Intel® 14 nm Teknolojisi

Intel® 14 nm Teknolojisi

  • Yüksek performanslı ürünlerden düşük güç tüketenlere kadar tüm ürünler için kullanılır

  • Hacimli üretimlerde kullanılan nitelikli bir süreç

BUILT IN - ARTICLE INTRO SECOND COMPONENT

2. nesil 3D tri-gate transistörlerin kullanıldığı 14 nm teknolojisi; olağanüstü performans, güç, yoğunluk, transistör maliyeti sunar ve yüksek performanslı ürünlerden düşük güç tüketen ürünlere kadar çok çeşitli ürünler üretmek için kullanılır.

Intel'den Ultra Hızlı, İnanılmaz Derecede Az Enerji Tüketen Cihazlar

Mobil cihazlardan sunuculara çok çeşitli ürünleri destekleyen 14 nm transistörler, performansı artırır ve güç kaçağını azaltır. Intel® 14 nm teknolojisi; sunucular, kişisel bilgi işlem cihazları ve Nesnelerin İnterneti ürünleri dahil olmak üzere yüksek performanslı ürünlerden düşük güç tüketen ürünlere kadar çok çeşitli cihazlar üretmek için kullanılır.

Yeni 14 nm transistör sürecini ve üç kapılı tasarımların artık nasıl daha uzun, daha ince ve daha birbirine yakın olduğunu, böylece daha iyi bilgi işlem deneyimleri için nasıl daha fazla performans, daha az aktif güç ve daha uzun pil ömrü sağlandığını anlatan Intel Üyesi Mark Bohr’u izleyin.

Intel® 14 nm teknolojisi, 22 nm'den daha iyi boyut ölçeklendirmesine olanak tanır. Daha yüksek yoğunluk ve daha düşük sığallık için transistör kanatları daha uzun, daha ince ve birbirine daha yakındır. Geliştirilmiş transistörler, daha az kanat gerektirir ve bu sayede yoğunluk artar; SRAM hücre boyutu 22 nm teknolojisindeki alanın neredeyse yarısı kadardır.

Intel’in 14 nm süreci ve lider çipte sistem (SoC) ürünü, Oregon (2014), Arizona (2014) ve İrlanda'daki (2015) fabrikalarda üretilmeye başlandı.