Tıbbi Görüntüleme Teknolojisinde Çığır Açın

X-ray, manyetik rezonans görüntüleme (MRI), bilgisayarlı tomografi (CT) görüntüleme ve ultrason cihazları yılda yaklaşık 600 milyon tarama gerçekleştiriyor ve bu sayı giderek artıyor.1 Tıbbi görüntüleme sistemleri için gelişmiş teknolojiler sunma konusunda güvenilir bir geçmişe sahip olan Intel, pazardaki çeşitli zorluklarla mücadele ediyor:

  • Bilgi işlem seçenekleri. OEM'ler ve ODM'ler mobil ultrasondan nükleer tıbba kadar çok çeşitli form faktörleri kapsayan çözümler tasarlıyor. Her form faktörünün kendine özel bilgi işlem gereksinimleri var. Intel, her görüntüleme yönteminin ihtiyaçlarını karşılayan bir dizi CPU sunuyor.
  • Ölçeklenebilir platformlar. Tıbbi görüntüleme sektörü, maliyetleri düşürmek ve inovasyonu hızlandırmak üzere farklı yöntemler için ortak kullanılabilecek daha standart bir bilgi işlem platformuna yöneliyor. Intel; bilgi işlem, depolama, bellek ve ağ oluşturmayı içeren ve kapsamlı yazılım kaynaklarınca desteklenen benzersiz ürün portföyü ile ölçeklenebilirliği destekliyor. Günümüzün en zorlu iş yüklerini ve geleceğin tasarımlarını destekleyen çok yönlü platformlar konusunda kaynaklarımızla yardımcı olabiliriz.
  • Uçtan buluta dağıtım. Uçta ve bulutta esnek bir şekilde iş yüklerini dağıtabilme yetisi hızla bir standart haline geliyor. Özellikle uçta bilgi işlem, sağlayıcıların bakım noktasında görüntüleri analiz etmesini ve karar vermelerini sağlıyor. Bu neredeyse gerçek zamanlı tıbbi görüntü analizi, daha hızlı kararlar alınmasına yol açarak hayat kurtarabilir. Intel, çok çeşitli çözümlerimiz ve derin iş ortağı ekosistemimiz ile modern bir uçtan buluta mimariye olanak sağlıyor.
  • Yapay zeka. Yapay zeka, iş akışlarını kolaylaştırmak için yeni yollar ortaya koyuyor ve görüntüleme sistemlerinde standart bir özellik halini alıyor. Örneğin tıbbi görüntüleme alanında derin öğrenme, beyin kanaması geçiren ve ölme ihtimali olan bir hastanın görüntülerine öncelik vererek sırada bekleyen diğerlerinin önüne geçmesine yardımcı olabilir. Başka durumlarda yapay zeka, değişkenleri ortadan kaldırarak görüntülerin hızla ve doğru şekilde değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Yapay zeka, hastaların konumlandırılmasına bile yardımcı olabilir ve yararlı bir görüntü sağlayarak yeniden görüntüleme sıkıntısını ortadan kaldırabilir. Intel, yerleşik yapay zeka hızlandırmasına sahip donanım ve optimize edilmiş yazılımlar sunar. Yapay zeka alanında, derin öğrenme modellerini piyasadaki mevcut yöntemler üzerinde dağıtma ve bağlantı olmadan yapay zekayı çalıştırabilen mobil sistemler tasarlamaya kadar birçok kanıtlanmış başarımız var.
  • Geliştiriciler ile etkinleştirme. Yapay zeka kullanan uygulamalar tasarlayan geliştiriciler, tıbbi görüntüleme pazarında dikkatleri toplamak için eksiksiz çözümler ve farklı özellikler sunmalıdır. Uygulamaların doğruluk, maliyet, müşteri dağıtımı ve ölçeklenebilirlik gibi geniş çaptaki gereksinimleri karşılaması gerekir. Intel, yazılım geliştiricilerinin sağlık hizmeti pazarının ihtiyaçlarını karşılayan yapay zekalı yeni tıbbi görüntüleme uygulamalarını başarıyla geliştirmesine, piyasaya sürmesine ve ölçeklendirmesine yardımcı olmak için tasarlanmış çok çeşitli araç ve programlar sunar.

Intel'deki çalışmalarımız; büyük sağlık sistemlerinden geliştiriciler ve yazılım tedarikçilerine kadar, sağlık ekosistemi içindeki güçlü iş ortaklıkları ile aydınlatılıyor. Birlikte tıbbi görüntüleme teknolojisindeki dijital dönüşüme güç vermek için yapay zeka, uç bilgi işlem ve diğer gelişmiş teknolojilerden yararlanıyoruz.

Tıbbi Görüntüleme ve Radyoloji Uygulamaları için İş Akışlarını Hızlandırın

Hem tanı hem de tedavide kullanılan tıbbi görüntüleme teknolojisi, hasta bakımını iyileştirmede kullanılan en güçlü araçların arasındadır. Intel® donanım ve yazılımı, BT tarama, MRI, nükleer görüntüleme ve diğer tıbbi görüntüleme yöntemleri için yüksek performanslı çözümlere güç veriyor. Böylece bu sistemlerin büyük miktardaki görüntü verilerini hızla işlemesine ve iş akışlarının kolaylaşmasına olanak sağlıyor. Intel® ürünleri, yerleşik yapay zeka optimizasyonları sayesinde daha hızlı taramalar yapan ve radyasyona maruz kalma sürelerini kısaltan çözümler üretme imkanı sağlıyor.

CT

Intel® Core™ işlemciler, BT tarayıcıları için çeşitli bilgi işlem seçenekleri sunar. Yüksek performanslı Intel® Xeon® işlemcilerde çalışan yapay zeka algoritmaları, düşük dozlu CT taramalarından görüntü oluşturmak için gereken bilgi işlem sürelerini azaltır.2

MRI

Intel® işlemciler, MRI görüntüleme için olağanüstü performans sağlar. En yeni Intel® yapay zeka teknolojileri, personelin ve ekipmanın daha verimli çalışabilmesi için MR taramalarının işlenmesini hızlandırmaya yardımcı oluyor.3

X ışını

Çeşitli X-ışını sistemleri için Intel® Core™ ve Intel® Xeon® işlemcileri seçin. Intel® donanımında optimize edilmiş yapay zeka destekli röntgen cihazları, kritik durumdaki hastalara öncelik verirken hayatı tehdit eden durumları saniyeler içinde tespit etmek üzere tasarlanmıştır.4

Ultrasonun

Intel® mimarisi yüksek çözünürlüklü, gerçek zamana yakın ultrason görüntüleri için hızlı işleme ve gelişmiş taşınabilirlik için düşük güç gerektiren seçenekler sunar.

Endoskopi

Intel® teknolojileri, günümüzün gelişmiş görüntü işleme iş yüklerini gelecekteki yapay zeka desteği ile destekler. Örneğin, Intel® işlemcili endoskopik kamera sistemleri muayene sırasında yapay zeka algoritmalarını çalıştırabilir. Bu, klinisyenlerin sindirim sistemi veya özafagustaki nesneleri gerçek zamanlı olarak görselleştirmelerine yardımcı olur.

Nükleer Tıp

Karmaşık ve yoğun bilgi işlem gerektiren nükleer görüntüleme, iş yüklerini daha da hızlandırmak için yüksek performanslı Intel® işlemcilerinden ve yazılım araçlarından faydalanır.

Tıbbi Görüntü Depolama

İster tesiste ister bulut tabanlı olsun, Intel® işlemciler ve depolama teknolojileri tıbbi görüntü depolama ve paylaşımı için kurumsal görüntüleme çözümlerini destekler.

Intel® Çözümleriyle Tıbbi Görüntülemeyi Geliştirme

Intel® Vision Ürün Portföyü

Intel® yazılımı, CPU, VPU, GPU ve FPGA gibi çeşitli donanımlardaki yapay zeka tabanlı tıbbi görüntüleme çözümlerinin geliştirilmesini hızlandırır. Bu donanım ve yazılım portföyü, sağlık hizmetleri sektörünün tıbbi görüntüleme verilerinden en iyi şekilde faydalanmasını ve daha iyi hasta deneyimi sunmasını sağlar.

Intel® Vision Products’a göz atın ›

Intel® Teknolojili Çözümler

IoT için geliştirilmiş çözümlerle gelişmiş görüntüleme yöntemlerini kullanın. Teste ve devreye almaya hazır 300’den fazla paket sunan 1.200’ü aşkın çözüm sağlayıcısıyla Intel, bir sonraki tıbbi görüntüleme inovasyonunuzu gerçekleştirmenize yardımcı olabilir.

Çözümleri inceleyin

IoT ve Yerleşik İşlemciler

Nesnelerin İnterneti için iyileştirilmiş en son işlemcilerimiz, işlevsel güvenlik ve gerçek zamanlı performans için eşsiz özellikler sunar; yüksek çözünürlüklü ekranlara ve yapay zekayla geliştirilmiş tanılama kabiliyetine sahip tıbbi görüntüleme cihazları oluştumak için idealdir.

IoT ve yerleşik işlemcileri keşfedin

Hızlandırıcılar

Intel® Movidius™ VPU’lar veya Intel® FPGA’lar ile tıbbi görüntüleme sistemlerini hızlandırın.

Intel® Movidius™ VPU’lara Gözatın

Intel® FPGA’lara Gözatın

Bellek ve Depolama

Intel® Optane™ sürekli bellek ve Intel® Solid State Sürücüler (Intel® SSDler) ile tıbbi görüntüleri hızlıca depolayın ve yanıtlayın.

Intel® Optane™ sürekli belleği inceleyin

Intel® SSD’lere Gözatın

Ağ oluşturma

Intel® Ethernet ürünleri, dünya çapında erişilebilir olması ve kapsamlı uyumluluk testleri sayesinde sunucu ağ bağlantısı için bir numaralı tercih haline geldi.

Intel® Ethernet Ürünlerine Göz Atın

Yazılım Araçları

Tıbbi görüntüleme sistemleri için Intel® donanımınızın performansını optimize eden yazılım araçlarını bulun.5

Yazılımı keşfedin

Intel® Yapay Zeka: Üretimde

Geliştirme sürecinin karmaşıklığını azaltmaya yardımcı olacak yazılım, kit ve diğer kaynakları bulabileceğiniz bir ekosisteme katılın.

Intel® Yapay Zeka: Üretimde adresini ziyaret edin

OpenVINO™ Araç Kitinin Intel® Dağıtımı

Tüm Intel® donanımı genelinde tıbbi görüntüleme için yapay zeka algoritmalarını optimize edin.5

Daha fazla bilgi edinin

Tıbbi Görüntüleme Yazılımı için Geliştirici Kaynakları

Tıbbi görüntüleme yapay zeka uygulamalarının gelişimini hızlandırmak amacıyla tasarlanmış yazılım araçlarını, programları ve diğer kaynakları bulun. Buluttaki en yeni Intel® donanımı üzerinde uygulamaları optimize edin, iş yüklerini test edin, donanım iş ortakları ile bağlantı kurun ve çok daha fazlasını yapın.5

Yapay Zeka Performansını Optimize edin

Makul toplam sahip olma (TCO) maliyeti hedefleri ile yapay zeka performansını dengelerken derin öğrenmeyi bir dereceye kadar devreye alın.

Uçtan Buluta Devreye Alın

Çözüm sağlayıcıları ve diğer kaynaklardan oluşan bir ekosisteme bağlanarak uç nokta çözümlerini tasarlayın ve devreye alın.

Görünürlüğü ve Ölçeklenebilirliği Artırın

Pazara yansıması için fırsatları kollayın ve Intel® Çözümleri Pazarı üzerinden Intel'in küresel iş ortakları ekosistemine bağlanın.

Müşteri Başarı Hikayeleri

Samsung Ultrason Ölçümlerini Otomatikleştiriyor

Samsung Medison, klinisyenlerin hamilelik ve doğru esnasında karar vermelerine yardımcı olarak klinik iş akışlarını kolaylaştıran iki otomatik- ultrason ölçüm teknolojisini geliştirdi. Her iki teknoloji de Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kiti tarafından optimize edilmiştir.7

Nasıl olduğunu öğrenin

GE Healthcare, Triyajda Çıkarımsamayı Hızlandırır

Kritik hastaların olduğu durumlarda her saniye önemlidir. GE Healthcare, tıbbi personelin hayatı tehdit eden durumların kolayca triyajını yapmalarına yardımcı olan yapay zeka algoritmasını geliştirmek için Intel® Vision teknolojilerini kullandı. Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kitini kullanan ekip, 7 sönmüş akciğerlerde çıkarsama süresini üç saniyeden bir saniyenin altına düşürmeyi başardı.8

Okumaya devam edin

Siemens Healthineers ile Tıbbi Kişiselleştirme

Siemens Healthineers, kişiselleştirilmiş tıp alanında yapay zekanın ve derin öğrenmenin rolünü inceleyerek hastalığın yolunu belirliyor. BU ekibin, hastanın sonuçlarını iyileştirmek için gerçek zamanlı tanıya yapay zekayı uygulamada Intel ile nasıl bir işbirliği yaptığını öğrenin.

Daha fazla bilgi edinin

Carestream Tıbbi Görüntüleri Buluttan İletiyor

Verimli çalışmak için klinisyenler, kullandıkları herhangi bir cihazdan MRI, BT taraması veya diğer görselleri hızlıca isteyebilmelidir. Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler ve Intel® Optane™ teknolojisi ile desteklenen Carestream, tıbbi kayıtların uygun maliyetli ve kullanıcılara kolay şekilde erişilebilir olması sağlayan bir çözüm sunar.

Daha fazlasını öğrenin ›

Daha Fazla Müşteri Hikayesi'ni inceleyin


Tıbbi Görüntüleme Teknolojisinde Yapay Zeka

Intel, tıbbi görüntüleme pazarının yapay zekayı benimsemesini sağlayan gelişmiş teknolojilerin ön cephesindedir. Intel donanımı zaten tıbbi görüntüleme teknolojisinin birçok alanında kullanılmaktadır. Bu nedenle yapay zeka modellerini aynı mimari üzerinde çalıştırmak doğal bir ilerleme sürecidir. Şu anda, çeşitli ihtiyaçları karşılamak için donanım, yazılım ve uzmanlık uzmanlık avantajları sunabiliriz:

  • Yapay Zeka modellerini çalıştırma özelliğine sahip pazar içi sistemleri güçlendirme
  • Yapay zekayı uç ortamları ve bulut genelinde sorunsuzca devreye alma
  • Günümüzün en zorlu algoritmalarını çalıştırmak ve geleceğin inovasyonlarına yönelik temel sunmak için ölçeklenebilir yapay zeka platformları geliştirme

Yapay Zekayı Keşfedin ›

Intel® Çözümleri Pazarında Gelişmiş Tıbbi Görüntüleme Teknolojisini Keşfedin


Bildirimler ve Uyarılar

Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri, yalnızca Intel® mikroişlemcilerdeki performans için optimize edilmiş olabilir.

SYSmark ve MobileMark gibi performans testleri belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak ölçülür. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için intel.com/benchmarks adresini ziyaret edin.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer kaynaklara başvurmanız gerekir.

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1“Medical Imaging Market Analysis, Size, Trends,” MedSuite, 2016, https://idataresearch.com/product/medical-imaging-market-united-states/.
2

Lung Nodule Detection from CT Scan Using Intel® Processors, QuEST Global white paper, builders.intel.com/docs/aibuilders/lung-nodule-detection-from-ct-scan-using-intel-processors.pdf.

3

GE Healthcare’s AIRx™ Tool Accelerates Magnetic Resonance Imaging using Intel® AI Technologies, Intel white paper, intel.com/content/www/us/en/artificial-intelligence/solutions/gehc-airx.html.

4

“Intel and GE Healthcare Partner to Advance AI in Medical Imaging,” Intel Customer Spotlight, intel.com.tr/content/www/tr/tr/customer-spotlight/stories/ge-healthcare-medical-imaging.html.

5Intel'in derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlarda, Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimizasyon sağlayabilirler veya sağlamayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki talimatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına başvurun.
6Intel'in derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlarda, Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimizasyon sağlayabilirler veya sağlamayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki talimatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına başvurun.
7Intel'in derleyicileri, Intel mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlarda Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimizasyon sağlayabilirler veya sağlamayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki belirli yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına bakın.
8Sistem testi konfigürasyon bilgileri: Intel® Core™ i5-4590S CPU @ 3.00 GHz, x86_64, VT-x etkin, 16 GB bellek, İşletim sistemi: Linux magic x86_64 GNU/Linux, Ubuntu 16.04 çıkarsama hizmeti docker kapsayıcı. Testler GE Healthcare tarafından Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Testi TensorFlow modelinin toplam çıkarımsama süresi olan 3,092 saniyeyi aynı modelin Intel® Distribution of OpenVINO™ araç kitinin optimize TF modeli tarafından optimize edilen toplam çıkarımsama süresi olan 0,913 saniye ile karşılaştırır.