Önceden Oluşturulmuş Bilgisayar ve Toplama Bilgisayar: Nasıl Seçilir

Yeni bir oyun bilgisayarı almak istiyorsanız nereden başlamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. İşte önceden oluşturulmuş bilgisayar almanın, ısmarlama bilgisayar almanın veya kendi oyun makinenizi toplamanın avantajları.

Yeni bir oyun bilgisayarı almaya karar verdiğinizde ilk olarak bir dizüstü veya masaüstü bilgisayar arasında karar vermeniz gerekir. Bir masaüstü bilgisayar satın almaya karar verdiyseniz bir sonraki adım size uygun olanı bulmaktır. Önceden oluşturulmuş bir PC'ye karşı özel PC'yi tartmanız uzun sürmeyecek.

Ama yedekleyelim Piyasada birçok seçenek vardır ve bu sistem çeşitliliği bilgisayar oyunu dünyasının en büyük avantajlarından biri olsa da nereden başlayacağınızdan emin değilseniz gözünüzü biraz korkutabilir.

Yeni bir bilgisayar alırken iki seçeneğiniz vardır, bilgisayarı kendiniz toplayabilir veya önceden oluşturulmuş olarak alabilirsiniz. Bu iki kategoride çok çeşitli seçenekler mevcuttur ve biz bu seçeneklerden üçünü ele alacağız. İlk seçenek olan önceden oluşturulmuş oyun bilgisayarları, tanınmış üreticiler tarafından dengeli ve güvenilir donanım yapılandırmaları kullanılarak üretilen eksiksiz sistemlerdir. Genellikle yerel mağazalarda bulunabilirler ve kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazır olacak şekilde tasarlanmışlardır.

Başka bir seçenek ise bir bilgisayar tasarlayarak özel bilgisayar toplama şirketlerinden sipariş etmektir. Bu durumda geniş bir uyumlu donanım menüsünden seçim yaparsınız ve uzman bir ekip, belirlediğiniz teknik özelliklere göre bilgisayarınızı toplayarak size gönderir.

Son olarak bileşenleri tek tek satın alabilir ve kendi oyun bilgisayarınızı toplayabilirsiniz.

Buradaki seçenekler kesin olarak tanımlanmamıştır, üçü arasında geçiş yapabilirsiniz ve tümü değerlendirmeye değerdir.

Donanım ve Özelleştirme Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisi olan iç donanım ile başlayalım. Bilgisayarların avantajlarından birisi de donanım seçiminizle istediğiniz performansı elde edebilmenizdir. Fakat isterseniz bir başkası da sizin adınıza karar verebilir.

Sisteminizdeki her bileşeninin (üretici veya RAM hızının detaylı özellikleri gibi) en ufak detayları sizin için çok önemli değilse önceden oluşturulmuş bir sistem sizin için cazip olabilir. Bu sistemler bilgisayar dünyasının en güvenilir isimleri tarafından toplu olarak üretilir. İstediğiniz sistemin bazı özelliklerini bilmek (örneğin istediğiniz CPU ve GPU) doğru bilgisayarı seçmenize yardımcı olur ve geri kalan donanımı seçmesi konusunda bu üreticilere güvenebilirsiniz. Bu kolaylık yeni sisteminizin her donanım parçasını seçmekten daha cazip geliyorsa önceden oluşturulmuş bir sistem sizin için ideal olabilir.

Özelleştirme ve gelecekte donanımınızı yükseltme seçeneği arıyorsanız fakat kendi bilgisayarınızı toplamak istemiyorsanız ORIGIN PC* veya MAINGEAR* gibi bilgisayar toplama şirketlerinden özel bir bilgisayar sipariş etmeyi düşünebilirsiniz.1 Bu seçenek, istediğiniz parçaları seçmenin yanı sıra görsel özelleştirme seçenekleri gibi kendi bilgisayarınızı toplamanın bazı avantajlarına sahiptir. Farklı olarak bilgisayarı bir uzman kurar ve şirket genellikle destek ve garanti sunar.

Kendi bilgisayarınızı toplamak en detaylı özelleştirme seçeneklerini sunar. CPU'dan fanlara ve aydınlatmaya kadar sisteminizin her parçası üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Böylece tam olarak ihtiyaç duyduğunuz donanımı elde edersiniz ve sisteminiz istediğiniz görünüme sahip olur.

Ayrıca sistemi kendiniz topladığınız için nasıl yükseltme ve özelleştirme yapacağınızı tam olarak bilirsiniz.

Bütçenizi En İyi Şekilde Kullanın

Yeni bir bilgisayar alırken öncelik genellikle bütçeyi en iyi şekilde değerlendirmektir. Aynı donanım yapılandırması bu üç kategori arasında hacim indirimleri ve talep gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebileceğinden önceden oluşturulmuş, ısmarlama ve kendi bilgisayarınızı toplama seçeneklerinden hiçbiri kesin olarak "en ucuz" değildir. Kendi bilgisayarınızı toplamanın en ucuz olduğu söylemi artık her zaman geçerli değildir.

Önceden oluşturulmuş bir sistem almayı düşünüyorsanız özellikle Kara Cuma gibi zamana duyarlı indirimlerde çevrimiçi ve perakende mağaza kampanyalarını takip edin. Satıcıdan satıcıya değişse de kampanyalar başladığında hızlı davranırsanız istediğiniz sistemi istediğiniz fiyata alabilirsiniz. Bu durumda esneklik yardımcı olabilir; istediğiniz belirli bir sistem indirime girmese de seçeneklerinizi açık tutarak hatırı sayılır miktarda tasarruf edebilirsiniz.

Özel yapım PC'lerin seçtiğiniz donanıma ve ayrıca sıvı soğutma sistemleri veya özelleştirilmiş estetik gibi ek özelliklere bağlı olarak ölçeklenebilir maliyetleri vardır. Örneğin Falcon Northwest *, bilgisayarlarına benzersiz bir hava katan özel boya işleri için iyi bilinen bir sistem entegratörüdür. 2 Bu özellik tabanlı fiyatlandırma daha basit bir maliyet yapısına sahip önceden oluşturulmuş sistemlere zıtlık oluşturur. Yine de bir sistem toplarken bireysel bileşenlerdeki indirimlere, site geneli kampanyalara ve ek dahili donanım veya yükseltmelere dikkat etmek hatırı sayılır miktarda tasarruf yapmanızı sağlayabilir.

Ayrıca önerilen donanım yapılandırmalarının her zaman kişisel ihtiyaçlarınızla uyuşmayabileceğini unutmayın. Bu, bitmiş sisteminizde istediğiniz spesifikasyonlar hakkında kabaca bir fikre sahip olmanın yararlı olacağı yerdir, çünkü aradıklarınızı yansıttıklarından emin olmak için yapı parametrelerinizi ayarlamanıza izin verecektir.

Kendi bilgisayarınızı topladığınızda kullandığınız donanıma dair seçici olma fırsatına sahip olursunuz ve ihtiyaçlarınıza göre plan yapabilirsiniz. Sürecin başında ne istediğinize dair bir fikir sahibi olarak ve planınızın konusunda esnek davranarak bütçenizi en iyi şekilde kullanabilirsiniz.

Ayrıca eski bilgisayarınızı değiştiriyorsanız yeni donanımınızla uyumlu olduğu ve hala düzgün şekilde çalıştığı sürece tekrar kullanabileceğiniz bileşenler olabileceğini unutmayın.

Kullanım rahatlığı

Bir başka önemli soru ise yeni bilgisayarınıza ne kadar kısa sürede ihtiyaç duyduğunuzdur.

Sisteminizi bugün teslim almak istiyorsanız yerel mağazanızdan önceden oluşturulmuş bir makine almak doğru tercih olabilir. Bu sistemler genellikle klavye, fare ve işletim sisteminin yanı sıra olası sorularınızı yanıtlamaya hazır uzmanlar da dahil olmak üzere çalışmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

Diğer yandan ısmarlama bilgisayarların kurulması ve gönderilmesi gerekir. Bazı şirketler hızlı gönderimle öne çıksa da gereken süre şirketten şirkete değişiklik gösterir. Bu süre ayrıca sisteminizin karmaşıklığına da bağlıdır.

Kendi bilgisayarınızı toplarken sürecin ne kadar zaman alacağı çoğunlukla size bağlıdır. Bir gün içerisinde tüm parçaları almak ve bilgisayarı toplamak kesinlikle mümkündür, özellikle de çok çeşitli eğitim kaynaklarından yararlanırsanız. Fakat parçaları ayrı ayrı sipariş ediyorsanız ve özellikle kampanyaları bekliyorsanız daha fazla zaman alabilir.

Destek

Bilgisayarınızı satın aldıktan sonra ne olacağını da bilmek istersiniz. Sorun yaşarsanız sorunu kendi başınıza çözebileceğinize güveniyor musunuz yoksa yardım mı istersiniz?

Önceden oluşturulmuş bir sistem seçerken genellikle bir üretici garantisi veya mağaza koruma planı mevcuttur. Detaylar farklılık gösterebilir, bu nedenle satış sonrası destek önceliğinizse her zaman ne sunulduğunu tekrar kontrol edin.

Digital Storm * 3 veya CyberPowerPC * 4 gibi özel PC şirketleri genellikle telefon yardımı ve kapsamlı garantiler gibi sağlam destek seçenekleri sunar. Bu durum satıcıdan satıcıya değişir, bu nedenle yeni bir sistem alırken her zaman ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz desteğin sağlandığını onaylayın.

Kendi bilgisayarınızı topluyorsanız büyük olasılıkla sistem geneli desteğe erişiminiz olmaz fakat bilgisayarınızda sorun çıktığında faydalı olabileceğinden bileşen düzeyinde garantilere dikkat edin. Bilgisayarınız üzerinde kendiniz çalışmanız gerekse de referans ve destek amaçlı kullanabileceğiniz birçok yararlı bilgisayar toplama kılavuzu mevcuttur.

Yazılım

Son olarak yeni bilgisayarınızla hangi yazılımı kullanacağınıza karar verin. Önceden oluşturulmuş ve ısmarlama bilgisayarlarda genelde bir işletim sisteminin yanı sıra üreticinin önerdiği programlar da kuruludur.

Kendi sisteminiz için ayrı olarak satın aldığınız depolama boştur, işletim sistemi kurulu değildir. Kullanmak istediğiniz işletim sisteminin yanı sıra ihtiyaç duyabileceğiniz diğer programları da dikkate alın.

Üç Mükemmel Seçenek

Önceden oluşturulmuş bilgisayarların kolaylığı, ısmarlama bilgisayarların özel uzmanlığı veya kendi bilgisayarınızı toplamanın esnekliği, hangisini isterseniz isteyin benzersiz ihtiyaçlarınıza uygun bir oyun bilgisayarı seçeneği mevcuttur.

Diğer Kaynakları Görüntüle

Oyun Bilgisayarı Nasıl Kurulur?

Oyun performansınızı en üst düzeye çıkaran temel bileşenleri inceleyin.

Daha fazla bilgi edinin

Intel ile Yayın Sorunlarını Giderme

Oyunda takılma, aşırı gecikme, ses sorunları ve görsel sorunlar gibi oyuncuların sık karşılaştığı oyun ve yayın sorunlarını çözün.

Daha fazla bilgi edinin

Oyunun Merkezine Gidin

Uluslararası profesyonel oyunculardan ve Intel oyun teknolojisi uzmanlarından tavsiye alın. Oyununuzla ilgili her şey çok daha iyi hâle gelebilir.

Okumaya devam edin