RAID birimlerini Intel® Rapid Depolama Teknolojisi için tanımlama

Belgeler

Ürün Bilgi ve Belgeleri

000005867

02.10.2017

RAID 0 (dizme)
RAID 0, depolama başarımını en üst düzeye çıkarmak için birlikte çalışan iki veya daha fazla sabit sürücünün okuma/yazma özelliklerini kullanır. RAID 0 birimindeki veriler, disklere yayılan blokları içine yerleştirilmiştir ve böylece okuma ve yazmaların paralel olarak gerçekleştirilmesini mümkün hale gelebilirler. Bu dizme tekniği, özellikle büyük dosyaları okumak ve yazmak IÇIN tüm RAID düzeylerinin en hızlı biridir. RAID 0 ' daki gerçek hayatta büyük dosyaları görüntü düzenleme yazılımlarına, büyük film dosyalarını video düzenleme yazılımıyla kaydetme ya da CD/DVD yazma paketiyle CD veya DVD yansımaları oluşturma dahil olmak üzere.

RAID 0 birimindeki sabit sürücüler, işletim sisteminde tek bir sanal sürücü olarak görünen bir birim oluşturmak üzere birleştirilir. Örneğin, RAID 0 dizisindeki 4 120 GB sabit sürücüler, işletim sistemi için tek bir 480-GB sabit sürücü olarak görünecektir.

RAID 0 (striping)

Bir RAID 0 biriminde hiçbir artıklık bilgisi depolanmaz. Bu nedenle, bir sabit sürücü bozulursa, her iki sürücüdeki tüm veriler kaybolur. RAID Level 0 (artıklık olmadığını gösterir) bu artıklık eksikliğini yansıtır. RAID 0, veri yedekliği 'nın birincil hedef olduğu sunucularda veya diğer ortamlarda kullanım için önerilmez.

RAID 1 (yansıtma)
RAID 1 dizisi, iki sabit sürücü içerir ve ikisi arasındaki verinin gerçek zamanda yansıtılmasının gerektiği yerde yer alır. Tüm veriler yinelendiğinden, işletim sistemi RAID 1 dizisinin kullanılabilir alanını dizide bir sabit sürücünün maksimum boyutu olarak değerlendirir. Örneğin, RAID 1 dizisindeki 2 120-GB sabit sürücüler, işletim sistemi için tek bir 120 GB sabit sürücü olarak görünecektir.

RAID 1 (mirroring)

RAID 1 yansıtmanın birincil yararı, tek bir disk hatası durumunda veri güvenilirliğini mümkün hale getirir. Bir disk sürücüsü başarısız olduğunda, veri bütünlüğüne herhangi bir etkisi olmadan tüm veriler, diğer üzerinde derhal kullanılabilir olur. Disk hatası durumunda, bilgisayar sistemi, en yüksek verimliliği sağlamak için tam olarak çalışır durumda kalacaktır.

RAID 1 dizisinin performansı, tek bir sürücünün performansından daha büyüktür çünkü veriler birden fazla diskten okunabilir: orijinal ve ayna aynı anda. Verilerin ilk önce bir sürücüye yazılması gerektiği için, disk yazmaları aynı avantaja sahip değildir, çünkü daha sonra diğer sürücülere yansıtılır.

RAID 5 (eşlikli şeritleme)
RAID 5 dizisi, verileri yönetilebilir bloklar halinde şeritler halinde bölünen üç veya daha fazla sabit sürücü olur. RAID 5 ' in başlıca yararı, depolama kapasitesi ve veri koruma 'larından oluşur.

Eşlik, tek bir sürücüden kaybedilen verileri yeniden oluşturmakta kullanılan ve hataya dayanıklılığı artıran matematiksel bir yöntemdir. Veri ve eşlik, dizideki tüm sabit sürücüler arasında şeritlenmiştir. Eşlik hesaplamaları ile ilgili darboğazları azaltmak için eşlik biti döner bir sırada şeritlenmiştir.

RAID 5 dizisinin kapasitesi, en küçük sürücünün boyutu, dizideki sürücü sayısından bir daha az olacak şekilde çarpılır. Bir sabit sürücünün eşdeğeri, eşlik bilgilerini saklamak için kullanılır ve RAID 1 ' in yüzde 50 kapasite oranında daha az olan hataya dayanıklılık sağlar. Örneğin, RAID 5 dizisindeki 4 120-GB sabit sürücüler, işletim sistemi için 1 360-GB sabit sürücü gibi görünür.

RAID 5 (striping with parity)

Veri koruma için eşlik biti kullanıldığından, toplam sürücü kapasitesinin yüzde 75 ' ü kadar kullanılabilir. Bir sürücü başarısız olabilir ve hatalı sabit sürücü yeni bir sürücüyle değiştirildikten sonra verileri yeniden inşa etmek mümkündür. Eksik verileri hesaplamaya ek çalışma, birim yeniden oluşturulurken RAID 5 birimine yazma performansını düşürür.

Verilerin aynı anda birden fazla diskten okunabilmesi için RAID 5 dizisinin okuma performansı, tek sürücünün okuma performansından daha büyüktür. Bir, eşlik biti hesaplanacak ve tüm sürücülere yazılması gerektiği için, disk yazmaları aynı avantaja sahip değildir.

RAID 5 ' in yazma performansını artırmak için Intel® Rapid Depolama Teknolojisi (Intel® RST) RAID 5 birim Write-Back önbellek ve birleştirme kullanır. Birim geri yazma önbelleği, yazma işlemlerinin arabelleğe alınıp yazabilmesini sağlar ve birleştirme işlemlerini iyileştirir. Önbellek varsayılan olarak devre dışıdır; ancak kullanıcı kullanıcı arabiriminden etkinleştirebilir. Bellek etkin olduğunda kullanım için kesintisiz güç kaynağı (UPS) önerilir.

Birleştirme, eşlik hesaplamaları için yazma başına g/ç sayısını azaltmak amacıyla yazma isteklerinin daha büyük taleplarla birleştirilmesini sağlar. Birleştirme özelliği varsayılan olarak etkinleştirilir ve kullanıcının bunu devre dışı bırakma seçeneği yoktur.

RAıD 10
RAID 10 dizisi, iki RAID 1 dizisinden oluşan RAID 0 dizisi oluşturarak 0 ve 1 RAID seviyelerini oluşturmak için dört sabit sürücü kullanır.

RAID 0 dizisindeki tüm veriler yinelendiğinden, RAID 10 dizisinin kapasitesi RAID 0 dizisinin boyutudur. Örneğin, RAID 10 dizisindeki 4 120 GB sabit sürücüler, işletim sistemi için tek bir 240 GB sabit sürücü olarak görünecektir.

RAID 10
 

RAID 10 ' un başlıca yararı, RAID 0 performans ve RAID 1 hata toleransını avantajlarını bir araya getirmiştir. Tek bir sürücü hatası durumunda iyi veri güvenilirliği sağlar. Bir sabit sürücü arızalandığında, tüm veriler, veri bütünlüğüne herhangi bir etki vermeden, yansıtmanın diğer yarısını derhal sunulur. Disk hatası durumunda, bilgisayar sistemi, en yüksek verimliliği sağlamak için tam olarak çalışır durumda kalacaktır. Veri hatası toleransı, hatalı sürücünün değiştirilmesi ile geri yüklenebilir.

Veriler birden fazla diskten aynı anda okunabileceğinden, RAID 10 dizisinin performansı tek bir sürücünün performansından daha büyüktür. İki disksiz RAID 0 ile karşılaştırıldığında, RAID 10 okuma performansı, verilerin yansıtmanın her iki yarısının da okunması nedeniyle daha yüksek bir performans elde edilir, ancak verilerin diziye tamamen yazılmasını sağlamak için yazma performansı biraz daha düşüktür.

RAID Özeti

 RAıD 0RAıD 1RAıD 5RAıD 10
Minimum sürücü sayısı2234
AvantajEn yüksek aktarım hızları%100 verilerin yedeği. Bir disk başarısız olabilir ancak veriler erişilebilir olmaya devam edecektir. Veri fazlalığı için yeni bir diske yeniden derleme önerilir.Kullanılabilir kapasitenin daha yüksek yüzdesi, yüksek okuma performansı ve hataya dayanıklılık.RAID 0 ' ın okuma performansını RAID 1 ' in hataya dayanıklılık ile bir araya getirir.
Hataya dayanıklıHiçbiri-bir disk başarısız olursa tüm veriler kaybolurMükemmel disk yansıtma, bir disk üzerindeki tüm verilerin başka bir diskte çoğaltıldığı anlamına gelir.Mükemmel eşlik bilgisi, hatalı bir sabit sürücü yeni bir sürücüyle değiştirildikten sonra verilerin yeniden oluşturulmasına olanak tanır.Mükemmel disk yansıtma, bir disk üzerindeki tüm verilerin başka bir diskte çoğaltıldığı anlamına gelir.
UygulamaGeçici veriler ve yüksek g/ç hızı için en yüksek performans için masaüstü bilgisayarlar ve iş istasyonlarında kullanılırBir diskin kapasitesinin yeterli olduğu ve herhangi bir uygulamada çok yüksek kullanılabilirlik gerektiren daha küçük sistemler için kullanılır.Büyük miktarlarda kritik veri depolama.Video düzenleme gibi veri koruması gerektiren yüksek performanslı uygulamalar.

Matris RAID
Matris RAID, tek bir RAID dizisi üzerinde iki adet RAID birimi oluşturmanızı sağlar. İki birim aynı türde olabilir veya farklı olabilir.

Örneğin, Intel® g/ç denetleyici merkezi 10R (Intel® ICH10R) çalışan sistemlerde, Intel RST RAID 0, RAID 5 veya RAID 10 kullanan bir matris RAID yapılandırması oluşturmanızı ve iki sabit sürücü üzerinde RAID 0 performansı ve RAID 1 korumasının avantajlarını sağlamayı mümkün kılmanızı sağlar.

Dört sabit sürücü üzerinde RAID 0 ve RAID 5 işlemcili matris RAID yapılandırması, RAID 0 ' dan daha iyi veri koruması sağlayarak verilerin tek bir sabit disk hatasından korunabilme bir birim RAID 5 depolama alanı sunar. Ayrıca, matris RAID, RAID 5 ' ten daha fazla toplam depolama kapasitesi ve daha iyi performans sağlayabilir.

RAID için hazır
RAID kullanımına hazır bir sistem, RAID olmayan bir SATA sürücüden SATA RAID yapılandırmasına kesintisiz geçiş olanağı sunan bir yapılandırmadır. İşletim sisteminin yeniden yüklenmesi gerekmez.

RAID için hazır bir sistemin aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir:

  • Desteklenen Intel® çip setleri
  • Bir seri ATA (SATA) sabit sürücü
  • BIOS üzerinde RAID denetleyici etkin
  • Intel RST Option ROM 'U içeren anakart BIOS
  • Intel RST yazılımı
  • En az 5 MB boş alanı olan sabit disk bölümü
İlgili konular
Hangi matris RAID birleşimleri mevcuttur?
Matris RAID ile bir sistemi nasıl ayarlayabilirim?