Intel® Teknolojileriyle Daha Hızlı ve Daha Uygun Maliyetli Tasarımlar

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

Intel® teknolojileri her büyüklükte projenin yerel iş istasyonlarında yürütülmesini mümkün kılar.

Saat geç oldu ama Autodesk Revit* uygulamasında yürüttüğünüz proje üzerinde daha saatlerce çalışmanız gerekiyor. Özelleştirilmiş bir sunucuda yapısal simülasyonları tekrar tekrar çalıştırmanız gerekiyor. Bu da sizi yavaşlatıyor. Belki de AutoCAD*, Inventor*, Revit, Maya* veya 3ds Max* gibi Autodesk uygulamalarından herhangi birinde her şeyi aynı anda açtığınızda programınız çok yavaş çalıştığı için sürekli olarak uygulamaları kapatmak zorunda kalıyorsunuz. Tüm bunları yerel iş istasyonunuzdan sorunsuz bir şekilde yapmak harika olmaz mıydı?

Yoğun Tasarım İş Yüklerinin Taleplerini Intel Teknolojileriyle Yerel Olarak Karşılayın
Endüstriyel tasarımcıların ve ihtiyacı olan, herkesin karmaşık tasarım projelerini yerel iş istasyonlarında gerçekleştirmelerini sağlayan Intel® Xeon® işlemcili iş istasyonlarına geçerek siz de her şeyi yerel olarak yapabilirsiniz. Intel Xeon işlemcili iş istasyonları, doğrudan işlemciye entegre grafik özellikleri sayesinde ayrı bir video kartı ihtiyacını ortadan kaldırır. Entegre grafik özellikleri, ayrı bir kart gerektiren daha büyük iş yüklerinde ise performans artışına yardımcı olur.

İyi grafik kartları, üretkenliğinizi sürdürmeniz için gereken performansın tamamını sağlayamaz. Grafik yoğun projelerin gerektirdiği yoğun hesaplama işlemlerinin üstesinden gelebilen ve yeterli bir belleği destekleyen CPU'lar da büyük önem taşır. Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi ve Intel Xeon E5 v4 işlemci ailesi karşınızda.

Intel® Xeon® E3 v5 İşlemci Ailesi Günlük Tasarım Projelerinin Kolaylıkla Üstesinden Gelir
Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi tabanlı iş istasyonları, AutoCAD'ten Revit'e Maya'dan 3ds Max'e kadar birçok projenin kolaylıkla yürütülmesi için gereken hesaplama gücünü sunar. Bu sayede bilgisayarınız yüzlerce hatta binlerce bölümden oluşan projeler üzerine çalışmak için gereken güce sahip olur. Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi, üretkenlik artışı sağlayacak entegre bir teknoloji de sunar: Bir iş yükü daha yüksek hız gerektirdiğinde, işlemcinin otomatik olarak normal işletim frekansından daha hızlı çalışmasını sağlayan Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi. Bu teknoloji, çok büyük yükler için gerektiğinde işlemciyi hızlandırır ve grafik performansını arttırır.

Tasarım üretkenliği, üzerinde çalıştığınız projeleri net bir şekilde görebilmenize bağlıdır. Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi, yüksek çözünürlükte etkili bir şekilde çalışmak için ihtiyacınız olan görsel varlığa erişmenizi sağlamak üzere 4K monitörler dahil en fazla üç monitörü destekler.

Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesinin üretkenliği arttıran başka bir özelliği de entegre grafikleridir. Intel® HD P530 Grafikleri, Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesine entegre olarak gelir ve bilgisayarınızın grafik sağlama kalitesini arttırır:

 • Intel® HD P530 Grafikleri, küçük projeleri ayrı grafik kartına ihtiyaç duymadan tamamlamanızı sağlar. Grafik işlevlerinin doğrudan işlemcide gerçekleştirilebildiği bu kullanım durumları, giriş düzeyi iş istasyonu performansına uygun bir maliyetle erişmenizi sağlar.
 • Intel® HD P530 Grafikleri, ayrı bir grafik kartının gücüne ihtiyaç duyulan daha büyük projelerde ise genel olarak grafik performansına katkı sağlar. Intel® HD P530 Grafikleri, belleği CPU ile paylaşır; RAM aracılığıyla CPU'dan grafik kartına daha az grafik hesaplama işlemi gönderildiği için grafik performansı optimize edilmiş olur.

Intel® Xeon® E5 v4 İşlemci Ailesi En Zorlu Projelerin Üstesinden Gelir
Simülasyon çalıştırmak verimsizliklere neden olabilir. Mevcut iş akışınızı durdurmak, simülasyonu başka bir bilgisayara göndermek ve sonuçları beklemek zorunda kalırsınız. Aynı işlemi tekrarlayıp durursunuz.

Yüksek performanslı Intel® Xeon® E5 v4 işlemci ailesi tabanlı bir iş istasyonuyla, Autodesk Nastran* ve Autodesk Explicit FEA* gibi programlardaki zorlu simülasyon projelerinizi yerel olarak çalıştırmak için gereken tasarım kapasitesini ve hesaplama gücünü elde edersiniz. Simülasyonları yerel iş istasyonunuzda ihtiyaç duyduğunuz şekilde çalıştırabildiğiniz için daha kısa süre bekler ve üretkenliğinizi arttırırsınız. Ayrıca, yerel hesaplama gücü, en büyük AutoCAD veya Revit projeleri üzerinde yerel olarak çalışmanıza olanak tanır.

İş İstasyonu Seçenekleri
Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi tabanlı iş istasyonları çeşitli kullanım modelleri sunar:

 • Geleneksel masaüstü iş istasyonu tasarımı olan kasalı iş istasyonları
 • Seyahat halindeyken iş istasyonunun gücüne ihtiyaç duyan tasarımcılar için mobil iş istasyonları
 • İşlemcileri kullanıcılar için bire bir esasına dayalı olarak sağlayan sunucu tabanlı iş istasyonları olan uzak iş istasyonları

Intel® Xeon® E5 v4 işlemci ailesi tabanlı iş istasyonları, yüksek performanslı bilgi işlem için tasarlanmıştır ve farklı tasarımlarda sunulmaktadır:

 • Simülasyon iş yüklerinin üstesinden gelebilen ileri düzey iş istasyonları
 • Birden çok kullanıcı için tasarım ve simülasyon görevleri için bilgi işlem kaynakları sağlayabilen sunucular

Intel® Xeon® E5 v4 işlemci ailesi, eksiksiz bilgi işlem gücünün yanı sıra Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesinde bulunmayan donanım destekli özellikler de sunar:

Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisi, Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisinden farklı olarak işlemcinin en hızlı çekirdeğini belirler ve en kritik iş yüklerini bu çekirdeğe yönlendirir. İş yüklerinin bu şekilde yönlendirilmesi, AutoCAD ve Revit gibi tek iş parçacıklı uygulamaların performansını yüzde 15 oranında arttırabilir.1

Intel® Advanced Vector Extensions 2 (Intel® AVX 2,0), benzer hesaplamaları aynı anda daha verimli bir şekilde gerçekleştirerek simülasyonlar gibi kayan nokta bakımından yoğun iş yükleri için daha fazla performans sağlar.

Intel® Hyper-Threading Teknolojisi (Intel® HT Teknolojisi), işlemci kaynaklarını daha verimli kullanarak her bir çekirdekte birden çok iş parçacığının yürütülmesini sağlar ve işlemci iş hacmini arttırır.

Intel® Rapid Storage Teknolojisi, sabit sürücü hatalarında veri kaybına karşı koruma sağlar ve sistem güç yönetimi ilkelerini varsayılan güç yönetimine kıyasla yüzde 15 daha hızlı performans sağlayacak şekilde dinamik olarak ayarlayarak solid-state sürücülerin (SSD'ler) performansını hızlandırır.2

İşlemcilerin ötesinde performans: Intel® SSD'ler
Intel® teknolojileri, zorlu tasarım iş yüklerinde Intel Xeon işlemcilerin yanında başka avantajlar da sağlar. Intel® SSD'ler, depolanan verilerin sık sık okunmasını ve yazılmasını gerektiren büyük tasarım projelerinde performansı arttırır. Verilerin depolama alanına yazılması ve buradan okunması, bellekteki verilere erişmekten çok daha yavaş bir işlemdir. Büyük AutoCAD*, Revit, VRED* projeleri veya diğer benzer projeler, genellikle yerel bilgisayar belleğinde saklanabilecek veri miktarından çok daha fazlasını içerir. Bu nedenle, bu projelerin bilgisayar depolama alanına sık sık uğraması gerekir. Yazılımı yavaşlatan bu ziyaretler üretkenliğinizi de azaltır.

Intel SSD'ler, verileri depolama alanınızdaki bilgisayarınızın işlemcisine daha verimli bir şekilde taşıyarak ve sık kullanılan verileri bellekte tutarak bu sorunun giderilmesine yardımcı olur. Özellikle, Intel® SSD 750 Serisi, Intel® SSD Data Center (DC) D3600 ve D3700 Serisinde bulunan Non-Volatile Memory Express* (NVMe*) spesifikasyonu ve Peripheral Component Interconnect Express* (PCIe*) teknolojileri iş istasyonunuzun verilere, seri ATA (SATA) bağlantılarıyla depolama alanına eriştiğinden çok daha hızlı şekilde erişmesini sağlar.3

EN İLERİ DÜZEY SİMÜLASYONLARLA BAŞA ÇIKIN
Yerel bir iş istasyonunda bir süperbilgisayarın bilgi işlem gücünün bir kısmına sahip olduğunuzu ve ileri düzey simülasyonları yerel olarak çalıştırabildiğinizi hayal edin. Intel® Xeon Phi™ işlemciler, en yoğun ve zorlu simülasyonlar ve ileri düzey bilgi işlem ihtiyaçları için tam olarak böyle bir performans sağlar.

Intel® Xeon Phi™ işlemciler, Intel® Xeon® E5 işlemci ailesinin yardımcı işlemcisi görevi görürken, sistemde Intel® Xeon® E5 işlemci de birincil CPU olarak kullanılır. Böylece karmaşık yerel simülasyonlar için Intel® Xeon® E5 işlemci ailesinin halihazırda hızlı olan performansı daha da artabilir. İş istasyonları, Intel® Xeon Phi™i işlemcileri birincil işlemci olarak da kullanabilir. Intel'de yapılan ön testler bir Intel® Xeon Phi™ işlemcinin Intel® Xeon® E5 işlemci ailesinden iki işlemcinin sağladığına benzer düzeyde performansı daha az enerji tüketerek sağladığını göstermektedir.5 Ayrıca, GPU'lar gibi özelleştirilmiş hızlandırıcıların aksine, Intel® Xeon Phi™ işlemciler Intel® Xeon® işlemcilerle ikili bir uyum içindedir ve tüm x86 iş yüklerini yeniden derlemek gerekmeden çalıştırmanıza olanak tanır. Böylece Autodesk Nastran ve Explicit FEA gibi simülasyon yazılımlarıyla olası uyumluluk sorunlarından kaçınmış olursunuz.

Onaylı Uygulamalar
Aşağıdaki Autodesk bilgisayar destekli tasarım (CAD), mühendislik ve dijital içerik oluşturma uygulamaları, Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi ve Intel® HD P530 Grafikleri onaylıdır ve bu sayede eksiksiz bir işlemci ve entegre grafik uyumluluğunun sağlanmasına yardımcı olur:

 • Autodesk AutoCAD*
 • Autodesk Inventor*
 • Autodesk Revit*
 • Autodesk Maya*
 • Autodesk 3ds Max*

Intel Xeon E3 v5 işlemci ailesiyle birlikte ayrı grafik kartı kullanılması, diğer Autodesk uygulamaları için de onay sağlayabilir. Ayrıntılı bilgi için grafik kartı üreticisine başvurun.

İş İstasyonunuzdan En İyi Şekilde Faydalanın
İş istasyonunuzdan daha fazla performans elde etmeye odaklandığınızda üretkenlik elde edersiniz. Intel® Xeon® E3 v5 işlemci ailesi ve Intel® Xeon® E5 v4 işlemci ailesi, Intel® SSD'ler ile birlikte kullanıldığında çok büyük AutoCAD, Revit, 3ds Max ve benzeri projelerin yerel iş istasyonlarındaki performansını dahi arttırabilir. Ayrıca, Intel® Xeon® E5 v4 işlemci ailesi ve Intel® Xeon Phi™ işlemciler simülasyonların doğrudan tasarımcılar ve mühendisler tarafından çalıştırılmasını mümkün kılar.

İster üç yıllık iş istasyonunuzu yenilemek için ister performansınızı üst düzeye taşımak için olsun Intel teknolojilerinin üretkenliğinizi nasıl inanılmaz derecede arttırabileceğini görün.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® Turbo Boost Max 3.0 Teknolojisine sahip bir sistem gerektirir. Intel® Turbo Boost 3.0 Teknolojisi ve Intel® Turbo Boost 2.0 Teknolojisi, yalnızca belirli Intel® işlemcilerde bulunur. Bilgisayar üreticinize danışın. Donanıma, yazılıma ve genel sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Daha fazla bilgi için https://www.intel.com.tr/content/www/tr/tr/architecture-and-technology/turbo-boost/turbo-boost-max-technology.html sayfasını ziyaret edin.

2

Dynamic Storage Accelerator Performansı; iş yükü, depolama yapılandırması, işletim sistemi (OS) ve CPU C durumu çeşitli geçiş verimliliği dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. Test sonucunda Dynamic Storage Accelerator performans modu, 2 SSD RAID 0'ın varsayılan güç yönetimine kıyasla yüzde 15 performans kazancı* sağladığı görülmüştür. Intel® mikromimarisi önceki Haswell 3 GHz, önceki Lynx Point Intel® Q87 chipset, 2 x 2 GB @ 1333 MHz RST 12.0.0.1075 OS HDD: Western Digital Black* WD2002FAEX 2 TB; Intel® SSD 320 Serisi; test edilen OS: RAID 0, iki diskli; Windows 7* Service Pack 1 (SP1) sürüm 7601; Kıyaslama yazılımı: PCMark Vantage* 1.0.2 yama 1901.

3

Teknoloji iddiaları, pazardaki bellek ürünlerinin yayınlanan spesifikasyonlarında bildirilen bellek teknolojileri ile dahili Intel spesifikasyonları arasında bekleme süresi, yoğunluk ve yazma çevrimi metrikleri bakımından yapılan karşılaştırmalara dayanır.