Wi-Fi Bağlantısını İyi iyileştirmek veya Sorunları Çözmek için Hızlı Kontroller

Belgeler

Sorun Giderme

000005493

12.05.2021

Neyle karşı karşı karşılsınız?
Wi-Fi bağlantısı sorunları.

Neden bunu görüyorsunuz?
Wi-Fi performansı ve Wi-Fi bağlantısı sorunları, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Bunlara eski veya yanlış sürücü sürümü, en uygun olmayan veya yanlış ağ yapılandırması, kablosuz bağdaştırıcı ayarları, AP/yönlendirici yapılandırması veya parazit sorunları örnektir.

Nasıl onarılır.
Sorun giderme için aşağıdaki adımları izleyin.

Ayrıntılar için öğesini veya konuyu tıklayın:

Sürücü

Sürücün güncel mi?

Sorunlarla karşılaştığınız sürece en son sürüme güncellemeniz gerekmektedir. Güncel olmayan bir sürücüyü güncelleyerek birçok sorunu çözesiniz.

Intel® Kablosuz Bağdaştırıcınız için sürücüyü ve yazılımı güncellemek için:

Not

Bilgisayar üreticiniz, özellikleri etkinleştirmek veya değiştirmek veya bilgisayarınızda daha iyi çalışma sağlamak için özelleştirilmiş sürücülere ve yazılımlara sahip olabilir.
En yeni kablosuz ve çip seti sürücüsü ile BIOS güncellemeleri ve teknik destek bilgisi için üreticiyle iletişime geçin.
Bilgisayar üreticinizin sürücü desteğine artık sahip değilsanız, jenerik Intel sürücülerini indirebilirsiniz.

Wi-Fi Ağı

Wi-Fi telsizi açık mı?

Bilgisayarınız herhangi bir Wi-Fi ağı görmüyorsa, Wi-Fi telsizin açık olup olmadığını kontrol edin.
İşletim sisteminizi seçin:

Windows® 10

Ekranın sağ altındaki görev tepsisinde Ağ simgesini seçin. Wi-Fi düğmesine tıklayarak açabilirsiniz.

User-added image
Windows 8.1*Seçin ekranın sağ alt köşesindeki görev tepsisi ağ simgesine tıklayın. Tıklatın kaydırıcıyı Açmak için Wi-Fi altında kullanın.
User-added image
Windows 7*Aynı anda basın şu şekildedir: Windows Ve X Anahtar. Veya Sağ tıklatın ekranın sağ alt köşesindeki görev tepsisinde yer alan güç simgesi Windows Mobilite Merkezi.
Seçin Kablosuz bağlantı aç kablosuz bağlantı kapalı ise.
User-added image
Wi-Fi bağdaştırıcı etkin mi?

Başlat > Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ Bağlantıları'nı ziyaret edinve bağdaştırıcıya sağ tıklayın. Devre Dışı Bırakma yapılandırma seçeneği olarak görüntüleniyorsa, bağdaştırıcı etkin demektir.

User-added image

AP veya Geniş Bant Yönlendirici

Kablosuz erişim noktası (AP) veya Wi-Fi geniş bant yönlendiricisi çalışıyor mu?

Sisteminizin ağınıza ve İnternet'e bağlana olduğunu doğrulayın. Kablosuz AP'nin veya geniş bant yönlendiricinin çalıştığını doğrulamak için akıllı telefon ya da tablet gibi diğer Wi-Fi cihazları kullanabilirsiniz. Yardım için erişim noktası satıcınıza veya İnternet servis sağlayıcınıza başvurun.

Ağ bağdaştırıcısı algılandı mı?

Başlarken veya oturum aken bir hata mesajı alırsanız, olası sorunlar ve yasal gerekliliklere bakın.

Girişim

Yerel girişimin kaynaklarını nasıl kontrol edin?

Özellikle 2,4 GHz spektrumunda çalışan IEEE* 802.11 Wi-Fi bağdaştırıcıları kullanıyorsanız girişimin kaynaklarını kontrol edin. Olası girişimi kaynakları arasında şunlar vardır:

 • 5 GHz spektrumda çalışan kablosuz telefonlar
 • Mikrodalga fırınlar
 • Bluetooth® teknolojisi etkin cihazlar
Diğer Wi-Fi ağlarının girişimini veya karşıtlıklarını nasıl tespit edebilirsiniz?

Erişim noktanız veya kablosuz yönlendiricinizin kanalın örtüşmemesi veya yakınlardaki başka bir erişim noktası tarafından kullanımda olduğundan emin olun.

 • MetaNizek inSSIDer* gibi yazılım araçları, erişim noktanız veya kablosuz yönlendiriciniz için en iyi kanalı seçmenize yardımcı olur.
 • 2,4 GHz bant kullanıyorsanız, yalnızca 1, 6 veya 11 kanallarını kullanın.
 • 5 GHz bandında ise, 36, 40, 44 veya 48 kanallarını kullanın.
Otomatik kanal seçmeyi nasıl devre dışı musunuz?

Bazı erişim noktaları veya kablosuz yönlendiriciler, kullanmak üzere en iyi kanalı otomatik olarak seçmeye çalışır. Otomatik seçim, normal çalışma sırasında başlangıçta ya da uçuşta olabilir. Ağdan rastgele bağlantı kopma sorunu yaşıyorsanız, şunları deneyin:

 • AUTO ayarını devre dışı bırak ve bir kanalı manuel olarak seç.
 • MetaNizek inSSIDer* gibi yazılım araçları, erişim noktanız veya kablosuz yönlendiriciniz için en iyi kanalı seçmenize yardımcı olur.
 • 2,4 GHz bant kullanıyorsanız, yalnızca 1, 6 veya 11 kanallarını kullanın.

Ayarlar

Güç yönetimi ayarlarını nasıl doğrular ve ayarlarsınız? Bu ayarlar potansiyel bağlantı sorunlarına nasıl neden olabilir?

Güç yönetimi veya Güç Tasarrufu Yoklama (PSP) ayarı, güç tüketimi ve Wi-Fi bağdaştırıcı performansı arasında bir denge seçmenize olanak sağlar. Ayarı nasıl değiştiryebilirsiniz öğrenmek için Kablosuz Bağdaştırıcı Güç Yönetimi'ne bakın.
PSP özelliğini desteklemeen bir Wi-Fi erişim noktası (AP) ile bağlantı sorunlarınız olabilir. Ayrıntılar için Güç Tasarrufu Yoklaması Erişim Noktaları ile Ilgili Bağlantı Sorunlarına Neden Oluyor'a bakın.

NotGüç yönetimi ayarını düşürmek, bir güç kaynağına bağlı değilken pilin daha hızlı bir şekilde tokslama neden olabilir.
Dolaşım ayarlarını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Dolaşımda saldırganlık için bağdaştırıcı özelliği ayarının en az veya en fazla olmadığını doğrulayın. Bağdaştırıcı ayarlarını nasıl yapılandır yapılandırmayı öğrenin.

Önerilen 802.11n ayarları nedir?

802.11n bağlanabilirliği için tavsiye edilen ayarları gözden geçirme. Bunlar arasında WPA2-AES güvenliği ve 5 GHz kullanımı yer alıyor. 2,4 GHz kullanıyorsanız dar kanalları öneriyoruz.

Not5 GHz bandında kanal bağı kullanmayı öneriyoruz. Kanal bağı, 2,4 GHz bandında kullanılabilir örtüşmez kanalların kısıtlı olması nedeniyle faydalıdır.
Önerilen 802.11ac ayarları nedir?

802.11ac bağlanabilirliği için tavsiye edilen ayarlara bakın.

Ağ Aygıtlarını ve Ağ Yığınını Sıfırlama

Ağ Aygıtlarını ve Ağ Yığınını Sıfırlamayı Öğrenin.

Genel tavsiyeler
 • Wi-Fi kullanıyorsanız, görüş hattını kullanarak erişim noktasının anteni ile düşük hızlardan güç alan cihaz arasındaki katı nesnelerin sayısını en aza indirin. Bir cihazı veya anteni bir inç hatta bir tarafa hareket etmek, birden fazla solid objeyi pas geçerek çok büyük bir fark yaratabilir.
 • Wi-Fi genişleticiler, sınırlı telsiz kapasitesine sahiptir ve aynı anda almak ve iletmek için aynı telsizi kullanmak zorunda olduğu için, yönlendiriciye doğrudan bağlanmaya göre her zaman biraz daha yavaş hızlar sağlar. Wi-Fi genişleticiler kullanıyorsanız, bağlantı performansını test amacıyla olmadan deneyin.
 • Kalabalık bir Wi-Fi ortamında bir Kablosuz-N yönlendirici kullanıyorsanız, hangi ayarları değiştirir olursanız olun düşüşler ve hız sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Maalesef 2,4 GHz spektrumu, kaç kanal kullanılabilir olduğu ile sınırlıdır ve çatışmalar hızla ortaya çıkıyor. Hızlarınızı artırmak ve kablosuz bağlantı düşüşlerini azaltmak için Wireless-AC yönlendiriciye güncellemek gerekebilir.
 • Antivirüs veya güvenlik duvarı uygulaması kullanıyorsanız, test amacıyla aygıtı tamamen kaldırmayı deneyin. Antivirüs veya güvenlik duvarı uygulamasının kaldırılmasıyla hızlarının önemli ölçüde artmış olduğunu fark edersiniz, antivirüs satıcısının resmi web sitesinden yeni indirilmiş bir sürümü yüklemeyi deneyin. Bu yardımcı olmayacaksa, bu sorun antivirüs uygulamasının kendi başına bir sorun olabilir. Bu durumda antivirüs uygulaması için destek ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

Yukarıdaki tüm sorun giderme önerilerini test ettiyseniz ve Hala Wi-Fi Bağlantısı Sorunlarınız varsa, lütfen sistem üreticinize başvurun veya bölgenize yönelik destek seçeneklerini bulmak için aşağıdaki mavi banner'dan Destek ile iletişime geçin'e tıklayın. Denedikleri adımları açıklamaya hazır olun.

İlgili konular
Windows® 10 üzerinde ağ bağlantısı sorunlarını düzeltin
Gelişmiş Wi-Fi Bağdaştırıcı Ayarlarına Erişim ve Yapılandırma
Intel® Kablosuz Bağdaştırıcılar hakkında Sıkça Sorulan Sorular
802.11ac Bağlanabilirliği için Önerilen Ayarlar
Intel® Kablosuz Bağdaştırıcınız için En Yeni Sürücüyü İndirin
Linux* Kullanıcıları için Destek