Intel® Edge Insights for Industrial

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı; bilgi işlem altyapısı, endüstriyel IoT cihazlar ve uygulamalar arasında uç bilgi işlem üzerine daha kolay bir entegrasyonu mümkün kılar.

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı; veri alımı, endüstriyel ürün kalitesini artıran uç analizlerini optimize eden işleme ve iletim, operasyon performansı, arıza süresi tahmini ve otomatik operasyon akışları gibi bir dizi entegre ve önemli özellik sayesinde endüstri ortamında yapay zekanın (AI) devreye alınmasını kolaylaştırır.

Endüstride Uç Bilgi İşlem

Endüstriyel sektör, dünya ekonomisinde çok önemli bir faktördür. Giydiğimiz kıyafetler, kullandığımız telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar, sürdüğümüz araçlar ve tükettikleri yakıt hep endüstriyel sektörün ürünleridir. Endüstri devriminin dördüncü dalgası olan Endüstri 4.0, şirketlerin verilerini en iyi şekilde kullanmasına ve rekabetçi piyasada kendilerini öne çıkarmasına yardımcı olmak için yapay zeka kullanır.

Ancak modern, akıllı sistemleri entegre eden fabrikalar benzersiz altyapı zorluklarıyla karşı karşıyadır. Büyük miktarda veriyi toplayacak, saklayacak ve işleyecek, bunu da gerçek zamanlı veya neredeyse gerçek zamanlı olarak yapacak etkili bir mekanizmaya sahip olmaları gerekir. Örneğin, akıllı ve kamera tabanlı ürün denetleme sistemleri tarafından elde edilen ayrıntılı bilgiler her gün fabrika başına bir petabayt büyüklüğünde veri oluşturabilir. Üreticiler de bilgilerinin, Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının, IoT ağ geçitlerinin, üretim yazılımlarının ve sistemlerinin güvenliğini sağlamalıdır. Güvenlik açıkları, hassas verileri tehlikeye atabilir veya fabrika süreçlerini sekteye uğratabilir.

Üretimde uç bilgi işlem, veri ve güvenli bilgi işlem alt yapısını ve buna bağlı süreçleri fabrika katına yakınlaştırarak bu endişelere çözüm getirir. Bu yaklaşım çok önemli avantajlar sunar. İlk olarak üreticiler, uzun mesafeler üzerinden veri aktarımıyla ilişkili gecikme olmaksızın bilgileri saklayabilir ve işleyebilir. İkincisi, bu yöntem, tesis dışındaki depolama alanına büyük hacimli veri akışı gerçekleştirmekle ilişkili bant genişliği maliyetlerini ortadan kaldırır.

Uç Bilgi İşlem Zorlukları

Uçta analiz yaparak oluşturulan bilgiler rekabetçi avantaj imkanı sunsa da verileri bilgiye dönüştürürken dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır.

Endüstriyel tesisler genellikle gerekli alt yapıyı uygun maliyetle devreye alacak, bu sistemleri yönetecek ve etkin veri bağlantısı sağlayacak kurum içi uzmanlığa sahip değildir.

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı sayesinde çözüm geliştiriciler ve üreticiler bulut hizmet sağlayıcılarının uzun süreli veri depolama hizmetinden, sanal geliştirme ortamından ve uygulama yönetimi özelliklerinden faydalanırken uç bilişime uygun gecikme ve bant genişliği hedeflerine de ulaşmayı sürdürebilir.

Günümüzde piyasada yüzlerce Endüstriyel IoT (IIoT) platformu ve binlerce IIoT cihazı bulunmaktadır. Protokoller ve işletim sistemleri, bu çeşitlilik sebebiyle, sistemler arasında uyumluluk sorunları yaratmaktadır. Dolayısıyla son kullanıcıların sistemler arasında uyumluluğu kolaylaştıran açık ve çok yönlü platformlara ihtiyacı vardır.

Üreticiler güvenli, birlikte çalışabilir, yapay zeka entegrasyonuna hazır uç bilişim yazılımı çözümüne ihtiyaç duyar. Ayrıca tüm bağımsız bilgi işlem altyapılarını, IoT uç bilişim cihazlarını ve uygulamaları tek bir uçtan uca sistemde bir araya getirebilme imkanına da ihtiyaçları vardır.

Intel® Edge Insights for Industrial

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı, modern mikro hizmet mimarisinden faydalanır. Bu yaklaşım OEM’lerin, cihaz üreticilerinin ve çözüm sağlayıcılarının sensör ağları, operasyonel kaynakları, harici sağlayıcılar ve endüstriyel sistemlerden gelen verileri çok daha hızlı entegre etmesine yardımcı olur. Modüler, ürün onaylı yazılım uçta makine verilerinin çıkarılmasını sağlar. Ayrıca bu verilerin protokoller ve işletim sistemleri arasında güvenli şekilde aktarılmasını, uyumlu biçimde yönetilmesini ve hızlıca analiz edilmesini mümkün kılar.

Makinelerin farklı protokoller ve işletim sistemleri arasında iletişim kurması; veri alımı, analiz, depolama ve yönetim sürecini kolaylaştırır. Bu sayede endüstriyel şirketler, kolayca güçlü analiz ve makine öğrenimi modelleri oluşturabilir ve uçta tahmine dayalı gerçekleştirilebilir veriler oluşturabilir.

Uç bilgi işlem yazılımlarının devreye alınması, işletim sistemi ve üzerine kurulu uygulamalar arasında orta katmanda yer alır. Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı Intel® mimarisine sahip platformlar için oluşturulup optimize edilmiş ve temelindeki işletim sistemleri için doğrulanmıştır. Özellikleri; CPU, FPGA, hızlandırıcı ve Intel® Movidius™ Görüş İşeme Birimi (VPU) gibi uç bilişim açısından kritik Intel® donanım bileşenlerini destekler. Ayrıca modüler mimarisi de OEM’lere, çözüm sağlayıcılarına ve ISV’lere özelleştirilmiş çözümlere dahil etmek veya genişletmek istedikleri özellikleri ve kapasiteleri seçme esnekliği sunar. Bunun sonucunda, çözümleri daha çabuk şekilde piyasaya sunabilir ve müşteri dağıtımlarını hızlandırabilirler.

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı, üretim tesisi boyunca mevcut cihazlardan yakalanan her miktarda veriyi yorumlayan entegre ve hızlı analiz özelliğine sahiptir.

Intel® Edge Insights for Industrial Yazılımının Diğer Avantajları

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı, pek çok kullanım senaryosunu destekler; böylece yazılım geliştiricileri kendi IoT etkin uygulamalarını genişletebilir. Geliştiriciler aynı zamanda anlamlı bilgilere basitleştirilmiş erişim için grafik kullanıcı arayüzünü (GUI) de geliştirebilir.

IoT Cihazları, Uygulamalar ve Araçlardan Oluşan Geniş Ekosistem Desteği

Intel’in yazılımı çok çeşitli üçüncü taraf bilgi işlem, depolama ve endüstriyel IoT cihaz çözümlerinin yönetimini destekler. Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı; endüstriyel uygulamalar ve kullanımlar için geliştirilmiştir.

Video Alımı

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı; kullanıma hazır video alım özelliği sunar. Intel’in temel yazılımı, meta veri yakalamayı mümkün kılar ve öğrenme sürecinde makine görüşü sistemlerine yardımcı olmak için ilişkili veritabanı oluşturur.

Ayrıca OpenVINO™ araç kiti Intel® Dağıtımı ile birlikte yüksek performanslı çıkarımsal işlemleri destekleyebilir. OpenVINO araç kiti yardımıyla makine görüşü sistemleri; derin öğrenme ve nöral ağlar kullanarak kendi kapasitelerini genişletebilir. Bu da uç bilişimde akıllı analizleri mümkün kılar. Bilgisayar görüşü sistemleri, çevresindeki nesneleri yorumlayacak şekilde eğitildiğinde bu yapay zeka, çalışanlar için zorlu ve yorucu olan tekrarlı ve ayrıntılı görevleri gerçekleştirebilir.

Makine görüşü sistemleri; endüstriyel uygulamalar için mükemmel bir kalite kontrol mekanizması sağlar. Çin’deki bir üretici, ürün denetleme tekniğini makine görüşü sistemiyle değiştirmek için Intel ile yakın bir çalışma gerçekleştirdi. Bu değişim, kusurlu ürün tespitindeki doğruluk oranlarını yüzde 99,9’a çıkardı.1 Yeni sistem ayrıca bu denetimleri eskiden mümkün olmayan bir hızda gerçekleştirdi.

Bilgisayar görüşü aynı zamanda üretimde yer alan endüstriyel süreçleri de analiz edebilir. Prosedürlerdeki darboğazları tanımlayarak akıllı sistemler, üretim katında daha fazla verimlilik için imkanları belirleyebilir.

Uç Veri Toplama ve Saklama

Bir tesisin Endüstriyel IoT cihazları, sensörleri ve kameraları iş açısından kritik büyük miktarda bilgi üretir. Elbette ilk adım bu verilerin alınması ve analiz sistemleri ile diğer uygulamalar tarafından hızlı erişim için işlenmesidir.

Uç bilişim ağları, bilgi depolama ve işleme için düzenli olarak tesisteki sunucuları kullanır. Ancak, uca yakın ve düşük gecikmeye sahip bulut çözümleri bazı durumlarda pratik alternatifler sunar. Örneğin çok erişimli uç bilişim, geliştiricilerin kritik uygulamaları müşterilerine daha yakın konumlandırmasını sağlayarak gecikmeyi ve bant genişliği maliyetlerini azaltır.

Uç Analizlerden Hızlı Veriler

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı; üretim tesisi boyunca bulunan cihazlardan elde edilen her türlü veriyi yorumlayan yerleşik ve hızlı analiz kabiliyetine sahiptir. Veri üretimindeki minimum gecikme süresi sayesinde neredeyse gerçek zamanlı, olay odaklı kontrol sağlar. Yüksek yanıt hızı, kritik bilgilerin gerekli cihazlara, ekipmanlara ve insanlara son derece hızlı ulaşmasını sağlar.

IoT cihazları ve sahip oldukları akıllı özellikler, tahmine dayalı bakım kullanarak kritik görevdeki makineleri düzenli olarak izler. Sistem, yaklaşan bir ekipman arızasının uyarı işaretlerini belirten olağan dışı aktivite algılarsa o makine, bakım için anında kapatılabilir.

Uç tabanlı analiz sistemleri olmadan merkezi veri merkezinde veya bulut çözümünde yapılan veri işlemenin yol açtığı gecikme sorun yaratabilir. Uç bilgi işlem, IoT uç verilerinin derinlemesine analiz için şirketin merkezi veri toplama sistemine aktarılmasına ihtiyaç duymaz. Hızlı bir ağ veya 5G bağlantıyla bile bu veri hareketi birkaç saniye sürebilir. Endüstriyel makinenin kapanması talebi, uzak üretim tesisine ulaşıncaya kadar çok geç olabilir. Bu bilgi gecikmesi, uç cihazlardaki tüm erken uyarı işaretlerine rağmen ekipman arızasıyla sonuçlanabilir. Ancak lokal veriler ve uç analizleri sayesinde cihaz verilerinden alınan bilgiler, milisaniyeler içerisinde akıllı eylemleri tetikleyebilir.

Müşterilerin Görüşleri

Dünyanın önde gelen endüstriyel OEM şirketlerinden Japonya merkezli Hitachi’nin Kontrol ve Servis Platformu Sistem Bölümü Genel Müdürü Dr. Naohiko Irie: “Edge Insights for Industrial yazılımı sayesinde OT geliştiricileri, BT’den lider uç teknolojilerini benimsemek için esnek bir geliştirme çerçevesine sahip olabilir. Edge Insights for Industrial’ın sağladığı esneklik sayesinde kamu altyapısı ve endüstriyel sistemlerdeki müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabiliyoruz. Bu sayede sektörlerin dijital dönüşümü hızlandırmasına yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz."

Edge Insights for Industrial’ın sağladığı esneklik sayesinde kamu altyapısı ve endüstriyel sistemlerdeki müşterilerin çeşitli ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabiliyoruz. Bu sayede sektörlerin dijital dönüşümü hızlandırmasına yardımcı olabileceğimizi düşünüyoruz.

Dr. Naohiko Irie, Kontrol ve Servis Platformu Sistem Bölümü Genel Müdürü, Hitachi

Tayvan merkezli ODM Axiomtek CEO’su Albert Huang: “Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı, fabrika katında uç bilgi işlem uygulamasını hızlandırmak için gerekli tüm unsurları bir araya getiren güçlü ve entegrasyona hazır bir çözüm sunar. Veri alımı ve analizden makine görüşüyle denetlemeye kadar çeşitli görevlere imkan tanımak için birden fazla Intel® donanım ve yazılım bileşenini destekler.

Axiomtek’in yapay zeka başlangıç kiti Intel® Core™ teknolojili platform ve Edge Insights for Industrial yazılımı içerir; bu sayede kullanıcıların akıllı bir şekilde görüş uygulamalarını devreye almasına yardımcı olur. Eksiksiz geliştirme kitiyle müşteriler zaman ve maliyet tasarrufu yapabilir ve biz de onların güvenini kazanırız. Intel® Edge Insights for Industrial Yazılımı, üreticilerin eyleme geçilebilir bilgiler oluşturmak ve üretim süreçlerini optimize etmek için çeşitli IIoT kaynaklarından hızlıca veri entegre etmesini sağlayan, birleşik ve uygun maliyetli bir uç bilişim platformu oluşturur.”

Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı, üreticilerin eyleme geçilebilir bilgiler oluşturmak ve üretim süreçlerini optimize etmek için çeşitli IIoT kaynaklarından hızlıca veri entegre etmesini sağlayan, birleşik ve uygun maliyetli bir uç bilişim platformu oluşturur.

Albert Huang, Axiomtek CEO’su

Küresel bir ürün mühendisliği ve yaşam döngüsü hizmetleri şirketi olan QuEST Global, kısa bir süre önce iki derin öğrenme çözümünü geliştirdiğini duyurdu – Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı ile bir görü analizi çözümü ve bir kestirimci bakım çözümü. Görü analizi çözümü, üreticilere makine görü sistemleri tarafından yakalanan belirli kalıplara dayalı olarak eyleme geçilebilir içgörüler sağlar. Çözüm video akışlarına dayalı olarak bilgi edinebilmek için yapay zeka (AI) kullanır.

Kestirimci bakım çözümü yarı iletken OEM'lerin üretim araçlarını sürdürmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bu uygulamada, Intel® Edge Insights for Industrial yazılımı zaman serisi analizi kabiliyetleri sağlar. QuEST Global Hi-Tech and Digital Başkanı Krish Kupathil, iki çözüm konusunda yorum yaparak "Müşterilerimiz için güvenilir bir düşünme ortağı olarak, imalat, güvenlik ile gözetim eme ve otomotiv alanlarında yenilikçi çözümleri geliştirmeyi ve uygulamayı hedefliyoruz" dedi. Intel® Edge Insights for Industrial referans yazılımı ve ilgili teknolojiler müşterilerimiz için sınır oluşturmamıza yardımcı olarak, görü analizi ve kestirimci bakım çözümlerimizi ve yapay zeka özelliklerimizi geliştirmiştir."

Intel® Edge Insights for Industrial referans yazılımı ve ilgili teknolojiler müşterilerimiz için sınır oluşturmamıza yardımcı olarak, görü analizi ve kestirimci bakım çözümlerimizi ve yapay zeka özelliklerimizi geliştirmiştir.

Krish Kupathil, Başkan – Hi-Tech and Digital, QuEST Global

Başka bir Tayvan merkezli OEM müşterisi olan Vecow, Intel® Edge Insights for Industrial yazılımını entegre ederek veri çıkarımında %40 daha iyi performans ve orijinal çerçeveye kıyasla %20 daha hızlı proje dağıtımı sağlamıştır.2

Sıradaki Endüstri Projenizi Hayata Geçirmek İçin Bizimle İş Ortaklığı Yapın

Endüstriyel çözümünüz için en uygun Intel® teknolojisini bulmamıza yardımcı olmak için BT projeniz hakkında bize daha fazla bilgi verin.

Bize ulaşın

İlgili İçerikler

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti (IIoT) için teknoloji kaynakları bulun ve uç bilgi işlemin şirketinize nasıl değer katacağını öğrenin.

Makine Görüşü

Intel’in desteklediği makine görüşü en yeni makine ve derin öğrenme tekniklerini kullanarak piyasaya sunma süresini hızlandırabilir, hataları azaltabilir ve maliyetleri düşürebilir.

Makine görüşünü keşfedin

Fabrikada Kusurlu Ürün Tespiti

Intel® mimarisine sahip endüstriyel bilgisayarlarda bilgisayar görüşünün, kusurlu ürünün üretim bandından ayrılmadan önce belirlenmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Okumaya devam edin

Endüstriyel Bilgisayarlar Bir Devrim Yapıyor

Yapay zeka makineleri, binaları, tedarik zincirlerini, fabrikaları ve elektrik ağlarını kökten değiştiriyor. Endüstriyel bilgisayarların bu dönüşümü nasıl desteklediğini görün.

Endüstriyel bilgisayarları keşfedin

Intel’in Endüstriyel IoT (IIoT) Çözümleri

IIoT sistemleri; üretim, perakendecilik, finans ve pek çok farklı sektördeki yeni zorlukların üstesinden gelmek için şirketinizin görsel zekayı kullanmasına yardımcı olabilir.

Nasıl olduğunu görün

Intel’in IoT Birleşik Uç Bilişim Çerçevesi

Georgia-Pacific’in (GP) uçtan uca IIoT çözümleri oluşturmak ve ölçeklendirmek için Intel’in IoT birleşik uç bilişim çerçevesini nasıl kullandığını öğrenin.

Durum incelemesini okuyun

Audi’nin Otomatik Fabrikası Endüstri 4.0’a Yaklaşıyor

Intel’in analizleri nasıl uç bilişime getirdiğini ve Alman otomobil üreticisi Audi’nin fabrikalarındaki kritik kalite kontrol süreçlerini otomatik hale getirip iyileştirmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Durum incelemesini okuyun

Akıllı Kuyu Alanı Denetimi

Intel'in, Intel IoT tabanlı uç denetleyiciler ile kuyu alanı otomasyonu ve mantıksal veri analizinin geleceğini nasıl şekillendirdiği ile ilgili bilgi edinin.

Universal Wellpad Controller hakkında bilgi edinin

Uç Yapay Zekayı Basitleştiren Uç Bilgi İşlem Yazılımı

Veri işleme, görüntü işleme ve uç yapay zeka analizleri. Edge Yazılım Merkezi, temel uç nokta kullanımı durumunda inovasyonu hızlandırır.

Intel® Edge Yazılım Merkezi’ni keşfedin

Bildirimler ve Uyarılar

Optimizasyon Uyarısı: Intel derleyicileri, Intel® mikroişlemcilere özgü olmayan optimizasyonlarında, Intel® dışı mikroişlemcileri aynı derecede optimize edebilir veya etmeyebilir. Bu optimizasyonlar, SSE2, SSE3 ve SSSE3 yönerge setlerini ve diğer optimizasyonları kapsar. Intel, Intel tarafından üretilmeyen mikroişlemcilerde uygulanan herhangi bir optimizasyonun kullanılabilirliğini, işlevselliğini ya da verimliliğini garanti etmez. Bu üründeki mikroişlemcilere bağlı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemcilerde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Intel® mikromimarisine özgü olmayan bazı optimizasyonlar, Intel® mikroişlemciler için ayrılmıştır. Bu uyarı kapsamında yer alan özel yönerge setleri hakkında daha fazla bilgi almak için uygun ürün Kullanıcı ve Başvuru Kılavuzlarına başvurun. Bildirim Revizyonu #20110804

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak suretle güvenli olamaz. Daha fazla bilgi için sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresini ziyaret edin.

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

Intel üçüncü taraf verilerini kontrol etmez veya denetlemez. Bu içeriği incelemeniz, başka kaynaklara danışmanız ve referans alınan verilerin doğru olup olmadığını onaylamanız gerekir.

Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır.

Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir. 

© Intel Corporation

Ürün ve Performans Bilgileri

1Shanghai DeepSight araştırma ve test sonuçları.
2Kaynak:Kurum içi Vecow verileri.