Bluetooth® Teknolojisi hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Belgeler

Ürün Bilgi ve Belgeleri

000005821

26.03.2021

Ayrıntılar için öğesini veya konuyu tıklayın:

Bluetooth® Teknolojisi nedir?

Bluetooth® Teknolojisi, elektronik cihazlar arasında kısa süreli kablosuz iletişim sağlayan bir kablosuz teknolojidir. En yeni Intel® Bağdaştırıcılarının çoğu Bluetooth Teknolojisini destekler.

Bluetooth, Wi-Fi'ye benzer şekilde 2,4 GHz frekansta çalışır. Bluetooth, Wi-Fi ile karşılaştırıldığında daha düşük güç tüketimine, ancak menzil olarak daha kısa ve daha yavaş iş hacmine sahiptir. Bu da bir Bluetooth cihazının küçük bir pille çalışmasına olanak sağlarken, uzun menzilli ve yüksek iş hacmi gerektirmeyen taşınabilir uygulamalar için harika bir adaydır. Örneğin, Bluetooth kullanarak fare, klavye, kulaklık ve hoparlörleri dizüstü bilgisayara kablosuz olarak takın.

Bluetooth ve Wi-Fi telsizleri aynı anda kullanabilir misiniz (bir arada kullanabilirler)?

Evet, her ikisi de aynı frekans bandında (2,4 GHz) çalışmadan, Intel Kablosuz Bağdaştırıcılar üzerinde Bluetooth ve Wi-Fi'ı aynı anda kullanmak mümkündür.

Bluetooth kullanmasanız bile mümkün olduğunda Wi-Fi için 5 GHz kullanmayı öneriyoruz. Bluetooth ve Wi-Fi bağlantılarınız arasında olası girişimi önler. 5 GHz bandı, Wi-Fi için 2,4 GHz bandından daha az sıkışıklık sağlar.

Windows* desteği

Farklı kullanım modellerini destekleyen farklı Bluetooth profilleri ve sürümleri vardır. Windows® 10 üzerinde, desteklenen Bluetooth profilleri ve sürümleri de büyük ölçüde işletim sistemine bağlıdır. Ayrıntılar için Windows 10'da Bluetooth Sürümü ve Profil Desteği'ne bakın.

Intel üçüncü taraf Linux* sürücülerini destekliyor mu?

Intel® Kablosuz Bağdaştırıcıları için Linux* Desteği.

Bluetooth için yazılım ve sürücüler kim sağlar?

Bilgisayar üreticiniz, özellikleri etkinleştirmek veya değiştirmek veya bilgisayarınıza daha iyi çalışma sağlamak için sürücüleri ve yazılımları özelleştirebilirsiniz.

En yeni güncellemeler ve teknik destek bilgisi için üreticiyle iletişime geçin. Bilgisayar üreticinizin sürücü desteğine artık sahip değilsanız, jenerik Intel sürücülerini indirebilirsiniz.

En yeni Windows Güncellemelerini güncel kalmanız önemle tavsiye edilir. Microsoft'un Bluetooth ile ilgili tüm en yeni yamalara ve düzeltmelere sahip olduğundan emin olmak.

 

İlgili konular
Bluetooth nasıl çalışır?
Intel® Kablosuz Bağdaştırıcıları için Linux* Desteği
Bluetooth® Teknolojisi için Intel kullanıcı kılavuzuna erişim
Bluetooth Intel® PROSet/Wireless Software için® Özellikleri
Intel® Kablosuz Bluetooth® Için Yazılım İndirin