Bileşenlerinizi Doğru Şekilde Dengeleme

Önemli Noktalar:

 • Dengeli bir bilgisayar, maksimum verimlilikle çalışmak için birbirine imkan tanıyan bileşenler içerir.

 • "Darboğazlar" ise bir bileşen, daha güçlü bir bileşenin potansiyeline engel olduğunda meydana gelir.

 • Hemen hemen her bileşen darboğaza yol açabilir ancak oyun bilgisayarında CPU ve GPU'ya özellikle dikkat edilmelidir.

 • Hazır sistemlerin çoğu iyi bir dengeye sahip olacak şekilde tasarlanmıştır.

 • Diğerlerine kıyasla çok daha güçlü olan tek bileşene sahip bir sistem yerine yükseltebileceğiniz dengeli bir sistemi tercih etmelisiniz.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Donanımınızın doğru şekilde dengelenmesini sağlamak, bilgisayar performansındaki darboğazları önleyebilir ve her yönüyle daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilir.

Kaliteli bir oyun bilgisayarı kurmak en pahalı CPU veya GPU'yu satın almak kadar kolay değildir. Bütünsel ve dengeli donanım kurulumu, ideal bir kullanıcı deneyimi için çok önemlidir.

"Dengeli" bilgisayar, donanımın oyun oynama gibi makinenin yöneteceği iş yükleri için donatılan, "darboğazları" önlemek için tasarlanan bir bilgisayardır. Dengeli bir bilgisayar ile bileşenleriniz, herhangi bir bileşen (veya bileşen seti) orantısız şekilde aşırı veya az kullanılmaksızın tasarlandıkları performans düzeyine ulaşacaktır. Bu, daha iyi bir oyun deneyimi ve genel olarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi anlamına gelir.

Tüm bilgisayarlar doğru şekilde dengelenmelidir ancak çoğunlukla oyun için tasarlanmış sistem donanımlarına odaklanacağız. Önerilerin çoğu diğer sistemler için de geçerli olacaktır.

Bilgisayar Darboğazı Nedir?

Bir bilgisayar bağlamında, darboğaz, iki bileşenin maksimum kapasitesindeki farklılıklardan dolayı diğer donanımların potansiyelini sınırlayan bir bileşeni ifade eder.

Darboğaz sadece bileşenlerin kalitesi veya yaşının değil, performanslarının da yol açtığı bir durumdur. Darboğazlar üst düzey sistemlere de özgü değildir. Giriş düzeyi donanım içeren sistemlerde de denge aynı derecede önemlidir.

Uyumlu CPU ve GPU Bulma

Darboğazlar CPU ve GPU'ya özel değildir ancak bu iki bileşen arasındaki etkileşim bir sıkışmanın sistemi nasıl etkileyebileceğini gösterir.

Merkezi işlem birimi (CPU) fizik, ses, netcode, konumsal veri gibi işlemleri ve modern bilgisayar oyunlarındaki sayısız diğer sistemleri hesaplamaktan sorumludur. Ayrıca grafik işleme birimine (GPU) işleme talimatları gönderir.

İşlemciden gelen bu talimatlar; gölgelendiriciler, dokular ve diğer görsel veriler dahil olmak üzere ne işleneceğini bilmek için GPU'nun ihtiyaç duyduğu her şeyi içerir. Daha sonra bunlar GPU tarafından yürütülür ve ekranda gördüğünüz görüntü elde edilir. GPU, bu talimatları işlemcinin sağlayabileceğinden daha hızlı işliyorsa bir sonraki talimat seti hazır oluncaya kadar GPU boşta kalır.

Bu sebeple GPU en yüksek performansta çalışmaz ve bunun sonucunda saniyede daha az çerçeve işlenir. Bu, GPU'nun performans düzeyinin işlemcinin sınırlamaları tarafından kısıtlandığı bir darboğazdır.

Tersi durumlar da söz konusu olabilir. Güçlü bir işlemci, GPU'ya talimatları GPU'nun işleyebileceğinden daha hızlı gönderiyorsa CPU'nun kapasitesi, GPU'nun daha düşük hızlarıyla kısıtlanıyor demektir. Sistem, performans kapasitesi olarak birbirine uyan CPU ve GPU ile daha iyi performans sergileyebilir.

Elbette yalnızca CPU ve GPU değil, neredeyse tüm donanımlar darboğaza yol açabilir. İdeal olarak, sistem donanımı mümkün olduğunca maksimum performansa yakın çalışır, donanım zincirindeki bir bağlantı diğerlerini zararlı şekilde etkilemez.

Dengeli Oyun Bilgisayarı Oluşturma

Yeni bir sistem planlarken yalnızca oynadığınız oyunların türünü ve donanım gereksinimlerini değil, aynı zamanda her bir donanım parçasının birbirini nasıl etkileyebileceğini de göz önünde bulundurun.

CPU

Oyunlar farklı şekilde optimize edilmiş ve bazıları diğerlerine göre daha fazla CPU'ya bağımlı olsa da yüksek performanslı bir işlemci, ideal oyun deneyimi için hala çok önemlidir ve yeni bir sistem planlarken harika bir başlangıç noktasıdır. CPU gereksinimleri yüksek bir oyun oynarken aynı anda canlı yayın yapan birinin donanım ihtiyaçlarıyla ara sıra daha düşük gereksinimlere sahip oyunlar oynayan birinin ihtiyaçları farklı olacaktır. Hangisinin sizin bilgisayar kullanımınıza daha yakın olduğunu düşünün.

Sisteminize doğru CPU'yu seçtikten sonra dengeli bir yapı elde etmek için bu işlemci ile eşleştirmeyi planladığınız GPU'yu göz önünde bulundurun.

GPU

CPU'da olduğu gibi GPU seçiminizi de oynadığınız oyunlara ve sistemi nasıl kullanmayı planladığınıza göre yapmalısınız.

Çoğu bilgisayar oyunu, deneyiminizi özelleştirmenizi sağlayan kapsamlı grafik seçenekleri sunar. Bu, genellikle daha eski veya giriş seviyesi GPU ile daha yeni oyunları deneyimleyebileceğiniz anlamına gelir ancak genel görünüm ve deneyim üzerinde olumsuz etki gözlemleyebilir, bazı performans sorunları yaşayabilirsiniz.

Önceliğiniz daha yüksek çözünürlük ise üst düzey bir GPU muhtemelen en uygun çözüm olacaktır. 1080p çözünürlükte oyun oynamak sizin için yeterliyse seçenekleriniz oldukça fazladır.

Dengeli bir sistem sağlamak için CPU'nuz ve GPU'nuz uyumlu olmanın ötesinde birbirini tamamlayıcı nitelikte olmalıdır. En yeni Intel® Core™ i5 işlemci, mükemmel bir giriş düzeyi CPU'dur ancak GeForce* RTX 3090 GPU ile eşleştirildiğinde sisteminiz doğru şekilde dengelenmiş olmaz. Aynı şekilde, en yeni Intel® Core™ i9 oyun işlemcisi, güçlü bir oyun CPU'su olarak harika bir seçimdir; ancak giriş düzeyindeki bir GPU ile eşleştirildiğinde işlemcinin tam potansiyeli gereksiz bir şekilde kısıtlanacaktır.

CPU ve GPU bir oyun PC'sinde birlikte çalışır ve bu nedenle, birini diğerinin zararına öncelik vermemek en iyisidir. Her ikisi de diğerinin mümkün olan en yüksek performans seviyesinde çalışmasını sağlamalıdır.

RAM

Yeterli olduğu sürece RAM, oyun oynarken genellikle bir engel teşkil etmez. Çoğu modern oyun için 8 GB RAM iyi bir başlangıçtır ancak 16 GB hızla standart haline gelmektedir. Ayrıca bilgisayarınızı nasıl kullandığınıza da bağlıdır. Yalnızca oyun oynuyorsanız Discord'da sohbet ederken veya oyun sırasında video yayını yaparken kullandığınızdan daha az RAM'e ihtiyacınız olacaktır.

Genellikle oyun söz konusu olduğunda hız miktardan daha az önemlidir. Yine de ana fikir denge olduğundan 16 GB'lik çok yavaş RAM ideal değildir. Ancak modern bir bellek satın aldığınız sürece, genellikle 8 GB DDR4 RAM yerine biraz daha yüksek bir hıza sahip 16 GB DDR4 RAM tercih edilir.

Doğru RAM seçimi hakkında daha fazla bilgiye buradan erişebilirsiniz.

SSD/HDD

Depolama, oyun performansını ve genel sistem kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyebilir. Grafik ayarlarınızı etkilemeyecektir ancak eski bir sabit disk sürücüsü (HDD) kullanıyorsanız oyun yüklenirken daha uzun yükleme süreleri veya takılmalar ile karşılaşabilirsiniz.

En basit çözüm, geleneksel bir HDD'ye kıyasla veriye çok daha hızlı erişim sağlayan bir solid state sürücüye (SSD) yükseltme yapmaktır. Intel® Optane™ bellek ayrıca sisteminizin yaygın olarak kullanılan dosyalarını önbelleğe alarak HDD erişim hızlarını da artırabilir; bu da HDD'nizi değiştirmeye hazır olmasanız bile performansı iyileştirebilir.

Depolamanın oyun performansını nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ekran

Ekranınız da darboğaz etkisi gösterebilir. 60 Hz, 1080p ekran kullanıyorsanız en yeni oyun donanımlarının sunduğu avantajların tamamından faydalanamayacaksınız.

Daha yüksek kare hızları ve çözünürlük istiyorsanız gerekli kapasiteyi sunan dengeli bir CPU ve GPU kombinasyonuyla birlikte bu özellikleri düzgün şekilde uygulayabilen bir ekrana yatırım yapmalısınız.

Diğer Donanımlar

CPU, GPU, RAM, depolama ve ekran oyun performansı üzerinde en büyük etkiye sahip olsa da dengeli bir yapı için diğer bileşenler de göz önünde bulundurulmalıdır.

Güç kaynağı, kare hızlarını doğrudan etkilemeyebilir ancak uygun olmayan bir güç kaynağı ünitesi, sisteminizin uzun ömürlülüğünü riske edebilir.

Ana kart, oyun oynama deneyiminizi büyük olasılıkla etkilemeyecektir ancak donanım seçeneklerinizi kısıtlayabilir, gelecekte yükseltme yapmanızı zorlaştırabilir, ağ bağlantısı ve ses gibi özelliklerin bazılarını etkileyebilir.

Donanımın her parçası, sistemdeki diğer bileşenlerle birlikte nasıl çalışacağı ve daha dengeli bir deneyime nasıl katkıda bulunacağı bağlamında değerlendirilmelidir.

Sisteminizi Dengeleme

Önceden üretilen bilgisayarların avantajlarından biri, genellikle dengeli olacak şekilde tasarlanmalarıdır. Ancak kendi sisteminizi oluşturuyor veya yükseltiyorsanız yalnızca uyumlu değil, performans açısından tamamlayıcı bir donanım satın almak istersiniz.

Bütçenizi ayırmanın en iyi yolunu düşünün. En yüksek kalitedeki bileşenleri istiyorsunuz ancak aynı zamanda ihtiyaçlarınıza öncelik vermek istiyorsunuz. Örneğin, daha yüksek çözünürlükte bir deneyim istiyorsanız bütçenizi daha yüksek çözünürlüklü bir ekrana ve üst düzey grafik kartına ayırmanız idealdir. Call of Duty: Warzone veya VALORANT gibi yüksek tempolu nişancı oyunları oynuyorsanız doğru oyun CPU'su ve yüksek yenileme hızı ile yüksek kare hızına öncelik vermek mantıklıdır.

Dengeli Sistem Örnekleri

Aşağıda hazır veya özel bilgisayar almayı düşünürken faydalı bir referans noktası olabilecek bazı dengeli sistem örnekleri verilmiştir.

Oyun Sistemi

 • CPU: Intel® Core™ i5 10600K
 • GPU: Nvidia GeForce RTX 2060
 • RAM: 8 GB
 • Depolama: 32 GB Intel Optane Bellek/1 TB HDD
 • Ekran: 1920x1080/144 Hz yenileme hızı

Üst Düzey Oyun Sistemi

 • CPU: Intel® Core™ i7 10700K
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3070
 • RAM: 16 GB
 • Depolama: 512 GB Intel SSD/1 TB HDD
 • Ekran: 2560x1440/144 Hz yenileme hızı veya 1920x1080/240 Hz yenileme hızı

Son Teknoloji Oyun Sistemi

 • CPU: Intel® Core™ i9 10900K
 • GPU: NVIDIA GeForce RTX 3080
 • RAM: 32 GB
 • Depolama: 1 TB Intel SSD/2 TB HDD
 • Ekran: 3840x2160/120 Hz yenileme hızı, 2560x1440/240 Hz yenileme hızı veya 1920x1080/ 360 Hz yenileme hızı

Bilgisayarınız İçin Doğru Dengeyi Bulma

Bir oyun bilgisayarından bekledikleriniz değişkenlik gösterebilir ancak hangi donanımı seçerseniz seçin doğru şekilde dengelenmiş olması, daha iyi bir deneyim sağlayacaktır. Bilgisayarınızı kurarken daha sonra her zaman yükseltme yapabileceğinizi unutmayın. Aksi halde geride kalan bir sistemde çok güçlü bir bileşen yerine yükseltebileceğiniz, dengeli bir yapıya sahip olmanız tercih edilir.

Dengeli yapı, daha iyi bir oyun deneyimi yaşatmanın ötesine geçer. Bu, nasıl kullandığınıza bakılmaksızın en iyi performansı sunacak sistemi bir araya getirmekle ilgilidir. İster oyun oynayın ister içerik oluşturun, dengeli donanıma öncelik vermek daha iyi çok yönlü deneyim sağlar.