Kutulı Intel® Masaüstü İşlemcileri için Termal Yönetim Önerileri

Belgeler

Yükleme ve Kurulum

000006744

12.04.2021

Tavsiyeler; endüstri tarafından kabul edilen anakartlar, kasalar ve çevre birimleri ile bilgisayarlar inşa eden profesyonel sistem entegratörleri içindir. Kutuyla Intel® kullanan masaüstü sistemlerinde termal yönetimi kapsıyor. Kutulu işlemciler, fan ısısı ve üç yıllık garanti içeren bir perakende kutusunda paketlenmiştir.

Masaüstü bilgisayar işletimi, entegrasyonu ve termal yönetim ile ilgili genel bilgi ve deneyime sahip olması gerekir. Öneriler, daha güvenilir bilgisayarlara olanak sağlar ve termal yönetim sorunlarını azaltır.

Ayrıntılar için öğesini veya konuyu tıklayın:

Termal yönetim

Kutuyla işlemci kullanan sistemler termal yönetim gerektirir. Termal yönetim terimi iki ana unsuru ifade eder:

 • İşlemciye düzgün bir şekilde monte edilmiş bir ısısı
 • Sistem kasası üzerinden etkili hava akışı

Termal yönetimin amacı, işlemciyi maksimum çalışma sıcaklığının altında veya altında tutmaktır.

Uygun termal yönetim, ısıyı işlemciden sistem havasına verimli bir şekilde aktararak havalandırmayı sağlar. Masaüstü kutulu işlemciler, işlemci ısısını sistem havana etkili bir şekilde aktaran yüksek kaliteli fan ısısı ile birlikte sevkıyatı sağlar. Sistem geliştiriciler, doğru kasa ve sistem bileşenlerini seçerek yeterli sistem hava akışını sağlamakla sorumludur.

Sistemin termal yönetim çözümünün etkinliğini artırmak için iyi sistem hava akışı ve önerilerine ulaşmak için aşağıdaki tavsiyelere bakın.

Fan ısısı

Masaüstü sistemlerine® Intel® Kutulu İşlemciler, tabana önceden uygulanan termal arayüz malzemeli standart fan ısısı ile birlikte gönderilir. Ancak bazı işlemciler fan ısısı ile beraber sevkıyata sahip değildir.  Fan ısısı® ile birlikte gönderilen işlemciler için Fan Isısinli Intel® Kutulu Masaüstü İşlemcilere bakın.

Termal arayüz malzemesi (Tİm), işlemciden fan ısısina etkili ısı aktarımı sağlamada büyük öneme sahiptir. İşlemci ve fan ısıl sistemi kurulum talimatlarını takipmeden önce, termal arayüz malzemesinin doğru uygulandığından emin olun. Tİm uygulamasına başvurabilirsiniz.

Kutuyla işlemciler, bağlı bir fan kablosu da içerir. Fan kablosu, fana güç sağlamak için anakarta monte edilmiş bir güç başlığına bağlanır. En güncel kutulu işlemci fanı ısınları anakarta fan hızı bilgisi sağlar. Fan hız sinyalini yalnızca donanım izleme devresi olan anakartlar kullanabilir.

Kutulu işlemciler, iyi bir yerel hava akışı sağlayan yüksek kaliteli bilyalı fanlar kullanır. Bu yerel hava akışı, ısıyı ısıyı sistem içindeki ısıya, ısıyı sistem içindeki havaya aktarıyor. Ancak ısıyı sistem havası için taşıma sadece yarı yarıya görevidir. Havanın tükenmesi için yeterli sistem hava akışı gereklidir. Sistem üzerinden istikrarlı bir hava akışı olmadan, fan soğutucusu ılık havayı çevreler ve işlemciyi yeterince soğutmamış olabilir.

Sistem hava akışı

Sistem hava akışı şu şekilde belirlenir:

 • Kasa tasarımı
 • Kasa boyutu
 • Kasa hava girişi ve havalandırma havalandırmalarının konumu
 • Güç kaynağı fan kapasitesi ve havalandırma
 • İşlemci yuvalarının konumu
 • Eklenti kartları ve kablolarının yerleşimi

Sistem entegratörleri, fan ısı sisteminin etkili bir şekilde çalışması için hava akışının sistemden sağlanması gerekir. Alt montajları seçerek ve bilgisayar inşa sırasında hava akışına doğru dikkat etmek, iyi termal yönetim ve güvenilir sistem operasyonu için önemlidir.

Entegratörler, ATX veya microATX gibi masaüstü sistemleri için çeşitli temel kasa form faktörleri kullanırlar. Via Technologies, yeni platformlarla uyumluluk için mini ITX adı verilen microATX Intel®-based geliştirdi.

ATX bileşenleri kullanan sistemlerde, hava akışı genellikle önden arkaya doğrudır. Hava, kasaya öndeki havalandırma bacalarından girer ve güç kaynağı fanı ve arka kasa fanı tarafından kasanın içinden çizilir. Güç kaynağı fanı, kasanın arka tarafından havayı tüketen bir fantır. Şekil 1 hava akışını gösterir.

Kutul işlemciler için ATX ve microATX form faktörlü anakartlar ve kasaların kullanılması önerilir. ATX ve microATX form faktörleri, işlemciye hava akışının tutarlılığını sağlar ve masaüstü sistem montajını ve yükseltmeyi basitleştirir.

ATX termal yönetim bileşenleri, Baby AT bileşenlerinden farklıdır. ATX'te işlemci, kasanın ön paneline yakın değil, güç kaynağına yakın bir konumda bulunur. Kasadan havayı üfleen güç kaynakları, aktif fan ısısı için uygun hava akışını sağlar. Kutulu işlemcinin aktif fan soğutucusu, yoğun güç kaynağı fanı ile birlikte geldiğinde işlemciyi daha etkili bir şekilde soğur. Sonuç olarak kutuyla kutuyla işlemcili sistemlerde hava akışı, doğrudan anakart ve işlemcinin önünden, güç kaynağı egser bacalarından akmalı. ATX Teknik Özellik Revizyonu 2.01 veya daha yenisine uygun kasalı kutulı işlemcileri öneriyoruz.

Aktif fan ısısı ile kutulu işlemci için optimize edilen ATX kasa

microATX kasa ve ATX kasa arasındaki bir fark, güç kaynağı konumunun ve tipinin farklı olabilir. ATX kasalar için geçerli olan termal yönetim geliştirmeleri de microATX için de geçerlidir.

Bir sistemi entegre etme kılavuzları
 • Kasa havalandırmaları işlevsel olmalı vemiktarı fazla değil: Entegratörler, yalnızca kozmetik havalandırma içeren kasaları seçmeme konusunda dikkatli olmalıdır. Kozmetik havalandırma bacaları, kasaya hava girmelerine izin vermelerine ancak havanın (veya az havanın) içeri girmelerine izin vermelerini sağlar. Ayrıca fazla havalandırma boşluğu olan kasalardan uzak durmayı öneriyoruz. Örneğin, Bir Baby AT kasada tüm kenarlarda büyük havalandırma bacaları varsa, çoğu hava güç kaynağına yakın bir alana girer ve hemen güç kaynağından ya da yakınlardaki havalandırma bacalarından çıkar. Sonuç olarak, işlemci ve diğer bileşenler üzerinde çok az hava akışı oluşur. ATX ve microATX kasada, I/O kalkanları mevcut olması gerekir. Kalkanlar olmadan, I/O açılması aşırı havalandırmaya olanak sağlar.
 • Havalandırmalar düzgün bir şekilde yer alılı:Sistemler giriş ve havalandırma bacalarını düzgün bir şekilde bulur. Havalandırma bacalarının en iyi konumu, havanın kasaya girişini sağlar ve doğrudan işlemcinin üzerinde sistem üzerinden bir yol üzerinde akış sağlar. Belirli havalandırma konumlarının boyutu kasanın türüne bağlıdır. Çoğu masaüstü Baby AT sistemlerinde işlemci ön tarafta bulunur, bu yüzden ön panelde havalandırma bacaları en iyi şekilde çalışır. Baby AT tower sistemlerinde, ön panelin altındaki havalandırma bacaları en iyi şekilde çalışır. ATX ve microATX sistemlerde havalandırma bacalarının kasanın hem alt ön hem de alt arka kısmında yer alasıitir. Ayrıca, ATX ve microATX sistemlerde, kasanın düzgün hava havalandırması için I/O kalkanları kurulmalı. Bir I/O kalkanının olmaması, kasa içindeki düzgün hava akışını veya sirkülasyonları aksatıyor olabilir.
 • Güç kaynağı hava akışı yönünde:Güç kaynağı, havayı doğru yöne çizen bir fana sahip olmalı. Çoğu ATX ve microATX sistemi için, sistemden hava alan bir egsoz fanı olarak rol alan güç kaynakları, aktif fan ısısı ile en verimli şekilde çalışır. Baby AT sistemlerinin çoğunda güç kaynağı fanı, sistem havasını kasanın dışına boşaltarak bir egser fan olarak çalışır. Bazı güç kaynakları, hava akışının yönünü işaretleyerek işaretlere sahip. Doğru güç kaynağının sistem form faktörüne bağlı olarak kullanıldıklarına emin olmak.
 • Güç kaynağı fan gücü:Bilgisayar güç kaynakları bir fan içerir. Fan, güç kaynağı türüne bağlı olarak, havayı kasaya ya da kasadan dışarı çıkartır. Giriş ve havalandırma bacaları düzgün bir şekilde yer alıyorsa, güç kaynağı fanı çoğu sistem için yeterince havayı çizemeyebilir. İşlemcinin çok ılık olduğu bazı kasalarda, daha güçlü bir fanla güç kaynağına değiştirmek hava akışını büyük ölçüde iyi hale getirdi.
 • Güç kaynağı havalandırması:Neredeyse tüm hava güç kaynağı ünitesinde akmaya başladı, iyi havalandırmalı. Büyük havalandırma bacalı bir güç kaynağı ünitesi seçin. Güç kaynağı fanı için parmak parmak korumaları, güç kaynağı ünitesinin levha metal kasalarına damgalı açılışlara göre çok daha az hava akışı direnci sağlar. Disketin ve sabit sürücü kablolarının kasanın içindeki güç kaynağı havalandırma havalandırmalarını engellemey olduğundan emin olun.
 • Sistem fanı - kullanılmalıdır mı? Bazı kasalar, hava akışını kolaylaştırmak için bir sistem fanı (güç kaynağı fana ek olarak) içerebilir. Sistem fanı genellikle pasif ısıl sistemlerde kullanılır. Fan fanı, sistem fanı ile karışık sonuçlar elde olabilir. Bazı durumlarda sistem fanı sistem soğutmayı iyiler. Ancak bazen bir sistem fanı, fan ısıl performansını azaltarak kasanın içinde ılık havayı tutar. Sistem fanı eklemek yerine fan ısısı olan işlemcileri kullanırken, genellikle daha güçlü bir fana sahip bir güç kaynağına değiştirmek için daha iyi bir çözümdür. Termal testler hem sistem fanı hem de fansız testler belirli bir kasa için hangi yapılandırmanın en iyi olduğunu gösterir.
 • Sistem fanı havaakışı yönünü: Bir sistem fanı kullanırken, havayı genel sistem hava akışıyla aynı yöne doğru çizdirin. Örneğin, Baby AT sisteminde yer alan bir sistem fanı, giriş fanı olarak, ön kasa havalandırmalarından ekstra havayı çekerek hareket ediyor olabilir.
 • Bağlantı noktalarına karşı koruma:Sistem güçlü bir hava akışına sahip olabilir, ancak hala bağlantı noktaları içerebilir. Bağlantı noktaları, kasanın içindeki havanın geri kalanına göre önemli ölçüde daha ılık alandır. Bu alanlar, sistem içindeki hava akışını engelleyen egser fanı, adaptör kartları, kablolar veya kasa braketlerinin ve montaj montajlarının uygunsuz bir şekilde konumlandırarak yaratabilirsiniz. Erişim noktalarından kaçınmak için, egser fanları gerektiğinde yerine tam uzunlukta adaptör kartlarını yeniden kullanın veya yarı uzunlukta kartları kullanın, kablolardan yeniden yönlendirin ve işlemcinin üzerinde yer olduğundan emin olun.
Termal testler

Anakartlar, güç kaynakları ve kasa farklılıkları işlemcilerin çalışma sıcaklığını etkiler. Yeni ürünleri kullanırken ya da yeni bir anakart ya da kasa tedarikçisi seçerken termal testi şiddetle öneriyoruz. Termal testler, belirli bir kasa-güç kaynağı-anakart yapılandırmasının kutulı işlemciler için yeterli hava akışı sağladığını belirler.

Doğru termal ölçüm araçlarını kullanarak yapılan testler, uygun termal yönetimi doğrular veya daha iyi termal yönetim ihtiyacı ortaya olabilir. Belirli bir sistem için termal çözümün doğrulanması, entegratörlerin test süresini en aza indirmelerine ve gelecekteki son kullanıcı yükseltmelerinin artan termal taleplerini bir kez daha eklemelerine olanak sağlar. Temsili bir sistemi ve yükseltilmiş sistemi test etmek, bir sistemin termal yönetiminin sistemin ömrü boyunca kabul edilebilir olduğu için güven sağlar. Daha fazla eklenti kartı, daha yüksek güç gereksinimleri olan grafik çözümleri veya daha ılık çalışan sabit sürücüler yükseltilmiş sistemler içerebilir.

Termal testler, en çok güç kullanan bileşenleri kullanarak her kasa gücü kaynağı-anakart yapılandırmasında yapılması gerekir. İşlemci hızı ve grafik çözümleri gibi yön değişimleri, testin en yüksek güç veren yapılandırmayla yapılması için daha fazla termal test gerektirmemektedir.

 

Özet

 • Kutuyla Intel® işlemcili tüm masaüstü sistemleri termal yönetim gerektirir.
 • Kutulu işlemciler, mükemmel yerel hava akışları sağlayan yüksek kaliteli fan heatsink'lere sahip olur.
 • Entegratörler, yeterli sistem hava akışını mümkün sağlayan kasa, anakart ve güç kaynakları seçerek uygun sistem termal yönetimini mümkün olabilir.
 • Sistem hava akışını etkileyen belirli kasa özellikleri şunlardır; güç kaynağı fan boyutu ve gücü, kasa havalandırma ve diğer sistem fanları.
 • Termal yönetim çözümünü doğrulamak ve kutulı işlemcinin maksimum çalışma sıcaklığının altında olduğundan emin olmak için her kasa gücü kaynağı-anakart kombinasyonunda termal test yapılması gerekir.