Moore Yasası, dijital çağın temel yapı taşı olan transistörün, maliyetinin istikrarlı bir şekilde giderek artan oranda düşeceği gözlemine dayanır. Son 50 yıldır maliyetteki bu düşüş ve beraberinde boyutların küçülmesi, bilgisayar gücünde ve enerji verimliliğinde önemli artışlar sağlarken, daha güçlü akıllı telefonlar, tabletler, kişisel bilgisayarlar ve veri merkezleriyle dünyayı yeniden şekillendirdi. Ayrıca bilgisayarların evlerimizde, ofislerimizde, arabalarda, fabrikalarda ve daha birçok alanda daha etkili ama görünmez bir güç haline gelmesini sağladı.

Moore Yasası'nın Intel'in daha akıllı, daha hızlı ve daha etkili işlemciler geliştirmesini nasıl sağladığını okuyun

İlgili Materyaller

İlgili Videolar

Intel'den Mark Bohr, yeni 14 nm transistör sürecini ve üç kapılı tasarımların artık birlikte nasıl daha uzun, daha ince ve daha yakın olduklarını ve böylece daha iyi bilgi işlem deneyimleri için nasıl daha fazla performans, daha az aktif güç ve daha uzun pil ömrü sağlandığını anlatıyor.

Videoyu izleyin

Intel® 3D üç kapılı transistör ve bu transistörü yüksek hacimde üretebilme becerisi, bilgisayar çipinin temel yapısında önemli bir değişimi başlatıyor. Transistörlerin geçmişi hakkında bilgi edinin.

Videoyu izleyin