Perakende Dijital Dönüşüm Yeni Fırsatları Ortaya Çıkarıyor

Dijital ve fiziksel perakende deneyimleri arasındaki uçurum kapanıyor. Operasyonel verimlilik ile desteklenen çok rahat, sorunsuz ve tek kanallı alışveriş, perakendecilerin iş yönünden bilgili ve karlı kalmalarını sağlamak için artık bir ihtiyaç.

Bir teknoloji lideri olarak Intel, perakendecilerle iş birliği sayesinde perakende teknolojisini geliştirmek konusunda uzun bir geçmişe sahip. Intel, iş ortaklarından kurulu geniş bir ekosistemle birlikte, günümüzün zorluklarıyla başa çıkmak ve perakendecileri gelecekteki atılımlara hazırlamak için gerekli esneklik, performans, güvenlik ve çok yönlülüğü sunan genel, açık altyapı üzerine kurulu yenilikçi, akıllı teknoloji ve çözümlerden geniş bir yelpaze sunar.

E-ticaretin hızı ve kolaylığı ile parmak uçlarındaki ilgi çeken ve bilgilendirici dijital içeriğin erişilebilirliğine alışan müşteriler, artık bu deneyimin fiziksel mağazalara genişletilmesini bekliyorlar. Müşteriler ayrıca artık daha güçlü sezgilere sahipler ve algılanan negatif deneyim, ürün mevcudiyeti ve sıkça uğradıkları perakendecilerin sürdürülebilirlik için kanıtlı taahhütleri gibi değerlerine bağlılığı gibi sebeplerle marka bağlılıklarını değiştirebiliyorlar.1 Aynı zamanda, perakendeciler de daha az insan kaynağı, tedarik zinciri gecikmeleri, ürün bulunabilirliği zayıflıkları ve küçülmelerle karşı karşıya kalıyorlar.

Önde gelen perakendeciler, müşteri ihtiyaçlarını karşılamak ve operasyonel zorluklarla başa çıkma stratejisi olarak perakende dijital dönüşümünü benimsiyorlar. BT harcamalarının üç katına kadar daha fazla yatırım yaparak2 bağlı, akıllı, uçtan uca altyapıyı oluşturuyorlar. Bu altyapılar sistemler genelinde daha derin veri analizi için uç bilişimde daha hızlı, neredeyse gerçek zamanlı eyleme geçirilebilir analizlerden ve buluttan faydalanıyorlar.

Intel, perakendecilerin dönüşüm hedeflerini gerçekleştirmelerine ve değere ulaşma süresini kısaltmalarına pazara hazır yazılım araçları ve teknolojisiyle yardımcı olmak için iyi bir şekilde konumlanmış durumda. Perakendeciler, yeni kullanım durumlarından ortaya çıkan ihtiyaçları karşılayan yenilikçi teknoloji sayesinde, geleceğe hazır operasyonlar için işletmelerinin hızlı çözüm sunmasını sağlayan ölçeklenebilir BT mimarileri kazanıyorlar.

Perakende Çözümlerini Keşfedin

Intel ve ekosistem iş ortaklarının çözümleri; yeniliği, operasyonel dönüşümü ile müşteriye ve iş sonuçlarına ulaşma süresini hızlandırmaya yardımcı kanıtlanmış, ölçeklenebilir ve açık standartlarla birlikte çalışabilir çözümlerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Perakende teknolojisi, hem müşteri arayüzü hem de operasyonel verimlilik için fiziksel perakende konumlarında ve çevrimiçi platformlarda kullanılan dijital sistemleri, çözümleri ve yenilikleri kapsar. Perakende dijital dönüşümünün bel kemiğini oluşturur.

Modern perakendeciler; satın alma verisini, müşteri geçmişini ve envanter hareketlerini derleyen gelişmiş satış noktası (POS) sistemlerini de içeren kapsamlı ve çeşitli teknolojilerle kaliteli müşteri deneyimleri sunarlar. Diğer teknolojiler; dijital panoları, self servis kiosklarını ve geçmiş davranışlara dayalı kişisel tavsiyeler sunan mantıksal analizleri içerir. Otomatik ödeme sistemleri, bilgisayar görüsünü kullanan dokunmasız self servis ödeme noktası seçenekleri ile ana akım haline geldi. Akıllı raflar gerçek zamanlı envanter doğrulamasına güç verirken, robot teknolojisi de depo görevlerini üstleniyor. Esasında perakendeciler, gelişmiş müşteri deneyimleri ve daha akıllı operasyonlar sunmak için perakende teknolojisine güveniyor.

Akıllı perakende teknolojisi, müşteri tercihleri ile davranışlarını anlamak için öngörücü mantıksal analiz, müşteri yolculuklarını kişiselleştirmek için de yapay zekayı kullanarak gelişmiş müşteri deneyimleri sunuyor. Dahası, akıllı perakende teknolojisi perakendecilerin ellerinde çok fazla veya çok az ürün tutmaktan kaçınmaları için stok başabaş düzeylerini izlemelerine yardımcı oluyor.

Sensörler, kiosklar, POS sistemleri ve diğer internet bağlantılı cihazları içeren uç bilişim destekli perakende Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojileri ve çözümleri, işletmelerin veriyi neredeyse gerçek zamanlı olarak toplamasına, analiz etmesine ve eyleme dönüştürmesine olanak tanır. IoT cihazlardan gelen veriler, diğer iş sistemleriyle entegre edildiğinde ve modernize edilmiş ağ altyapısıyla desteklendiğinde, perakendeciler tarafından kişiselleştirilmiş ve daha güvenli alışveriş deneyimleri sağlamak ve envanter doğruluğu ile operasyonel verimliliği artırmak için kullanılabilir. Bunlar sorunsuz tek kanallı tüketici deneyimleri sunmanın önemli koşullarıdır. Örneğin; perakende için IoT müşterinin bir ürün veya fiyatı hakkında bilgi edinmek için telefonuyla bir mağaza vitrinini taraması, satış temsilcisinin mağaza envanterine tablet üzerinden erişebilmesi veya etkinleştirilmiş bir envanter etiketinin akıllı saat ile okunabilmesi anlamına gelir.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

“Yeni Normal Tüketici: Pandemi Tüketicileri Nasıl Geri Dönüşsüz Bir Şekilde Değiştirdi?” IHL Group, Intel sponsorluğunda, 2022. https://www.intel.com/content/www/tr/tr/retail/resources/ihl-new-normal-consumer-report.html.

2

“Yeni Araştırmalara Göre 2021'de Perakende Satışlarının Yaklaşık %90'ı Yerel Mağazalar Üzerinden Gerçekleşecek.” IHL Group, 12 Ocak 2021. https://www.ihlservices.com/news/analyst-corner/2021/01/nearly-90-of-retail-sales-in-2021-to-go-through-local-stores-according-to-new-research/.