Hükümet Bulutları için Altyapı Sorunları

Hibrit, çoklu bulut ortamları için güçlü bir teknoloji esastır.

Hükümet Bulut Bilişimiyle ilgili Önemli Notlar:

 • Federal, eyalet ve yerel yönetimlerin tümü daha düşük maliyette daha iyi vatandaş hizmetlerini sağlamak için hibrit, çoklu bulut bilişimine geçiş yapmaktadır.

 • Hükümet bulut bilişimi için Intel® teknolojileri bilgi işlemi, belleği, depolamayı ve ağ kurmayı kapsar.

 • Intel® teknolojileri tarafından desteklenen hükümet bulutları, çevikliği, güvenlik özelliklerini, esnekliği, yüksek performansı ve verimliliği desteklemek için tasarlanmıştır.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Buluttan en fazlasının elde edilmesi, esnek ve maliyet etkin teknolojiye bağlıdır. Pek çok hükümet, hem çeviklik hem de güvenlik sunan hibrit, çoklu bulut ortamlarını uygulamayı istemektedir. Intel® teknolojileri bulut değeri için bir temel sağlar ve hükümetlerin uyumla eşleşen kontrolleri uygulamalarına yardımcı olur.

Federal, eyalet ve yerel olmak üzere tüm düzeylerde yönetimler bilgi işlem ihtiyaçlarını bulut alt yapısına geçirmektedir. Hedefleri, esnek, ölçeklendirilebilir ve maliyet etkin teknoloji ile daha iyi ve daha hızlı hizmetleri sağlamaktır.

Genellikle, en iyi bulut bilişim stratejisi hibrit ve çoklu bulut mimarisini kullanır. Bu durum, çeşitli bulut hizmeti sağlayıcıları (CSP'ler) tarafından işletilen özel bulutlar ve genel bulutlar arasında iş yüklerini yönetmek için araç ve teknolojileri gerektirir.

Altyapı, bulut bilgi işlemin faydalarını tam olarak uygulamaya koyma konusunda kritik bir fark yaratır. Kapsamlı bir Intel® teknolojileri portföyü, bulut değerinden en iyi şekilde yararlanılmasına yardımcı olur. Doğru bulut bilişim çözümleriyle, hükümetler de muazzam miktarlarda bilgi işlem gücünü gerektiren AI sorunlarının üstesinden gelebilirler.

Nihai olarak, Intel edge-bulut yaşam döngüsünü verinin değerli bilgiye dönüştürülmesine katkıda bulunan bilgi işlem, bellek, depolama ve ağ teknolojileri yelpazesiyle desteklemektedir.

Hükümetin Bulutu Benimsemesi

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), bulut bilişimin beş temel özelliğini "isteğe bağlı hizmet, geniş ağ erişimi, kaynak havuzlama, hızlı esneklik ve ölçülen hizmet" olarak listelemektedir."1

Bu vizyonu gerçekleştirmek için, Cloud Smart olarak bilinen 2019 ABD Federal Bulut Bilişim Stratejisi federal hükümetin bulutu benimsemesini hızlandırmayı teşvik etmektedir. Cloud Smart maliyetleri azaltmayı, güvenliği artırmayı ve vatandaşların yaşamlarını iyileştiren çözümleri sunmayı tasarlayan bir geçiş yolunu sağlamaktadır.

Pek çok devlet kuruluşu, bilgi işlem ihtiyaçlarını yönetmek için hibrit ve çoklu bulut ortamını uygulamaktadır. Bu durum, kuruluşlara sahip oldukları altyapıda görev için kritik uygulamaları sürdürürken, genel bulut hizmetleri yoluyla çabucak ölçeklendirme yapma esnekliği sağlar. Bir hibrit, çoklu bulut ortamı genellikle iş yükleri için farklı güvenlik düzeylerini içerir. BT; maliyet, gizlilik ve kullanılabilirlik ilkelerini dengeleyerek, kuruluşları için en mantıklı olan uygulama ortamlarını kurabilir.

Bulut Değerini Optimize Edecek Altyapı

Hükümetin BT ekipleri, buluttaki misyonlarına ulaşmak için bu altyapının öneminin farkına varmalıdırlar. Intel, hükümetlerin gerek tesis altyapıları gerekse genel bulut hizmetleri yoluyla Intel® teknolojilerin kullanımını optimize etmelerine yardımcı olmak üzere geliştiriciler ve CSP'ler ile çalışmaktadır. Pek çok popüler CSP, federal uyum standartlarına uyan Intel® teknolojilerine dayalı olarak örnek sunarlar ve hükümetleri teknoloji eğrisinin ilerisinde tutarlar.

Intel® teknolojilerine dayalı bulutlar aşağıdaki temel faydaları sağlamak için tasarlanmıştır:

 • Çeviklik: Bilgi işlem, depolama ve ağ genelinde platform yenilikleri ve donanımla geliştirilen sanallaştırma yüksek kaliteli bir deneyim sunar.
 • Güven: Donanımla geliştirilmiş güvenlik, kötü amaçlı yetkisiz erişim programlarının önlenmesine yardımcı olurken iş yükü bütünlüğünü ve performansı korur.
 • Esneklik: Kötü amaçlı girişimlerden çabucak kurtulmaya yardımcı olmak için tasarlanan özellikler operasyonel sürekliliği artırır.
 • Performans: İş yüküne göre optimize edilmiş performans yerleşik yapay zeka hızlandırmayı içerir.
 • Verimlilik: Her bir iş yükü ayrı gereksinimlere sahiptir. Bu durum, kamusal CSP'ler ile müzakere edilirken bir maliyet avantajı yaratabilir.

Intel, hükümetlere veya hizmet sağlayıcılarına bulut uyumuyla eşleşen kontrolleri uygulamalarına yardımcı olan çözümler sağlar.

Bulut Bileşimi için Intel Portföyü

Hükümet bulut bilişimine yönelik Intel® teknolojileri, güvenlik tehditlerine karşı korumaya yardımcı olmak için güvenilir altyapıya sahip neredeyse her uygulama için sağlam bir temel sağlar.

 • Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler, esnek, ölçeklenebilir hibrit ve çoklu bulutlar için donanımla geliştirilen güvenlik özellikleri ve dinamik hizmet sunumu sağlarlar.
 • Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), performansa ihtiyaç duyan AI uygulamalarını hızlandırır, böylece mevcut bulut ve veri merkezi iş yüklerinin yanında çalışabilirler.
 • Intel® Cloud Integrity Teknolojisi (Intel® CIT), uygulamaların değiştirilmemiş yapılandırmalara sahip güvenilir sunucularda ve sanal makinelerde çalışmalarını sağlar.
 • Intel® Trusted Trusted Execution Teknolojisi (Intel® TXT), ölçülen çalıştırma ve korumalı yürütme gibi güvenlik özelliklerine sahip platformları geliştirir. Tek Dokunuşla Etkinleştirme Intel® TXT'nin kurulumunu kolaylaştırır.
 • Intel® Platform Trust Teknolojisi (Intel® PT) ve güvenilir platform modülü (TPM) kimlik bilgilerini saklayarak ve kriptografik anahtarları güvenli biçimde oluşturarak ve yöneterek, güvenliği güçlendirir.
 • Intel® Software Guard Eklentileri (Intel® SGX), belirli sistemlerde kullanımdaki ve bellekteki verilerin korunmasına yardımcı olur.
 • Intel® FPGA'lar, tasarımcıların belirli iş yükleri için optimize edilmiş performans sağlamak için algoritmalarda ince ayar yapmalarına olanak sağlar.

Uyum: Federal Hükümet Bulut Güvenliği

Siber Güvenlik, resmi kuruluşlar için önemli bir kaygı alanıdır. Pek çok kuruluş çok sıkı bulut bilişim düzenlemeleri ve güvenlik gereklilikleri setini karşılamalıdır. Intel, hükümetlere veya hizmet sağlayıcılarına bulut uyumuyla eşleşen kontrolleri uygulamalarına yardımcı olan çözümler sağlar. En kritik resmi bulut güvenliği çerçeveleri FedRAMP (Federal Risk ve Yetki Yönetimi Programı) ve NIST Siber Güvenlik Çerçevesidir (CSF).

Federal Bilgi Güvenliği Yönetimi Kanunu (FISMA), her bir federal kuruluşun eksiksiz bir bilgi güvenliği planını uygulamasını zorunlu tutmaktadır. FedRAMP, FISMA uyumu için bulut bilgi işlem hizmetlerini doğrulayan standartları belirler.

NIST Siber Güvenlik Çerçevesi, veriyi ve kimliği korumak ve tehditleri tespit etmek, mümkün olduğunca çabuk müdahale etmek ve kurtarmak için benzersiz bir strateji sunar. Intel, bu çerçevenin geliştirilmesine katılmıştır ve kuruluşların bunun gereksinimlerine uymalarına yardımcı olmayı sürdürmektedir. Dünya genelinde hükümetler de NIST tarafından tavsiye edilen kılavuz ve standartları izlemektedirler.

Bulut Destekli Yapay Zeka

Nöral ağlardan büyük veri analitiklerine kadar, bulut AI çok fazla işlem gücü gerektiren sorunların üstesinden gelmektedir. Bulut bilgi işlem için Intel® teknolojileri bir dizi hükümet AI uygulamalarını ele almaktadır. Örneğin, Avrupa Uzay Ajansı ve ortakları Intel® Movidius™ Myriad™ 2 Vision Processing Unit (VPU) dahil olmak üzere yapay zeka teknolojisine sahip ilk Avrupa uydusunu geliştirmektedir. Bu yapay zeka teknolojisi, daha iyi veri kalitesi ve Dünya görüntülerinin daha verimli biçimde sunulmasını sağlamak üzere aşırı bulut kapalılığı olan görüntüeri filtreler.2  Ayrıca, bilim adamları bulaşıcı hastalıklara tanı koymak ve tedavi etmek için potansiyel yapay zeka uygulamalarını da araştırmaktadır.3  Diğer uygulamalar sohbet robotlarından akıllı şehir analitiklerine ve ilaç tasarımına kadar uzanmaktadır.

Edge-Bulut Yaşam Döngüsü

Intel® teknolojileri, edge'den bulut ve veri merkezine kadar cihazlardan yaşam döngüsünün her aşamasında veriyi toplar, taşır, saklar ve analiz ederler. Intel® teknolojileriyle desteklenen bulutlar, hükümetlerin vatandaşlara mümkün olan en iyi hizmeti sağlamak için ihtiyaç duydukları çevik ve esnek bilgi işlemi sağlarlar.

İlgili İçerikler

Hükümet teknolojisi ve bulut bilişim hakkında daha fazla kaynağı keşfedin.

Devlet Teknolojisi

Intel, hükümet ve kamu sektöründe yüksek performanslı, güvenlik etkin çözümler için yapı bloklarını sunar.

Teknolojileri keşfedin

Güvenilir Altyapı

Silikon tabanlı güvenilir bir altyapı, silikonla başlar ve platform donanımı ve sabit yazılım yoluyla genişletilir.

Güvenilir altyapıyı keşfedin

Bulut Kurulum Modelleri

İş yükü yerleşimini ve yatırım dönüşünü optimize etmek için genel, özel, hibrit ve çoklu bulutun avantajlarını öğrenin.

Bulut kurulumuyla ilgili bilgi edinin

Devlet Siber Güvenliği

Temel hizmetleri sunmak için, kamu sektörü edge-bulutu kapsayan –ve tabii olarak, tedarik zincirini de içeren– güvenli bir siber alana ihtiyaç duyar.

Devlette siber güvenlik hakkında bilgi edinin

Hükümet için AI

Yapay zekaya yatırım yapan hükümetler tıp, uzay keşfi, afet müdahalesi ve savunma gibi alanlarda inanılmaz avantajlara sahip olabilirler.

Devlette yapay zeka hakkında daha fazla bilgi edinin

Bildirimler ve Uyarılar

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1“The NIST Definition of Cloud Computing,” NIST Special Publication 800-145, Eylül 2011, ​​​​​​nvlpubs.nist.gov/nistpubs/Legacy/SP/nistspecialpublication800-145.pdf​​​​​​.
2“Yapay Zekalı ilk Yeryüzü gözlem uydusu fırlatmaya hazır” Avrupa Uzay Ajansı, Aralık 2019, ​​​​​esa.int/Applications/Observing_the_Earth/First_Earth_observation_satellite_with_AI_ready_for_launch#.XoKM0V5nHnM.link​​​​​​.
3“Bulaşıcı hastalıklarda yapay zekanın kullanımı,” US National Library of Medicine, National Institutes of Health, Mart 2020, ​​​​​​ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7153335/​​​.