RAID geçiş sorunlarını giderme

Belgeler

Sorun Giderme

000006234

13.09.2017

Genel bilgi

Sorun giderme

Genel bilgi

RAID geçişine genel bakış

RAID geçişi, RAID Için hazır BIR sistemi RAID 0, 1, 5 veya 10 yapılandırmasına ya da RAID 0, 1 ya da 10 BIRIMINDEN bir RAID 5 birimine dönüştürmenize olanak tanır.

RAID için hazır bir yapılandırmaya sahipseniz, gereken SATA sabit sürücüleri ekleyebilir ve Intel® Rapid Depolama Teknolojisi Kullanıcı arabirimini kullanarak geçişi başlatabilirsiniz. Geçiş, işletim sisteminin yeniden kullanılmasını gerektirmez.

Geçiş işlemini tamamlamak için gereken süre sabit sürücülerin boyutuna bağlıdır. Geçiş sırasında sistem işlevseldir ve tüm uygulamalar ve veriler değişmeden kalır. Bazı disk bakımından yoğun görevler, RAID geçişi sırasında daha yavaş çalışabilir.

RAID 5 ' e RAID geçişinden sonra sürücü kapasitesi

Gerçekleştirilen geçişin bağlı olduğu bir RAID 0, RAID 1 ya da RAID 10 ' a geçiş işleminden sonra, dizideki kullanılabilir alan veya kapasite artabilir.

Geçişten sonra kullanılabilir kapasite olup olmadığını anlamak için aşağıdaki tabloyu kullanın. Mevcut her türlü kapasite , dizide ikinci bir birim oluşturularak kullanılabilir.

 
GeçişEk dizi kapasitesi sağlar
2 sürücülü RAID 0 ila 3 sürücülü RAID 51
2 sürücülü RAID 0 ila 4-sürücülü RAID 5Evet
3 sürücülü RAID 0 ila 4-sürücülü RAID 51
2 sürücülü RAID 1 ila 3 sürücülü RAID 5Evet
2 sürücülü RAID 1 ila 4 sürücülü RAID 5Evet
4 sürücülü RAID 10 ila 4 sürücülü RAID 5Evet
 

1 bu, RAID 0 biriminin orijinal dizi kapasitesinin yüzde 100 kullanıldığını varsayar. RAID 0 birimi orijinal dizi kapasitesinin yüzde 100 ' ından daha az yer kapladığında, geçiş işlemi tamamlandıktan sonra dizide kullanılabilir alan olabilir.

Dizideki diğer etkiler şunlardır:

 • 4 sürücülü RAID 10 ' dan 4 sürücülü RAID 5 ' e geçiş yapmak dışında, geçiş işleminden sonra dizi boyutu artar; Bu durumda, dizi boyutu aynı kalacaktır.
 • Dizi boyutu ve kullanılabilir dizi kapasitesi (boş alan), Intel Rapid Depolama teknolojisi Kullanıcı arabirimi kullanılarak görülebilir.
 • Birim boyutu, RAID 0, RAID 1 veya RAID 10 ' dan RAID 5 ' e geçiş sırasında değişmez.
 • İkinci bir birim oluşturarak dizideki kullanılabilir alanı kullanabilirsiniz.

Sorun giderme

RAID geçişinden sonra fazladan sürücü alanı kullanılamaz

Windows * olmayan bölümlerin sağlam tutulduğundan emin olmak için, RAID 'e geçiş, ikinci bir sabit sürücü eklenerek sunulan fazla alanı kullanmaz. Ek sabit disk alanının avantajlarından faydalanmak için aşağıdaki seçeneklerden birini kullanın.

 • Windows Disk Yöneticisi kullanarak yeni bir bölüm oluşturun
 • Partition Magic * veya Partition Commander * gibi üçüncü taraf yazılım yardımcı programını kullanarak bölümü genişletin
 • Windows Vista * disk Yöneticisi 'Ni kullanarak birimi genişletin

Windows Disk Yöneticisi kullanarak yeni bir bölüm oluşturun

Yeni bir bölüm oluşturmak için aşağıdaki adımları kullanın.

 1. Başlat'a tıklayın.
 2. Denetim Masası 'nıtıklayın.
 3. Yönetimsel Araçlar'ı çift tıklayın.
 4. Bilgisayar Yönetimi'ne çift tıklayın.
 5. Sol taraftaki program ağacında disk yönetimi 'ni tıklatın (depolama alt bölümünde bulunur). Pencereyi en üst düzeye çıkarmak isteyebilirsiniz.
 6. Bu aşamada, RAID biriminizde Orijinal sürücünüzdeki tüm bölümleri içeren fiziksel bir disk olarak göz atın. Herhangi bir bölümden sonra, boş alanetiketli gri bir alan görebilirsiniz. Kullanmak için bu alanı bölümleyebilir ve biçimlendirin.

Windows Vista * disk Yöneticisi 'Ni kullanarak ses düzeyini artırın

Birimi genişletmek için aşağıdaki adımları kullanın.

 1. Başlat simgesine tıklayın.
 2. Denetim Masası 'nıtıklayın.
 3. Sistem ve bakım'a tıklayın.
 4. Administrative Tools'a tıklayın.
 5. Bilgisayar Yönetimi'ne çift tıklayın.
 6. Devam 'atıklayın.
 7. Sol taraftaki program ağacındaki Disk Management 'ı tıklayın (depolama alt bölümü altında yer alır). Pencereyi en üst düzeye çıkarmak isteyebilirsiniz.
 8. Birimi farenin sağ düğmesiyle tıklayın (fiziksel disk olarak sunulur) ve birimi genişletmeseçeneğini tıklayın.

Başarısızlık, geçişin ortasında

RAID geçiş özelliği, yarıda kesilen bir geçişin veri kaybına veya bozulmasına yol içermediğinden emin olmak için gelişmiş güvenlik algoritmalarını içerir.

Geçiş işlemi bir güç kaybı ya da sistem sıfırlamamasıyla kesildiyse, bir sonraki sistemin yeniden başlatılmasından sonra geçiş en güncel ilerleme noktasından devam edecektir.