LGA 1366 tabanlı Kutulu Intel® Core™ i7 Işlemciler için tümleştirmeye genel bakış

Belgeler

Yükleme ve Kurulum

000006693

14.02.2020

Kutulu Intel® Core™ i7-900 Işlemci serisi

Aşağıdaki genel bakış ve kurulum talimatları, sektör ile kabul edilen anakartlar, kasa ve çevre birimleri ile Intel® Core™ i7-900 Işlemci serisini kullanan bilgisayarlar sunan profesyonel sistem tümleştiricilerine sahiptir. Genel bakış, LGA1366 tabanlı Masaüstü Anakartları için sistem tümleştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan teknik bilgiler içerir. Ürün bilgileri, Ürün Özeti, sıkça sorulan sorular (FAQ) ve Intel® Core™ i7 Işlemci için satış kılavuzunda da bulunabilir.

Ayrıca farklı bir işlemci paketi (LGA1156) ve yuva kullanan bir Intel® Core™ i7-800 Işlemci serisi olduğunu göz önünde bulundurun. Bu işlemciye sahipseniz, bu farklı yuva türü için tümleştirme talimatlarına başvurun. İlgili konular altında bu belgenin altında yer alan talimatları bulabilirsiniz.

Ayrıntılar için veya konusunu tıklatın:

Kutulu Intel® Core™ i7 Işlemci

İşlemciye genel bakış

 

Intel® Core™ i7 Işlemcinin performans geliştirme özellikleriyle ilgili ayrıntılar için Ürün Özeti 'ne göz atın. Ayrıca, belirli işlemci özelliklerini etkinleştirmek için gereken diğer adımlar için aşağıdaki sayfalara göz atın:
Kutulu İşlemci içerikleri
  • 1366-Land paketindeki Intel® Core™ i7 Işlemci
  • Intel® Sessiz Sistem Teknolojisi desteğiyle Intel tarafından tasarlanan termal çözüm
  • Termal arayüz malzemesi (ısı havuzuna bağlı)
  • Kurulum talimatları ve Orijinallik sertifikası
  • Intel Inside® logosu etiketi

1366-Land paketindeki Intel® Core™ i7 Işlemcisi, 1366-Land Flip-Çipleyici Land Grid Array (FC-LGA4) paketindeki işlemcilere işaret eder ve sıcaklığa düzgün bir şekilde bağlı fan ısı havuzuna ulaşmamış bir entegre sıcaklayıcı (IHV) paketidir.

Şekil 1. 1366-Land FC-LGA4 paketindeki Intel® Core™ i7 Işlemci
top view
Üstten görünüm
bottom view
Alttan görünüm

Kutulu Intel® Işlemci termal çözümüne genel bakış

İşlemci gücü arttırılmış olduğundan, gereken termal çözümler daha fazla gürültü üretmiştir. Intel, sistem tümleştiricisinin en yaygın kullanıma karşı daha sessiz bir sisteme sahip olmasına olanak tanıyan kutulu işlemciye bir seçenek eklemiştir.

Eski nesil Kutulu Intel fanı ısı havuzları, fan hızını kontrol etmek için entegre devre içerir. Kasaların hava sıcaklığını ölçtüğünüz fan merkezinde bir şakakdaydı. Daha sonra fan devresi, işlemci hızını daha hızlı bir şekilde mümkün olan en yavaş hıza sahip olacak şekilde ayarlar. Kasa çevresel sıcaklığın soğuk olması durumunda, fan daha yavaş ve daha sessiz çalışmaya çalışacaktır. Ortam sıcaklığı etkin ise, fan daha hızlı çalışacaktır.

Bu fan, belirli bir çevresel sıcakkta (38 °C) en yüksek gücüyle çalışırken işlemciyi bir şekilde tasarlamış olması için çeşitli işletim koşullarında çalışmak zorunda kalındı. Normal işletim ortamlarında, işlemci en yüksek güç derecesine ulaşmaz.

Çoğu durumda fan, gerekenden daha hızlı ve daha yüksek değer olarak verilir. Fan ısı havuzunun, tüm belirtilen işletim ortamlarında CPU 'YU düzgün bir şekilde daha iyi hale gelebilmesi için bu şekilde çalışması gerekir.

Intel, giderek artan fan gürültüsüne göre müşteri endişeleri olduğunu bilmektedir. Intel, işlemcinin her zaman maksimum gücüyle çalıştırılmadığından emin olmak için bir fan hızlı kontrol teknolojisi tasarlamıştır. Bu, gerçek CPU sıcaklığı ve güç kullanımı için fan hızı kontrol altına alınarak yapılır.

Yeni fan ısı havuzunun hızı, fan kablosunun diğer dördüncü kablolarıyla kontrol edilir (4 telli fan hızı kontrolü).

Ek dördüncü kablo, ana kart üzerinden fan ısı havuzuna kadar hızını kontrol etmek için bir sinyal gönderir. İşlemcide gerçek CPU sıcaklığını ölçen bir dijital termal sensör var. İşlemci, belirli termal gerekliliklerine ve gerçek işlemci sıcaklığında bilgi ana karta bilgiler gönderir. Daha sonra anakart, işlemci fanı hızını en iyi kontrol etmek için bu bilgileri kullanır.

Şekil 2, 3 telli, fan ısı havuzu-thermistor tabanlı fan hızı denetiminin geçerli fan hızı eğrisini (kırmızı) gösterir. Mavi renkli ek eğriler, 4 telli fan hızı kontrol fanı ısı havuzuna göre daha düşük CPU sıcaklığında ve güç tüketimi düzeylerinde bulunan fan operasyonlarını temsil eder.

Şekil 2. İç kasa ısı etkisi Kutulu İşlemci değişkeni hız fan ısı havuz gürültüsü
 Internal chassis temperature effect on boxed processor variable speed fan heat sink noise

Şekil 2 ' deki maksimum Temp, 38 °C ' un büyük küme noktası veya en kötü durum çevresel sıcaklığını temsil eder. Min. temp, düşük ayarlı noktayı temsil eder veya 30 °C çevresel sıcaklıkta en yavaş hızı mümkün kıran hız (bkz: Tablo 1).

4 telli tabanlı fan hızı denetiminin akustik yararı, belirli anakart uygulamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Akustik avantajlar, fan hızı denetiminin anakart uygulamasına bağlıdır.

Intel, Intel® Sessiz Sistem Teknolojisi (Intel® QST) olarak adlandırılan anakart tabanlı fan hızı denetimini geliştirmiştir. Bu yeni teknoloji, işlemci sıcaklığını ölçen bir PID denetleyici kullanır ve böylece işlemci maksimum sıcaklığa ulaştıklarında tahmin edilecek. Anakart üreticisi tarafından doğru şekilde uygulanırsa, denetim algoritması, İşlemci fanını çoğu işletim koşullarında en düşük hızda işleçalışacaktır. Intel® QST işlemci en yüksek sıcaklığa ulaştıklarında tahmin edebileceğinden, işlemcinin maksimum sıcaklığını aşmasını engellemek için en doğru o kadar fan hızını artırmayı erteler. Intel QST desteği ile sunduklarında Anakartı ürünleri görmek için anakart üreticinizle görüşün.

4 telli fan, daha sessiz bir sistemi garanti etmez. İşlemci, etkin bir ortamda kullanılıyorsa ve ağır yüklerin altında ise, fan, işlemciye düzgün bir şekilde mükemmel bir hız vermek için yeterince hızlı çalışmak zorunda olacaktır. İç kasa sıcaklığını 38 °C (veya daha düşük) hızda korunması gerekir. Doğru kasanın seçilmesi ( kasa seçimine bakın) ve düzgün şekilde doğrulanması, yüksek kaliteli Kutulu Intel® Core™ i7 işlemci tabanlı sistemin tümleştirilmesi için kritik öneme sahiptir.

Tablo 1. Kutulu İşlemci değişkeni fan ısı havuzu küme noktaları

1336-Land paketindeki Kutulu Intel® Core™ i7 Işlemciler
Dahili kasa sıcaklığı (°C)Kutulu Işlemci fanı ısı havuzu küme noktaları
X < = 301, 2Daha düşük küme noktası: Fan hızı, en düşük fan hızında sabittir. Nominal işletim ortamı için önerilen sıcaklık.
Y = 35Kutulu Intel® Core™ 2 Quad Işlemci tabanlı sistemler için önerilen maksimum dahili kasa sıcaklığı.
Z > = 391, 2Daha yüksek küme noktası: En yüksek fan hızında fan hızı sabiti.
1 2. nokta varyansı, fan ısı havuzundan fan ısı havuzuna kadar yaklaşık ± 1 °C 'dir.
2 Intel® Core™ i7-965/975 Işlemci Extreme Edition, bir terıstor kullanmaz. bu nedenle üst düzey ve daha düşük küme noktaları ilgili değildir.

 

Şekil 3. İşlemci kutusu etiketi
Processor box label

Kutulu bir işlemciyi belirleme

Intel® Core™ i7 Işlemcinin entegre sıcaklayıcı üzerinde işaretlenmiş, paketlenmiş işlemci teknik özellikleri (veya S-spec) işlemci hakkındaki özel bilgileri belirler. Sistem tümleştiricisi, ürün teknik özelliklerini ve karşılaştırma ve işlemci üzerinde işaretlenen bilgileri kullanarak uygun işlemci numarasını, hız derecesini, adımlamasını, lot numarasını, seri numarasını ve işlemci hakkında diğer önemli bilgileri doğrulayabilir. İşlemci üzerinde işaretlenen sayıların işlemci kutusu etiketindeki sayılarla eşleşmesi gerekir (Şekil 3 ' ü inceleyin). İşlemci zaten bir bilgisayar sistemine yüklenmişse, Intel® Processor Identification Utility kullanın.

Kutulu İşlemci bir sisteme yüklendiğinde, fan ısı havuzu entegre sıcaklayıcı ve işlemcideki tüm işaretlemeleri kapsar. Referans olarak, kutulu işlemci kutusundaki etiketin (işlemci numarası, hız bilgisi, test özelliği ve lot numarası) fotoğraflanın içine kopyalanıp kopyalanmaması gerekir. Bu işlem, ısı havuzu yüklendiğinde işlemcinin üst kısmında artık kullanılamayan bilgilere hızlı erişime olanak tanır. Bir sistemin işlemcisi daha sonra yükseltildiyse veya değiştirildiyse, fotoğrafın içinde fotoğraf kopyalama bilgilerinin hatalı bilgi içermeleri nedeniyle, karışıklığı önlemek için photokopya değiştirilmelidir, kaldırılmalıdır ya da eski olarak işaretlenir.

Platform bileşeni seçimi

Anakart seçimi

Intel® Core™ i7 Işlemci ile kullanılan anakartlar, Intel® Core™ mikromimarisini özel olarak desteklemeli olmalıdır. Genel olarak, aşağıdaki çip setleri ve yuvaları kullanan anakart arayın:

  • Intel® X58 Express Chipset ve LGA1366 yuvası

Belirli anakart modelini ve düzeltmesini doğrulamak, kullanılan belirli Intel® Core™ i7 Işlemci numarasının desteklenmesi için önemlidir. Anakartlar, belirli işlemcileri desteklemek için bir BIOS güncellemesi de gerektirebilir.

Pcg

PCG, belirli güç ihtiyaçlarını karşılayacak termal çözümleri, güç kaynakları ve kasaları tanımlamaya yardımcı olan bir işlemci güç belirtimidir. PCG işareti, kutunun etiket üzerinde bulunabilir ve işlemcinin entegre sıcaklığa (IHV) üzerinde yer alabilir. Belirli bir işlemci için PCG bilgisi, ürün teknik özellikleri ve karşılaştırma sayfasında bulunabilir.

PCG işareti, Promise 'ye uyum sağlamaz. PCG işareti, büyük olasılıkla işlemci elektrik gereksinimleri ile bileşen uyumluluğunu belirtir. Uyumlu çip seti, BIOS, sürücüler, donanım ve işletim sistemi gereklidir. Intel® Core™ i7 Işlemcinin özel desteği için donanımınıza başvurun.

Fan ısı havuzu desteği

Kutulu İşlemci, özel bir kasa ortamında kullanıldığında Intel® Core™ i7 Işlemciye yeterli soğutma sağlamak üzere tasarlanan yüksek kaliteli, ekli bir fan ısı havuzunu içerir. Fan güç kablosu, işlemci kurulum notlarında (kutulu işlemci paketi içinde yer alan) gösterilen anakart güç başlığına bağlı olmalıdır.

Anakart 4 uçlu üstbilgi, + 12V (güç) ve su (arka plan) sağlamak için iki iğne kullanır. Fan, fan hızlı bilgilerini anakartlarla göndermek için üçüncü PIN 'i kullanır. Dördüncü PIN, 4 telli fan hızında kontrol sunan anakartlar 'ı, gerçek işlemci güç tüketimi tabanlı fan hızını kontrol etmek için mümkün bir şekilde sunar. Anakart, 4 pinli fan güç başlığının yuvaya yakın bir yer almalıdır.

NotCPU fanı güç üstbilgisinin konumu için anakart elkitabına başvurun.

Kasa seçimi

1366-Land paketindeki Intel® Core™ i7 Işlemciye dayanan sistemler, anakart form faktörüne bağlı olarak ATX belirtimiyle (Revizyon 2,2 veya daha yeni) ya da Mikroatx belirtimiyle (revizyon 1,0 veya daha yeni bir sürüm) ilgili bir kasa kullanmalıdır. Intel, ATX form faktörü anakartlar kullanarak sistem tümleştiricileri tavsiye eder. ATX belirtimiyle (Revizyon 2,2 veya daha yeni bir sürüm) bir kasa seçin. Benzer şekilde, Mikroatx form faktörlü anakartlar kullanan sistem tümleştiricileri, Mikroatx belirtimiyle (1,0 veya daha yenisi) uyumlu bir kasa seçmelidir.

Kasa, birçok standart ATX ve Mikroatx masaüstü kasaından daha düşük bir iç çevresel sıcaklığı de desteklemelidir. Kasa, 1366-Land paketindeki Intel® Core™ i7 Işlemcileri temel alan sistemlerin iç Kasası sıcaklığı, kasanın maksimum 35 °C oda sıcaklığında kullanıldığı için 38 °C değerini aşmamalıdır. Intel® Core™ i7 Işlemci için tasarlanan çoğu şasi, hava akışını ve birçok dahil olmak üzere çok dahili kasa fanları kullanarak doğrudan işlemci fanı ısı havuzuna mükemmel hava Intel test Kutulu Intel® Core™ i7 Işlemcili bir kasa ve minimum termal gereksinimleri için Intel® Masaüstü Anakartları. Bu kasa Intel 'in işlemci teknik özelliklerini Intel® Masaüstü Anakartları ile karşılar. Sistem tümleştiricilerinin her Intel® Core™ i7 Işlemci tabanlı sistemin yapılandırması için seçili kasada termal test gerçekleştirmesi şiddetle tavsiye edilir.

Güç kaynağı seçimi

Güç kaynakları ATX12V 2,2 tasarım kurallarına uymak zorundadır (Ayrıntılar için form faktörlerinin Web sitesine bakın) ve bir 2x2 bağlayıcı aracılığıyla 12V Power RAIL üzerinde diğer mevcut ek bilgileri sağlayın. Intel® Core™ i7 Işlemci, 10. iş parçacığı için en az 8 adet 4 AMPS ve 12 AMPS üst sürümünü gerektirir. Tüm Intel® Core™ i7 Işlemci tabanlı sistemler, 2x2, 4 uçlu 12V bağlayıcısıyla birlikte standart 2x10, 20 Pinpin ATX güç Bağlayıcısı veya yeni 24 pin ATX güç bağlantı ucu gerektirir. Her Anakart/Platform, grafik kartlarına, TV tarayıcılarına, ADD2 +, HDD 'ye, tek, kasa fanlarına göre ek gereksinimlere sahip olabilir. Ek güç kaynağı ihtiyaçlarını saptamak için anakart ve sistem bileşeni belgelerine başvurun. Intel, güç kaynaklarının düşük düzeyde elektrik uyumluluğunu belirlemesini sağlar. Daha fazla bilgi için test edilen güç kaynağı listesine başvurun.

Intel® Core™ i7 Işlemciye göre sistemleri tümleştirmek

Kutulu İşlemci kurulumu

İşlemci entegrasyonu videosunu (LGA1366) şu şekilde görüntüleyebilirsiniz:

 

İşletim sistemi desteği

Intel® Core™ i7 Işlemciyi desteklemek Intel® Architecture Processors için tasarlanan tüm modern işletim sistemleri, bazılarının belirli sürümleri veya işlemci destek dosyaları gerektirse de. Microsoft Windows Vista * ve Microsoft Windows XP * (SP2 ile) Intel® Core™ i7 Işlemciyi destekler. Ayrıca, Linux * dağıtımları işlemci için destek sunar. Diğer tedarikçiler, işletim sistemlerinde Intel® Core™ i7 Işlemciyi destekliyor olabilir. Sistem tümleştiricileri, seçili işletim sisteminin Intel® Core™ i7 Işlemciyi desteklediğini doğrulamalıdır.

Yazılım optimizasyonu

Çoklu iş parçacığı için optimize edilen uygulamalar, iki çekirdekli bir işlemcide daha fazla faydalanabilir. Ek en iyi duruma getirme gerekmez.

SSE4 talimatlarını, Grafik Hızlandırıcıyı, ses donanımı ve yazılımı ve diğer sistem kaynaklarını kullanan belirli Sürücüler, önemli performans kazanımı yaşayabilirler. Grafik kartı tedarikçileri, genellikle yeni sürücü sürümleri ile yapılan destek değişikliklerini vurgular. Satıcının Web sitesinden en yeni sürücüleri indirin ve kurun. Ayrıca, sürücü sürümünün Intel® Core™ i7 Işlemci için en iyi duruma getirme içerdiğini da doğrulayın.

Birçok uygulama aynı zamanda Intel® Core™ i7 Işlemciye özel iyileştirmeler sunan 64 bit bilgi işlem özelliğinden faydalanır. Intel® 64 mimarisinden faydalanmak için, işlemcilerden ve aygıt sürücülerinden işletim sistemleri, Araçlar ve uygulamalar arasında değişen, tüm 64 bit donanım ve yazılım çözümü yığını gereklidir. Mevcut Intel® 64 mimarisi desteği için yazılım satıcınıza başvurun. Sistem performansı, doğru işletim sistemi ve sürücü kurulum işlemlerinden önemli ölçüde etkilenir. Örneğin, çoğu Microsoft işletim sistemini yükledikten sonra en yeni Intel® Chipset Yazılımı Yükleme Uygulaması kurmak, diğer sürücülerin yüklenmesinden önce, çip seti için doğru sürücülerin yüklenmesini sağlamak için önemlidir. Sistem tümleştiricileri, Intel® Core™ i7, Işlemci tabanlı sistemlerin en iyi şekilde yapılandırılıp tümleştirildiğini onaylatmalıdır.

Sonuç

Kutulu Intel® Core™ i7 Işlemci tabanlı sistemler, uygun entegrasyon gerektirir. Bu belgedeki kılavuzları takip eden sistem tümleştiricileri, daha yüksek kaliteli sistemler sunarak müşteri memnuniyetini daha iyi alacaktır.

 

İlgili konular
LGA1366 Socket masaüstü işlemcilerinin kurulumu ve entegrasyonu
LGA1156 Socket masaüstü işlemcilerinin kurulumu ve entegrasyonu
Termal arayüz malzemesini uygulama (TIM)