Benzersiz İnovasyon için Çeşitli Mimariler

Tüm bilgi işlem ihtiyaçlarını çözmek için mimaride eşi benzeri görülmemiş bir seçim.

Bilgi İşlem Yelpazesinde Liderlik

Günümüzde bilgi işlem uygulamalarının çeşitliliği inanılmaz derecede fazladır ve özellikle veri, uç bilgi işlem ve yapay zekanın yaygınlaşmasıyla birlikte daha da artmaktadır. Ancak farklı iş yükleri farklı bilgi işlem türleri gerektirir.

Intel, CPU, GPU, hızlandırıcı ve FPGA soketlerine dağıtılan çeşitli skaler, vektör, matris ve uzamsal mimarileri bir arada sunacak şekilde benzersiz bir konuma sahiptir. Böylece müşterilerimiz ihtiyaç duydukları yerde en uygun bilgi işlem türünü kullanabilir. Ölçeklenebilir ara bağlantı ve tek bir yazılımla soyutlama ile birleşen Intel'in çoklu mimarileri, veri merkezli dünyaya güç vermek için bilgi işlem yelpazesinde liderlik sağlar.

  • Scalar mimari, bir talimat akışının genellikle CPU saat döngüleri tarafından yönlendirilen belirli bir hızda çalıştığı CPU'nun optimal iş yüklerinin türünü ifade eder. Scalar tabanlı CPU'lar, sistem önyüklemesi ve üretkenlik uygulamalarından kriptografi ve yapay zeka gibi gelişmiş iş yüklerine kadar, tutarlı, öngörülebilir performansla çok çeşitli topografyalarda çalışır.
  • Vektör mimarisi, yönerge vektörlerine veya veri unsurlarının vektörlerine ayrıştırılabilen iş yükleri için idealdir. GPU'lar ve VPU'lar, oyun, zengin medya, analizler ve derin öğrenme eğitimi ve çıkarımı için grafik oluşturmayı hızlandırmak üzere vektör tabanlı paralel işleme sağlar. İstemciden, veri merkezinden ve uçtan vektör mimarilerini ölçeklendirerek, paralel işleme performansını gigaFLOPS'tan teraFLOPS'a, petaFLOPS'tan exaFLOPS'a taşıyabiliriz.
  • Matris mimarisi, adını genellik yapay zeka iş yükleri için gerçekleştirilen ortak bir işlemden alır (matris çarpımı). Diğer mimariler matris çarpım kodunu çalıştırabilirken, ASIC'ler, geleneksel olarak, matris çarpımı da dahil olmak üzere yapay zeka çıkarımı ve eğitimi için genellikle ihtiyaç duyulan işlem türlerini uygulayarak en yüksek performansı elde etmiştir.
  • Uzamsal mimari, genellikle bir FPGA ile ilişkilendirilen özel bir mimaridir. Burada veriler çip üzerinden akar ve veri bileşeni üzerinde gerçekleştirilen bilgi işlem işleyişi, verinin cihazdaki fiziksel konumuna bağlıdır. FPGA'ya programlanmış özel veri dönüştürme algoritması.

Scalar Odaklı: Çok Yönlü, Genel Amaçlı

Sistem önyüklemesinden üretkenlik uygulamalarına, kriptografi ve AI gibi gelişmiş iş yüklerine kadar birçok bilgi işlem ihtiyacı scalar tabanlı merkezi işlem birimleri veya CPU'larla karşılanabilir. İşlemciler tutarlı, öngörülebilir performansa sahip çok çeşitli topografyalarda çalışır.

Intel, Verimlilik sunan çekirdek mikromimarisi ve Performans sunan çekirdek mikromimarisine sahip CPU'lar için iki adet birinci sınıf mikromimari sunar. Bu mikromimariler, düşük güçlü TDP Mobil cihazlardan güçlü Xeon® teknolojili veri merkezlerine kadar Intel için çeşitli CPU serilerinin merkezinde yer alır. Ölçeklenebilir CPU serimiz, müşterilere performans, güç verimliliği ve maliyeti dengeleme seçeneği sunar.

Vektör Odaklı: Yüksek Derecede Paralel İşleme

Grafik işleme birimleri veya GPU'lar, oyun için gerçek zamanlı grafik oluşturma gibi iş yüklerini hızlandırmak için vektör tabanlı paralel işleme sağlar. Paralel bilgi işlemde üstün olduklarından, GPU'lar, derin öğrenmeyi ve diğer yoğun bilgi işlem iş yüklerini hızlandırmak için de iyi bir seçenektir.

Intel'in entegre GPU'ları milyonlarca bilgisayara mükemmel görseller getiriyor. Xe mimarisiyle, GPU IP portföyümüzü, harici istemci ve veri merkezi uygulamalarına ölçeklenecek şekilde genişlettik. Zengin medya, grafikler ve analizler dahil olmak üzere hızla büyüyen alanlarda işlevsellik sağlıyor.

Mevcut GPU IP portföyümüz, paralel işleme performansını teraFLOPS'tan petaFLOPS ve exaFLOPS'a kadar taşıyacak. 3 mikromimari içerir:

  • Verimli grafikler için Xe LP
  • Yüksek performanslı grafikler için Xe HPG
  • Yüksek performanslı bilgi işlem için Xe HPC

Xe HPG ve Xe HPC mikromimarileri, Xe-core olarak adlandırdığımız yeni bir bilgi işlem bloğu ile oluşturulmuştur. Xe-cores, bir dizi vektör motorunu entegre ederek yapay zeka eğitimini ve çıkarımını hızlandırmak için Xe Matrix Extensions (XMX) eklemesiyle farklı iş yükleri ve pazar segmentleri için optimize edilebilir.

Matris Odaklı: Hızlandırıcılar ve Yeni CPU Yönergeleri

Yapay zeka, veri merkezinden uç aygıtlara kadar bilgi işlem yelpazesinin tüm yönlerine yayılmaya devam ediyor. Bu amaç doğrultusunda hızlandırıcılar geliştirdik ve yapay zeka iş yüklerini hızlandırmak için CPU'larımıza yeni yönergeler içeren mikro mimari iyileştirmeleri ekledik.

Uygulamaya özgü entegre devre (ASIC), hassas bir kullanım için sıfırdan oluşturulmuş bir işlemci türüdür. Çoğu durumda ASIC'ler, desteklemek üzere tasarlandığı matris bilgi işlem iş yükleri için sınıfının en iyi performansını sunar.

Intel, Matris uygulamaları için performansta önemli ilerlemeler sunan amaca yönelik ASIC'ler ile platformları genişletiyor. Bunlara yeni XMX (Xe Matrix Extensions) teknolojili Habana Yapay Zeka işlemcileri ve Ponte Vecchio Yüksek Performanslı Bilgi İşlem GPU'ları dahildir. Her XMX motoru, derin sistolik dizilerle inşa edilmiştir ve Ponte Vecchio'nun tek bir cihazda önemli miktarda hem vektör hem de matris özelliklerine sahip olmasını sağlar.

Ayrıca, 3. Nesil Ölçeklenebilir Intel® Xeon® işlemciler ve 10. Nesil Intel® Core™ işlemcilerde bulunan Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost), VNNI'ları (Vector Neural Network Instructions) hızlandırmak için mimari uzantılar ekler. Yapay zeka uygulamaları için saat başına yönerge (IPC) sayısını önemli ölçüde artırmak için Intel® AMX (Advanced Matrix Extensions) adlı yeni bir teknoloji geliştirdik. Bu teknoloji ilk olarak, matris tipi işlemleri önemli ölçüde artıran yeni nesil Sapphire Rapids mimarimizin bir parçası olarak sunulacak.

Daha fazlasını öğrenin 

Intel® Xe Matrix Extensions (Intel® XMX)

Derin sistolik diziler

Intel® Advanced Matrix Extensions (Intel® AMX)

Kare Matris Çarpan Hızlandırıcı

Uzamsal Odaklı: Yeniden Programlanabilir FPGA'lar

Sahada programlanabilir geçit dizileri veya FPGA'lar, mantık kapılarının açma ve kapatma şeklini fiziksel olarak değiştirebilen entegre devrelerdir. FPGA yongasının içindeki devre, sert bir şekilde kazınmamış olup gerektiği şekilde yeniden programlanabilir.

Intel® FPGA'ları tamamen özelleştirilebilir donanım hızlandırması sağlarken, hızla değişen bilgi işlem ihtiyaçları için geliştirme esnekliğini de korur. Boş, değiştirilebilir tuvaller olarak amacı ve gücü defalarca uyarlanabilir.

Intel® Agilex™ FPGA'lar ve SoC'ler

Intel® Agilex™ FPGA ailesi, Intel'in 10 nm işlem teknolojisi üzerine inşa edilmiş ilk FPGA yapısını entegre etmek için heterojen 3D paket içi sistem (SiP) teknolojisini kullanır.

Daha fazla bilgi edinin

Intel® Stratix® 10 NX FPGA

Intel® Stratix® 10 NX FPGA, yüksek bant genişlikli ve düşük gecikmeli yapay zeka (AI) hızlandırma uygulamalarına yönelik, yapay zeka için optimize edilmiş bir FPGA'dır. Intel® Stratix® 10 NX FPGA, standart Intel® Stratix® 10 FPGA DSP Bloğuna göre 15 kata kadar daha fazla INT81 verimi sunan yapay zeka için optimize edilmiş bilgi işlem blokları üzerinden, hızlandırılmış bir yapay zeka bilgi işlem çözümü sunar.

Daha fazla bilgi edinin

Yeni Nesil Mimariler

Intel'de, gelecek nesil bilgi işlem alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yaparak geleceğin mimarilerini planlıyoruz. Bunlar arasında kuantum ve nöromorfik mimariler yer alıyor.

OneAPI ile Birleşik Programlama

OneAPI girişimimiz, çok mimarili bir dünya için programlamayı tanımlayacak. Geliştiricilere istedikleri mimariye yönelik birleşik ve açık bir programlama deneyimi sunarak ayrı kod tabanlarının, programlama dillerinin, araçların ve iş akışlarının karmaşıklığını ortadan kaldırır.

Yazılımı keşfedin

Bilgi İşlemde Yeni Çağ için Teknoloji İnovasyonunun Altı Temel Unsuru

Intel, sektör ve müşterilerimiz için verilerin gücünü ortaya çıkarmak amacıyla teknoloji gelişiminin altı temel unsurunda yenilikler yapıyor.

Bildirimler ve Yasal Uyarılar2 3 4

Ürün ve Performans Bilgileri

1

Şirket içi Intel tahminlerine dayalıdır.

2

Ürünlere yönelik planlar ve yol haritaları önceden bildirilmeden değiştirilebilir. Bu web sayfasındaki gelecek planlara veya beklentilere yönelik ifadeler, ileriye dönük beyanlardır. Bu beyanlar, mevcut beklentilere dayanır ve söz konusu beyanlarda öne sürülen veya ima edilenlerle karşılaştırıldığında fiili sonuçlarda maddi farklar doğurabilecek risk ve belirsizlikler içerir. Fiili sonuçlarda maddi farklar doğmasına neden olabilecek etmenlerle ilgili daha fazla bilgi edinmek için www.intc.com sitesindeki en son kazanç bildirimimize ve SEC belgelerimize göz atın.

3

Kod isimleri, geliştirmede aşamasındaki ve genel kullanıma sunulmamış ürünleri, teknolojileri veya hizmetleri tanımlamak için Intel tarafından kullanılır. Bu isimler "ticari" isimler değildir ve ticari markalar olarak işlev görmez.

4

Burada sunulan tüm bilgiler önceden bildirilmeksizin değiştirilebilir.