10

Cores mean more power than ever

Extreme Performance

The Intel® Core™ i7 processor Extreme Edition is our most powerful Intel desktop processor ever—with up to 10 cores. Do more. Play harder. Never lag. With an Intel® Core™ processor under the hood you can do all it in beast mode. Enjoy uninterrupted gaming and total immersion. Get smooth gameplay even at 4K.

Find your Intel® Core™ processor

25%

Faster1 2: Game in 4K, record, and stream all at once

Seamless Megatasking

You can be totally immersed in full HD gaming, communicating with your teammates while live-streaming and capturing highlights for editing and posting later—all simultaneously. That's megatasking, and with the power of the latest Intel® Core™ i7 processors, nothing will compromise your gameplay.

Future of Gaming is Now

Experience gaming in a whole new way—immersive virtual reality and brilliant 4K resolution transport you like never before. Intel® processors ensure high and consistent frame rates that reduce VR head spins.

Dive into virtual reality

Gear Up

Get the monster rig you need. Powerful desktops with Intel® processors deliver the speed and power to dominate.

Shop desktops

Get portable, over-the-top performance with laptops powered by Intel® processors and configured with the options you choose.

Shop laptops

Unleash maximized performance for your most intense gaming and streaming. Leave your competition behind.

Shop processors

Intel® Optimized Games

The most exciting game titles are even more fun when they're optimized for Intel. Check them out for yourself- then chase, blast, discover, and soar into thrilling new worlds.

Get your game on

Intel in eSports

We are proud to sponsor teams who are leading the world in pro gaming.

EDward Gaming

EDward Gaming, China, competes in the League of Legends Pro League* (LPL). They entered pro gaming in September 2013 and secured a spot in the 2014 LPL Spring split, where they emerged champions. The team was formed by members of World Elite.

Learn more about EDward Gaming

Cloud9

Cloud9, North America, quickly evolved into one of the strongest and most recognized eSports teams in the world. They've achieved countless #1 placements in League of Legends, DOTA 2*, Heroes of the Storm*, Counter-Strike*, Hearthstone*, Smite*, and Smash Brothers*.

Find out about Cloud9

Technology + Tools

Scan objects into your gaming world, broadcast with green screen effects, and play virtually side-by-side with opponents anywhere3.

Make your PC see

Superior control means superior gaming. Tune your system to your specs with new unlocked Intel® processors4.

Tweak your rig

Get 15% better single-threaded performance instantly with Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0. It identifies your processor's fastest core and directs CPU demands there5 6.

Join the speed freaks

Get Inside Gaming with Intel iQ

Tap into the latest and greatest stories, articles, and insights about the gaming world in our tech culture magazine.

Check out the articles

Tartışmalar

Conversations

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Megatasking Oyun Senaryosu ölçümlerine dayanır (Intel® Core™ i7-6950X işlemci ile Intel® Core™ i7-5960X işlemci karşılaştırması).

2

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel® mikroişlemcilerde performans sağlayacak şekilde optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenleri, yazılımları, işlemleri ve işlevleri kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın alma kararını verirken, ürünün diğer ürünlerle birlikte göstereceği performans da dahil olmak üzere, diğer bilgileri ve performans testlerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/benchmarks/benchmark.html adresini ziyaret edin.

3

Etkinleştirilmiş bir cihaz gerektirir ve tanımlanan özellikleri sağlamak için yazılımlar ya da diğer üçüncü taraf uygulamalarını gerektirebilir. Bazı özellikler ya da tüm özellikler, bulunduğunuz ülkenin pazarında bulunmayabilir veya geliştirme aşamasında olabilir. Daha fazla bilgi için bayinize danışın ya da http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/realsense-overview.html sayfasından daha fazla bilgi edinin.

4

Saat frekansının veya gerilimin değiştirilmesi, işlemciye ve diğer sistem bileşenlerine zarar verebilir ve bunların kullanım süresine kısaltabilir, ayrıca sistem kararlılığını ve performansını düşürebilir. İşlemci spesifikasyonlarının dışında çalıştırılırsa, ürün garantileri geçerli olmaz. Daha fazla bilgi için sistem ve bileşen üreticilerine danışın. Daha fazla bilgi için http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/gaming/overclocking-intel-processors.html adresini ziyaret edin.

5

As measured with SPECint_base2006. SPECint*_base2000/2006 measures how fast a device completes a single integer compute task.  SPECint*_rate_base2000/2006 measures throughput, or how many integer compute tasks a device can accomplish in a given amount of time. Comparison made using an Intel® Core™ i7-6950x processor versus an Intel® Core™ i7-5960x processor with otherwise identical system hardware.

6

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da http://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-max-technology.html.