SSD'lerin Oyunlara Etkisi

Önemli Noktalar:

  • SSD'lerde hareket eden parçalar bulunmadığından HDD'lerden daha avantajlıdır.

  • SSD'ye yüklendiğinde oyunların açılması ve seviyelerin yüklenmesi daha hızlı gerçekleşir.

  • SSD'ler, varlıkların akışını depolamadan gerçekleştiren oyunlarda daha sorunsuz bir deneyim sunar.

  • Yeni G/Ç teknolojileri, SSD'lerin potansiyelinden faydalanmaya başladı.

  • Intel® Optane™ bellek, NAND'ye kıyasla 10 kat gecikme avantajı sunar.

author-image

By

Yeni bir oyun bilgisayarı toplarken veya satın alırken depolama seçiminiz önemlidir. Ne var ki, farklı sürücülerin performansa etkisini değerlendirmek için yeni CPU ve GPU'ların karşılaştırma testlerine bakmak yeterli değildir.

Şu soru sorulabilir: "SSD oyun" deneyimi, "HDD oyun" deneyimine kıyasla fark edilir derecede hızlı mıdır? Önyükleme sürelerini geliştirmenin ötesinde SSD'lerin başka avantajları var mı?

Bu ve başka soruları yanıtlamak için depolamaya dair temel bilgilerin üzerinden geçelim ve depolamanın oyun üzerindeki etkisini inceleyelim.

Kapasite Neden Önemlidir

Depolama sürücülerini incelediğinizde ilk listelenen özelliğin kapasite olduğunu görürsünüz, bu nedenle buradan başlayalım.

Modern bilgisayar oyunlarını oynamak için büyük bir alana ihtiyacınız olacak. Son yıllarda yükleme boyutları arttı; Call of Duty: Modern Warfare gibi güncel oyunlar tek başına 200 GB alan kaplıyor.

Oyun yükleme boyutları neden giderek artıyor? Bunun nedeni kısmen oyunların daha büyük bellek ayak izine sahip 4K dokular gibi daha yüksek çözünürlüklü varlıklar barındırmasıdır. Geliştiriciler, depolanan varlıkların boyutunu azaltmak için görüntü sıkıştırma algoritmaları kullansa da daha yüksek çözünürlüklü dokular daha fazla alan kullanır. Örneğin Unreal 4 motoru, desteklenen sıkıştırma yöntemiyle tek bir 4K dokusu için 10,6-20,3 MB'ye kadar alan kullanılabildiğini belirtir.

Oyunların görüntü varlıklarını, videoyu ve sesi sıkıştırma şekilleri değişiklik gösterir. Ses dosyası gibi sıkıştırılan dosyaların açılması CPU'ya daha fazla iş yükü bindirdiğinden geliştiriciler bazen sıkıştırılmamış varlıkların kullanılmasını (yükleme boyutunu artırır) tercih eder; böylece oyundan daha düşük özelliklere sahip makinelerde daha sorunsuz şekilde yürütülebilir.

Her oyun Modern Warfare veya Red Dead Redemption 2 (150 GB) kadar alan kaplamasa da varlıkların kalitesi ve karmaşıklığı arttıkça yükleme boyutunun da artması olasıdır.

Windows 10 için 20 GB alan gerektiğini düşünürsek 256 GB SSD gibi daha düşük depolamalı sürücülerin yalnızca bir AAA oyun ile neredeyse dolacağını görebilirsiniz. Seçtiğiniz depolama çözümünden bağımsız olarak, aynı anda birden fazla yeni sürüm yüklemek isteseniz birincil sürücünüz için muhtemelen en azından 500 GB'ye ihtiyaç duyacaksınız.

Bu tabii ki kişisel tercihinize bağlıdır. Bazı oyuncular aynı anda oyun bilgisayarlarına birkaç oyun yüklemek isterken diğer oyuncular oyun kitaplıklarını yönetmek ve oyunlarına dair öne çıkan noktaları kaydetmek için birkaç terabaytlık alana ihtiyaç duyar.

HDD'ler, SSD'ler ve Oyun

SSD'ler, oyunlara yönelik rastgele okuma/yazma ve genel güvenilirlik temel performans ölçümlerinde genellikle HDD'lerden daha iyi performans sergiler. Bu performans farkının birkaç nedenini aşağıda inceleyeceğiz.

HDD'lere

HDD'lerde hareket eden parçalar bulunur. HDD içinde, verileri getirmek veya kaydetmek için dönen bir plak üzerinde çalıştırıcı kolun daireler çizdiği bir yapı bulunur.

Kolun arama süresi ve diskin dönmesi sonucu oluşan gecikme nedeniyle HDD'lerin rastgele okuma/yazma süreleri SSD'lere göre daha yavaştır. Bu gecikmeler oyun esnasında, seviyenin veya varlıkların yüklenmesi için daha fazla beklenmesi ve oyun diskten yeni varlıkları çekerken anlık takılmaların ve donmaların yaşanması anlamına gelir.

SSD'ler

SSD'ler ise hareket eden parçaların bulunmadığı entegre devrelerdir. Birçok SSD'de, manyetik medya yerine, HDD'lere kıyasla daha yüksek okuma/yazma hızları ve daha düşük gecikme sağlayan NAND flash bellek kullanılır.

HDD'den yüksek performanslı bir SSD'ye yükseltme yaptığınızda avantajları hemen fark edersiniz. Bilgisayarınız daha hızlı önyükleme yapar, oyunlar daha hızlı açılır ve seviyeler daha hızlı yüklenir, depolamadan çekilen varlıklar nedeniyle oyunlarda çok daha az takılma yaşanır.

HDD'ler ve SDD'ler arasındaki belirli farklılıklar hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz kapsamlı kılavuzumuzu inceleyin.

Intel® Optane™

Intel® Optane™ bellek, NAND flash yerine düşük gecikmeli Intel® Optane™ Bellek Ortamı kullanması sebebiyle geleneksel SSD'lerden ayrılır. Okuma/yazma testlerinde Intel® Optane™ Bellek Medyası, NAND'ye kıyasla 10 kat gecikme avantajı sunar; bu da verilerinize daha hızlı erişmeniz demektir.

Intel® Optane™ H10 gibi depolama cihazlarında, Rapid Storage Teknolojisi gibi yazılımlar yoluyla sık kullanılan uygulamalara erişiminizi hızlandıracak Optane teknolojisi kullanılır. Böylece oyunlar daha hızlı yüklenebilir ve genel olarak daha sorunsuz bir oyun deneyimi sağlanabilir.

SSD'li Oyunun Avantajları

SSD'ler oyun bilgisayarlarında giderek yaygınlaşmaktadır ve gelecek nesil oyun konsollarında standart haline gelecektir. Bu yaygın kullanımın arkasında açık nedenler vardır:

  • Daha hızlı işletim sistemi önyükleme süreleri. SSD yüklemek, oyun oynamadan veya başka bir işlem gerçekleştirmeden önce işletim sisteminizin başlatılması için daha az süre beklemek demektir. SSD'li yeni bir bilgisayar, HDD'ye kıyasla genellikle çok kısa bir sürede önyükleme yapar. SSD'nin üstün veri aktarım hızı sizi dakikalarca beklemekten kurtarabilir.
  • Daha hızlı yükleme süreleri. SSD'ler ve HDD'ler arasındaki en önemli fark, oyunların yüklenmesi için bekleyeceğiniz süredir. Avantaj açık: SSD'ler sayesinde oyunu her açtığınızda yükleme süresinden birkaç dakika kazanırsınız; uzun vadede saatlerce beklemekten kurtulursunuz.
  • Daha sorunsuz oyun deneyimi. Birçok oyun, siz oynadıkça binlerce küçük okuma ve yazma işlemi gerçekleştirir; bu da yüzlerce megabaytlık veri aktarımı anlamına gelir. SSD'ye yükseltmek FPS'nizi artırmaz; ancak siz oynadıkça yeni bölgeler ve dokular yükleyen oyun motorlarına sahip bazı açık dünya oyunlarında gelişim sağlayabilir. HDD'lerde kolun okuma/yazma başlığının arama süresi ve altındaki manyetik plağın rotasyonel gecikmesi takılmalara neden olan gecikmeye yol açar. Kıyaslama yapacak olursak, SSD'lerin sağladığı daha yüksek bant genişliği ve daha az gecikmeyle istenen verilere hızlıca erişilir ve takılmaların önüne geçilir.

Geçmişte HDD'lerin özellikleri genellikle geliştiricileri kısıtlıyordu. Farklı platformlarda oynanan oyunların HDD'li konsollarda çalışması gerektiğinden geliştiriciler SSD'lerin sunduğu hızdan tam olarak yararlanamıyordu.

NVMe SSD'lerin kullanıldığı gelecek nesil konsollarda bu durum değişecek. Ayrıca, Microsoft’un DirectStorage API'si gibi teknolojiler oyunların çok daha fazla G/Ç talebinde bulunmasına imkan tanır. Böylece, yavaş depolamanın yarattığı G/Ç darboğazlarını merkeze koymak yerine geliştiriciler artık oyunlarını NVMe sürücülerin özelliklerine göre ölçekleyebiliyor.

Yani daha yüksek varlık akışı bütçesi sayesinde, açık dünya oyunlarında görüş alanında daha fazla nesne sergilenebilir. Dar koridorlar veya asansörler gibi oyuncuyu yavaşlatmak ve yeni dokular ile bölgelerin yüklenmesini gizlemek için tasarlanan seviye bölümlerine artık gerek olmayabilir.

Bu teknolojiler, NVMe'nin avantajlarının tümüyle kullanılabildiği ve oyun deneyimlerinin önemli ölçüde etkileneceği bir gelecek vaat ediyor.

Oyun İçin Doğru SSD Seçimi

Geliştiriciler, NVMe cihazlarının bant genişliğinden faydalanan yeni G/Ç teknolojilerini kullanmaya başladıkça Intel® SSD 665p Serisi (1-2 TB) gibi yeni bir NVMe sürücüsünün yüklenmesi oyun performansını önemli ölçüde etkileyecek. Yükseltme ayrıca deneyimi daha da geliştirecek yeni teknolojilerle uyumluluğu da mümkün kılacak.

Bilgisayar kurulumunda doğru CPU ve GPU'nun seçilmesi çok önemlidir; ancak SSD tercihi de gittikçe önem kazanmaktadır.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir.

2

Performans sonuçları, yapılandırmada gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.