RAM sınırlamasıdır ve sisteminizin geri kalanı durumu telafi etmek zorunda kaldığı için düşük kare hızları8 gibi performans sorunlarına neden olabilir.9

"Vanilla" (hiçbir mod uygulanmamış) Minecraft* için minimum sistem gereksinimi 4GB RAM'dir ancak mod kullanan oyuncular oyunun düzgün çalışması için rutin olarak 6GB veya daha fazla RAM ayırır. Minecraft'a* yoğun bir şekilde mod uygulamak istiyorsanız 8GB RAM iyi bir başlangıç noktasıdır ve fazlası performansınızı daha da artırır. En az 8GB RAM, tüm modern oyun deneyimleri için ideal bir temeldir.

Modlarla Daha İyi Bir Deneyim İçin Donanım Yükseltme

Bilgisayar oyunu modları oyun deneyiminizi kişiselleştirmenin ve oyunu tamamen size özel hâle getirmenin harika bir yoludur. Yazılımınızı özelleştirmeye kararlıysanız donanımınızın göreve uygun olması gerekir. Modlar sisteminizi geliştiricilerin önerdiği özelliklerin ötesinde zorlayabilir, bu nedenle mod uygulamak istiyorsanız daha yükseği hedeflemeyi unutmayın.