Sağlık Hizmetlerindeki Robotlar Hastaların Tedavilerden Aldıkları Sonuçları Geliştiriyor

Tıbbi robotlar; ameliyata yardımcı oluyor, hastane lojistiğindeki sorunları gideriyor ve hizmet sağlayıcıların hastalarla doğrudan ilgilenmesine olanak sağlıyor.

Sağlık Hizmetindeki Robotlara Genel Bakış:

  • Tıbbi robotlar birkaç kategoriye ayrılıyor: cerrahi yardım, modüler, hizmet sağlayıcı, sosyal, mobil ve otonom.

  • Sağlık robotları, hem hasta bakımının ve sonuçlarının iyileşmesine hem de faaliyet verimliliğinin artmasına yardımcı oluyor.

  • Sağlık sektöründe faaliyet gösteren Intel teknolojili robotlar; ameliyata yardım eden yapay zeka, görev otomasyonu ve gerçek zamanlı hasta veri analizleri ile inovasyonu destekliyor.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Tıbbi alanda faaliyet gösteren robotlar, ameliyat yöntemlerini değiştiriyor, tedarik ile dezenfeksiyon sürecini sorunsuz hale getiriyor ve hizmet sağlayıcılara hastalarla ilgilenmeleri için gereken vakti sağlıyor. Intel; sağlık hizmetinde cerrahi yardım yapan, modüler, hizmet sağlayıcı, sosyal, mobil ve otonom robotların geliştirilmesi için geniş bir teknoloji portföyü sunuyor.

1980'lerde ortaya çıkan tıbbi alandaki ilk robotlar, robot kol teknolojileri aracılığıyla cerrahi yardım sundu. Yıllar içerisinde yapay zeka (AI) destekli görüntü işleme ve veri analizi, tıbbi robotları geliştirdi ve sağlık hizmetinin başka alanlarında da faaliyet göstermelerini sağladı.

Robotları artık sadece ameliyat odasında değil, sağlık çalışanlarını desteklemek ve hasta bakımını geliştirmek için klinik ortamlarda da kullanılıyor. COVID-19 pandemisi sırasında hastaneler ve klinikler, patojenlere maruz kalma oranlarını azaltmak için robotları daha çeşitli görevlerde kullanmaya başladı. Sağlık robotlarının faaliyet verimliliğini artırması ve riski azaltması, birçok farklı alanda fayda sağlıyor.

Örneğin robotlar bağımsız olarak hasta odalarını temizleyip hazırlayabiliyor. Bu sayede hastanelerin bulaşıcı hastalık bölümlerinde insan temasını sınırlamaya yardımcı oluyorlar. Yapay zeka kullanan ilaç tanımlayıcı yazılımı olan robotlar ; doğru ilacın tanımlanmasında, hasta ile eşleştirilmesinde ve hastalara dağıtılmasında vakit kazandırıyor.

Teknolojiler geliştikçe robotlar daha bağımsız bir şekilde faaliyet gösterecekler ve sonunda belirli işleri tamamen kendi başlarına yapacaklar. Bu sayede doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanları hasta bakımında daha fazla empati gösterme imkanı bulacak.

Sağlık Hizmetindeki Robotların Faydaları

Sağlık robotları; yüksek seviyede bir hasta bakımı, klinik ortamlarda verimli süreçler ve hem hastalar hem de sağlık çalışanları için güvenli bir ortam sağlar.

Yüksek Kaliteli Hasta Bakımı

Tıbbi robotlar; minimal invaziv prosedürler, kronik rahatsızlığı olan hastalar için özelleştirilmiş ve sıkça yapılan gözetlemeler, akıllı tedavi yöntemleri ve yaşlı hastalar için sosyalleşmeyi destekler. Ayrıca robotlar iş yüklerini azalttığı için hemşireler ve diğer sağlık görevlileri hastalar ile daha fazla empati kurabilir ve doğrudan etkileşime girerek uzun vadede sağlıklı bir hayat için destek olabilir.

Faaliyet Verimliliği

Hizmet robotları rutin görevleri kolaylaştırır, insan işçilerin üstündeki fiziksel iş yükünü azaltır ve daha istikrarlı süreçlere olanak sağlar. Bu robotlar, envanteri takip edip siparişleri zamanında vererek malzemelerin, ekipmanın ve ilaçların doğru yere ulaşmasını sağlayabilir. Mobil temizleme ve dezenfeksiyon robotları, hastane odalarını kısa sürede steril ve gelecek hastalar için hazır hale getirebilir.

Güvenli Çalışma Ortamı

Hizmet robotları, patojene maruz kalma riski olan hastanelerde malzeme ve çarşafları taşıyarak sağlık çalışanlarının güvende kalmasına yardımcı olur. Temizleme ve dezenfeksiyon robotları patojene maruz kalma oranlarını düşürüyor ve hastanede kapılan enfeksiyonları (HAI'lar) azaltıyor. Yüzlerce sağlık tesisi bu robotları kullanıyor. 1 Sosyal robotlar; ağır eşya kaldırma, hastaların ve yatakların taşınması gibi konularda da yardımcı oluyor ve sağlık çalışanlarının fiziksel yükümlülüklerini azaltıyor.

Sağlık robotları; yüksek seviyede bir hasta bakımı, klinik ortamlarda verimli süreçler ve hem hastalar hem de sağlık çalışanları için güvenli bir ortam sağlar.

Cerrahi Yardım Robotları

Hareket kontrol teknolojileri ilerledikçe cerrahi yardım robotları daha hassas hale geldi. Bu robotlar, cerrahların büyük kesikler açmadan karmaşık mikrocerrahi işlemler yapmasına yardımcı oluyor. Cerrahi robotlar gelişmeye devam etmesi sonucunda yapay zekalı robotlar, sinir ve diğer engellerden uzak durarak vücudun belirli alanlarında hareket edebilmek için bilgisayar görüşünü kullanabilecek. Belki de bazı cerrahi robotlar, görevleri tek başlarına tamamlayarak cerrahların prosedürü konsoldan denetlemesine olanak sağlayabilecek.

Robot yardımı ile gerçekleştirilen ameliyatlar iki ana kategoriye ayrılıyor:

  • Gövde üzerinde yapılan minimal invaziv ameliyatlar. Bunlar arasında robotik histerektomi, robotik prostatektomi, bariatrik cerrahi ve yumuşak dokulara odaklanan diğer prosedürler yer alıyor. Bu robotlar, küçük bir kesik yoluyla vücuda girdikten sonra kendilerini belirli bir konuma sabitleyerek ameliyatların uzaktan kontrol ile yapılmasını sağlayan stabil bir platform görevi görüyor. Büyük kesikler üzerinden yapılan açık ameliyatlar, eskiden çoğu cerrahi işlem için genellikle tercih edilen yöntemdi. İyileşme süresi çok daha uzundu ve enfeksiyon ile diğer komplikasyonların oluşma ihtimali daha fazlaydı. Düğme büyüklüğündeki bir kesik üzerinden manuel olarak çalışmak, deneyimli bir cerrah için bile son derece zordur. Intuitive'in da Vinci robotu gibi cerrahi robotlar, bu prosedürleri kolay ve hatasız hale getiriyor ve enfeksiyonlar ile diğer komplikasyonları azaltmayı hedefliyor.
  • Ortopedik ameliyatlar. Stryker tarafından üretilen Mako robotu gibi cihazlar, diz ve kalça protezi ameliyatları gibi yaygın ortopedik ameliyatlar yapmak için önceden programlanabilir. Akıllı robotik kollar, üç boyutlu görüntüleme ve veri analizlerini bir arada kullanan bu robotlar; uzamsal olarak tanımlanmış sınırlar belirleyerek cerraha yardım edip daha öngörülebilir sonuçlar elde edilmesini sağlıyor. Yapay zeka modellemesi, hangi yönde hareket edilmesi ve prosedürlerin nasıl uygulanması gerektiğiyle ilgili hassas yönlendirmeler yaparak Mako robotunun belirli ortopedik ameliyatlarda eğitilmesini sağlıyor.

Ameliyat odasından yakındaki veya uzaktaki bir yer ile video akışı paylaşma olanağı, cerrahların alanlarında öncü olan uzmanların görüşlerinden faydalanmalarına yardımcı oluyor. Bunun sonucunda en iyi cerrahlar, hasta ameliyatlarında yer almış oluyor.

Cerrahi robot teknolojisi, yapay zekayı daha verimli kullanabilmek için gelişiyor. Bilgisayar görüşü, cerrahi robotların görüş alanlarındaki doku türleri arasında ayrım yapmasını sağlar. Örneğin cerrahi robotlar, artık cerrahların ameliyat sırasında sinir ve kaslardan uzak durmasına yardımcı olabilme özelliğine sahip.2 Yüksek çözünürlüklü üç boyutlu bilgisayar görüşü, ameliyat esnasında cerrahlara ayrıntılı bilgi ve gelişmiş performans sunabiliyor. Sonunda robotlar, cerrahların dikkatli gözetimi altında dikiş atma veya başka tanımlı görevler gibi daha basit işlemleri kendi başlarına yapabilecek.

Robot teknolojisi, cerrahların eğitiminde de önemli bir rol oynuyor. Örneğin Mimic Simulation Platform, yeni cerrahlara cerrahi robot eğitimi sunmak için yapay zeka ve sanal gerçekliği kullanıyor. Cerrahlar, sanal ortam içinde robotik kontroller kullanarak ameliyat pratiği yapıyor ve becerilerini geliştiriyor.

Modüler Robotlar

Modüler robotlar, diğer sistemleri geliştirir ve birden fazla fonksiyon göstermek için yapılandırılabilir. Sağlık hizmetinde kullanılan tedavi amaçlı dış iskelet robotları ile protez robotik kollar ve bacaklar bu robotlara örnektir.

Tedavi robotları; inme, felç, travmatik beyin hasarı sonrasında veya multipl skleroz için rehabilitasyona yardımcı olabilir. Yapay zeka ve derinlik kameralarını kullanan bu robotlar, doktorların belirlediği egzersizler süresince hastanın formunu gözlemleyebilir, farklı pozisyonlardaki hareket derecelerini ölçebilir ve insan gözünden daha hassas bir şekilde hasta durumundaki gelişmeleri takip edebilir. Ayrıca hastalarla etkileşime girerek rehberlik sağlayabilir ve teşvik edebilir.

Hizmet Robotları

Hizmet robotları, rutin lojistik görevleri yerine getirerek sağlık çalışanlarının günlük iş yükünü hafifletebilir. Bu robotların çoğu otonom olarak çalışır ve bir görevi tamamladıklarında rapor gönderebilir. Bu robotlar hasta odalarını hazırlar, malzemeleri takip eder ve sipariş verir, tıbbi malzeme dolaplarındaki stokları yeniler ve yatak çarşaflarının çamaşırhane ile hastane arasında taşınmasını sağlar. Bazı rutin görevlerin hizmet robotları tarafından yerine getirilmesi, sağlık çalışanlarına acil hasta ihtiyaçlarına odaklanmak için daha fazla zaman kazandırır.

Sosyal Robotlar

Sosyal robotlar, insanlarla doğrudan etkileşime girer. Bu "dost canlısı" robotlar uzun süreli bakım hizmeti verilen ortamlarda sosyal etkileşim ve gözetim için kullanılır. Hastaları tedavi için gerekli rejimlere uyması için teşvik edebilir veya onlarla zihinsel olarak etkileşime girerek zinde ve iyimser olmalarını sağlayabilirler. Ayrıca hastane ortamında ziyaretçilere ve hastalara yol göstermek için kullanılabilirler. Sosyal robotlar genellikle hasta bakıcıların iş yükünü azaltır ve hastaların duygusal sağlığını geliştirir.

Mobil Robotlar

Mobil robotlar, bir kablo veya önceden belirlenmiş bir yolu takip ederek hastaneler ve kliniklerde dolaşır. Odaları dezenfekte etme, hastaların nakli veya ağır makinelerin taşınması gibi birçok farklı iş için kullanılır. Temizlik ve dezenfeksiyon yapan mobil robotlar; ultraviyole (UV) ışık, hidrojen peroksit buharı veya hava filtreleri kullanarak enfeksiyonu azaltır ve ulaşılabilir yüzeyleri steril hale getirir.

Otonom Robotlar

Entegre ışık algılama ve mesafe ölçme (LiDAR) sistemleri kullanan veya görsel bilişim ve eşleme özelliği olan otonom robotlar; kendi başlarına muayenehanedeki veya hastane odalarındaki hastalara kendi başlarına ulaşabilir ve klinisyenlerin hastalarla uzaktan etkileşime girmesine yardımcı olabilir. Uzaktaki bir uzman veya başka bir çalışan tarafından kontrol edilen robotlar, vizitedeki doktorlara eşlik ederek hastaya teşhis konması ve hasta bakımıyla ilgili konularda ekran üzerinden uzman desteği alınmasını sağlayabilir. Bu robotlar kendi pillerini takip edip gerektiğinde şarj istasyonlarına geri dönebilir.

Bazı otonom robotlar bulaşıcı hastalık bölümlerini, ameliyathaneleri, laboratuvarları ve ortak kullanılan hastane alanlarını gezerek temizlik ve dezenfeksiyon yapar. Startup şirketi Akara tarafından geliştirilen bir otonom robot prototipi UV ışık ile kirlenmiş yüzeyleri dezenfekte etmek için test ediliyor. Akara'nın hedefi, hastanelerdeki odaların ve ekipmanların dezenfekte edilmesini sağlayarak COVID-19 ile mücadeleye yardımcı olmaktır. Bu prototip, çalışırken insanların arasında güvenli şekilde dolaşmak için Intel® Movidius™ Myriad™ X Görü İşleme Ünitesini kullanıyor.

Sağlık Hizmetindeki Robotlar İçin Intel® Teknolojileri

Intel® teknolojileri, donanım üreticileri ve yazılım sağlayıcılarından oluşan kapsamlı bir ekosistem içerisinde sağlık hizmetinde robot çözümleri sunuyor. Intel; yüksek performanslı cerrahi yardım teknolojilerinin, mobil teslimat ve otonom UV dezenfeksiyon robotlarının ve hasta gözetimi, uzmanlara danışma, gelişmiş sosyal etkileşim ve daha birçok konuda fayda sağlayan robotların tasarım ihtiyaçlarını karşılamak için geniş çaplı bilişim teknolojileri ile bilgisayar görüşünü destekliyor.

Intel® Teknolojileri Sağlık Hizmetindeki Robot Teknolojisi İçin Bir Temel Sağlıyor
Intel® Movidius™ VPU'lar Intel® Movidius™ Görü İşleme Üniteleri, vizitelerde doktorlara eşlik eden robotlardan temizlik yapanlara kadar birçok tıbbi robota güç veriyor. COVID-19 pandemisi sırasında Intel® Movidius™ Myriad™ X Görü İşleme Ünitesini kullanan bir UV dezenfeksiyon robotu prototipi insanların arasında güvenli bir şekilde dolaşarak hastane yüzeylerini dezenfekte etti.
Intel® RealSense™ teknolojisi Intel® RealSense™ derinlik kameraları sağlık hizmeti sağlayıcıların romatoid artrit hastalarının eklemlerindeki değişiklikleri izlemesine yardım ederek hastalığın ilerlemesinin tam olarak belirlenmesini sağlar. Doktorlar, kameralar sayesinde fizik tedavi gören hastaların hareket kabiliyetlerindeki değişimleri izleyerek rehabilitasyondaki ilerlemeyi daha doğru şekilde belirleyebilir.
OpenVINO™ araç kitinin Intel® Dağıtımı3 OpenVINO™ araç kitinin Intel® Dağıtımı, VPU'lar ve CPU'lar da dahil olmak üzere Intel platformlarında görüş uygulamalarının geliştirilmesini kolaylaştırıyor. Bu portföy, cerrahi yardım robotlarından servis ve hastane koridorlarında otonom olarak gezinen sosyal robotlara kadar çeşitli kullanım alanlarına olanak sağlıyor.
Intel® Core™ işlemciler ve Intel Atom® işlemciler Intel® işlemciler, bilgi işlem performansı ve güç tüketimi açısından çeşitli seçenekler sunar ve bu sayede derin öğrenme özelliği olan cerrahi robotlardan düşük güç tüketen dezenfeksiyon robotlarına kadar her olanağı sağlar.
Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler Intel® Xeon® Ölçeklenebilir işlemciler, hastanelerde ve kliniklerde uç sunucular için yüksek performans sağlayarak bağlantılı sistemler ve cihazlar tarafından üretilen veriler için bir temel sunar.
Intel destekli 5G ağları Intel destekli 5G ağları; video üzerinden yapılan genel sağlık kontrolleri ile tıp uzmanlarına erişimi artıracak ve benzersiz bağlantı hızları, son derece düşük gecikme süresi ve güvenilir ağlar sayesinde artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik kullanılarak yapılan ameliyatları mümkün kılacak.

Robot Teknolojisinin ve Sağlık Hizmetinin Geleceği

Makine öğrenimi, veri analizleri, bilgisayar görüşü ve diğer teknolojiler geliştikçe sağlık robotları da gelişmeye devam edecek. Her türdeki robotlar görevleri otonom, verimli ve hatasız bir şekilde yerine getirmek için gelişmeye devam edecek.

Intel, yeni nesil robotik çözümleri keşfetmek için teknoloji sağlayıcıları ve araştırmacılarla iş birliği yapıyor. Örneğin Intel Labs China, startup firmaları için tıbbi robot tasarım ünitesi kurmak adına Suzhou Tıbbi Robot İnovasyonu Ortak Araştırma Enstitüsü ile ortak bir çalışma yürütüyor. Teknoloji ve araştırma desteği sunan Intel, tıbbi robot teknolojisi alanında yapay zeka ve IoT teknolojileri için yeni uygulamalar keşfedilmesine yardımcı oluyor. Bu katkılar, otomasyon ile verimliliği artıran ve en büyük sağlık hizmeti sorunlarına çözüm bulan mevcut inovasyonları destekliyor.

SSS

Sık Sorulan Sorular

Tıbbi robotların kullanımı, sağlık hizmetinde hızla büyüyerek cerrahi prosedürlerde daha hassas bir faaliyet ve hastaneler ile kliniklere verimlilik sunuyor.

Tıbbi alanda kullanılan robotlar birkaç alanda faaliyet gösterir. Örneğin cerrahi robotlar minimal invaziv ameliyatlara imkan verir ve daha deneyimsiz cerrahların kariyerlerinin ilk evrelerinde karmaşık ameliyatlar yapmalarını sağlar. Mobil robotlar, önceden tanımlanmış yolları takip ederek temizlik ve dezenfeksiyon hizmeti verir. Otonom robotlar klinikler ve hastanelerde kendi başına yolunu bularak hastalarla etkileşime girer ve doktorların uzaktan görüş bildirmesini sağlar.

Bildirimler ve Uyarılar

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1“Coronavirus: Robots use light beams to zap hospital viruses,” BBC, Mart 2020, https://www.bbc.com/news/business-51914722.
2“Robotic-assisted surgery FAQs,” UC Davis Health, https://health.ucdavis.edu/surgicalservices/roboticsurgery/faqs.html.
3Intel'in derleyicileri, Intel mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlarda, Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimizasyon sağlayabilirler veya sağlamayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu bildirimin kapsamındaki talimatlar hakkında daha fazla bilgi için lütfen ilgili ürün kullanıcı ve başvuru kılavuzlarına başvurun.