Intel Sosyal Medya Kılavuzu

Sosyal medya modern yaşamın bir parçası haline geldi. Sosyal medya, arkadaşlarımız ve ailemizle iletişim halinde olmamızı ve dünyada olup bitenlerle ilgili bilgi edinmemizi sağlarken, aynı zamanda sesimizi duyurabileceğimi bir platform sunuyor.

Sosyal medya iyi yönde kullanılabilecek güçlü bir araç olduğundan, Intel çalışanlarını sosyal medyayı olumlu yollarda kullanmaya teşvik ediyoruz. Çevrimiçiyken sizden üç isteğimiz var:

 1. Intel ile olan ilişkinizi açıklayın
 2. Intel’i koruyun
 3. Paylaşım yaparken sağduyulu olun

Bu ilkeler, hızla değişen sosyal medyaya ayak uydurmak üzere sürekli geliştirilir. İlkelerin değişmediğinden emin olmak için bu ilkeleri sık sık kontrol edin.

İlkelerimiz ne anlama gelir? Size güvendiğimizi gösterirler. Intel ailesine akıllı insanları dahil eder ve onlardan akıllı kararlar vermelerini bekleriz. Bu, hem Intel’in bir parçası olabileceğiniz harika bir yer olduğunu anlatmak hem de Intel’i herhangi bir zarardan korumak için en doğru kişi olduğunuz anlamına gelir.

Uyarılar

İnternette herkes her şeyi söyleyebilir. Bu da platformun aynı anda hem en büyük gücü hem de en zayıf yanıdır. İnternette paylaşım yaparken, dürüstlüğünüz tüm dünyanın gözleri önündedir. Bu nedenle etik, dürüst ve nazik olmaya özen gösterin.

 1. Intel veya Intel ürünleri hakkında paylaşım yaparken #IamIntel etiketini kullanın. Bu sayede insanlar Intel ile bağınızın olduğunu anlar (Federal Ticaret Komisyonu bu açıklamayı gerektirir). Biyografinize Intel’i eklemek yetmez!
 2. Bizi tanıtmak veya desteklemek üzere Intel’den ödeme alıyorsanız, ilişkinizi açıklamanız gerekir. Bu şartlar; çalışanlar, sözleşmeli çalışanlar, dijital influencer’lar veya ajans üyeleri için geçerlidir.
 3. Tartışmakta olduğunuz bir konu hakkında menfaat sahibiyseniz, bunu ilk belirten siz olun ve konuyu ayrıntılı bir şekilde belirtin.
 4. Kendiniz olun! Uzmanlık alanınıza bağlı kalın. Yalnızca bildiğiniz konuda yazın.
 5. Eğer Intel'den ayrılırsanız, lütfen sosyal medya sitelerindeki çalışma bilgilerinizi güncelleyin.
 6. Herhangi bir web sitesinde veya bir sosyal medya ortamında Intel hakkında konuşursanız, lütfen “Tüm görüşler bana aittir” gibi bir yasal sorumluluk reddi uyarısı kullanın.

Intel’i koruyun

Intel’in gizli bilgilerinin gizliliğini korumak işimizin en önemli parçasıdır. Çoğu Intel çalışanı, şirket hakkında işimizi etkileyebilecek bilgilerden haberdardır. Özellikle internette Intel bilgilerinin güvenliğini sağlamak esastır.

 1. Intel’i korumak işinizin bir parçasıdır. Gizli bilgileri hiçbir sosyal platformda paylaşmayın. Bilgiler resmi olarak Intel tarafından sunulmadıysa, bu konuda tartışmayın. Finansal bilgiler, ürün bilgileri ve yasal bilgiler buna dahildir.
 2. Intel’i veya rakiplerimizi ağır bir şekilde eleştirmeyin. Yalnızca yetkili sözcüler, rakiplerin performansı hakkında kamuya açık şekilde konuşmalıdır. Yetkili sözcüler, ilgili İş Birimi GM’leri, Bölge yöneticileri ve Küresel İletişim Grubu (GCG) tarafından belirlenir, seçilir ve onaylanır.
 3. Yayınladığınız tüm açıklamalar doğru olmalı ve yanlış yönlendiren bilgiler içermemelidir; ayrıca tüm iddialarınız kanıtlanmış ve onaylanmış olmalıdır.
 4. Bir paylaşımı yapmak konusunda emin değilseniz, tedbirli olmayı seçin ve paylaşmayın.
 5. Sosyal Medya ekibimiz bir şeyin paylaşmaya uygun olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca farkında olmadan çok fazla bilgi verip vermediğinizden emin olmak için LinkedIn profilinizi inceleyebilirler.

Sağduyulu Olun

Çevrimiçiyken Intel’i, insanlarımızı ve değerlerimizi temsil edersiniz. Şirketimizde ve ilgili sosyal medya akışlarımızda yobazlığa, ön yargıya, kadın düşmanlığına ve nefrete yer yoktur.

Kendinizi bir Intel çalışanı olarak tanıtarak, uzmanlığınız ve Intel ile ilgili bir fikir ortamı oluşturmuş olursunuz. Hepimizi gururlandırın.

 1. Sosyal medya paylaşımlarınızda ürünlerimizin daha akıllı/daha hızlı/daha yüksek performanslı olduğunu söylemekten kaçının. İşlemcileri karşılaştırırken tüm iletişimlerimizde Federal Ticaret Komisyonu’nun zorunlu kıldığı yasal uyarıları kullanmanız gerekir.
 2. Bir hata mı yaptınız? Bazen olur. Bir hata yaparsanız hatanızı hemen kabul edin. Gerekirse özür dileyin. Açık olun ve hatanızı mümkün olan en kısa sürede düzeltin.

         Gönderilerinizi bir blogda yayınlarken yayınlanmış gönderileri değiştirebilirsiniz. Ancak bunu yaparken değişiklik yaptığınızı belirtmeyi de ihmal etmeyin. 

Ayrıca bir sosyal medya platformunda Intel hakkında olmaması gereken bir şeyin paylaşıldığını görürseniz, social.media@intel.com adresinden bizi derhal bilgilendirin.

Intel çalışanı, sözleşmeli çalışanı veya bağlı bir kuruluştaysanız, Marketing Central’deki sosyal medya sayfalarımızı ziyaret ederek sosyal medya ilkelerimiz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

Yükleniciler ve Destekler

Intel Sosyal Medya Kılavuzunda belirtildiği üzere, Intel şeffaflığı destekler; kurduğu ilişkilerin ve destek çalışmalarının net bir şekilde açıklanmasından yanadır. Intel tarafından sözleşmeli olarak çalıştırılan, ürünlerini tanıtmak üzere seçilen veya başka bir şekilde sosyal medya içeriği oluşturması için ödeme yapılan kişilerin Intel Sponsorlu, Destekli veya Teşvikli Sosyal Medya Uygulayıcılarına yönelik Etkileşim Kuralları'na uyması gerektiğini lütfen unutmayın. Bu kurallar çerçevesinde Intel tarafından desteklendiğinizi veya başka bir şekilde size ödeme yapıldığını açıklamanız gerekir. Web günlüğünüz, ilkelerimize uygunluğunun yanı sıra ürün ve beyanların doğruluğu açısından da izlenecektir. Bu kılavuz kapsamında Intel'in sizi desteklediğini veya başka bir şekilde size ödeme yaptığını açıklamanız gerekir. Bunun için gönderilerinize #ad (reklam) etiketini ekleyebilirsiniz.

Intel Sosyal Medya Uygulayıcısı Kılavuzu

Intel şeffaflığı, doğruluğu, dürüstlüğü ve gerçekliği destekler. Bloglar, Facebook, Twitter, forumlar ve diğer sosyal medya dahil tüm sosyal medya uygulayıcılarımızın, ilişkilerimizi ve destek anlaşmalarımızı kamuyla paylaşmalarına ve Intel ürünleriyle ilgili yazdıklarının gerçek ve kanıtlanmış olduğunu bildirmelerine önem gösteririz.

Intel'in ürün desteği sağladığı, teşvik ettiği veya başka bir şekilde Intel ile süregelen bir ilişkisi bulunan bir sosyal medya uygulayıcı iseniz, bu kılavuz size yöneliktir. Bu kurallarla ilgili sorularınız veya endişeleriniz varsa lütfen Intel sponsorunuza başvurun.

Intel Sponsorlu, Destekli veya Teşvikli Sosyal Medya Uygulayıcılarına Yönelik Etkileşim Kuralları

Şeffaf olun. Intel, kimliğiniz ve Intel ile aranızdaki ilişki konusunda şeffaf olmanızı destekler. Bloglar, mikrobloglar, forumlar ve diğer sosyal medya dahil sponsorlu sosyal medya uygulayıcılarımızın, teşvik ve sponsorlar da dahil olmak üzere Intel ile olan ilişkilerini açıkça ve alenen açıklamalarına önem veririz. Lütfen bu bilgiye her yazınızda okuyucularınızın kolayca görebileceği şekilde yer vermeyi unutmayın. Facebook gibi platformlardaki tweet'lere ya da diğer yazılı gönderilere ve Instagram gibi platformlarda fotoğrafların açıklamalarına #Paid (Ücretli) ya da #Ad (Reklam) etiketlerini kullanarak başlayın. YouTube gibi bir platformda video paylaşıyorsanız, tercihen videonun başında ekranın üst köşesindeki asıl video görüntüsünde #Intel Ad (Intel Reklamı) etiketini kullanın ve video açıklamasının en üst satırına “Sponsored by Intel” (Intel Sponsorluğunda) açıklamasını ekleyin. Podcast oluşturuyorsanız açılış satırında ilişkinizi açıklamanız gerekir. Örneğin, “Bu bölüm Intel'in ücretli sponsorluğunda hazırlanmıştır” şeklinde bir ifade kullanabilirsiniz. Farklı bir ifade seçerseniz, lütfen “ücretli” sözcüğünü kullandığınızdan emin olun.

Uygulayıcılar, açıklamaların net ve bariz olduğunu ifade ederek, ilgili oldukları iddiaya yakın iddialarda bulunmalı ve bunları kolay okunabilir bir yazı tipi ve arka planda göze çarpacak bir renk kullanarak eklemelidir. Video reklamlarında açıklamaların fark edilecek, okunacak ve anlaşılacak kadar uzun süre ekranda kalması gerekir. Sesli açıklamaların takip etmesi kolay bir tempoda ve anlaşılır sözcüklerle okunması gerekir.

Kendi gerçek deneyimleriniz hakkında yazılar yazın. Lütfen şahsen bilmediğiniz genel ürün iddialarında bulunmak yerine ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkındaki kendi deneyimlerinizden bahsedin. Dürüst ve doğru olun.

Bildiğiniz konularda yazın. Birinci ağızdan yazmanızı ve Intel® teknolojisiyle ilgili olarak kendi uzmanlık alanınızdan uzaklaşmamanızı tavsiye ederiz.

Sorumluluğunuz. Yazdıklarınızın sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve Intel ile ilişkinizi açıklamamak da dahil olmak üzere bu kılavuza uymamanızın Intel'in sponsorluğunu veya teşvikini tehlikeye atabileceğini unutmayın. Ayrıca, katıldığınız üçüncü taraf siteler için de lütfen aynı koşulları takip edin.

Intel Sponsorlu, Destekli veya Teşvikli Sosyal Medya Uygulayıcıları için Moderasyon Kılavuzu

Intel, sponsorluğunu yaptığı, ürünlerini tanıtmak için seçtiği veya teşvik verdiği sosyal medya uygulayıcılarının etkinlikleri de dâhil olmak üzere kendi işiyle ilgili sosyal medya sitelerini izler. Intel® ürünlerinin şeffaf, gerçeğe uygun ve doğru bir şekilde tanıtılması bizim için önemlidir.

Yanlış veya yanıltıcı bir beyanla karşılaştığımızda gerekli düzeltmeyi yapmanız için sizinle bağlantı kurarız. Sponsorlu bir Sosyal Medya Uygulayıcısı olarak, Intel ile ilişkinizi açıklama konusunda sürekli ve tekrarlı olarak hata yaptığınız, Intel, Intel® ürünleri veya Intel® Hizmetlerine ilişkin yanlış veya aldatıcı açıklamalarda bulunduğunuz fark edilirse sizinle olan ilişkimizi sonlandırabiliriz.