Programlanabilir Mantıksal Denetleyiciye Genel Bakış

Intel, robotik ve endüstriyel otomasyon uygulamalarında yaygın olarak kullanılan geleneksel ve soft (yazılım tabanlı) programlanabilir mantıksal denetleyiciler (PLC'ler) kullanır.

PLC'ler Nedir?

Geleneksel olarak programlanabilir mantıksal denetleyiciler (PLC'ler), öncelikle endüstriyel bağlamda makinelerin çalışmasını ve elektromekanik süreçleri yönetmek için devreye alınan tek kullanıma dayalı elektronik bilgi işlem cihazlarıdır. Günümüzde üreticiler ve diğer endüstriyel kuruluşlar soft PLC'leri benimsemektedir: Bunlar yaygın olarak kullanılan genel amaçlı bilgisayar donanımlarında çalışabilecek yazılım tabanlı denetleyicilerdir. Tek bir cihazda birden fazla soft PLC barındırılabilir. Hem geleneksel hem de soft PLC'ler SCADA sistemleri ve insan makine arayüzleri (HMI'ler) ile birlikte yaygın olarak kullanılmaktadır.

PLC'ler Nasıl Çalışır?

PLC'ler, mühendislerin elektromekanik sistemleri kontrol edebilen sanal devreler oluşturmasını sağlamak için merdiven mantıksal programlama dilini kullanır. Zorlu koşulları ve yorucu endüstriyel uygulamaları tolere edebilen sağlam tasarımlar sunar. PLC'ler genellikle süreye duyarlı uygulamalarda kullanıldığından çok hızlı giriş tarama ve programlama yürütme yeteneğine sahiptir. Giriş/çıkış (G/Ç) bağlantıları, PLC'nin bağlantılı ekipmanlardan bilgi edinmesini ve doğru yönergeleri çıkarmasını sağlar.

PLC Programlama Standartları

PLC'leri programlarken performansı ve sonuçları optimize etmek için geliştiriciler, çeşitli programlama standartlarına güvenir. Bunlar modern yazılım ilkeleri uygulayarak endüstriyel kontrol sistemleri tasarlama ve çalıştırma sürecini kolaylaştırmaya ve sadeleştirmeye yardımcı olur. IEC 61131 uzun süredir sektörün birincil standardı olsa da pek çoğu, özellikle çok satıcılı senaryolarda BT/OT birleşimini maksimum hale getirmek için IEC 61449'a geçiş yapıyor veya yapmayı düşünüyor.

Başarı Hikayesi: Endüstriyel Uçta Veri Paylaşımını Kolaylaştırma

TTTech Industrial'ın mevcut PLC'lerden ve G/Ç altyapılarından gerçek zamanlı veri geçidi sağlamak için Intel® Edge Controls for Industrial'ı nasıl kullandığını öğrenin.

Şimdi okuyun ›

Sık Sorulan Sorular

PLC'ler, öncelikle endüstriyel bağlamda makinelerin çalışmasını ve elektromekanik süreçleri yönetmek için devreye alınan tek kullanıma dayalı elektronik bilgi işlem cihazlarıdır.

PLC'ler, genellikle SCADA sistemleriyle birlikte üretim ekipmanlarını kontrol etmek için endüstriyel uygulamalarda sıkça kullanılır. Üstelik trafik ışıkları ve asansörler gibi endüstriyel olmayan kullanım durumlarında da kullanılmaktadır.

Geleneksel PLC'ler, genellikle tesis zemininde tek bir belirli amaç için kullanılan sabit işlevli uygulamalardır. Soft PLC'ler ise genel amaçlı ticari donanım üzerinde çalışabilen yazılım tabanlı PLC'lerdir. Tek bir cihazda birden fazla soft PLC çalışabilir.