Intel® Performance Maximizer ile CPU'nuzda Hız Aşırtma Yapın

Intel® otomatik CPU testini kullanarak güvenle hız aşırtın.

Önemli Noktalar:

 • Ne işe yarıyor?

 • Neye ihtiyacınız var?

 • Nasıl kullanılır?

 • İndirmeler.

author-image

Hız Aşırtma Nedir?1

Hız aşırtmayı birçoğumuz duymuşuzdur: işlemci hızının fabrika ayarlarının üstüne çıkarılmadır. Bu, bir CPU'nun (Merkezi İşlem Birimi) her saniyede gerçekleştirdiği komut döngüsünün sıklığını, "saat hızını" arttırmak ve CPU'ya gönderilen voltajı ayarlamak anlamına gelir.

İşlemciyi, bilgisayarın "beyni"ni hızlandırmak, bilgilerin daha hızlı alınması ve işlenmesi anlamına gelir. Hız aşırtması yapılan bir CPU, yeni donanım almaya gerek kalmadan daha hızlı çalışabilir. Bu, CPU hızınızla sınırlandırılan programlarda performans kazanımları ile sonuçlanabilir.

Ancak, hız aşırtma işlemine başlamadan önce aşılması gereken birkaç engel vardır. Geleneksel süreç, BIOS veya UEFI'de (işletim sistemi başlatılmadan önce görülen metin tabanlı arayüz) değişiklik yapmayı ve yüksek hızda mı yoksa ağır yük altında mı sabit kaldığını görmek için CPU'yu manuel olarak test etmeyi kapsar.

Bu, işlemcinizin hızını aşırtmayı öğrenmek için harika bir yol olsa da zaman alır. Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) kullanıcının BIOS yerine işletim sistemi içinde çalışmasına izin vererek kararlı bir hız aşırtma sağlamak için stres testi ve Intel® CPU değerlerini izleme işlemini basitleştirir.

Fakat en yeni Intel® Core™ işlemciler için artık daha da kolay bir hız aşırtma yöntemi var: Intel® Performance Maximizer.

Intel® Performance Maximizer Nedir?

Intel® Performance Maximizer, en yeni Intel® Core™ işlemcilerde otomatik hız aşırtma için makine destekli test kullanan hız aşırtma yazılımıdır. Intel® Performance Maximizer, hız aşırtmayı manuel olarak test edip ayarlama işleminin yerini alır. Akıllı testlerle işi sizin yerinize yapar, daha sonra CPU'nun tekil özelliklerine dayanan bir hız aşırtma için maksimum kararlı frekansı bulur.

Bu test nasıl çalışır? Intel, Müşteri Performans/Teknoloji Tutkunu Stratejik Pazarlama departmanından Aaron Mcgavock'ın sözleriyle: "Intel® Performance Maximizer, işlemcinizin işlem sırasında karşılaşabileceği çok çeşitli baskı ve algoritmayı kapsayacak şekilde özel testler kullanır. Bu kapsam çekirdek bazında test edilmiştir ve işlemcinizde bulunan çekirdek sayısına bağlı olarak tamamlanması birkaç saat sürebilir."

Intel® Performance Maximizer, işletim sisteminden ve diğer yazılımlardan etkilenmeden CPU'yu test edebileceği bir bölüm oluşturmak için 16 GB'a kadar depolama alanı kullanır. Bu, işletim sisteminden önce önyükleme yapan ve çoğu modern bilgisayarda BIOS'un(Temel Giriş/Çıkış Sistemi) yerini alan bir arabirim olan UEFI (Birleşik Genişletilebilir Ürün Yazılımı Arabirimi) ortamında yapılır. Test sırasında bilgisayar, bu ortama girmek için yeniden başlatılır.

Başlamak için 16 GB'lık boş alanın yanı sıra aşağıdakilere ihtiyacınız olacak:

 • K son ekli uyumlu bir en yeni Intel® Core™ işlemci.
 • Windows* 10.
 • Z390 çip seti ve en yeni BIOS ile hız aşırtma yapılabilen anakart.
 • En az 8 GB RAM.
 • Çok fanlı hava soğutucusu veya Hepsi Bir Arada (AIO) sıvı soğutucu gibi satış sonrası soğutma çözümü. Daha iyi bir soğutma, CPU'nuzun daha yüksek hızlara güvenli bir şekilde ulaşmasına yardımcı olabilir.
 • Bilgisayarın kullanılmayacağı birkaç saat (testin uzunluğu, çekirdek sayısına bağlıdır). Bilgisayarın gücünü kapatarak testi kesintiye uğratmayın.
 • Yedekleme alanı. Devam etmeden önce, bölümlere ayrılacak sürücüdeki önemli verileri yedekleyin.

Intel® Performance Maximizer Nasıl Kullanılır?

Yüklemeye başlamadan önce tüm hız aşırtma yazılımlarını devreden çıkarın. BIOS ayarlarınızı önceden değiştirdiyseniz varsayılan ayarlara döndürmek için Intel® Performance Maximizer kullanıcı kılavuzunun 7. ve 8. sayfalarına bakın.

Ardından Intel® Performance Maximizer'ı indirin. .exe dosyasını açın, yönetici ayrıcalıkları gerekiyorsa verin:

Lisans sözleşmesini kabul edip yükledikten sonra sistemi yeniden başlatın.

Sistem yeniden başlatıldıktan sonra Intel® Performance Maximizer'ı açın. Hız aşırtmanın etkileri hakkındaki yasal uyarıları dikkatlice okuyun.

UEFI bölümünü oluşturmak için bir dahili depolama cihazı (harici bir USB sürücüsü veya belleği değil) seçin. Alan yoksa Intel® Performance Maximizer mevcut bir bölümü daraltabilir. Bu adımdan önce tüm önemli verileri yedekleyin.

Intel® Performance Maximizer'ın bölüm oluşturması birkaç dakika sürebilir. Artık teste başlayabilirsiniz!

Unutmayın: Test birkaç saat sürebilir. Intel® Performance Maximizer, CPU'nuzun her bir çekirdeğini tek tek ve ayrıntılı olarak test eder. Bu süreç, nasıl performans göstereceğini tahmin etmek için standart verilere başvurmaktan daha fazla zaman alır. Bu, silikon yongasının üretiminde küçük farklılıklar olması nedeniyle daha kesin sonuçlar verir. Bu, testin dört çekirdekli bir CPU'ya göre sekiz çekirdekli CPU'da daha uzun süreceği demektir. Test sırasında birden çok yeniden başlatmanın olması normaldir.

Test sırasında bilgisayarın gücünü keserek işlemi durdurmayın. Bu hatalara yol açabilir.

Başlamaya hazır olduğunuzda "Devam" düğmesini tıklayın. Test sırasında, Intel® Performance Maximizer ilerleme durumunu UEFI ortamından bildirir (Windows'u başlatmadan testi gerçekleştirebildiği yer):

Testi iptal etmek istiyorsanız "Testi iptal etmek için 10 saniye içinde herhangi bir tuşa basın" mesajı göründüğünde güvenle yapabilirsiniz.

Test sonrası sistem, Intel® Performance Maximizer'ın uyguladığı ayarlarla yeniden başlar. Yardımcı program daha sonra CPU saat hızındaki gelişmeleri özetleyecektir:

İşlemin herhangi bir anında hata mesajları belirirse çözüm için Intel® Performance Maximizer kullanıcı kılavuzundaki Sorun Giderme bölümüne bakın.

"Bitir"e bastıktan sonra sisteminizin kararlı olduğunu kontrol etmek istemeyebilirsiniz. Son kez yeniden başlatın, sonrasında kararlılıktan emin olmak için Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU) ile stres testini çalıştırın.

Hız Aşırtmanın Keyfini Çıkarma

Intel® Performance Maximizer, hız aşırtma işleminin deneme yanılma aşamasından arındırılmasına yardımcı olur. Diğer hız aşırtma yazılımlarının aksine, "önceden tanımlanmış veriler" yerine makine yardımlı testlerin sonucunu temel alır.

Mcgavock'ın da belirttiği gibi Intel® Performance Maximizer "son derece sağlam bir performans doğrulama analizi gerçekleştirir. Ardından ayarları otomatik olarak bireysel, çarpan kilitsiz bir işlemcinin farklı özelliklerine uyacak şekilde ayarlar."

Kısacası Intel® Performance Maximizer, çarpan kilitsiz en yeni Intel® Core™ işlemcilerden birine sahip herkes için hız aşırtma işlemini kolaylaştırıyor.

Intel® işlemcinizin gücünü ortaya çıkarmak için yukarıdaki adımları uygulayın.

İndirme

Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU): Hız aşırtmasından sonra CPU'nuzu stres testinden geçirmek için bunu kullanın.

Intel® Extreme Memory Profile (Intel® XMP) kılavuzu: Intel® CPU'ya sahip bilgisayarların BIOS ekranından etkinleştirebileceği bu özellik ile RAM hızını artırma hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Saat frekansı veya gerilimin değiştirilmesi, işlemcinin ve diğer sistem bileşenlerinin kullanım süresine zarar verebilir veya bu süreyi kısaltabilir; sistem kararlılığını ve performansı azaltabilir. İşlemcinin teknik özelliklerinin ötesinde çalıştırılması ürün garantilerin geçerliliğini yitirmesine neden olabilir. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın.