Nasıl Seçim Yapmalı: Önceden Oluşturulmuş Bilgisayar ve Toplama Bilgisayar

Önemli Noktalar:

 • Kendi topladığınız ve özel toparlanan bilgisayarlar önceden oluşturulmuş bilgisayarlara göre çok daha fazla donanım yapılandırması seçeneği sunar.

 • Bazı özel bilgisayar toplayıcıları, toparladığınız bilgisayarın görüntüsünün profesyonel biri tarafından özelleştirilmesi imkanı da sağlarlar.

 • "En ucuz" seçenek olmasa da maliyeti düşürme stratejileri; önceden oluşturulmuş, özel oluşturulmuş ve kendi topladığınız bilgisayarlarda tasarruf etmenizi sağlayabilir.

 • Müşteri desteği, önceden yüklenmiş işletim sistemleri ve toparlama süresi göz önünde bulundurulmalıdır.

author-image

Yeni bir oyun bilgisayarı almaya karar verdiğinizde ilk olarak bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar arasında karar vermeniz gerekir. Bir masaüstü bilgisayar satın almaya karar verdiyseniz bir sonraki adım size uygun olanı bulmaktır. Kısa sürede önceden oluşturulmuş bilgisayar ile toplama bilgisayar arasında seçim yapmanız gerekecek.

Sistem çeşitliliği bilgisayarda oyun oynamanın en büyük avantajlarından biri olsa da çok fazla seçenek olması nedeniyle nereden başlayacağınızı bilmek her zaman kolay değildir.

Bir dizi seçenek mevcut olsa da genellikle üç seçeneğiniz bulunur:

 • Zaten kurulmuş olan bir bilgisayar satın alabilirsiniz. Önceden oluşturulmuş bilgisayarlar, tanınmış üreticiler tarafından dengeli ve güvenilir donanım yapılandırmaları kullanılarak bir araya getirilen eksiksiz sistemlerdir. Bu sistemler, bilgisayar dünyasının en güvenilir isimleri tarafından toplu olarak üretilir. Genellikle yerel mağazalarda bulunabilirler ve kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazır olacak şekilde tasarlanmışlardır.
 • Sizin için başka birisi de bu sistemi oluşturabilir. Başka bir seçenek ise özel bilgisayar toplama şirketlerinden kendi toparladığınız bilgisayarı sipariş etmektir. İstediğiniz özellikleri ve bileşenleri seçerek nitelikli uzmanlardan oluşan ekibin sizin istediğiniz teknik özelliklere göre bilgisayarı toparlamasını ve size göndermelerini isteyebilirsiniz.
 • Kendiniz toparlayabilirsiniz. Son olarak, bileşenleri ayrı ayrı elde edip evde bir araya getirebilirsiniz.

Buradaki seçenekler kesin olarak tanımlanmamıştır, üçü arasında geçiş yapabilirsiniz ve tümü değerlendirmeye değerdir. Her kategoriyi daha yakından ayrıntılı inceleyelim.

Yeni bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisi olan iç bileşenler ile başlayalım. Bilgisayarların avantajlarından birisi de donanım seçiminizle istediğiniz performansı elde edebilmenizdir. Fakat isterseniz bir başkası da sizin adınıza karar verebilir.

Önceden Oluşturulmuş

 • Sisteminizdeki bileşenler üzerinde daha az seçim imkanı
 • Kullanışlı
 • İstediğiniz CPU ve GPU'yu bilmeniz işinizi kolaylaştırır

Önceden oluşturulmuş sistemler, kendi toparladıkları her bileşenin en ince ayrıntısı (örneğin üretici ve RAM hızı gibi ayrıntılı teknik özellikler) ile daha az ilgili olanlar için çekici bir seçenektir.

Bu bilgisayarlar, kendi topladıkları sistemde her bir donanım parçasını seçmektense kullanışlılığı tercih edenler için idealdir.

İstediğiniz sistemin bazı özelliklerini bilmek (örneğin tercih ettiğiniz CPU ve GPU) doğru bilgisayarı seçmenize yardımcı olur, ancak geri kalan donanımın seçiminde bilgisayar üreticilerine güvenmeniz gerekir.

Özel

 • Özelleştirilebilir donanım yapılandırmaları
 • Uzman tarafından oluşturulmuş
 • İstediğiniz özellikler hakkında kabaca bir fikriniz olmalıdır

Özelleştirme ve ileride donanımınızı kolayca yükseltebilmeyi istiyor ama ille de kendi bilgisayarınızı toparlamak istemiyorsanız, bilgisayar toparlayan şirketlerden özel oluşturulmuş bir bilgisayar sipariş etmeyi düşünebilirsiniz.

Bu seçenek, istediğiniz parçaları seçebileceğiniz kendi bilgisayarınızı toparlamanın avantajlarından bazılarına sahiptir. Aradaki fark, deneyimli bir toparlayan kişinin sizin için bilgisayarı bir araya getirmesidir.

Önerilen donanım yapılandırmalarının her zaman kişisel ihtiyaçlarınızla uyuşmayabileceğini unutmayın. Sisteminizi dengelemeniz için ihtiyacınız olan donanım özelliklerine dair kabaca bir fikir edinmeniz faydalı olacaktır. Bu, aradığınız özellikleri yansıtacağından emin olduğunuz toplama bilgisayar parametrelerini ayarlamanıza olanak tanır.

Kendin Yap

 • Tamamen özelleştirilebilir
 • Kendiniz toplarsınız
 • Biraz teknik bilgi gerektirir

Kendi bilgisayarınızı toplamak, bilgisayarı her yönüyle tam kontrol altında tutmak isteyenler için en iyi çözümdür. CPU'dan fanlara ve aydınlatmaya kadar en kapsamlı özelleştirme seçeneklerini sunar.

Yani tam olarak istediğiniz donanıma her zaman sahip olabilirsiniz. Ayrıca sistemi kendiniz topladığınız için bilgisayarınıza nasıl yükseltme ve özelleştirme yapacağınızı tam olarak bilirsiniz.

Ayrıca bir bilgisayar toplamak sandığınızdan çok daha kolaydır. (Ayrıca sizin için adım adım ilerleyeceğiniz bir kılavuzumuz var.) Yine de kendi bileşenlerinizi seçip kurmaya yetecek kadar teknik bilgi gerekir.

Uygun fiyat

Kendi bilgisayarınızı toplamanın en ucuz seçenek olduğu söylemi artık her zaman geçerli değildir. Önceden oluşturulmuş, özel oluşturulmuş ve kendi toparladığınız arasında "en ucuz" seçenek belli değildir. Üç kategorideki aynı donanım yapılandırmalarının fiyatı, toptan satış indirimleri veya talep gibi etmenlere bağlı olarak değişir.

Son tercihiniz para harcama stratejiniz konusunda ne kadar titiz olduğunuza bağlı olarak bilgisayara tek seferde ödeme yapmayı veya bileşenleri ayrı ayrı satın almayı tercih etmenize göre değişecektir.

Önceden oluşturulmuş. Önceden oluşturulmuş bir sistem almayı düşünüyorsanız özellikle Kara Cuma gibi zamana duyarlı indirimlerde çevrimiçi ve perakende mağaza kampanyalarını takip edin. Fiyat indirimleri perakendeciye göre değişir ancak bu indirimler olduğunda açıkgöz davranmak arzu ettiğiniz sistemi iyi bir fiyata almanın harika bir yoludur.

Burada esnek olmak faydalı olur. İndirimde tam olarak aradığınız sistemi bulamayabilirsiniz ancak seçeneklerinizi geniş tutmanız ciddi oranda tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Özel. Özel toplanmış bilgisayarların maliyeti seçtiğimiz donanıma göre farklıdır. Sıvı soğutma sistemleri veya özel görünüm gibi ek özellikler de maliyete eklenir. Bu özelliğe bağlı fiyatlandırma daha basit maliyet yapısına sahip önceden oluşturulmuş sistemlerle çelişir.

Bununla birlikte, ayrı ayrı bileşenlerin indirimlerini takip etmek, site genelinde yapılan pazarlıklar ve ilave dahil edilen donanım veya yükseltmeler büyük indirimlerle sonuçlanmasını sağlayabilir.

Kendin Yap. Kendi bilgisayarınızı toplamanız, ihtiyaçlarınıza göre strateji belirlemenize imkan tanır. Bu şekilde makinenizin içindeki donanımla ilgili istediğiniz kadar seçici olma fırsatınız olur. Genel olarak ne aradığınızı bilerek ve bu stratejiye göre toparlama esnekliğine sahip olarak sürece girdiğinizde bütçenizi en verimli şekilde kullanacağınız bir konumda olursunuz.

Daha eski bir bilgisayardan yükselttiğinizi varsayarsak, yeniden kullanabileceğiniz bileşenler olabilir. Sadece hala düzgün çalıştıklarından ve yeni donanımınızla uyumlu olduklarından emin olmanız gerekir.

Toplama Süresi

Bir başka önemli soru ise yeni bilgisayarınıza ne kadar kısa sürede ihtiyaç duyduğunuzdur.

Önceden oluşturulmuş. Sisteminizi bugün teslim almak istiyorsanız yerel mağazanızdan önceden oluşturulmuş bir makine almak doğru tercih olabilir.

Önceden oluşturulmuş bir oyun bilgisayarı genellikle klavye, fare ve işletim sistemi dahil kullanıma hazır olarak neredeyse her şeyi içerir. Bu da faydalı olabilir: Mağazada bulunan satış danışmanları sorularınıza cevap verebilir.

Özel. Öte yandan önceden oluşturulmuş bilgisayarların toplanıp yollanması gerekir. Bunun alacağı süre şirkete göre değişir. Bazıları işi hızlı dönüştürmede uzmanlaşırken diğerlerinde süre birkaç hafta veya daha uzun olabilir. Oluşturduğunuz bilgisayarın ne kadar karmaşık olduğu bekleme sürenizi de belirler.

Kendin topla. Bu sürecin ne kadar süreceği çoğunlukla size bağlıdır. Özellikle bizim geniş kapsamlı eğitim kaynaklarımızı kullanırsanız bilgisayarı bir gün içerisinde bir araya getirmek kesinlikle mümkündür. Fakat parçaları ayrı ayrı sipariş ediyorsanız ve özellikle kampanyaları bekliyorsanız daha fazla zaman alabilir.

Teknik Destek ve Sorun Giderme

Bilgisayarınızı satın aldıktan sonra ne olacağını da bilmek istersiniz. Sorunla karşılaşırsanız bunu kendinizin çözebileceğinden emin misiniz yoksa yardıma ihtiyaç duyacak mısınız?

Önceden oluşturulmuş. Önceden oluşturulmuş bir sistem seçerken genellikle bir üretici garantisi veya mağaza koruma planı mevcuttur. Bu ayrıntılar değişebilir, bu yüzden satın alım sonrasında destek önceliğiniz ise nelerin sunulduğunu tekrar kontrol etmek isteyeceksiniz.

Özel. Bilgisayar toplayan şirketler genellikle telefonla yardım veya garanrtiler gibi sağlam destek seçenekleri sunarlar. Bu durum satıcıdan satıcıya değişir, bu nedenle yeni bir sistem alırken her zaman ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz desteğin sağlandığını onaylayın.

Kendin Yap. Kendi bilgisayarınızı topluyorsanız büyük ihtimalle sistem geneli desteğe erişiminiz olmaz. Bileşen düzeyindeki garantiler konusunda bilinçli olun. Bilgisayarınız üzerinde işlem yapmanız gerekirse faydalı olabilirler.

Bilgisayarınızı kendiniz tamir etmek zorunda kalsanız bile referans ve destek olarak kullanabileceğiniz birçok faydalı kılavuz bulabilirsiniz.

Yazılım

Bunlara ek olarak bilgisayarınızda hangi yazılımı kullanmak istediğinizi de düşünmelisiniz.

Önceden oluşturulmuş makineler genellikle işletim sistemi ve üreticinin önerdiği programlar yüklenmiş halde gelir. Özel kurulmuş bilgisayarlar çoğunlukla bir işletim sistemi yüklenmiş halde gelir ve bu genellikle Windows'tur.

Kendi sisteminiz için ayrı olarak satın aldığınız depolama boştur, işletim sistemi kurulu değildir. Kullanmak istediğiniz işletim sisteminin yanı sıra ihtiyaç duyabileceğiniz diğer programları da dikkate alın.

Estetik

Boya, RGB ışıklandırma ve kasanın fiziksel tasarımı gibi estetik ögeler bir oyun bilgisayarından diğerine değişiklik gösterebilir. Büyük ihtimalle kasanızı modifiye etmek konusunda kendi tercihleriniz olacaktır.

Önceden oluşturulmuş. Bu sistemler kendi sisteminde değişiklik yapmak istemeyenler için idealdir. Topladığınız bilgisayarın görsel cazibeden yoksun olacağı anlamına gelmez. Bilgisayar üreticileri genellikle oyun bilgisayarı kasalarının sıradan, oyun için olmayan masaüstü bilgisayarlardan ayırt edilmesine önem verirler. Ama toplu üretildiklerinden özgünlükten yoksun olabilirler.

Özel. Ismarlama bilgisayarlar genellikle önceden yapılandırılmış bilgisayarlara göre daha estetiktir. Standart toplama bilgisayar kasaları genellikle içindeki bileşenlerin parladığını gösteren şeffaf dış yüzeyler gibi görsel özelliklere sahiptir.

Üstüne üstlük bazı özel bilgisayar şirketleri UV yazdırma ve lazer işleme dahil görsel özelleştirme seçeneklerinde uzmanlaşırlar. Örneğin Falcon Northwest*, kendi bilgisayarlarına benzersiz bir beceriyi ekleyen özel boyama işleri ile bilinen bir sistem integratörüdür.

Özel oluşturuluş bir bilgisayar özelleştirilmiş bir kasa isteyen ancak bunları kendi bir araya getirmek için sanatsal becerilerine güvenmeyen veya gerekli araçlara sahip olmayan kişiler için en iyi seçenektir.

Kendin Yap. Kendiniz için bilgisayar toplamak, kişiselleştirilmiş estetiğe sahip bir bilgisayar tasarlamanız için sizi özgür kılar. Oluşturduğunuz bilgisayar tam olarak istediğiniz gibi görünür.

Oluşturduğunuz sistemin görsel unsurlarını önceliklendirmek isterseniz, özel kasa ve bileşenlerden oluşan geniş ürün yelpazesi size yardımcı olacaktır. Kasa imalatçısı Peter "L3p" Brands ile röportajımız özel bilgisayar kasası tasarımları için iyi bir tanıtımdır.

Yan Yana Karşılaştırma

Önceden oluşturulmuş bilgisayarın rahatlığı veya kendi topladığınız bilgisayarın esnekliği olsun, sizin eşsiz ihtiyacınıza uyacağı önerilen bir oyun bilgisayarı seçeneği mutlaka vardır.

 

Önceden oluşturulmuş

Özel

Kendin Yap

Donanım Yapılandırması

Sistem seviyesi seçimi

Bileşen seviyesi seçimi

Tamamen özelleştirilebilir

Uygun fiyat

Sistem seviyesi indirimleri

Bileşen seviyesi indirimleri

En geniş bileşen seçenekleri

Toplama Süresi

Kurulum gerektirmez

Hazırlık süresi gerekebilir

Oluşturmak süre alabilir

Destek

Garanti ve müşteri hizmeti

Garanti ve müşteri hizmeti

Ayrı ayrı parçalarla sınırlıdır

Yazılım

İşletim sistemi önceden yüklenmiş

İşletim sistemi genellikle önceden yüklenmiştir

Önceden yüklenmiş işletim sistemi yok

Estetik

Az özelleştirilebilir

Kişiselleştirme özelliği

Tamamen özelleştirilebilir