2020'nin En Çok Beklenen Oyunları için Sistem Gereksinimleri

Önemli Noktalar:

  • Bir oyun bilgisayarınızda oynanabilir olsa da istediğiniz kalitede çalışmayabilir.

  • Geliştiricinin oyun sistem gereksinimleri size, geliştiricinin oyunun ne şekilde oynanmasını amaçladığı hakkında bir fikir verebilir.

  • Tavsiye edilen sistem özellikleri, sizin için yükseltme zamanının gelip gelmediğine dair uygun bir referans noktası olarak kullanılabilir.

author-image

Bir oyunu ilk kez başlatmadan önce, oyun bilgisayarınızın oyunu istediğiniz şekilde deneyimlemenize uygun bir şekilde donatılmış olup olmadığını göz önünde bulundurmaya değer. En iyi minimum oyun sistemi gereksinimlerini genel olarak belirlemenin basit bir yolu yoktur. Bunun yerine, sisteminizin her bir oyunu istediğiniz kalite çalıştırabilecek donanıma sahip olup olmadığını düşünmeniz tavsiye edilir.

Oyunlar her zaman değişmektedir. Yıkım fizikleri, ses efektleri ve görsel şölen sunan grafikler her sene daha da karmaşıklaşmaktadır. Doğru donanıma sahip olmadan bu geliştirmelerden mahrum kalmanız mümkündür.

Aşağıda, bu yılın en büyük oyunlarının bir kısmı için tavsiye edilen sistem gereksinimlerini topladık. Bu tavsiyeler, ideal bir oyun deneyimi için gerekli olan donanım hakkında size bilgi sunacaktır.

Cyberpunk 2077
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i7-4790 işlemci veya daha iyisi
RAM: 12 GB
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon R9 Fury
Depolama: En az 70 GB kullanılabilir alan

CD Projekt Red'in merakla beklenen RPG'si olan Cyberpunk 2077, masaüstü Cyberpunk oyununun distopik evrenini hayata geçiriyor. Cyberpunk 2077 sibernetik zenginleştirmeler ile kapsamlı karakter özelleştirme, alınan kararların oyun içine yansıyan sonuçları olan seçimlere dayalı bir anlatım ve keşfedilecek neona bulanmış bir açık dünya vaat ediyor.

Marvel's Avengers
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i7-4770K işlemci veya daha iyisi
RAM: 16 GB
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 480
Depolama: En az 110 GB kullanılabilir alan

Marvel's Avengers, sürükleyici bir tek kişilik hikayeyi oynarken size oyuna adını veren ikonik süper kahramanların kontrolünü veriyor. Ekranda yer alan çok sayıda düşman, ekranı dolduran özel efektler ve ortamlardaki yıkılabilir öğeler ile, Dünya'nın en güçlü kahramanlarını kontrol etmek hiç bu kadar güzel görünmemişti.

Horizon Zero Dawn Complete Edition
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i7-4770K İşlemci veya daha iyisi
RAM: 16 GB
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580
Depolama: En az 100 GB kullanılabilir alan

Horizon Zero Dawn sonunda bilgisayara geldi. Bu üçüncü şahıs macera oyunu, gelecekteki Dünya'nın yemyeşil bölgelerini keşfeden ve devasa bir açık dünyada mekanik yaşam formlarıyla savaşan Aloy'un hikayesini anlatıyor. Kendinizi bu harika kıyamet sonrası dünyasında tamamen kaybetmenize olanak tanıyan daha yüksek kare hızı, daha karmaşık çalı/yaprak etkileşimi ve daha geniş çerçeve oranı gibi bilgisayara özel özelliklerle Horizon Zero Dawn hiç bu kadar güzel görünmemişti.

VALORANT
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i5-4460 veya daha iyisi
RAM: 4 GB sistem belleği
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Depolama: En az 8 GB kullanılabilir alan

Riot'ın takım tabanlı FPS oyunu olan VALORANT, ciddi bir odağa sahip rekabetçi bir deneyim ile taktiğin ve gücün bir karışımını sunan bir oyun deneyimidir. Oyun çok geniş bir donanım yapılandırma yelpazesinde çalışmak üzere tasarlanmıştır, böylece pek çok modern bilgisayar, rekabetçi bir nişancı oyununda istenen yüksek FPS değerine erişebilir.

Call of Duty: Warzone
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i7-8700K veya daha iyisi
RAM: 16 GB
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 veya AMD Radeon RX Vega 64
Depolama: En az 175 GB kullanılabilir alan

2019 yılında çıkan Call of Duty: Modern Warfare'in ücretsiz battle royale eklentisi olan Call of Duty: Warzone, FPS oyunlarında ihtiyacınız olan keskin zekayı ortaya çıkarabilecek kadar donanımlı bir oyun. Haritada aynı anda bulunabilen maksimum 150 oyuncu kapasitesi, yüksek kaliteli dokular ve son teknoloji aydınlatma efektleri sayesinde görsel anlamda baş döndürücü çarpışmalara katılmanız kaçınılmaz.

Ori and the Will of the Wisps
İşletim Sistemi: WINDOWS 10
CPU: Intel® Core™ i5-6600K veya daha iyisi
RAM: 8 GB sistem belleği
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon RX 570
Depolama: En az 20 GB kullanılabilir alan

Ori and the Will of the Wisps'in tasarımcıları, kendisinden önce gelen Ori and the Blind Forest'ın kendine has, elle çizilmiş görsellerini kullanmaya devam ederek, her sahneye baş döndürücü derinlik öğeleri eklediler. Bölümler görsel ayrıntı katmanlarıyla genişlerken, yeni bir dinamik ışıklandırma sistemi sakin koruları ve çöl mağaralarını renklere boğuyor.

Microsoft Flight Simulator
İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
CPU: Intel® Core™ i5-8400 veya daha iyisi
RAM: 16 GB sistem belleği
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon RX 590
Depolama: En az 150 GB kullanılabilir alan

Microsoft Flight Simulator 1982'den beri aramızda ama daha önce hiç böyle görünmemişti. Gezegenin dört bir yanındaki uydulardan elde edilen topoğrafya verilerini kullanan Microsoft Flight Simulator serisinin en yeni üyesi, gezegenin her noktasında gerçekçi uçakları uçurarak daha önce eşi benzeri görülmemiş bir uçuş simülasyonu deneyimi yaşamanızı sağlıyor.

Death Stranding
İşletim Sistemi: WINDOWS 10
CPU: Intel® Core™ i7-3770 veya daha iyisi
RAM: 8 GB sistem belleği
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 590
Depolama: En az 80 GB kullanılabilir alan

Horizon Zero Dawn'a da güç veren Decima motorunu kullanan Hideo Kojima'nın bu kıyamet sonrası simülatörü bilgisayarlara da adım attı. Artan kare hızı, çok çeşitli grafik ayarları ve tabii ki daha yüksek çözünürlük ve farklı çerçeve oranlarının getirdiği avantaj ile yüksek kaliteli karakter modelleri ve geniş bir açık dünya hayata geçiyor. Köprü inşa etmek hiç bu kadar güzel görünmemişti.

Baldur's Gate 3
İşletim Sistemi: WINDOWS 10
CPU: Intel® Core™ i7-4770K veya daha iyisi
RAM: 16 GB sistem belleği
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 veya AMD Radeon RX 580
Depolama: En az 70 GB kullanılabilir alan

Bu klasik bilgisayar serisinin uzun zamandır beklenen üçüncü üyesi, RPG oyunlarının ne kadar ilerlediğini gösterecek seviyede. Baldur's Gate 3, karakterin yönetiminde olan yoğun anlatımlı seri özelliklerini atalarından almış olsa da, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki bilgisayar oyuncularının yüksek beklentilerini karşılayacak şekilde çevrimiçi çoklu oyunculu mod, yüksek detaylı karakter ile çevre modelleri ve karmaşık bir hikaye gibi modern zamanların unsurlarıyla seriyi tanıştırıyor.

A Total War Saga: TROY
İşletim Sistemi: WINDOWS 10
CPU: Intel® Core™ i5-6600 veya daha iyisi
RAM: 8 GB
Grafik Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 veya AMD Radeon R9 270X
Depolama: En az 26 GB kullanılabilir alan

Bu uzun soluklu strateji serisinin en yeni üyesi, Truva Savaşı'nın kaosu ve efsanelerini konu alıyor. A Total War Saga: TROY, sıra tabanlı imparatorluk simülasyonunda orduların ve efsanevi kahramanların kontrolünü ele almanıza olanak tanırken, ekranda aynı anda çok fazla sayıda birimin bulunduğu gerçek zamanlı savaşları yönetmenizi de sağlıyor. Bu oyun, daha karmaşık çimen ve su gibi geliştirilmiş çevresel efektlerin kullanılabilmesi için birden fazla CPU çekirdeğinin avantajlarından faydalanarak, oyuncuyu antik Yunanistan'ın bu destansı yeniden tasarımının içine çekecek şekilde tasarlandı.

Güncel Kalma

Unutmayın: Yukarıda belirtilen özellikler birer tavsiyedir. Bileşenler ve oyun deneyiminin kalitesi söz konusu olduğunda, her kişinin farklı bir tercih kümesi bulunur.

Geliştiricinin oyun sistem gereksinimlerini önceden incelemek, oyunu istediğiniz kalitede çalıştırabilmek için sisteminizi daha iyi hazırlamanıza yardımcı olur, bu şekilde oynamak istediğiniz oyunların en iyi şekilde tadını çıkarabilirsiniz.

Oynamak istediğiniz oyunların istediğiniz gibi çalışmadığını görüyorsanız, sisteminizde sorun giderme işlemini çalıştırmak veya aradığınız performansı size verecek bir dizüstü veya masaüstü bilgisayara yükseltmek faydalı olabilir.