Endüstriyel Kontrolleri Yeni Bir Seviyeye Taşıyın

Intel® Edge Controls for Industrial, kullanım odaklı modüler bir referans platformu sunarak inovasyonu ve esnekliği destekler.

Öğrendiğimiz Faydalı Bilgiler:

 • Intel® Edge Controls for Industrial, iş yüklerinin taşınabilir olmasını sağlayan birlikte çalışabilir esnek bir platform sunar.

 • Satıcıya bağımlılık oluşturan özel, sabit işlevli donanımlardan türünün en iyisi teknoloji kullanımı yaklaşımına dönüşüm.

 • Platformun endüstriyel çözümleri arasında makine üreticileri, ayrık üretim ve işlem otomatikleştirme yer alıyor.

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Intel® Edge Controls for Industrial sayesinde işletmeler, üretimi benzersiz bir şekilde kontrol edebilir. Bu çözüm, uyumlu donanıma sahip bir yazılım referans platformu sunarak gerçek zamanlı deterministik bilgi işlem ve standarda dayağı bağlantının yanı sıra öngörülebilirlik gibi operasyonel teknolojili (OT) BT benzeri yönetimi entegre eder.

Endüstri Kontrollerini Yeniden Tasarlama

Endüstriyel kontrol dünyası yıllardır aynı teknolojileri ve prosedürleri kullanıyor. Bu esnek olmayan ve katı işlemler, değişiklik gerektiğinde büyük sermaye harcamaları gerektiren satıcıya bağımlı çözümlere dayanıyordu. Dördüncü Endüstri Devrimi yaygınlaşırken özel cihazları ve eski sistemleri temel alan OT, kabiliyetinin sınırına ulaşmaya başladı.

Eski OT sistemlerinin genel olarak günümüzün endüstriyel işletmelerinin talep ettiği çeviklik ve esneklikten yoksun olduğu açıkça bellidir. Bazı şirketlerde ekipler kontrolcü güncellemelerini koordine etmede büyük miktarda zaman harcamaktadır. Bazı şirketler de yıllar önce kurulan teknolojilerde kolayca eğitilebilecek yeni yetenekler bulmaya çalışır. OT sistemleri, inovasyonun hızını yavaşlatan değişmez sistemler olarak görülmektedir.

Günümüzde uç bilgi işlem, yapay zeka (AI) ve gerçek zamanlı analizler yeni fırsatlar yaratıyor. Intel® Edge Controls for Industrial, bu teknolojileri uygun maliyetli bir şekilde birleştirerek türünün en iyi uyumlu olarak çalışan endüstriyel çözümleri mümkün kılıyor. Yüksek düzeyde taşınabilir iş yükleri ölçeklenebilir, kullanıma hazır donanımlar üzerinde yüksek performans düzeylerinde çalışabilir.

Intel® Edge Controls for Industrial

Intel® Edge Controls for Industrial, endüstriyel kontrol sistemlerini yazılım tanımlı çözümlere dönüştürmeyi mümkün kılan uyumlu donanımlara sahip bir yazılım referans platformudur. Platform, yoğun bir bilgi işlem ortamında zaman deterministik bilgi işlem elde etmek için tasarlandı.

Intel® Edge Controls for Industrial, gerçek zamanlı bilgi işlem ve yüksek operasyonel kullanım için endüstriyel sınıf gereksinimlerini yerine getirirken kapsayıcılık, sanallaştırma ve orkestrasyon gibi çeşitli BT teknolojilerinden yararlanmaktadır. Temel özellikleri:

 • Zaman deterministik bilgi işlem: Açık kaynaklı zamana duyarlı ağ (TSN) uygulamasını ve Intel® Zaman Koordineli Bilgi İşlem Teknolojisini (Intel® TCC Teknolojisi) temel alan deterministik bilgi işlem ile endüstriyel işlemlerin ön görülebilir bir şekilde çalışmasını sağlar.
 • İş yükü birleştirme: Sanallaştırılmış donanımlarda dağıtılmış denetim düğümleri (DCN'ler) ve programlanabilir mantık denetleyicileri (PLC'ler) çalıştırmak gibi farklı önem derecesine sahip iş yüklerini birleştirmek için sanallaştırma ve kapsayıcılık yapılandırmaları kullanın.
 • Uygulama ve platform yönetimi: Gelişmiş yönetim özellikleri sayesinde çalışmayı durdurmadan güncelleme yapma olanağı ve gelişmiş bakım kolaylığı. Gerçek zamanlı iş yükü orkestrasyonu, dinamik iş yükleri için esnekliği artırır.
 • Altyapı yönetimi: Ağ, depolama ve CPU gibi yazılım tanımlı altyapıya sahip kontrol düğümü kümelerini ölçekleyin.
 • Endüstriyel bağlantı: Brownfield ve greenfield iletişim teknolojilerini köprüleyen bir denetim veriyolu ağ geçidi ile kapsamlı bir uçtan buluta çözüm elde edilir.
 • Kontrol uygulaması: Doğrulanmış bir endüstri kontrol ortamı kullanan kontrol uygulaması, üretimi ve dağıtımı basitleştirmek için üretimde doğrulanmış ve standartlara uyumlu kontrol örnekleri sunar.
 • Güvenlik: Entegre donanım ve yazılım güvenliği özellikleri, çipten buluta tüm bilgi işlem ortamını kapsayan doğrulama ve gizlilik özellikleri getirir.
 • Fonksiyonel güvenlik: Doğrulanabilir bir araç zinciri ve yazılımın yanı sıra yerleşik hata tolerans mekanizmaları ile platform, güvenlik konusunu ciddiye alarak işçilerin ve fabrikadaki operatörlerin içini rahat tutmasına yardımcı oluyor.

Bu özellikleri modüler, kullanıma dayalı bir çerçevede uyumlu hale getiren Intel® Edge Controls, ayrı kullanım modellerini ve ihtiyaçları hesaba katan çözümler geliştirip dağıtmayı mümkün kılıyor.

Endüstride Kullanım Şekilleri

Intel® Edge Controls for Industrial ile birden fazla satıcıyla çalışabilen işletmeler daha katı, sabit işlevli kontrolleri geride bırakarak taşınabilir uygulamalarla esnek mikro hizmetler mimarisine ilerleyebilir. Bu da türünün en iyisi yeni çözümlerin benimsenmesini hızlandırır ve yönetimini kolaylaştırır.

En yeni nesil Intel® Core™ ve Intel Atom® işlemciler, Intel® Edge Controls for Industrial'da bulunan zaman deterministik becerileri geliştirmek için optimize edilmiştir. Yazılım referans platformu, aşağıdaki gibi ayrık ve işlem otomasyonu endüstrileri içinde çok çeşitli kullanım durumları için ideal bir tercih olmuştur:

Makine Üreticileri
Intel® Edge Controls for Industrial, hareket ve mantık kontrolünü birleştirmeyi mümkün kılar ve işlemleri izlemek ve denetlemeyi sağlayan kontrolleri etkinleştirmek için yerel bir kullanıcı arayüzü sunar. Bir platform yönetimi ajanı yazılım güncellemelerini ve uygulama sağlamayı kolaylaştırır. 

Otomotiv
Ayrık üretim alanında otomotiv, önemli bir endüstridir. Intel® Edge Controls for Industrial, düşük gecikmeli hareket kontrolü sağlar ve güvenliğe öncelik verir. Tam yönetilen bir altyapı kullanan platform, yeni düğümleri güvenle yapıya dahil edebilir ve yazılımı güncelleyebilir.

Petrol ve Gaz
Petrol ve gaz sektöründe karmaşık manuel işlemlerle boğuşan şirketler, işlem otomasyonunu etkinleştirmek ve geliştirmek istiyor. Intel® Edge Controls for Industrial, kontrol yürütmenin kapsayıcı mikro hizmetler olarak yönetilmesine olanak tanır. Gelişmiş orkestrasyon teknikleri kullanan platform, ayrıca iş yükü kullanılabilirliği ve taşınabilirlik sayesinde de yedekliliği artırır.

Intel® Edge Controls for Industrial, yüksek operasyonel kullanım ve kararlılık için endüstriyel sınıf gereksinimlerini yerine getirirken kapsayıcılık, sanallaştırma ve orkestrasyon gibi çeşitli BT teknolojilerinden yararlanmaktadır.

Intel® Edge Controls for Industrial'ın Avantajları

Çok çeşitli üretim ihtiyaçlarına uyum sağlamak için tasarlanan Intel® Edge Controls for Industrial, günümüzdeki ve gelecekteki bağlı fabrikalar için güçlü ve esnek bir bel kemiği oluşturabilir.

Daha Düşük Masraflar
Yazılım tanımlı çözümler, eski OT çözümlerine kıyasla daha esnek yönetime ve daha basitleştirilmiş dağıtıma olanak sağlar. Şirketler, BT benzeri bir endüstriyel kontrol platformunu uygulamaya alarak yazılımı daha az maliyetle ve daha yüksek hızlarla uzaktan dağıtıp yönetebilir.

Daha Fazla Esneklik
Önceden onaylanmış sistem donanımı mevcut bilgi işlem kaynaklarına yeni iş yüklerinin eklenmesi sağlar. Sınıfının en iyisi yeni ürünler ölçekli olarak hızla dağıtılarak yeniliklerden faydalanılabilir.

Geliştirilmiş Kullanılabilirlik
Kontrol sistemlerini optimize etmek çalışma zamanı kayıplarının azaltılması için çok önemlidir. Intel® Edge Controls for Industrial, sistem güncellemeleri ve arızaları sırasında iş yükü geçişlerini otomatikleştirerek çalışma zamanı kayıplarını azaltmaya yardımcı olur.

Üreticiler, kullanıma hazır önceden onaylanmış bir platformdan yararlanarak donanımı ve yazılımı belirli ihtiyaçlarına uyarlayabilirler. Birlikte çalışabilen bir sistemi sıfırdan kurmaları gerekmez. Şirketler, daha hızlı pazara sunma süresine sahip modern bir birleşik kontrol ekosistemin avantajlarını elde edebilir.

Müşteri Yorumları

Intel® Edge Controls for Industrial, dünyanın en büyük şirketlerinden bazılarında şimdiden büyük bir etkiye sahip. Örneğin büyük bir petrol ve gaz şirketi, ağ işlevi sanallaştırması (NFV) dağıtımı için platformu kullanıyor ve yeni teknolojilere daha fazla erişim sağlayan açık sistemler oluşturuyor. Başka bir küresel üretici de çok satıcılı teknik çözümleri bu açık platformla değiştirerek dikey pazara özgü çözümlerle entegrasyona olanak sağlıyor. Intel® Edge Controls for Industrial, daha fazla esneklik ve tercih sunarak işletmelerin Endüstri 4.0'ın tam potansiyelinden yararlanmasına yardımcı oluyor.

Intel® Sanayi Çözümleri'ni Keşfedin

Bağlantılı Audi Fabrikası

Audi'nin kaynak sorunlarını daha hızlı belirleyip sürücülerin güvenliğini sağlamak için Intel® teknolojilerini nasıl kullandığını öğrenin.

Daha fazla bilgi edinin

TTTech Nerve Blue

Nerve Blue, Intel® Edge Controls for Industrial'ın yazılım modüllerini kullanan açık bir bilgi işlem platformudur.

Çözüm hakkında bilgi edinin

Bir tanıtım izleyin

Diğer Kaynaklar

Endüstriyel teknolojiler hakkında ve uç bilgi işlemin işletmenize nasıl değer katabileceğine dair kaynaklar bulun.

Edge Insights for Industrial

Güçlü analizler ve makine öğrenme modelleri oluşturup uçta harekete geçirilebilir görüşler elde edin.

Daha fazla bilgi edinin

Makine Görüsü

Intel’in desteklediği makine görüşü en yeni makine ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak piyasaya sunma süresini hızlandırabilir, hataları azaltabilir ve maliyetleri düşürebilir.

Makine görüşünü keşfedin

Kolaylaştırılmış Zamana Duyarlı Ağ (TSN)

Kontron'un uç nokta cihazlarının TSN ağına kolayca entegrasyonuna olanak sağlayan standart endüstriyel bilgisayarlar için TSN çözümünü nasıl geliştirdiğini öğrenin.

Okumaya devam edin

Kontrol Uygulamaları İçin Uzaktan Erişim ve Güncelleme

TTTech Industrial'ın endüstriyel makinelerden gerçek zamanlı verilere ağ geçidi eklemeden erişim sağlamak için uç bilgi işlem başlangıç setini nasıl oluşturduğunu öğrenin.

Okumaya devam edin

Zorlu Ortamlar için Dayanıklı Endüstriyel Sunucular

Stratus Technologies'in uçta yüksek kullanılabilirlik ve hata toleransı sanallaştırılmış bilgi işlem sunan dayanıklı bir endüstriyel sunucuyu nasıl geliştirdiğini öğrenin.

Okumaya devam edin

Gerçek Zamanlı İş Yükü Birleştirme Başlangıç Seti

Yeni bir çözümün yeni nesil görüşe dayalı iş birliği robotlarını, kontrolleri otomatikleştirmeyi ve durumsal farkındalığa sahip otonom araçları nasıl mümkün kılabileceğine bir göz atın.

Okumaya devam edin

Endüstriyel Bilgisayarlar Bir Devrim Yapıyor

Intel® işlemcili endüstriyel bilgisayarlar, yüksek performans sunarken zorlu işletim ortamlarına dayanmak için tasarlanmıştır.

Endüstriyel bilgisayarları keşfedin

Intel’in Endüstriyel IoT (IIoT) Çözümleri

Nesnelerin İnterneti; makineleri, binaları, tedarik zincirlerini, fabrikaları ve elektrik ağlarını kökten değiştiriyor.

Nasıl olduğunu görün

Bildirimler ve Uyarılar

Intel® teknolojileri; etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir.

Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.

Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.

Intel'in derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özel olmayan optimizasyonlar için Intel dışındaki mikroişlemcilerle aynı derecede optimize edilmiş olabilirler ya da olmayabilirler. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için, uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarını okuyun.