Benzersiz İnovasyon için Çeşitli Mimariler

Tüm bilgi işlem ihtiyaçlarını çözmek için mimaride eşi benzeri görülmemiş bir seçim.

Bilgi İşlem Yelpazesinde Liderlik

Günümüzde bilgi işlem uygulamalarının çeşitliliği inanılmaz derecede fazladır ve özellikle veri, uç bilgi işlem ve yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte daha da artmaktadır. Ancak farklı iş yükleri farklı bilgi işlem türleri gerektirir.

Intel, CPU, GPU, hızlandırıcı ve FPGA soketlerine dağıtılan çeşitli skaler, vektör, matris ve uzamsal mimarileri bir arada sunacak şekilde benzersiz bir konuma sahiptir. Böylece müşterilerimiz ihtiyaç duydukları yerde en uygun bilgi işlem türünü kullanabilir. Ölçeklenebilir ara bağlantı ve tek bir yazılımla soyutlama ile birleşen Intel'in çoklu mimarileri, veri merkezli dünyaya güç vermek için bilgi işlem yelpazesinde liderlik sağlar.

Intel'in 2020 Mimari Günü'nde Duyurulan Yeni Tiger Lake SoC Mimari Hakkında Daha Fazla Bilgi Edinin.

Scalar: Çok Yönlü, Genel Amaçlı Bilgi İşlem

Sistem önyüklemesinden üretkenlik uygulamalarına, kriptografi ve AI gibi gelişmiş iş yüklerine kadar birçok bilgi işlem ihtiyacı scalar tabanlı merkezi işlem birimleri veya CPU'larla karşılanabilir. İşlemciler tutarlı, öngörülebilir performansa sahip çok çeşitli topografyalarda çalışır.

Intel, Intel Atom® ve Intel® Core™ işlemcili CPU'lar için Intel® Xeon® işlemci serimizin de temelini oluşturan iki birinci sınıf mikro mimari sunar. Ölçeklenebilir CPU serimiz, müşterilere performans, güç verimliliği ve maliyeti dengeleme seçeneği sunar.

Intel Atom® işlemcileri keşfedin ›

Intel® Core™ işlemcileri inceleyin ›

Intel® Xeon® işlemcileri keşfedin ›

Vektör: Yüksek Derecede Paralel İşleme

Grafik işleme birimleri veya GPU'lar, oyun için grafik oluşturma gibi iş yüklerini hızlandırmak için vektör tabanlı paralel işleme sağlar. GPU'lar paralel hesaplamada çok başarılı olduklarından derin öğrenme eğitimi için de iyi bir seçenektir.

Intel'in entegre GPU'ları bilgisayarlara harika görseller katar. Portföyümüzün 2020'den başlayarak müşteri ve veri merkezi uygulamaları için ayrı GPU'ları içerecek şekilde genişletildiğini duyurduk. Zengin medya, grafikler ve analizler dahil hızlı büyüyen alanlarda daha fazla işlevsellik sağladık. GPU IP'imizi istemciden veri merkezine ölçeklendirerek, gigafloplardan terafloplara, petafloplara ve eksafloplara paralel işleme performansı alabiliriz.

Matris: Hızlandırıcılar ve Yeni CPU Yönergeleri

Yapay zeka, veri merkezinden uç aygıtlara kadar bilgi işlem yelpazesinin tüm yönlerine yayılmaya devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda hızlandırıcılar geliştirdik ve yapay zeka iş yüklerini hızlandırmak için CPU'larımıza yeni yönergeler içeren mikro mimari iyileştirmeleri ekledik.

Hassas kullanım için sıfırdan oluşturulan uygulamaya özel entegre devre (ASIC), çoğu durumda desteklemek üzere tasarlandığı matris bilgi işlem görevlerinde sınıfının en iyi performansını sunan bir işlemci tipidir.

Intel, performans açısından büyük artışlar sağlayan amaca yönelik olarak geliştirilmiş ASIC'lerle platformları genişletiyor. Bunlar arasında, eğitim ve çıkarım için derin öğrenme iş akışının benzersiz ihtiyaçlarına yönelik Habana AI işlemciler ve Intel® Movidius™ Vision İşlemci Üniteleri (VPU'lar) bulunuyor. Ayrıca, 3. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler ve 10. Nesil Intel® Core™ işlemcilerde bulunan Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), VNNI'ları (Vector Neural Network Instructions) hızlandırmak için mimari uzantılar ekler. Bu sayede yapay zeka uygulamaları için artırılmış matris bilgi işlem performansı sunar.

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® İşlemci İyileştirmeleri

3. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler, artık bfloat16 desteği de entegre edilen Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) ile iş yüküne göre optimize edilmiş performans sunar.

Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemcileri keşfedin

Intel® Movidius™ VPU'lar

Intel® Movidius™ VPU'lar, talepkar bilgisayar görüşü ve uç yapay zeka iş yüklerinin verimli bir şekilde yürütülmesine olanak tanır. Paralel programlanabilir bilgi işlemi, veri hareketini minimize edin eşsiz bir mimari üzerinde iş yüküne özel bir donanım hızlandırma ile birleştiren Movidius VPU'lar, güç verimliliği ve bilgi işlem performansı arasında bir denge oluşturur.

Intel® Movidius VPU'ları Keşfedin

Uzamsal: Yeniden programlanabilir FPGA'lar

Sahada programlanabilir geçit dizileri veya FPGA'lar, mantık kapılarının açma ve kapatma şeklini fiziksel olarak değiştirebilen entegre devrelerdir. FPGA yongasının içindeki devre, sert bir şekilde kazınmamış olup gerektiği şekilde yeniden programlanabilir.

Intel® FPGA'ları tamamen özelleştirilebilir donanım hızlandırması sağlarken, hızla değişen bilgi işlem ihtiyaçları için geliştirme esnekliğini de korur. Boş, değiştirilebilir tuvaller olarak amacı ve gücü defalarca uyarlanabilir.

Intel® Agilex™ FPGA'lar ve SoC'ler

Intel® Agilex™ FPGA ailesi, Intel'in 10 nm işlem teknolojisi üzerine inşa edilmiş ilk FPGA yapısını entegre etmek için heterojen 3D paket içi sistem (SiP) teknolojisini kullanır.

Daha fazla bilgi edinin

Intel® Stratix® 10 NX FPGA

Intel® Stratix® 10 NX FPGA, yüksek bant genişlikli ve düşük gecikmeli yapay zeka (AI) hızlandırma uygulamalarına yönelik, yapay zeka için optimize edilmiş bir FPGA'dır. Intel® Stratix® 10 NX FPGA, standart Intel® Stratix® 10 FPGA DSP Bloğuna göre 15 kata kadar daha fazla INT81 verimi sunan yapay zeka için optimize edilmiş bilgi işlem blokları üzerinden hızlandırılmış bir yapay zeka bilgi işlem çözümü sunar.

Daha fazla bilgi edinin

Intel® Stratix® rozeti

Yeni Nesil Mimariler

Intel'de, gelecek nesil bilgi işlem alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak geleceğin mimarilerini planlıyoruz. Bunlar arasında kuantum ve nöromorfik mimariler yer alıyor.

Kuantum Bilgi İşlem Teknolojisi

Araştırmacılarımız, ilaç keşfi, finansal modelleme ve evrenin nasıl çalıştığı gibi alanlarda günümüz bilgisayarlarının ulaşamayacağı sorunları çözmek için kuantum bilgi işlem teknolojisini nasıl kullanılacağını araştırıyor. Bu, silikonda bulunan eğri kübitler olarak bilinen teknolojiyi ilerletmeyi içerir. Eğri kübitler tek bir elektron transistörüne benzediği için üretim konusundaki 50 yıllık uzmanlığımızı kuantum bilgi işlem araştırmamıza uygulayabiliriz.

Videoyu izleyin

Nöromorfik Bilgi İşlem

Beynimizin çalışma şeklinden ilham alan nöromorfik sistemler, özellikle beklenmedik uyarlamaların gerekli olduğu dış olaylara tepki vermesi gereken gelişmiş konuşma ve video analizleri, robotik ve otonom sistemler gibi durumlarda gerçek dünya verileriyle etkileşimde bulunan sorunları zamanında çözer.

Nasıl olduğunu görün

OneAPI ile Birleşik Programlama

OneAPI girişimimiz, çok mimarili bir dünya için programlamayı tanımlayacak. Geliştiricilere istedikleri mimariye yönelik birleşik ve açık bir programlama deneyimi sunarak ayrı kod tabanlarının, programlama dillerinin, araçların ve iş akışlarının karmaşıklığını ortadan kaldırır.

Yazılımı keşfedin

Bilgi İşlemde Yeni Çağ için Teknoloji İnovasyonunun Altı Temel Unsuru

Intel, sektör ve müşterilerimiz için verilerin gücünü ortaya çıkarmak amacıyla teknoloji gelişiminin altı temel unsurunda yenilikler yapıyor.

Yasal Uyarılar2 3 4

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Şirket içi Intel tahminlerine dayalıdır.
Testler belirli sistemlerdeki bileşenlerin belirli bir testteki performansını ölçer. Donanım, yazılım veya yapılandırmadaki farklılıklar gerçek performansı etkileyebilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünün performansını değerlendirmek için diğer bilgi kaynaklarına da başvurun. Performans ve karşılaştırma testi sonuçları ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen www.intel.com.tr/benchmarks sayfasına gidin.
Intel® teknolojileri, etkinleştirilmiş donanım, yazılım ya da hizmet etkinleştirmesi gerektirebilir.
Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz.
Sonuçlar tahmin edilmiş veya simüle edilmiştir. Maliyet ve sonuçlar farklılık gösterebilir.
© Intel Corporation. Intel, Intel logosu ve diğer Intel markaları, Intel Corporation veya bağlı kuruluşlarının ticari markalarıdır. Diğer adlar ve markalar başkalarının mülkiyetinde olabilir.

2Intel® teknolojilerinin özellikleri ve avantajları, sistem yapılandırmasına bağlıdır ve etkinleştirilmiş donanım, yazılım veya hizmet aktivasyonu gerektirebilir. Performans, sistem yapılandırmasına bağlı olarak değişir. Hiçbir ürün veya bileşen mutlak güvenlik sağlayamaz. Sistem üreticinize veya bayinize danışın ya da intel.com.tr adresinden daha fazla bilgi edinin.
3Burada sunulan tüm bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.
4Performans testlerinde kullanılan yazılımlar ve iş yükleri yalnızca Intel mikroişlemcilerdeki performans için optimize edilmiş olabilir. SYSmark* ve MobileMark* gibi performans testleri; belirli bilgisayar sistemleri, bileşenler, yazılımlar, işlemler ve işlevler kullanılarak değerlendirilir. Bu etkenlerden herhangi birinde yapılacak bir değişiklik, sonuçların da değişmesine neden olabilir. Satın almayı düşündüğünüz ürünler hakkında tam bir değerlendirme yapabilmek için, bu ürünlerin başka ürünlerle birlikte gösterdiği performans gibi bilgilere ve performans testlerine de başvurmanız gerekir. Daha ayrıntılı bilgi için www.intel.com.tr/benchmarks adresini ziyaret edin.