Intel® Enpirion® Power Solutions

Ürün Sonlandırma Bildirimi

Intel, Intel® Enpirion Güç Çözümleri ürün hattını sonlandırıyor. Daha fazla bilgi için lütfen ürün sonlandırma bildirimi PDN2133'ü okuyun.

Intel® Enpirion® Power Solutions are high frequency, high efficiency power management devices for FPGAs, SoCs, CPUs, ASICs, and other semiconductor devices. These robust, easy-to-use products meet your most stringent power requirements – all in a small footprint.

Find your power solution ›

Overview

Intel® Enpirion® DC-DC Step-Down power modules (PowerSoCs) deliver

  • Low noise, excellent EMI performance, and fast transient response while minimizing output capacitance
  • High integration in a tiny total footprint for maximum power density and a fast, low risk design cycle
  • High efficiency with no thermal derating required
  • Low component count and high reliability

Maximize power density and get the power performance you need quickly and easily with Intel® Enpirion® Power Solutions which include our DC-DC Step-Down Converters, Intermedia Voltage Bus Converters, DDR Memory Terminators, and more.

What's New

Powering FPGAs Resource Center

Intel® Enpirion® Power Solutions are ideal for powering FPGAs. Learn how to understand your FPGA design’s power requirements and see power recommendations for the latest Intel® FPGAs.

Subscribe to the Intel® FPGA Newsletter

Do you want the latest info about Intel® FPGAs, Programmable Accelerators, and power solutions? Looking for hot tips on training and tools? Click here to subscribe to the Intel Inside Edge Monthly Newsletter.

Bu formu göndererek, 18 yaşını doldurmuş bir yetişkin olduğunuzu onaylamış ve kişisel bilgilerinizin bu iş talebi için Intel ile paylaşılmasını kabul etmiş olursunuz. Intel web siteleri ve iletişimleri Gizlilik Bildirimimize ve Kullanım Koşullarımıza tabidir.
Bu formu göndererek, 18 yaşını doldurmuş bir yetişkin olduğunuzu onaylamış ve kişisel bilgilerinizin bu iş talebi için Intel ile paylaşılmasını kabul etmiş olursunuz. Buna ek olarak, en yeni Intel teknolojileri ve sektör trendleri hakkında e-posta ve telefon yoluyla bilgi almak için abone olmayı da kabul edersiniz. İstediğiniz zaman aboneliği iptal edebilirsiniz. Intel web siteleri ve iletişimleri Gizlilik Bildirimimize ve Kullanım Koşullarımıza tabidir.