Yıllarca Devam Eden Tik Tak Modeli

Intel’in “tik tak” modeli, mikroişlemcilerin ve bunlara ihtiyaç duyan cihazların geleceğine olan inancı arttırıyor. Bu modeli izleyen Intel, değişen “tik” ve “tak” döngüsü ile üretim süreci teknolojisinde ve işlemci mikromimarisinde sürekli inovasyonları başarılı bir şekilde sunmuştur ve sunmaya devam etmektedir.

Tik Döngüsü, Üretim Teknolojisinde İlerlemeler Kaydediyor

Her "tik" döngüsüyle, Intel'in üretim süreci teknolojisinde ilerleme kaydettiğini ve Moore Yasası'nın beklenen avantajlarını kullanıcılara sunmaya devam edeceğini görüyoruz. Transistör yoğunluğunda görülen artış, önceki "tak" mikromimarisinin daha küçük ve daha yetenekli versiyonunda, yeni özellikler, daha yüksek performans düzeyleri ve daha iyi enerji verimliliği sunuyor.

Örneğin, bir “tik” Intel'in 22 nm üretim süreci teknolojisiyle 3D üç kapılı transistörlerini piyasaya sürüşüne denk gelmişti. Bu yeni teknoloji, daha iyi performans sunarken, akıllı telefonların, tabletlerin ve yeni olağanüstü derecede ince Ultrabook™ cihazların pil ömrünü uzatır.

Tak Döngüsü Yeni Mikromimari Sunuyor

Dönüşümlü “tak” döngülerinde, Intel'in önceki “tik” döngüsünün üretim süreci teknolojilerinden faydalanarak, işlemci mikromimarisinde yepyeni bir inovasyon sunmasını bekleyebilirsiniz. Intel'in mikromimaride yaptığı gelişmeler; enerji verimliliğini, performansı ve donanım destekli video kodu dönüştürme, şifreleme/şifre çözme ve diğer entegre özellikler gibi özelliklerin işlevleri ve yoğunluğunu iyileştirmeyi amaçlar.

Öngörülebilir İşlemci Gelişmeleri

Intel tasarım ekipleri, dünya genelinde birbirlerine paralel çalışarak tik-tak modelinden ilham alan koordineli teknoloji gelişmeleri sağlıyor. Yıllık ürün temposu, sektörü önceden planlanabilen ve öngörülebilen bir şekilde ileri taşıyor. 

14 nm 3D transistörler: Benzeri görülmemiş bir performans ve verimlilik sağlama >

Sektöre Yatırımlar

Binlerce tedarikçi, ürün geliştirme konusunda Intel® işlemcilere güveniyor. Intel, bu tedarikçilerin yeni ürün gelişmeleriyle ilerlemelerine yardımcı olmak için silikon düzeyinde inovasyonları destekleyen ve yeni, sektör standartları belirleyen araştırmalara önemli yatırımlar yapıyor. Bu çabalar, Intel'in tik tak modelinin öngörülebilirliğiyle bir araya geldiğinde, yıllarca sektör genelinde daha hızlı, daha etkili inovasyonu mümkün kılıyor.

İlgili Videolar

Intel'den Mark Bohr, yeni 14 nm transistör sürecini ve üç kapılı tasarımların artık birlikte nasıl daha uzun, daha ince ve daha yakın olduklarını ve böylece daha iyi bilgi işlem deneyimleri için nasıl daha fazla performans, daha az aktif güç ve daha uzun pil ömrü sağlandığını anlatıyor.

Videoyu izleyin

Intel® 3D üç kapılı transistör ve bu transistörü yüksek hacimde üretebilme becerisi, bilgisayar çipinin temel yapısında önemli bir değişimi başlatıyor. Transistörlerin geçmişi hakkında bilgi edinin.

Videoyu izleyin

İlgili Materyaller