Otonom Mobil Robotlar Nedir?

Depolar, lojistik şirketleri, tarım işletmeleri ve sağlık kurumları, operasyonel verimliliği geliştirmek, hızı artırmak, hassasiyeti sağlamak ve güvenliği artırmak için yeni ve yenilikçi yollar arıyor. Pek çoğu, yardım için otonom mobil robotlara (AMR'ler) geçiş yapıyor.

Otonom mobil robot, bulunduğu ortamı anlayabilen ve bağımsız olarak hareket edebilen bir robot türüdür. AMR'ler, raylara veya önceden tanımlanmış yollara dayanan ve genellikle operatör gözetimi gerektiren otonom yönlendirmeli araçlar (AGV'ler) olan önceki versiyonlarından farklıdır.

AMR'ler, kablolu güçten bağımsız olarak çevrelerini yorumlamak ve çevrelerinde gezinmek üzere yol planlaması yapmak için ileri düzey bir sensör seti, yapay zeka, makine öğrenimi ve bilgi işlem kullanır. AMR'ler kameralar ve sensörlerle donatıldığından, çevrelerinde gezinirken düşmüş bir kutu veya bir insan kalabalığı gibi beklenmedik bir engelle karşılaşırsa, yavaşlamak, durmak veya nesnenin etrafından dolaşmak için çarpışmadan kaçınma gibi bir navigasyon tekniği kullanıp, görevine devam edecektir.

Otonom Mobil Robot Bileşenleri ve Mimarisi

AMR'leri sorunsuz çalıştırmak üzere sistem bileşenlerinin birlikte nasıl çalıştığını öğrenmek için aşağıdaki şemayı inceleyin.

Otonom Mobil Robotlar için İş Ortağı Çözümlerini Keşfedin


Uçtan uca yüksek performanslı teknolojimiz, AMR'yi benimsemenizi hızlandırmak ve basitleştirmek için küresel bir iş ortağı ekosistemi tarafından desteklenmektedir.

Bir Sonraki Robotunuzu Yapmak İçin Bizimle İş Ortaklığı Yapın


Çözümünüz için en uygun Intel® teknolojisini bulmamıza yardımcı olmak üzere robot teknolojisi ihtiyaçlarınız hakkında lütfen bize daha fazla bilgi verin.

Sık Sorulan Sorular

Otonom mobil robot (AMR), bir operatör tarafından doğrudan denetlenmeden veya sabit, önceden belirlenmiş bir yolla sınırlandırılmadan çevresini anlayabilen ve hareket edebilen bir robot türüdür. Tüm AMR'ler bir mobil platformla başlar ve birçoğu çeşitli görevleri yerine getirmek için pasif veya aktif eklentiler veya manipülatörler ile birlikte gelir. Kablolu güç ve verilerden bağımsız olan tekerlekli AMR'ler, kameralar, sensörler, yapay zeka ve makine görüşü kullanarak gezinir.

Otonom mobil robota örnek olarak, depolarda yaygın olarak kullanılan otonom tutma ve yerleştirme robotları gösterilebilir. Bu AMR, engellerden kaçınırken nesneleri tanımlamak, yakalamak ve bir konumdan diğerine taşımak için makine görüşü teknolojisini kullanır. AMR'nin bir başka örneği ise bir hastanede ilaç veya malzeme taşıyan bir AMR'dir. Bu AMR, görevler alarak, ilaçları toplayarak ve hastane genelinde doğru hastalara teslim ederek ilaç dağıtımını otomatikleştirmeye yardımcı olur.

Otonom mobil robotlar (AMR'ler), çeşitli görevleri tamamlamak için kontrolsüz ortamlarda bağımsız olarak gezinmek için kameralar, sensörler, yapay zeka ve makine görüşünü kullanır. Otonom yönlendirmeli araçlar (AGV'ler), otomatikleştirilmiş, tekrarlayan görevleri tamamlamak için bir yolu veya önceden tanımlanmış bir rotayı takip eder ve genellikle bir insan operatör tarafından denetlenir. Derin su görevlerini gerçekleştirmek için konuşlandırılan uzaktan kumandalı su altı araçları (ROV'lar), bağlantı ile yüzer bir platformda veya karada bulunan bir ekip tarafından çalıştırılır. ROV'lar yeteneklerini geliştirmek için robotik kol, kamera, ışıklar veya sensörler gibi ekipmanlarla donatılabilir.