2020'de Bir Oyun Monitöründe Hangi Özellikler Olmalı?

Ekranınızı Yükseltmek:

  • Yükseltme Seçenekleri

  • Daha Yüksek Yenileme Hızı

  • Daha Yüksek Çözünürlük

  • Ultra geniş + 4K

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

İşlemci, grafik kartı, sabit sürücü ve bellek, dengeli bir oyun sistemi oluşturmak için birlikte çalışır ama monitörünüz de bu dengenin sağlanmasında büyük rol oynar. Parçaları seçerek elde ettiğiniz optimum performans, monitör sayesinde gözle görülür hale gelir. Daha iyi performans için önceden oluşturulmuş güçlü bir sisteme daha önce yatırım yaptıysanız veya kendi özel bilgisayarınızı oluşturmayı düşünüyorsanız donanımınızın tam değerini elde etmek için monitörünüzü yükseltmek düşünmeye değer.

Peki ama nasıl bir monitöre yükselteceksiniz? Internet'teki herhangi bir mağazaya bakarsanız monitör ve ekranların birçok farklı teknik özelliğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Bu özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Çözünürlük
  • Ekran boyutu
  • Yenileme hızı
  • Yanıt süresi
  • Panel türü

Monitör pazarında karşılaşacağınız her spesifikasyona derinlemesine dalmak istiyorsanız, monitörler için tam kılavuzumuza göz atın. Ancak bugün sadece bir karara varmaya çalışıyorsanız, okumaya devam edin.

Bu faktörlerin birçoğu kişisel tercihe bağlı olsa da bazı oyun türleri için bazı özellikler diğerlerinden daha önemlidir. Bir sonraki monitörünüzü seçerken bu özelliklerin ne anlama geldiğini bilmek işinize yarayacaktır. Bilgisayar donanımından en çok etkilenen iki teknik özellik olan çözünürlük ve yenileme hızı ile başlayalım.

Bir sonraki ekranınızı seçme sürecinde size yardımcı olması için oyun monitörlerinde bu özelliklerin nasıl sunulduğuna ve satın almadan önce neleri göz önünde bulundurmanız gerektiğine bakalım. Aynı teknik özelliklere sahip monitörlerin giriş-çıkış, aydınlatma ve ergonomi gibi üreticiye özgü birçok farklı özelliğe sahip olabileceğini unutmayın. Bu özelliklere değinmeyeceğiz.

İlk Yükseltme: Daha Yüksek Yenileme Hızına Sahip Bir Monitör ile Daha Yüksek Kare Hızları Elde Etme

1080p 144 Hz
144 Hz yenileme hızına sahip 1080p çözünürlüklü bir ekran, 60 Hz'lik 1080p monitörlere kıyasla daha yüksek yenileme hızı sunar. Daha yüksek yenileme hızı sunan panel teknolojisi, artık oyun monitörlerinin ayırt edici özelliklerinden biri oldu. Giriş seviyesindeki 144 Hz ekranlar uygun fiyatlı, yaygın olarak bulunuyor ve çeşitli ergonomik seçenekler sunuyor. (120 ile 180 Hz arasında yenileme hızına sahip ekranlar da mevcut ancak şu anda en yaygın yenileme hızı 144 Hz.)

144 Hz'e yükseltmenin temel nedeni, daha yüksek yenileme hızının daha yüksek kare hızlarından faydalanmanızı sağlamasıdır. Oyun bilgisayarları bir saniyede çok sayıda kare (FPS) üretebilir ancak monitörünüzü yükseltmezseniz bu kareleri göremeyebilirsiniz. 144 Hz'lik bir monitör 144 FPS'ye kadar görüntü sağlayabilir. Bu değer, 60 FPS'yle sınırlı standart 60 Hz'lik panellerdeki değerin iki katından fazladır. Başka bir deyişle, yenileme hızı düşük monitörler görebileceğiniz kare sayısını kısıtlarken, yüksek yenileme hızına sahip monitörler oyun deneyiminizi iyileştirir. Bilgisayarınız 100 FPS'nin üstüne çıkabilecek güce sahip olsa da 60 Hz'lik bir ekran kullanıyorsanız bu ekstra kareleri göremezsiniz. Daha yüksek kare hızı elde etme hakkında ayrıntılı bilgi için buraya tıklayın.

Doğal olarak, rekabeti seven oyuncular yüksek yenileme hızına sahip ekranları tercih ediyor ve birçok oyuncu 144 Hz monitörlerde oyun oynamanın kendilerine bir avantaj sağladığına inanıyor.

Profesyonel Counter-Strike: Global Offensive* oyuncusu Tyler "Adaro" Oliver, Eve Tech*'e verdiği röportajda "60 Hz monitörden 144 Hz monitöre geçtikten sonra ekranda olup bitenleri daha çabuk görmeye başladım, böylece gördüklerime tepki verme hızım da arttı" diyor.

Örneğin CS:GO*'nun Dust2 haritasındaki çift kanatlı iki kapı hafifçe aralıktır. Keskin nişancılar bu aralıktan rakiplerini gözetler. Ama hızlı davranmaları gerekir çünkü rakipleri birkaç milisaniyede uzaklaşır. İşte yüksek yenileme hızı burada işe yarar. Oyunu 1080p 144 Hz'lik monitörde oynayan bir oyuncu, 1080p 60 Hz'lik monitör kullanan bir oyuncuya göre iki kat daha fazla kare görür ve bu sayede rakibini vurma şansı artar. Aradaki fark az gibi görünse de CS:GO* gibi temposu yüksek oyunlarda her bir karenin önemi vardır.

Rekabete dayalı oyunları sevmeseniz bile yenileme hızının daha yüksek olması oyun deneyiminizi iyileştirir. Ekranda daha fazla kare göründükçe görüntü kalitesi artar ve hareketler daha akıcı hale gelir. 60 FPS'den yüksek kare hızında oyun oynamak, bilgisayarda oyun oynamanın en önemli avantajlarından biridir.

Bir Üst Seviye: Daha İyi Çözünürlük ve Yenileme Hızı

1440p 144 Hz
1440p 144 Hz'lik monitörler, daha yüksek yenileme hızının avantajlarına ek olarak daha yüksek çözünürlük sayesinde görüntünün daha net olmasını sağlar.

1440p'nin avantajlarını hem oyun oynarken hem de bilgisayarınızı başka işler için kullanırken hemen fark edersiniz. Pencereler, simgeler ve görev çubukları ölçeklendiği için ekranda daha fazla yer açılır ve böylece verimliliğiniz artar. Ekrana daha fazla bilgi sığdırabilme özelliği sadece masaüstü ekranınızla sınırlı değildir; ölçeklenebilir arayüzü olan oyunlarda da bu yer tasarrufundan yararlanabilirsiniz. Örneğin, World of Warcraft*'ın kullanıcı arayüzü, daha yüksek çözünürlüklerde ekranın daha küçük bir kısmını kaplar. Böylece bir baskın düzenlerken kullanıcı arayüzü ekranınızı işgal etmez ve Azeroth* dünyasını daha iyi görürsünüz.

Ancak çözünürlük arttıkça donanımınızın daha fazla çalışmak zorunda kalacağını ve FPS'nin düşebileceğini unutmayın. 1080p 144 Hz'lik monitörden 1440p 144 Hz'lik monitöre yükseltme yapıyorsanız kare hızınızı korumak için sisteminizi de yükseltmeniz gerekebilir.

1080p 240Hz
1080p 240 Hz'lik ekranlar gibi çok yüksek yenileme hızına sahip monitörlerde kare hızı 240 FPS'ye ulaşabilir, bu da standart 60 Hz'lik bir monitöre kıyasla saniyede dört kat daha fazla kare demektir. Keskin nişancının kapı aralığından rakibini gözlediği CS:GO* örneğine geri dönersek, 240 Hz'lik monitörde oynayan bir oyuncu hedefini takip edebilmek için dört kat daha fazla görsel bilgiye ya da 144 Hz'lik monitörde oynayan bir oyuncuya kıyasla neredeyse iki kat daha fazla görsel bilgiye sahip demektir. Bu bir avantaj olabilir ama Internet'teki topluluklarda 144 Hz'in üzerindeki yenileme hızlarına sahip monitörlerle ilgili görüş ayrılıkları var. Bu tür bir monitorü inceleyip sizin için nasıl bir fark yaratacağını kendi gözünüzle görmeniz iyi olur.

Bir kez daha hatırlatalım: Bu düzeyde bir performans, bilgisayarınızın kaynaklarını çok yoğun olarak kullanır. 240 Hz'lik bir monitörden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız en sevdiğiniz oyunlarda yaklaşık 240 FPS yenileme hızı sunabilen bir sisteme ihtiyacınız vardır.

Gelişmiş Yükseltmeler: Ultra Geniş Monitörler ve 4K Oyun Deneyimi

Ultra Geniş 100 Hz+
Ultra Geniş monitörler ekran boyutunu gerçek anlamda artırır. Çoğu standart ekranın en boy oranı 16:9 (yani on altı birim genişlik ve dokuz birim uzunluk) iken ultra geniş ekranlar 21:9, hatta 32:9'luk en-boy oranına sahiptir. Bu monitörler 1080p ve 1440p ile tutarlı bir dikey çözünürlük ve yanlarda fazladan ekran alanı sağlar. Oyun oynarken bu seçeneği kullanmak isterseniz yüksek yenileme hızına sahip, ultra geniş monitörlere bakın.

Genişletilmiş ekranlarda oyunun daha fazlasını görmek gibi bariz bir avantajınız olur. Ultra geniş monitörler oyunculara daha geniş bir görüş alanı sağlayarak oyun dünyasında görebildikleri alanı büyük ölçüde artırır. Örneğin, 32:9 oranına sahip bir ekran yan yana iki 16:9 monitöre eş değerdir; üstelik görüş alanınızı bozacak çerçeveler yoktur ve daha az kabloya ihtiyaç duyarsınız.

Ultra geniş monitör kullanmanın bir dezavantajı, tüm oyunların geniş açılı görüntülemeyi desteklemiyor olmasıdır. Yine de ultra geniş monitörleri destekleyen birçok oyun bulunur. Mortal Kombat* 11, Dirt Rally* ve Destiny 2* gibi birçok oyun, yerel olarak daha geniş en-boy oranlarını destekler. Ultra geniş monitörleri yerel olarak desteklemeyen oyunların birçoğu için de yararlanabileceğiniz modlar vardır. Ultra geniş monitöre geçme kararını verirken sevdiğiniz oyunların, aklınızdaki monitörün en boy oranlarını destekleyip desteklemediğini kontrol edin.

Ultra geniş monitörler oyun deneyimi dışında çoklu görevler için de çok iyi bir tercihtir ama ekstra ekran alanında pencereleri yönetmeyi öğrenmek biraz zaman alabilir.

4K 120 Hz
16:9 monitörlerin standart çözünürlüğü 1080p'den (1920 x 1080) 1440p'ye (2560 x 1440) doğru kaymaya başladı ancak standart, 1440p'nin yerini alan 4K (3840 x 2160) teknolojisi ile gelişmeye devam edecek. 4K monitörler şu anda zaten yaygın olarak bulunsa da yüksek yenileme hızına sahip olanlar raflarda yavaş yavaş yerini alıyor. Monitör teknolojisi yeni olduğu için, popüler oyunlarda 120 FPS'de 4K elde etmek, yalnızca en iyi bilgisayar donanımlarında mümkün. Şu anda bu ekranlar son teknoloji ürünü kabul ediliyor, dolayısıyla pahalı ve ekstra özelliklerle donatılmış durumda, ama sınırlı sayıda seçenek içeriyor ve her yerde bulunmuyor. Bu durum birkaç yıl içinde değişecektir.

Monitörünüzü Yükselterek Oyun Deneyiminizi Geliştirin

Oyun monitörleri ileride de oyun deneyimimizi daha iyi hale getirmeye devam edecek. OLED *, HDR * ve 8K çözünürlükler gibi teknolojiler yolda.

Bu teknolojiler hayatımıza girene kadar kullanabileceğimiz birçok harika seçenek var. Oyun oynarken daha yüksek çözünürlüğe, daha yüksek yenileme hızına ya da her ikisine birden ihtiyaç duyuyorsanız, yeni bir monitöre yükselttiğinizde oyun deneyiminiz çok olumlu yönde etkilenecektir.

Hangi yükseltme seçeneğine karar verirseniz verin, seçtiğiniz ekranın donanımınızla uyumlu olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Daha iyi monitörler genellikle daha güçlü bilgisayar gerektirir. Monitörünüzü yükseltmek en uygun oyun masası kurulumunuzu oluşturmak için bir adım olabilir.