Intel® Solid State Sürücü ve Araçları üzerinde Düşük Seviyeli Bir Biçimlendirme veya Güvenli Silme Ne Zaman Çalıştırabilirsiniz?

Belgeler

Bakım ve Performans

000006198

07.05.2021

Neyle karşıyım?

Intel® Solid State Sürücüde (Intel® SSD üzerinde düşük seviyeli bir biçimlendirme veya güvenli silme çalıştırabilirsiniz:

  • İşletim sistemi yavaşlık ya da donma deneyimleri
  • İşletim sistemi kurulumu sırasında görülen hatalar
  • Okuma veya yazma tanılama sırasında arızalar görülürse
  • Intel SSD üzerinde normal format/başlatma veya bölümleme sırasında hatalar görülürse
  • Intel SSD'de veri bütünlüğü ile ilgili şüpheler varsa

Düşük seviyeli bir formatın veya güvenli silmenin Intel SSD'de bulunan tüm verileri kaldıracak olduğunu unutmayın. Önyükleme sürücüsü Intel SSD' ise, düşük seviye format veya güvenli silme sonrasında işletim sisteminin yeni bir kurulumu önerilir.

Dikkat
Düşük seviyeli bir biçimlendirme veya güvenli bir silme çalıştırmadan önce yazılımınızı her zaman desteklenin.

Hangi araçları kullanabilirim?

Birçok Intel® aracı, düşük seviyeli bir biçimlendirme veya güvenli silme gerçekleştirme özelliğine sahiptir. Bazı öneriler şu destek sayfasında ve nasıl yapılır talimatlarıyla birlikte bulunur: Intel® Yazılım Araçlarını Kullanarak Düşük Düzeyli Biçimlendirmenin Üç Yolu.

Düşük seviyeli bir formatı çalıştırmak için kullanabileceğiniz bazı üçüncü taraf araçları da buradadır:

Notlar

Windows* üzerinden yapılan hızlı format, disk üzerinde boş bir dosya sistemi kurulur ve önyükleme sektörü kurulur. Windows'un tam biçimlendirmesi hızlı bir format ile aynı şeyi yapar ve tüm disketi kusurlar için tarar.

Düşük seviyeli bir biçim, her hücrenin bu hücrenin yazıldığına göre sorgular. Bu biçim daha sonra hücreye sıfır yazar. Bu tür bir biçim, sürücüyü sıfırlama veya sürücüyü temizleme olarak da bilinir.

Güvenli bir silme, sürücüden gelen tüm verileri silebilir. Bu da sistemin sürücü üzerinde 1 ve 0 yazarak sürücünün minimum aşınmaya neden olduğu anlamına gelir.

Size kolaylık sağlamak için üçüncü taraf araçlarına ve sitelerine bağlantılar sağlıyoruz. Orada sunulan içerikleri, ürünleri veya hizmetleri desteklememiz gerekmez. Üçüncü taraf araçları için destek sun sunuyoruz.

İlgili konu
Intel Solid-State Sürücü Topluluğu