İşte Yeni Özel Kurulumlarınıza İlham Verecek Üç Oyun Bilgisayarı

Üç Olağanüstü Oyun Bilgisayarı:

  • Overclockers UK'den* OrionX2*

  • Unbox Therapy'den* Xidax* Limited Edition X-10

  • Linus Tech Tips*: "Paranın Satın Alabileceği En Hızlı Oyun Bilgisayarı"

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İster bilgisayar donanımı tutkunu ister bilgisayar kurma dünyasına yeni adım atan biri olun, muhtemelen performans ve tasarım konusunda hiçbir eksiği olmayan, sınırları hayal gücünüz kadar geniş bir bilgisayar kurmayı hayal etmişsinizdir.

Bu makalede, her biri farklı metriklere göre ölçüldüğünde yukarıda ve öteye giden üç makine toplanmaktadır: Sırasıyla fiyat, kurulum kalitesi ve performans.

Bu makineler, oyun tutkunuza yön verme konusunda size ilham kaynağı olabilir. Bu pahalı oyun bilgisayarları gibi siz de büyük hayal kurmaktan korkmamalısınız.

Kim bilir, belki kendinizi bir gün kendi bilgisayarını toplayan gençlerin ilham alacağı bir sistem kurarken bulabilirsiniz.1

Fiyat: Overclockers UK'den* OrionX2*

Pahalı oyun bilgisayarları içeren bir listenin Overclockers UK * Ian “8Pack” Parry tarafından tasarlanan Orion X2 * görmezden gelmek gaflet olur. OrionX2 * etkilemek için üretilmiş bir makinedir.

OrionX2'nun* temel özelliği, iş istasyonu ve oyun olmak üzere iki farklı sisteme sahip olması. Bu sayede, özellikle çoklu görevler için uygun. Örneğin, yayın yapıyorsanız tek bir sistemin hem oyunu çalıştırıp hem canlı yayını kodlayarak yayın platformuna iletmesi makinenizi çok zorlayabilir. Ama iş yükünü iki sistem arasında paylaştırmak, sistemleri rahatlatır.

Overclockers UK* ekibi, iki sisteme de dâhil edecekleri bileşenleri seçerken yüksek standartları göz önünde bulundurmuş. Ekip, adından da anlaşılacağı gibi, sistem için işlemci seçerken güvenle hız aşırtma yapılabilmesine öncelik vermiş. Yüksek hız aşırtma değerleri elde etmek için işlemcileri gruplandırma işlemi hem zaman alıcı hem de pahalı. Ama bu sayede Overclockers UK*, sistemlerinin istedikleri seviyede çalışmasını sağlıyor. Birincil sistemde 4,6GHz'e kadar hız aşırtma yapılmış, 18 çekirdekli, 36 iş parçacıklı Intel® Core™ i9-7980XE işlemci bulunurken ikincil sistem, en az 5,0 GHz'e kadar hız aşırtma yapılabilen Intel® Core™ i9-9900K işlemci eklenecek şekilde yapılandırılabiliyor.

Sistem ayrıca üç ayrı soğutma döngüsünden oluşan, özel bir su soğutma sistemi kullanıyor. İçi bu kadar kalabalık olan bir makine için geleneksel hava soğutma yöntemleri, özellikle bir kısmı overclock edilmişse, bir çok ısı yayan bileşeni bir kerede soğutmak için muhtemelen yetersiz bir çözüm olurdu. Su soğutma sistemi, sıvıyı sistemin arkasındaki dışa bakan radyatörlere ve fanlara yönlendirmek için kullanılan sert boru ve özel üretim dağıtım plakasıyla sınırlı alanın verimli bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Böylece ısı, etkili bir şekilde yer değiştiriyor.

OrionX2* estetik yönünü soğutma sisteminde de gözler önüne seriyor. Özel akrilik plakalar hem görsel açıdan etkileyici hem de alandan tasarruf sağlıyor. Üç ayrı soğutma döngüsü sayesinde kasada üç farklı renkte (kırmızı, gümüş ve gri) soğutma sıvısı görünüyor. Sistemin son derece sessiz çalışması, OrionX2'nun* tasarımına usta bir dokunuş katıyor.

Makinenin 45.000 ABD doları olması, ne kadar sıra dışı olduğu konusunda fikir verebilir.2 Fiyat etiketi her şeyi anlatıyor: Bu makine, teknolojide lüksü yeniden tanımlıyor.

Teknik özellikler/yapılandırmalar

Birincil sistem:

  • Intel® Core™ i9-7980XE işlemci
  • ASUS ROG* Rampage VI Extreme Omega
  • NVIDIA TITAN RTX* (x2, NV-link üzerinden bağlı) veya NVIDIA® TITAN RTX™* (x3, bağımsız çalışan)
  • 2TB Samsung* 970 EVO* M.2 NVMe* SSD (x2)
  • 64GB DDR4 3600 MHz RAM veya 128GB DDR4 3200 MHz RAM
  • 14TB Seagate Ironwolf* Pro HDD

İkincil sistem:

Kurulum: Unbox Therapy'den* Xidax* Limited Edition X-10

Unbox Therapy'nin* "The ULTIMATE $30,000 Gaming PC Setup" (30.000 Dolara EN İYİ Oyun Bilgisayarı) videosu, gelmiş geçmiş en iyi oyun bilgisayarlarından birini tanıtıyor olabilir. Sistemi dikkat çekici kılan yalnızca ek özellikleri değil. Kurulumun kalbinde, Unbox Therapy* için özel olarak ve sınırlı sayıda üretilmiş Xidax* X-10* yer alıyor. Bütün sistemin 20.000 ABD dolarlık kısmı işte bu bilgisayar.3

İlk olarak, kurulum ayarlanabilir bir oyun koltuğu konseptini tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Kurulumun üç monitörü, koltuğun arkasından uzanan bir kemerin ucuna asılı. Bu sayede kullanıcı, makinenin içine kapanmış oluyor. Bu kemer ve klavye ile farenin yerleştirildiği destek tek bir düğmeyle kenara çekilebiliyor, bu sayede kullanıcı oyun koltuğuna yerleşiyor (tıpkı Geleceğe Dönüş* filminde DeLorean'ın* kapıları gibi).

Ayrıca kol dayanağındaki kontroller sayesinde koltuk sıfır yer çekimi moduna geçebiliyor. Bu modda bilgisayar ve monitörler 128° açıyla arkaya yatırılabiliyor. Bunlar yeterli değilmiş gibi koltuk masaj özelliğine ve uzatılabilir ayak desteklerine sahip. Unbox Therapy'den* Lewis Hilsenteger'ın ifadesiyle burası, hayattaki birçok anınızda olmak isteyeceğiniz yer.

Kurulumun ekranı, 42,5 inçlik UHD 4K monitör ve bunun iki yanındaki, dik olarak yerleştirilmiş ve kullanıcıya doğru hafif bir kavis çizen iki monitörden oluşuyor. Hilsenteger, bu yapılandırmada yanlardaki monitörlerin oyunun görüş alanını genişletmek için değil, başka bilgiler görüntülemek üzere ayarlandılarsa çoklu görev için kullanılabileceğini söylüyor. Bir DisplayPort ve bir dizi HDMI 2.0 girişine sahip monitörler son derece esnek ve çok çeşitli amaçlarla kullanılabiliyor.

Unbox Therapy*, oyuncunun elinin altındaki atıştırmalık arabası ve içecek dolu soğutucu ile bu kurulumu tamamlıyor. Nanoleaf* paneller, koltuk arkasındaki kemeri aydınlatıyor ve bilgisayardan çerçeveye ve donanım birimlerine kadar tüm kurulum RGB ışıklarla parlıyor.

Ancak sınırlı sürüm X-10*, tüm makinenin en önemli parçası. İçinde 4,6GHz hız aşırtma özelliğine sahip Intel® Core™ i9-7980XE işlemci bulunuyor. PC ayrıca düşük gecikmeli depolama sağlayan ve hızlı açılış ve oyun yüklemesine izin veren Intel® Optane ™ SSD 900P 450GB PCIe * içerir.

Unbox Therapy*, makinenin Fortnite'ı* maksimum ayarlarda, 3440x1440 ultra geniş çözünürlükte, 130 FPS'nin üstünde kare hızlarıyla çalıştırabildiğini gösterdi. Bu özel üretim X-10*, iş istasyonu olarak da kesinlikle müthiş performans gösterecektir.4 Hız aşırtma yapılabilen Intel® Core™ i9-7980XE işlemci, iki adet ASUS ROG Strix* GeForce RTX 1080 Ti ve 128 GB kapasiteli G.Skill* DDR4 RAM ile birlikte geliyor.

Teknik Özellikler

Performans: Linus Tech Tips* "Paranın Satın Alabileceği En Hızlı Oyun Bilgisayarı" Arayışında

Videolarından birinde, Linus Tech Tips * ekibi özel bir projeye atılır: Paranın satın alabileceği en hızlı oyun bilgisayarını oluşturmak. Ekibin belirli bir hedefi vardı: Bir bilgisayar kıyaslama aracı olan 3DMark tarafından sunulan en yüksek yüzdelikte bir puan elde etmek. Bu işlemi ellerindeki en uygun bileşenlerle yapmayı planladılar. Bunlar arasında Intel® Core™ i9-9900K işlemci, iki ASUS ROG Strix* GeForce* RTX 2080 TI ve MSI MEG* Z390 Godlike anakart bulunuyordu.

Linus Tech Tips* ekibi, her bileşen üzerinde özelliklerine göre mümkün olan en iyi şekilde hız aşırtma yapmayı hedefledi. Bunu yaparken her iki grafik kartına da rahatça çalışabilmeleri için yeterli alan bıraktı. Ayrıca, fanlar ve grafik kartlarının arasına ek bir sabit sürücü yuvası koymak yerine, onlara maksimum hava akışını sağlamak için sabit sürücüyü sistemin zeminine yakın bir yere yerleştirdiler. Sistem tamamen hava soğutmalı olduğundan ve hız aşırtmalı grafik kartları çok ısınabileceğinden bu işlem son derece önemliydi.

Bu bileşenlerin sağlayabileceği en yüksek hızların peşinde, sistemin BIOS'una da giriyor ve hem XMP profillerini hem de SATA sürücüsünün RAID / Optane modunu etkinleştiriyorlar. Bunlardan ilki, kullanıcının sistemin standart özelliklerine meydan okumasını ve sistem RAM'inin daha yüksek saat hızlarına ulaşmasını sağlarken ikincisi sık kullanılan verileri daha erişilebilir bir Optane Bellek modülünde depolayarak veri erişimi hızlarını artırıyordu.

Ekip, 3DMark'ta hedeflediği puana tam olarak ulaşamasa da Shadow of the Tomb Raider* performansını en yüksek ayarlarda ve 4K çözünürlükte (ama hareket bulanıklığı olmadan) test etmeye karar verdi. Bir noktada, makine 200 FPS'i geçti ve daha sonra tanıtım boyunca 128 FPS ortalamasını yakaladı.5 6 7 Ekip, hedeflediği rekoru kıramamış olsa da son derece yüksek performans sergileyen bir makine kurmayı başardı.

Bu videonun en eğlenceli noktası ise tabii ki Linus Sebastian'ın anakarttaki 6,3 mm ses jakı veya G.Skill Trident Z* Royal RAM ünitelerindeki krom kaplama gibi küçük ayrıntıların keyfini çıkarmasını izlemek. Linus Tech Tips'in* bileşenleri bir araya getirme ve sorunları giderme coşkusuna, bu sistemin kurulumunda da tanık oluyoruz.

İster pahalı oyun bilgisayarları inşa ediyorlar, ister daha mütevazı yapılar peşinde koşuyorlar olsun, Linus Tech Tips * ekibi her projeye aynı miktarda canlılıkla yaklaşıyor - gerçekten hayran olunan ve arzulanan bir tutum.

Teknik Özellikler

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da https://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

5

Intel, üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içerikleri gözden geçirmeniz, diğer kaynaklara başvurmanız ve bahsedilen verilerin doğruluğunu onaylamanız gerekir.