Devlette Yapay Zeka Kullanımı Olağanüstü Olasılıkları da Beraberinde Getiriyor

Yapay zeka ile devlette daha yüksek verimlilik, gelişmiş hizmetler ve inanılmaz ilerlemeler elde edin.

Devlette Yapay Zeka Kullanımı Hakkında Bilgiler:

  • Yapay zeka, devletlerin daha dar bütçelerle yorucu görevleri otomatikleştirmelerini, görev açısından kritik becerileri geliştirmelerini ve araştırmalarda büyük ilerlemeleri gerçekleştirmelerini sağlar.

  • Kamu sektöründe yapay zeka, ölçeklenebilir ve yüksek performanslı bilgi işlem ve donanım destekli güvenlik özelliklerine sahip bir temelle başlar.

  • Yapay zeka için Intel® teknolojileri, ekiplerin her iş için en iyi donanımı seçmelerini ve maksimum performansı elde etmek için yazılımla optimize etmelerini mümkün kılar.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Hükumet ve kamu sektörü, yapay zekayı çalışmalarının her yönüne entegre ederek olağanüstü avantajlar elde edebilir. Devlette yapay zeka kullanılırken, gizlilik ve güvenlik, eski sistemlerle uyumluluk ve artarak gelişen iş yükü de dikkate alınmalıdır. Intel® teknolojileri, hükümetlerle ve kamu sektörü ile çalışmalarımızdan elde ettiğimiz deneyimle bütüncül sistemleri destekliyor. Topluma dönüşüm geçirten en karmaşık sorunları birlikte çözebiliriz.

Federal, eyalet ve yerel seviyeler dahil kamu sektöründe, yapay zekaya yatırım yapmanın muazzam avantajları vardır. Yapay zeka kurumların verimli çalışmalarına, harcamaları yönetmelerine ve araştırmada büyük ilerlemeler yapmalarına yardımcı olma potansiyeline sahiptir.

Özel şirketler yapay zeka alanında inanılmaz aşama kaydetmektedir. Kamu sektöründeki zorluklardan öğrendiklerini uygulayarak, yapay zekanın sağladığı avantajlardan herkes faydalanıyor. Benzer şekilde hükumet genellikle en önemli teknoloji avantajlarından bazılarında itici güç görevi görüyor. Hükumet ve kamu sektöründeki inovasyonlar yapay zekanın birçok sektörde benimsenmesini teşvik edebiliyor.

Devlette Yapay Zekanın Avantajları

Devlet hizmetlerinin merkezinde kullanılan yapay zeka uygulamalarının arasında makine öğrenimi, bilgisayar görüşü, konuşma tanıma ve robotik gibi teknikler bulunmaktadır. Uygulamaya geçildiğinde bu teknikler gerçek ve somut avantajlara dönüşür. Doğal dil işleme, gerekli bilgileri akıllı kaynaklardan otomatik olarak çıkarır ve bağlantılar yaparak analizcilerin eyleme dönüştürülebilir içgörüleri bulmalarını sağlar. Başarısızlık oranı tahminleri, askeri ekipmanların iyi bakılmasını ve ihtiyaç olduğunda devreye sokulmaya hazır olmalarını sağlar. Siber anormallik tespiti, devlet sistemlerinde siber güvenlik stratejilerinde devrim yaratabilir. Olasılıklar sonsuz olmasına rağmen yeni yeni şekil almaya başlıyor.

Rutin Görevleri Otomatikleştirin

İnsan iş gücü büyük miktarlardaki verileri, özellikle de askeri, uzay ve diğer devlet sektörlerinde derlenen devasa veri kümelerini elle işleyemez. Ancak yapay zeka zaman alan ve zorlu görevleri hızlı ve doğru şekilde tamamlar. Makine öğrenimi ve derin öğrenme özellikle kesin olarak tanımlanmış, devasa miktarlarda veri içeren ve büyük ölçüde tekrar gerektiren görevlerde öne çıkar.

Basit ve iyi tanımlanmış görevleri otomatikleştireren yapay zeka, operasyonları kolaylaştırarak iş gücünden daha fazla yararlanılmasını sağlar. Çalışanlar, insan girdisi gerektiren kararlar üzerinde daha fazla zaman harcayabilirler. Örneğin Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göç Hizmetleri (USCIS), soruları yanıtlamak ve bireyleri web sitesinin doğru kısmına yönlendirmek için Emma adındaki bilgisayarla oluşturulmuş bir sanal yardımcı kullanıyor. Ancak bir insan USCIS'nin kararlarını çok daha iyi açıklayıp bireylere sonraki adımlarda yol gösterebilir.

İş için Kritik Görevleri Gerçekleştirin

Birleşik Devletler Savunma Bakanlığı (DoD) gibi devlet kurumlarında yapay zeka kritik özellikleri destekleyebilir. Bunlar arasında durumsal farkındalığı ve karar vermeyi iyileştirme; tehlikeli durumlarda hava araçları, gemiler ve taşıtlar gibi ekipmanların güvenliğini artırma; kritik parçaların ne zaman sorun çıkaracağını tahmin etme, otomatik tanılama ve bakım planlaması yer alır. Yapay zeka ayrıca, güvenli ve hassas navigasyon ve daha iyi gözetim sağlamaya yardımcı olarak DOD görevleri için hayati öneme sahip deniz, kara ve hava haritalarının iyileştirilmesine yardımcı olur.

İleri Araştırma ve Geliştirme

Yapay zeka, yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) ve analizin bir arada kullanılması tıp, gen dizileme, mühendislik, sismoloji, astrofizik veya daha birçok alandaki araştırmayı destekliyor. Devlet destekli araştırmalar, özellikle akademik ve özel sektörde yapay zeka tekniklerinden yararlanılmasını sağlayacak. Örneğin yapay zeka algoritmaları, amino asit dizilimlerinden 3D protein yapılarının tahmininin daha hızlı ve daha ucuz olmasını sağlıyor.1 Bu bilgi, araştırmacıların, hastalıkları daha iyi anlayıp onları tedavi etmek için ilaçlar tasarlamalarına yardımcı olabilir.

Intel, yapay zekaya bütünsel ve sistem düzeyinde bir yaklaşıma sahip. Bu bakış açısı kurumların şu anda ve ileride ihtiyaçları olacak performansa sahip doğru sistemi devreye soktuklarından emin olmalarına yardımcı oluyor.

Intel® AI: Sistem Seviyesinde Yaklaşım

Yapay zekanın işe yarayabilmesi için doğru verilere sahip olmak, bunların doğru ve kesin olduğundan emin olmak ve eğitim için doğru şekilde etiketlendirmek önemlidir. Modeller doğru yazılım ve donanım ortamında eğitilmelidir. Bu özellikle yapay zeka modellerini sahada devreye alırken geçerlidir. Örneğin, yörüngedeki bir uyduda çalışan yapay zeka algoritmaları yeni verilerden öğrenmeli ve modellerini sürekli olarak adapte etmelidir. Ayrıca yapay zeka sistemini bilgi işlem, bellek, depolama ve arada sırada bunlardan birinin darboğaz yaratmasını önlemek için aralarında bağlantı kurmak dahil bir bütün olarak düşünmek önemlidir.

Intel, yapay zekaya bütünsel ve sistem düzeyinde bir yaklaşıma sahip. Verilerin nasıl yönetileceği ve hazırlanacağı, modellerin nasıl olgunlaştırılp saflaştırılacağı ve sahanın gereksinimlerini karşılayan donanım ve yazılımın nasıl devreye alınacağını belirlemek için devlet ve kamu sektörü ekipleri ile çalışıyoruz. Bu bakış açısı kurumların şu anda ve ileride ihtiyaçları olacak performansa sahip doğru sistemi devreye soktuklarından emin olmalarına yardımcı oluyor.

Kamu sektöründeki bütçelere uymak için ölçeklenebilirlik ve TCO da (Toplam Sahip Olma Maliyeti) çok önemlidir. Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler sadece yapay zeka iş yüklerini değil aynı zamanda geniş bir yelpazedeki genel amaçlı iş yüklerini de destekler. Bu da altyapıdan yararlanılmasını en üst seviyeye çıkarır ve yeni donanıma yatırım yapılması için isteğin daha da artmasına yol açabilir.

Yapay zeka için Intel® teknolojisini içeren tam ürün portföyü, bulut hizmeti sağlayıcıları ile kullanılmak üzere bir dizi ek araç, geliştirme kitleri ve çözümleri sunar.

Uçtan Buluta Yapay Zeka için Intel® Teknolojileri

Yapay zeka için Intel® teknolojileri portföyü çok amaçlı, amaca uygun ve uygulamaya özel sistemleri destekler. Bu yapay zeka ekiplerin her iş için en iyi donanımı seçmelerini ve maksimum performansı elde etmek için yazılımla optimize etmelerini mümkün kılar. Aşağıdaki bileşenler, neredeyse her yapay zeka uygulaması için güçlü bir temel sağlar.

Yüksek Performanslı Donanım

CPU'lar

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler, altyapı yatırımlarına daha fazla değer sağlamak için makine öğrenimi ve derin öğrenme için yüksek performans sunar.

Hızlandırıcılar

Intel’in hızlandırıcı portföyü özel ve özen gerektiren yapay zeka iş yükleri ile başa çıkmak üzere tasarlanmıştır. Veri merkezi, ağ veya uç için Intel® FPGA'lar ve bilgisayar görüşü için Intel® Movidius™ Görü İşleme Ünitesi (VPU) bunlar arasındadır.

Bellek ve depolama

Intel® Optane™ sürekli bellek ve SSD'ler veri hareketindeki darboğazların üstesinden gelirken büyük bellek içi uygulamaları destekler.

Ara bağlantı

Ara bağlantı için kullanılan Intel® teknolojileri, mikrondan kilometreye kadar ölçeklenirken çip üzeri, paket üzeri teknolojilerden veri merkezleri ve kablosuz ağlara kadar geniş bir alana yayılıyor.

Yazılım ve Geliştirici Araçları

Çerçeve optimizasyonları

TensorFlow ve Caffe gibi popüler çerçeveler için optimizasyonlar, geliştiricilerin Intel® mimarisinde performansı artırmasına yardımcı olur.

Yazılım kitaplıkları

Derin Sinir Ağları için Intel® Temel Matematik Kitaplığı (Intel® MKL-DNN) ve Intel® Veri Analizi Hızlandırma Kitaplığı (Intel® DAAL) dahil olmak üzere yazılım kitaplıkları gelişmelerden faydalanmaya yardımcı olur. (optimization bildirimine bakınız)

Yazılım araç kitleri

OpenVINO™ Araç Kitinin Intel® Dağıtımı gibi yazılım araçları yapay zeka geliştiricilerinin model oluşturup bunu uçtaki ve veri merkezindeki farklı türlerdeki Intel® donanımları arasında devreye almasını sağlar.

Yapay zeka sistemlerini Intel® teknolojilerinden oluşan temel üzerine inşa eden devlet kurumları donanım destekli güvenlik özelliklerinden faydalanma avantajına sahiptir.

Donanım destekli güvenlik özellikleri

Güvenliği göz önüne alan çözümleri teknoloji sağlayıcılarının tümü geliştirmez. Yapay zeka sistemlerini Intel® teknolojilerinden oluşan temel üzerine inşa eden devlet kurumları donanım destekli güvenlik özelliklerinden faydalanma avantajına sahiptir. Bu, yapay zeka algoritmaları ve veri akışlarının ister sağlamlaştırılmış bir dizüstü bilgisayar, drone veya uydu olsun uç noktadan ağ boyunca buluta kadar güvende kalmasına yardımcı olur.

Intel® Threat Detection Teknolojisi (Intel® TDT) dahil olmak üzere, donanım destekli güvenliği artıran teknolojilerimiz siber tehditler ve açıklar hakkındaki bilinci artırır. Ayrıca Intel® Temel Güvenlik Ürünleri, uygulamaların güvenli bölmelerin içinde çalışmalarına, şifreli işlemlerin donanım destekli hızlandırılması, veri, anahtar ve kimlik koruması ve korumalı ve doğrulanmış ön yükleme yapılmasını sağlamaya yardımcı olmak için Intel® Trusted Execution Teknolojisini (Intel® TXT) içerir.

Durum İncelemeleri: Kamu Sektöründe Intel® AI

Intel ve ekosistemimiz, veri stratejisinden kurumsal ölçekte devreye almaya kadar hem özel hem de kamu sektörü için süreyi pilot projesinden üretime hazır çözümlerle etkili olması amacıyla hızlandırmaya yardımcı oluyor. Aşağıdaki devletteki yapay zeka örnekleri bu çözümlerin kamu sektörüne ne kadar büyük bir değer sağlayacağını gösteriyor.

700.000'den fazla insan güvenilir atık su bertarafı için Kolombiya Bölgesi Su ve Kanalizasyon İdaresi'ne güveniyor. Ancak şehrin 200 yıldan daha eski altyapıya sahip 3500 km uzunluğundaki kanalizasyon boruları sürekli kontrol ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Intel® AI teknolojileri ile video analizi, maliyetleri azaltmaya ve bakımı optimize etmeye yardımcı oluyor.

Her yıl FBI, neredeyse yarım milyon kayıp çocuk olduğunu bildiriyor. Kar amacı gütmeyen bir kurum olan Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi, çocukların bulunmasına yardımcı olacak önemli bilgilerin takas edildiği yer olarak hizmet veriyor. Gelişmiş analizler ve yapay zeka, şüpheli çevrimiçi aktivite hakkındaki ipuçlarını inceleyip bilgileri uygun kolluk kuvvetlerine ulaştırmaya yardımcı oluyor.

Gelişmiş Savunma Araştırma Projeleri Kurumu (DARPA)

Yapay zeka araştırmasındaki ilerlemelere yön vermek amacıyla Intel, DARPA görevlerine ve DARPA yapay zeka programlarına katılıyor. Örneğin Intel ve Brown Üniversitesi, Akıllı Omurilik Teknolojisi üzerinde iş birliği yapıyor. Program, hızlandırıcılar ve açık kaynak yazılımı dahil Intel® AI teknolojisini kullanarak omurilik yaralanmalarını tedavi etmeyi ve felç geçiren hastaların hareket kabiliyetini onlara verme sürecine yardımcı olmayı hedefliyor. Araştırmacılar, motor ve duyusal sinyalleri kayıt altına alıp yaralanmış bölgeyi stimule etmek için yapay sinir ağlarının nasıl kullanılacağını öğrenmeyi planlıyor.

Yapay Zekanın Geleceği ve Devlet

Intel, devletin dijital dönüşümü için yeni teknikleri ve stratejileri inceliyor. Örneğin, Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) tarafından desteklenen birleştirilmiş eğitim birçok kurumun özel verilerini paylaşmadan projelerde iş birliği yapmalarına olanak sağlayabilir.

Yapay zeka her kuruluş için ayrı bir serüvendir. Ancak yapay zeka, devletler ve kamu sektörü için daha fazlasını gerçekleştirecek, çalışanları ve vatandaşları memnun edip akla gelmeyen gelişmeleri başaracak pek çok avantaj sağlıyor. Kurumlar teknoloji ve devreye alma uzmanlarının yardımı ile her aşamayı dikkatle planlayarak başarılı olabilir. Kamu sektöründeki yapay zeka uygulamalarının hala başındayız ve artık hazırlıklı olmak gerekiyor. Gelecek artık kapımızın eşiğinde.

İlgili İçerikler

Devlet teknolojisi ve devlette yapay zeka hakkında daha fazla kaynağı inceleyin.

Devlet Teknolojisi

Intel, devlet ve kamu sektöründeki donanım destekli güvenlik özellikleri ile yüksek performanslı çözümler için yapı taşları sunuyor.

Teknolojileri keşfedin

Devlet Siber Güvenliği

Kamu sektörü, temel hizmetleri sunmak için tedarik zincirini de içeren ve uçtan buluta kadar güvenlik göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir siber alana ihtiyaç duyar.

Devlette siber güvenlik hakkında bilgi edinin

Intel® AI Teknolojileri

Intel® teknolojileri, tıbbi araştırmalardan otonom araçlara kadar yapay zekayı kullanarak büyük sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Yapay zeka hakkında bilgi edinin

Intel® AI Geliştirici Programı

Derin öğrenme çözümleri için yazılım araçları, kitaplıkları ve SDK'ları bulun.

Kaynaklar bulun

Federal Devlet için Yapay Zeka Stratejileri

Intel'in baş veri bilimcisi Melvin Greer, federal kurumların ulusal sorunları çözmesine yardımcı olmasını sağlayacak tavsiyeler hakkında konuşuyor.

Videoyu izleyin

ABD'nin Yapay Zeka Üzerindeki Ulusal Stratejisi

Intel, yapay zeka alanında Amerikan liderliğini koruma stratejisi hakkındaki önerilerini sunuyor.

İnceleme raporunu okuyun

Bildirimler ve Uyarılar

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürünün veya bileşenin mutlak güvenliği sağlanamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1Yapay zeka protein katlama algoritmaları yapıları eskisiden çok daha hızlı çözüyor,Nature, Temmuz 2019, nature.com/articles/d41586-019-01357-6.