Nasıl Seçilir: HDD mi SSD mi?

Önemli Noktalar:

  • SSD'ler, HDD'lere kıyasla oyunları daha hızlı yükler ve daha hızlı veri aktarımı sağlar ancak gigabayt başına maliyeti daha yüksektir.

  • SSD seçerken performansını değerlendirmek için okuma/yazma hızlarına bakın.

  • Modern SSD'ler, SATA III sürücülerinden daha hızlı olan PCIe arabirimini kullanır.

  • Yaygın SSD form faktörleri arasında 2,5 inç, M.2 ve AIC yer alır.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

SSD'ler yen depolama standardıdır ancak HDD'ler hala faydalıdır. Bu makale aradaki farklar üzerinde durur ve doğru depolama çözümünü bulmanıza yardımcı olur.12

Tıpkı CPU ve GPU seçiminiz gibi depolama sürücünüz de oyun deneyiminiz üzerinde etki yaratabilir.

Hızlı bir SSD, yükleme süresini azaltıp sistemın yanıt hızını geliştirebilecekken yavaş bir HDD, her oyun seansına birkaç dakikalık ekstra bekleme süresi ekleyebilir.

Oyun için HDD ve SSD seçimini değerlendirirken hedeflerinize ve bütçenize en uygun depolama sürücüsünü bulmak en önemlisidir. HDD'lerin (geleneksel sabit sürücüler) ve SSD'lerin (solid state sürücüler) avantajlarını aşağıda inceleyeceğiz.

SSD ve HDD Karşılaştırması: Performans ve Fiyat

Özetle, HDD ve SSD seçimi, performansa mı yoksa kapasiteye mi öncelik verdiğinize bağlıdır.

Solid state sürücüler (SSD'ler) genellikle veri depolamak için flash temelli bir sistem kullanır ve dolayısıyla hareketli bir parçası yoktur. HDD'lere kıyasla daha yüksek okuma/yazma hızlarına, daha düşük erişim süresine (az gecikme) ve gigabayt başına daha yüksek maliyete sahiptir.

Sabit sürücüler (HDD'ler) verileri depolamak için döner manyetik bir ortam kullanır ve bir aktüatör koluna (plak çalar gibi) bağlı okuma/yazma başlığı tarafından erişilir. SSD'lere kıyasla daha düşük okuma/yazma hızlarına, daha yüksek erişim süresine ve gigabayt başına daha düşük maliyete sahiptir.

Depolama Performansını Anlama

Bir depolama cihazının performansını değerlendirmek için yapılan en yaygın karşılaştırma testi okuma/yazma hızlarıdır; yani verileri çekmek veya kaydetmek için geçen süre.

Sıralı okuma/yazma hızları en sık kullanılan performans ölçütüdür ve büyük veri bloklarının sırayla taşındığı (ör. büyük dosyaların kopyalanıp masaüstüne yapıştırılması) durumlardaki kullanım oranını gösterir. Saniyedeki megabayt (MB/sn) değeri ile ölçülür.

Rastgele okuma/yazma hızları ise sürücü genelindeki rastgele bloklarda yer alan verileri kullanır; bu da sıralı bloklara kıyasla okumak veya yazmak için daha uzun süre gerektirir. Oyunlar ve diğer uygulamalar genellikle diske küçük dosyalar yazdığı ve sıralı olarak bulunmayan verilere eriştiği için bu karşılaştırma, günlük kullanımın iyi bir yansımasıdır. Bu hızlar ise IOPS (saniyede giriş/çıkış işlem sayısı) cinsinden ölçülür.

Sentetik karşılaştırma testleri genellikle depolama sürücülerini pazarlamak için kullanılır; ancak her zaman gerçek dünyadaki performansı yansıtmadıkları için bu testlere biraz ihtiyatlı yaklaşmakta fayda vardır. Üreticiler 32 gibi yüksek kuyruk derinliğinde (sırayla yapılan eylemlerin sayısı) testler yaparak sürücünün en iyi performansını öne çıkarmak isteyebilir ancak çoğu kullanıcı için 8 veya daha az kuyruk derinliği daha gerçekçidir.

SATA SSD ve NVMe SSD Karşılaştırması

SSD satın alırken iki farklı bağlantı formatıyla karşılaşabilirsiniz: SATA III ve NVMe. NVMe hızla standart haline gelmektedir ancak aradaki farkı bilmek yine de faydalı olacaktır.

SATA III (Seri ATA), pek çok daha eski model SSD'yi ve HDD'yi bilgisayarın anakartına bağlamak için SATA protokolüyle çalışan bir kablodur.

NVMe (Geçici Olmayan Bellek Ekspres), anakartın PCIe kanallarına doğrudan bağlantı imkanı tanıyan ve böylece daha yüksek işlem hacmi ve daha az gecikme sağlayan yeni bir protokoldür. PCIe 3.0 ve 4.0 sürücüler saniyede binlerce megabaytlık veri aktarımı sağlayabilir (SATA III'ten çok daha hızlı) ve PCIe 4.0 sürücüler, 3.0'a kıyasla neredeyse iki kat bant genişliği sunar.

Eski anakartlar ve BIOS NVMe'yi desteklemeyebilir; bu yüzden yükseltmeden önce sisteminizin desteklediğinden emin olun. Bunu anakartınızın belgelerine bakarak veya anakartınızın özelliklerini çevrimiçi arayarak yapabilirsiniz.

SSD Form Faktörleri Arasındaki Fark Nedir?

Farklı form faktörleri, fiziksel farklılıklardan fazlasıdır. Ayrıca sürücülerin anakartınızla nasıl bağlanacağını ve iletişim kuracağını da belirler.

2,5 inç

2,5 inçlik SSD'ler görsel olarak 2,5 inçlik mekanik sürücülere benzer. Tüketiciler genellikle SATA III protokolü kullanır ve ayrı güç ve veri kablolarına ihtiyaç duyar. Ancak NVMe, tüketici tipi SSD'ler için hızla yeni standart haline gelmektedir.

M.2

M.2 sürücüler, küçük ve ince dikdörtgenler şeklindedir ve genellikle çubuk sakızlara benzer. Doğrudan anakarttaki M.2 yuvasına takılır. Genellikle NVMe aktarım protokolünü kullanırlar ancak bazı daha eski cihazlar SATA kullanabilir. Ayrıca M.2 konnektörleri, uyumlu olmayan soketler kullanımı engellemek için farklı şekilde anahtarlanmıştır.

M.2 yuvaları termal kalkanların altında veya Mini-ITX anakartların arkasında bile bulunabilir. M.2 yuvalarının yerini bulmakta zorlanıyorsanız anakartınızın belgelerine bakabilirsiniz.

AIC

AIC (Ek Kart) SSD'ler, güç ve veri için anakartın üzerindek bir PCIe yuvasına bağlanır. Tıpkı NVMe M.2 SSD gibi sistemle doğrudan iletişim kurmak için PCIe kanallarını kullanır.

Sisteminizde boş bir M.2 yuvası yoksa AIC SSD'ler ayrıca PCIe-M.2 adaptörü olarak da çalışabilir.

Diğer Form Faktörleri

NVMe teknolojili U.2 SSD'ler gibi farklı SSD arabirim türleri ve form faktörleri de bulunmaktadır. Bunlar genellikle oyun sistemlerinden ziyade profesyonel ortamlarda/sunucu ortamlarında kullanılır.

Neden HDD Kullanılmalı?

HDD'ler genellikle SSD'lere kıyasla daha yavaş ve daha az dayanıklıdır. Ancak yine de HDD satın almak için harika bir sebep var: Kapasite. İkincil depolama sürücüsü olarak kullanıldığında HDD, birincil SSD'nize sığmayan diğer her şeyi depolamak için düşük maliyetle terabaytlarca ekstra alan sağlayabilir.

HDD'leri karşılaştırırken aşağıdakilere bakın:

Devir hızı, okuma/yazma hızını belirleyen temel faktördür. Yüksek hızlı sürücüler için 7.200 RPM yaygın olsa da hızlar 5.400 ile 15.000 RPM arasında değişebilir. Daha yüksek hızlar genellikle daha iyi performans anlamına gelir.

Form faktörü 3,5 inç veya 2,5 inç olabilir. Tüketici cihazlarında SATTA III kablosu ve güç ve veri için de ayrı kablo gerektirir.

Intel® Optane™ Bellek ile HDD Depolamayı Geliştirme

HDD kullanmanın en büyük dezavantajlarından biri hızdır. Intel® Optane™ bellek buna bir çözüm sunar: Halihazırda sahip olduğunuz HDD'den SSD benzeri performans.

16-64 GB Intel® Optane™ bellek M10 modülü, arka planda çalışarak en sık kullandığınız uygulamaları ve dosyaları öğrenir, hızlı erişim için hazır tutar ve bilgisayarı kapatsanız dahi bunları hatırlar.

HDD mi SSD mi Seçmelisiniz?

HDD'den SSD'ye geçmek yapabileceğiniz en önemli yükseltmelerden biridir. Bütçeniz izin verirse aşağıdaki seçeneklerden birini öneririz.

Solid State Depolama sahip bir Intel® Optane™ bellek H10 tek paket içerisinde yüksek hızlı Intel® Optane™ bellek ve yüksek yoğunluklu SSD depolama sunar. Sisteminiz, uygulamaları yüklerken Intel® Optane™ belleğin düşük gecikme ve yüksek performans özelliklerinden faydalanırken oyunlar ve dosyalar için de 1 TB'a kadar alan sunar.

Intel® SSD 665P, 1 veya 2 TB'lık SSD kapasitesi sunarak büyük oyun kurulumları için yeterli alana sahip olmanızı sağlarken aynı zamanda NVMe SSD'nin diğer avantajlarından faydalanmanıza imkan tanır. Depolamanın oyun deneyimini nasıl etkilediğini buradan öğrenebilirsiniz.

Bir diğer popüler seçenek ise hızlı önyükleme ve yükleme süreleri için SSD'yi ve çok sık erişmediğiniz dosyalar için de büyük kapasiteli bir HDD'yi bir arada kullanmaktır.

Kendi depolama çözümünüz bütçe, donanım ve sisteminizi nasıl kullandığınız gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Oyun için HDD ve SSD seçiminde tercihiniz ne olursa olsun hızlı ve güvenilir bir depolama çözümünün bilgisayarınız üzerinde yaratacağı etkiyi göz önünde bulundurun.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Performans sonuçları, yapılandırmada gösterilen tarihlerden itibaren yapılan testlere dayalıdır ve genel kullanıma açık tüm güncellemeleri içermeyebilir. Yapılandırma ayrıntıları için yedeklemeye bakın. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

2

Ek testlerle birlikte yukarıda bildirilen karşılaştırma testi sonuçlarının revize edilmesi gerekebilir. Sonuçlar, test sırasında kullanılan belirli platform yapılandırmalarına ve iş yüklerine bağlıdır ve belirli bir kullanıcının bileşenleri, bilgisayar sistemi ya da iş yükleri için geçerli olmayabilir. Sonuçların diğer karşılaştırma testlerini temsil etmeyebileceği gibi diğer karşılaştırma testlerinin sonuçları risk azaltma çabalarından daha az ya da daha çok etkilenebilir.