Deliver Amazing Visual Experiences from the Cloud

An amazing visual experience with Intel® Xeon® processor E3 family

Energy Efficient, Visually Amazing: Intel® Iris™ Pro Graphics P580

Whether you deliver HD and UHD video in the cloud or complex 3D applications from secure data centers, the graphics performance of the Intel® Xeon® processor E3-1500 v5 with Intel® Iris™ Pro graphics P580 can provide the rich visual experiences end-users seek. At the same time, you’ll benefit from more energy-efficient performance that enables greater density of video streams or users. 1 2 3

Optimize Graphics in the Cloud

New processors from the Intel® Xeon® processor E3 family are built to support an extended range of cloud-based graphics demands. From video delivery to remote workstations to cloud gaming, you can deliver cutting-edge performance per watt and more efficient rendering in the cloud. That’s great news for graphics-intensive workloads, such as video transcoding at scale and 3D CAD and animation applications. 4 2

Stream Media to Any Connected Device

Take care of a diverse range of media needs right from your data center. Integrated processor capabilities make smooth work of transcoding various formats for content on demand, user-generated media, live broadcasting, and video conferencing. And by eliminating a hardware component—a discrete graphics card—you’ll capture significant performance efficiencies per watt and benefit from the greater density of video streams.5 2

Run Complex Video Analytics

Go beyond video processing to measure, analyze, and interpret streaming content. For companies investing in big data analytics, new processors deliver the computing power to capture valuable metrics, gain insights, and perform data-intensive tasks like video search indexing, digital surveillance, and automated ads that react to scene changes.

The High-Density Intel® Visual Compute Accelerator

The Intel® Xeon® processor E5 family-based servers can deliver fast, highly efficient, ultra high-definition video with the Intel® Visual Compute Accelerator, a transcode solution with the graphics performance of the Intel® Xeon® processor E3 family.

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve donanım, yazılım etkinleştirmesi ya da hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Sistem yapılandırmasına bağlı olarak performansta farklılıklar görülebilir. Hiçbir bilgisayar sistemi mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya satıcınıza danışın ya da http://www.intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.

2

Karşılaştırma testi sonuçları, "Spectre" ve "Meltdown" olarak adlandırılan yetkisiz erişim programlarına karşı uygulanan en yeni yazılım yamalarından ve sabit yazılım güncellemelerinden önce alınmıştır. Bu güncellemelerin uygulanması, bu sonuçları cihazınız ya da sisteminiz için geçersiz kılmış olabilir.

Performans kullanıma, yapılandırmaya ve diğer faktörlere göre değişir. Daha fazla bilgi edinmek için www.Intel.com/PerformanceIndex adresine bakın.

3

Anlatılan maliyeti azaltma senaryoları, belirli bir Intel® işlemcili ürünün, belirtilen durumlarda ve yapılandırmalarla, ileride maliyetleri nasıl etkileyebileceğine ve maliyet tasarrufu sağlayabileceğine örnekler vermeyi amaçlamaktadır. Koşullar değişebilir. Intel, herhangi bir maliyet ya da maliyet düşüşü garantisi vermez.

4

Yüksek Performanslı Oyun Bilgisayarları 3DMark* (Fire Strike) ve diğer tüm 3DMark karşılaştırma testlerinde Performans Testi ile ölçülmüştür. E3-1285v4 - E3-1286v3 karşılaştırması ölçümleri. 3DMark puanları: 3DMark: 1656; 3DMark11: 2881; 3DMark Vantage: 13712; 3DMark06: 18403

5

1080p30 20 MB'ta 4300 akış ölçüldü. E301286L v3=10, E3-1285L v4=14.