10 Adımda Nasıl Profesyonel Oyuncu Olunur

Önemli Noktalar:

  • Kendini Ada

  • Doğru oyunu seç

  • Alıştırma, alıştırma, alıştırma

  • Mücadele için doğru ekipmanı seç

  • Yaşam tarzını dengele

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

2007 yılındaki mütevazi başlangıcından bu yana Intel® Extreme Masters (IEM) turnuvası, bir Alman teknoloji fuarı köşe standından milyonlarca1 taraftarın izlediği kapalı gişe stadyumlarda düzenlenen global bir etkinlik haline geldi. E-spor bir bütün olarak benzer bir gidişatı izledi. Bugünün profesyonel oyuncuları büyük ödüller ve şöhret için dünya genelinde International DOTA 2 Championship ve Intel® Extreme Masters Grand Finals gibi E-Spor etkinliklerinde yarışırlar. Bu sırada, Blizzard* Overwatch League etkinliklerine ev sahipliği yapmak ve onları yayınlamak için Los Angeles'ta özel bir arena inşa etmiştir. Bazı üniversiteler E-Spor bursları sunuyorlar.

Oyun seven herkes muhtemelen nasıl profesyonel bir oyuncu olunacağını merak etmiştir. İster tek başına ister ekip halinde yarışmaya katılmayı amaçla, oyun kariyerine başlamak için bir plan var.

Profesyonel Bir Oyuncu Olmanın 10 Adımı

Motivasyonunu Bul

Hayatta her şeyde olduğu gibi, E-Spor'da da doğru nedenler için oynamak önemlidir. Yarışma sevgisi, bir oyuncu olarak gelişmeden alınan tatmin ve bir ekibe ve topluluğa katkıda bulunma hissi; bunların hepsi geçerli nedenlerdir.

Uzun vadede, olumlu motivasyonlar oyuncuların algılarının açık kalmasını sağlayan şeydir. Diğer yanda para, şöhret ve hızlı başarı ile motive olan oyuncular muhtemelen daha profesyonel bile olamadan kendilerini tüketirler. Profesyonelliğe geçiş için gereken becerileri kademeli olarak elde ederken, oyunu sevmek günlük alıştırma sırasında büyük bir fark yaratacaktır.

Oyunu Seç

Sonraki adım oyununu bulmaktır. Burada iki düşünce ekolü bulunur: ya yeni çıkacak bir oyun seçmek ya da iyi bilinen bir oyuna karar vermek.

E-Spor olarak kabul edilmiş bir oyunu seçmenin avantajı, profesyonel oyunculuğu desteklemek için altyapı ve kaynaklarının halihazırda mevcut olmasıdır. League of Legends, Dota 2 ve CounterStrike: Global Offensive (CS:GO) gibi çoktan beri bulunan E-Spor oyunları, geniş ve özgül oyuncu tabanına ve dolayısıyla yüklü ödüller içeren sponsorlu turnuvalara sahiptir. Dezavantajı, yeni gelenler için girişi zor ortamlar olmalarıdır.

Oyunlar yeni çıkmışken, oyuncular oyunu keşfetme ve sıfırdan kazanma taktikleri geliştirme fırsatına sahip olurlar ki bu da başlangıçta daha çok dengesizlik ve farklı oyun stillerine izin verme eğilimi demektir. Örneğin, Rocket League2 ve PlayerUnknown's Battlegrounds3 gibi oyunların ilk oyuncuları kendilerini E-Spor sahnesinin merkezinde buldular. Bununla beraber, oyunun rekabetçi ortamının gelişememe riski de bulunur; ki bu durumda, yeni bir oyun seçmen gerekebilir.

Bizim tavsiyemiz, birkaç tanesini denemen ve gerçekten hoşuna gidenle devam etmendir. Zira onu oldukça fazla oynayacaksın.

Topluluğa Katıl

Profesyonel oyunculuk bireysel yetenekle ilgili olduğu kadar, oyunun etrafını çevreleyen kültürle de ilgilidir. Belli bir oyunun ayrıntılarını öğrenmeye çok fazla zaman harcamadan önce, oyuncuların bir araya geldikleri forumlarda ve diğer yerlerde dolanarak biraz zaman geçir. Oradaki deneyim sana önündeki yola dair daha iyi bir öngörü sağlayacak ve profesyonel oyunculuk yolculuğunun kişisel hedeflerin ve motivasyonların ile uyumlu olup olmadığını değerlendirebileceksin.

Kendini oyunun atmosferine kaptırmak kariyerinde ilerlemek için olmazsa olmaz, bu yüzden diğer oyuncularla hoş vakit geçirdiğine emin olmalısın. Zaten bir oyunun metasına ait daha ince noktalar da mesaj bültenlerinde, forumlarda ve YouTube kanallarında keşfedilir. Oyuncular gitgide gelişen metanın takibini yapmak ve ayrıca bunu tekrarlamak amacıyla birbirleriyle etkileşime geçmelidir – ait oldukları ortama tekrar katkıda bulunarak.

Ayrıca, topluluk ruhu bir oyuna uzun süre bağlı kalmayı sürdürmek için güçlü bir motivasyondur.

Vitesi Yükseltin

İyi bir oyun faresi ve mekanik klavye başta olmak üzere, doğru teçhizat ile oynadığından emin ol. Boyut, form faktörü ve duyarlılık bakımından değişen çevre birimleri söz konusunda olduğunda çok sayıda seçenek bulunur – ancak, senin işine yarayanı seçmek en iyisidir. Birkaç fikir edinmek için, profesyonel E-Sporcuların kullandıkları oyun çevre birimleri hakkında söylediklerini dinleyin.

Hangi çevre birimini seçersen seç, her antrenman maçında, her oyunda aynı fareyi ve aynı klavyeyi kullanmak doğru bir uygulamadır. Günümüzün profesyonellerine şöyle bir bak. Oyun evlerinde kullandıkları ekipman, sahnede yarışırken kullandıklarıyla aynı ekipmandır. Çevre birimlerinle aşinalık oluşturmak, sinir harbi ve baskının söz konusu olduğu turnuva ortamına geçişi kolaylaştırır.

Donanım söz konusu olduğunda, kararlılık bir başka etkendir. Profesyonel oyun etkinliği organizatörleri, gecikme veya kararsız kare hızlarının oyun akışını etkilemeyeceği sistem bileşenlerinin seçilmesi konusunda özenli davranırlar. Oyun dizüstünün veya oyun PC'nin performansı da buna ayak uydurmalıdır. Oyun deneyiminin iyileştirilmesi hakkında daha fazlasını öğrenmek için; bir işlemcide, oyun monitöründe ve depolama alanında nelere bakılacağı konusundaki kılavuzlarımıza göz at.

Alıştırma

Oyun içi eşleştirme ve ESEA gibi üçüncü parti özel eşleştirme hizmetleriyle, rakip olacak kişileri bulmak kolaydır. Ancak kazanmak istiyorsan, alıştırma yapman gerekecektir.

İlk önce, oyunun mekaniklerinde uzmanlaş. Oyuna özel beceriler kas hafızana yerleşinceye kadar onları öğrenmeye yoğunlaş. İster bir MOBA'da son vuruş yapma olsun, ister bir FPS'de hassas olarak hedef alma ya da bir RTS'de dakika başına eylem maksimizasyonu olsun, bu beceriler asla önemlerini kaybetmezler. Profesyonel oyuncular, formda kalmak ve küçük iyileştirmeler yapmak için oyun mekaniklerinde usanmadan alıştırma yaparlar; ancak daha yeni başlayan oyuncular alıştırma sayesinde çarpıcı bir şekilde gelişirler.

Becerilerini keskinleştirirken, bir yandan da oyunun genel stratejisini araştırmaya başla. İyi bir E-Spor durumsal stratejiden – iki koridor arasında dolanan bir jungler'ın rolü gibi – ilk kademe metaya kadar değişiklik gösteren çok sayıda strateji katmanına sahiptir. Profesyonellerin kullandığı metanın – Overwatch League 1. Sezonunu kasıp kavuran neredeyse durdurulamaz GOATS stratejisi gibi – yeni başlayanların koordine olamayacakları kadar karmaşık olabilmesi nedeniyle, belirli bir durumda rolünü anlamak, iyi bir başlangıç noktasıdır

Yine de iyi oyuncuları seyrederek elde edilecek çok şey var. Hem video hem de canlı stream'ler iyi oyun içi alışkanlarını öğrenmek için harika birer kaynaktır ve oyunun nasıl oynanacağına dair bir referans noktası sağlarlar.

Daha sonra, kendini geliştirirken, kendi maçlarının tekrarlarını gözden geçirmek, oyun tarzını ayrıntılı olarak incelemene ve hatalarından ders almana imkan tanıyacaktır. En iyi oyuncuların hepsi bunu yapar.

Merdiveni Tırman

Bir profesyonel olmak istiyorsan, yarışmanın her safhasında kazanmak için güçlü bir tutku gerekir. Bu, seçilmiş gruplarda puan tablosunun üst sırasına yerleşmek, eşleştirmede merdiveni tırmanmak ve turnuvalarda son kalan ekip olmak anlamına gelir.

Yeni oyuncuların oyuna katılmaları için her E-Spor'un kendisine özgü sisteminin olması nedeniyle, yarışma seviyelerinin hiyerarşisine aşina ol. Örneğin CS:GO'da, oyuncular önce herkese açık maçlarla başlar, ardından takımların otomatik belirlendiği karşılaşmalara katılır ve ardından liglere ve turnuvalara yükselir. Farklı E-Spor'lar için farklı güzergahlar olacaktır.

Merdivenden tırmanmak genç oyuncuların kendilerine isim yapmasını sağlar. Bu durum, amatör bir ekipte (veya solo oyunlar için bir alt topluluktaki bir evde) bir yer bulmalarına yardımcı olabilir, böylece profesyonel oyun organizasyonlarına atlama tahtası olabilir.

Bir Ekip Bul

Ciddi bir yarışma oyuncusu olarak ün kazandığında kendinize bir takım bul. Özellikle senden daha iyi olanlar veya farklı beceri dizilerine sahip olanlar olmak üzere, diğerlerinin yanında oynamak bir oyuncunun sahip olabileceği en değerli deneyimlerden biridir.

Gerçekten iyiysen, muhtemelen bir takım seni bulacaktır. Değilsen, takımlar için denemelere katılabilirsin. Örneğin, Teamfind web sitesi takımların ve oyuncuların iletişim kurmaları için forumlara ve araçlara sahiptir. Discord sunucuları, subreddit'ler ve Steam grupları da amatör takımlar için başlıca alım yerleri olarak çalışırlar.

Başkalarıyla birlikte iyi oynamayı öğrenmek, CS:GO ve Dota 2 gibi takım oyunları için gereklidir. Bu nedenle, hoşlandığın bir rolü veya uyum sağladığın bir oyuncu grubunu bul. Ancak tek başına oynanan Hearthstone veya StarCraft 2 gibi oyunlar için bile, aynı kafada topluluklarla bağlantı kurmakta fayda vardır.

Yarış ve Öne Çık

Oyunda iyi olmak, savaşın sadece yarısıdır. Diğer yarısı, rekabet merdivenin yukarıya tırmanmana yardımcı olacak bağlantıları kurmaktır. Daha fazla rekabetçi lobilerde bir yer edindiğinde, hemen ağ kurmaya başla. Daha iyi oyuncularla bağlantı kurmak için kaliteli bir rakip olma konumunu güçlendir.

Daha iyi oyuncular ile ilişkiler kurmak, daha büyük şeylere olanak verebilir; örneğin özel antrenman maçları oynayabileceğin ve elit oyuncularla dirsek teması kurabileceğin özel Discord kanallarına davetler gibi. Bunun gibi ortamlar oyuncuların profesyonel organizasyonlar tarafından fark edildikleri yerlerdir.

Dengeli Kal

E-Spor'da sıkı çalışma çok önemli olsa da, profesyonellerin kendi alıştırma düzenleri ile ekran dışı aktiviteleri arasında nasıl denge kuracaklarını öğrenmeleri gerekir. Mülakat yaptığımız profesyonel oyunculara göre, düzgün beslenme, egzersiz ve aktif sosyal yaşamı içeren alıştırmaya yönelik bütünsel bir yaklaşım, zihinsel odaklanmayı geliştirir ve tükenmişliği önler. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, nihayetinde profesyonel organizasyonların dikkatini çekecek becerileri geliştirmek için yeterince uzun motive kalmanı sağlayacaktır.

Bir Profesyonel gibi Yaşa

Bir profesyonel oyuncu haline gelmek yıllarca sıkı çalışma ve alıştırma gerektirir, ancak sürekli çalışmadan daha fazlasını içerir. Bir oyuncu olarak gelişmek için, eğitime yönelik çok yönlü bir yaklaşım benimsemek önemlidir — bu yaklaşım; sosyal becerilerin geliştirilmesini, oyun bilginin artırılmasını, olumlu motivasyon kaynakları bulunmasını ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülmesini içerir.

Bu prensiplere uyduğunuz takdirde hem oyunda hem diğer alanlarda gelişme kaydettiğinizi göreceksiniz.

Ürün ve Performans Bilgileri

2

Rocket League'in piyasaya sürülmesinden 6 gün sonra kurulmuş olan Teamy Weamy satın alınarak ismi FlipSid3 Tactics olarak değişti. Bu takım ilk büyük Rocket League takımı olup Newark, New Jersey'de düzenlenmiş olan birden fazla RLCS şampiyonasını kazanmıştır. https://liquipedia.net/rocketleague/Teamy_Weamy, https://liquipedia.net/rocketleague/FlipSid3_Tactics.

3

İlk PUBG LAN* turnuvasının etkinlik listesi, profesyoneller ile yeni başlayanların iyi bir karışımını gösteriyor. https://pubg.gamepedia.com/Gamescom_Invitational_2017#Register_for_event.