775 Land paketindeki Kutulu Intel® Core™ 2 Işlemcilerin tümleştirilmesi

Belgeler

Yükleme ve Kurulum

000006835

14.02.2020

775-Land paketindeki Kutulu Intel® Masaüstü Işlemci
Aşağıdaki genel bakış ve teknik kurulum talimatları; Kutulu Intel® Core™ 2 Extreme, kutulu Intel® Core™ 2 Quad işlemci ve sektör kabul edilen anakartlar, kasa ve çevre birimleri ile Intel® Core™ 2 Duo işlemciyi kullanan bilgisayarlar için profesyonel sistem tümleştiricilerine sahiptir. Ürün bilgileri, her ilgili işlemci için işlemci ürün özeti, sıkça sorulan sorular ve satış kılavuzunda da bulunabilir.

Ayrıntılar için veya konusunu tıklatın:

Kutulu Intel® Masaüstü Işlemci

İşlemciye genel bakış

İlgili Kutulu Intel® işlemcinin performans geliştirme özellikleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için Ürün Özeti 'ne göz atın. Ayrıca, belirli işlemci özelliklerini etkinleştirmek için gereken diğer adımlar için aşağıdaki sayfalara göz atın:

775-Land paketindeki Kutulu Intel® Masaüstü Işlemcisi ile birlikte gelir
 • 775-Land paketindeki Intel® Core™ 2 ailesi Işlemci
 • Intel® için destek sunan termal çözüm Intel® Sessiz Sistem Teknolojisi
 • Termal arayüz malzemesi (ısı havuzuna bağlı)
 • Kurulum talimatları ve Orijinallik sertifikası
 • Intel® iç Logo etiketi

775-Land paketindeki kutulu işlemci, 775-Land Flip-Çipleyici Land Grid Array (FC-LGA4) paketindeki işlemcilere işaret eder ve sıcaklığa düzgün bir şekilde bağlı fan ısı havuzuna ulaşmamış bir entegre Sıcaklayıcı (IHV) paketidir.

Kutulu Intel® Işlemci termal çözümüne genel bakış

İşlemci gücü arttırılmış olduğundan, gereken termal çözümler daha fazla gürültü üretmiştir. Intel, sistem tümleştiricisinin en yaygın kullanıma karşı daha sessiz bir sisteme sahip olmasına olanak tanıyan kutulu işlemciye bir seçenek eklemiştir.

Önceki nesil Kutulu Intel® fanı ısı havuzları, fan hızını kontrol etmek için entegre devre içerir. Kasaların hava sıcaklığını ölçen fan merkezinde bir şakakası vardır. Daha sonra fan devresi, işlemci hızını daha hızlı bir şekilde mümkün olan en yavaş hıza sahip olacak şekilde ayarlar. Kasa çevresel sıcaklığı soğuk ise, işlemci daha yavaş ve sessiz çalışmaya çalışacaktır. Ortam sıcaklığı etkin ise, fan daha hızlı çalışacaktır.

Bu fan, çeşitli işletim koşullarında çalışmak üzere tasarlandı, böylece işlemci sıcaklığında 38 °C (Intel Core 2 Extreme işlemci için 39 °C) en yüksek gücüyle çalışan herhangi bir ortam sıcaklığı için uygun şekilde tasarlanmıştır. Normal işletim ortamlarında işlemci, en yüksek güç derecesine ulaşır.

Çoğu durumda fan, gerekenden daha hızlı ve daha yüksek değer olarak verilir. (Fan ısı havuzu, belirtilen tüm işletim ortamlarında CPU 'YU düzgün bir şekilde bir şekilde bir daha iyi hale getiren bir şekilde çalışmak için gereklidir.)

Intel, giderek artan fan gürültüsüne göre müşteri endişeleri olduğunu bilmektedir. Intel, işlemcinin her zaman maksimum gücüyle çalıştırılmadığından emin olmak için yeni bir fan hızlı kontrol teknolojisi tasarlamıştır. Bu, gerçek CPU sıcaklığı ve güç kullanımı için fan hızı kontrol altına alınarak yapılır.

Yeni fan ısı havuzunun hızı, fan kablosunun ek 4 telli kontrol edilir. (Yeni teknolojiye bazen 4 telli fan hızı kontrolü denir.)

Ek 4. kablo, ana kart üzerinden fan ısı havuzuna kadar hızını kontrol etmek için bir sinyal gönderir. İşlemcide gerçek CPU sıcaklığını ölçen bir termal diyot var. İşlemci, belirli termal gerekliliklerine ve gerçek işlemci sıcaklığında bilgi ana karta bilgiler gönderir. Daha sonra anakart, işlemci fanı hızını en iyi kontrol etmek için bu bilgileri kullanır.

NotKutulu İşlemci fanı ısı havuzu devresi, fanın verili ortam sıcaklığında daha az büyük harf güç kullanımını karşılamak için gerekenden daha hızlı bir şekilde çıkmasına izin vermez. En yüksek fan hızını sınırlamak için her zaman terıstor kontrolü etkindir. (Intel Core 2 Extreme işlemci, yüksek hızlı ortamlarda maksimum Kullanıcı esnekliğini mümkün kılar ve gerçekte fan devre dışı bırakmış. Anakart 4 telli fan hız denetimini desteklemiyorsa, fan tam hızda döngü yapar.

Maksimum Temp , 38c 'nin büyük küme noktası veya daha zayıf durum çevresel sıcaklığını temsil eder. Min. Temp , düşük ayarlı noktayı veya 30 °c çevresel sıcaklıkta en yavaş hızı mümkün kıran fan hızını temsil eder. (Ayrıca bkz. Tablo 1.)

4 telli tabanlı fan hızı denetiminin akustik yararı, belirli anakart uygulamasına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. (Akustik avantajlar, fan hızı denetiminin anakart uygulamasına bağlıdır.)

Intel, Intel® 965 çip seti (ve daha yeni) tabanlı, Intel® daha sessiz sistem teknolojisi (Intel® QST) olarak adlandırılan yeni bir devrim niteliğinde anakart tabanlı fan hızı kontrolü geliştirmiştir. Bu yeni teknoloji, işlemci sıcaklığını ölçen bir PID denetleyici kullanır ve böylece işlemci maksimum sıcaklığa ulaştıklarında tahmin edilecek. Anakart üreticisi tarafından doğru şekilde uygulanırsa, denetim algoritması, İşlemci fanını çoğu işletim koşullarında en düşük hızda işleçalışacaktır. Intel QST işlemci en yüksek sıcaklığa ulaştıklarında tahmin edebileceğinden, işlemcinin en yüksek sıcaklığını aşmasını engellemek için, her zaman doğru o kadar olan fan hızını artırmayı erteler. Intel QST desteği ile sunduklarında Anakartı ürünleri görmek için anakart üreticinizle görüşün.

4 telli fan, daha sessiz bir sistemi garanti etmez. İşlemci, etkin bir ortamda kullanılıyorsa ve ağır yüklerin altında ise, fan, işlemciye düzgün bir şekilde mükemmel bir hız vermek için yeterince hızlı çalışmak zorunda olacaktır. İç kasa sıcaklığında, 38 °C veya daha düşük hızda (Intel Core 2 Extreme işlemci için 39 °C veya daha düşük) bakım yapılması gerekir.

Tablo 1. Kutulu Işlemci değişkeni fan ısı havuzu küme noktaları

775-Land Package2 ' de kutulu Intel Core 2 Quad Işlemciler ve Kutulu Intel Core 2 Duo işlemciler
Dahili kasa sıcaklığı (°C)Kutulu Işlemci fanı ısı havuzu küme noktaları

X < = 301

Daha düşük küme noktası: Fan hızı, en düşük fan hızında sabittir. Nominal işletim ortamı için önerilen sıcaklık.

Y = 35

Kutulu Intel® Core 2 Duo işlemci tabanlı sistemler için önerilen maksimum dahili kasa sıcaklığı.

Z > = 381

Daha yüksek küme noktası: En yüksek fan hızında fan hızı sabiti.

1 olarak ayarlanan nokta varyansı, fan yoluyla ısı havuzundan fan ısı havuzuna kadar yaklaşık ± 1 °c 'dir.

2 Kutulu Intel Core 2 Extreme işlemci, hız aşırtmasında maksimum Kullanıcı esnekliği için devre dışı bırakılmıştır. Fan hızını daha düşük hızlarda çalıştırmak için anakart tabanlı fan hızı kontrolü gerekir.

Kutulu bir Işlemciyi belirleme

Şekil 3. İşlemci kutusu etiketi

Core 2 Duo Işlemcinin entegre sıcaklayıcısı üzerinde işaretlenen işlemci testi Teknik Özellikleri (veya S-spec), işlemci hakkındaki özel bilgileri belirler. Sistem tümleştiricisi, ürün teknik özellikleri ve karşılaştırma aracı ile işlemci üzerinde işaretlenen bilgileri kullanarak uygun işlemci numarasını, hız derecesini, adımlamasını, lot numarasını, seri numarasını ve işlemci hakkında diğer önemli bilgileri doğrulayabilir. İşlemci üzerinde işaretlenen sayıların işlemci kutusu etiketindeki sayılarla eşleşmesi gerekir (Şekil 3 ' ü inceleyin). İşlemci zaten bir bilgisayar sistemine yüklenmişse, Intel® işlemci hızı ID yardımcı programı kullanın.

Kutulu İşlemci bir sisteme yüklendiğinde, fan ısı havuzu entegre sıcaklayıcı ve işlemcideki tüm işaretlemeleri kapsar. Referans olarak, kutulu işlemci kutusundaki etiketin (işlemci numarası, hız bilgisi, test özelliği ve lot numarası) bir fotoğraf kopyalamalı ve içeriden bir kasada yer almalıdır. Bu işlem, ısı havuzu yüklendiğinde işlemcinin üst kısmında artık kullanılamayan bilgilere hızlı erişime olanak tanır. Bir sistemin işlemcisi daha sonra yükseltildiyse veya değiştirildiyse, photokopyalanan bilgilerin kasanın içinde hatalı bilgi içermesinin nedeni, karışıklığı önlemek amacıyla photocopy 'ın değiştirilmesi, kaldırılması veya eskimiş olarak işaretlenmesi gerekir.

Platform bileşeni seçimi

Anakart seçimi

Kutulu Intel Core 2 Extreme işlemci ile kullanılan anakartlar, kutulu Intel Core 2 Quad işlemci veya Intel Core 2 Duo işlemci, Intel® Core™ Micro-Architecture 'ı özel olarak desteklemekte olmalıdır. Genel olarak, aşağıdaki çip setinden birini kullanan anakart arayın:

 • Intel® P35 Express çip seti
 • Intel® G33 Express çip seti
 • Intel® Q965 Express çip seti
 • Intel® G/P965 Express çip seti
 • Intel® 975X Express çip seti (yalnızca Intel Core 2 Extreme işlemci desteği için gereklidir)
 • Intel® 946GZ Express çip seti
 • Intel® 945G/P Express çip seti

Belirli anakart modelini ve düzeltmesini doğrulamak, kullanılan belirli Kutulu Intel işlemci numarasını desteklemek için önemlidir. Anakartlar, belirli işlemcileri desteklemek için bir BIOS güncellemesi de gerektirebilir. Intel, uygun bir anakart seçmek için kaynak anakart listesini ve Test anakart listesini sunar.

Pcg

PCG, belirli güç ihtiyaçlarını karşılayacak termal çözümleri, güç kaynakları ve kasaları tanımlamaya yardımcı olan bir işlemci güç belirtimidir. PCG işareti, kutu etiketi üzerinde bulunabilir ve işlemcinin ıkar'ye basık. Belirli bir işlemci için PCG bilgisi, ürün teknik özellikleri ve karşılaştırma sayfasında bulunabilir.

PCG işareti, Promise 'ye uyum sağlamaz. PCG işareti, büyük olasılıkla işlemci elektrik gereksinimleri ile bileşen uyumluluğunu belirtir. Uyumlu çip seti, BIOS, sürücüler, donanım ve işletim sistemi gereklidir. İlgili Kutulu Intel işlemci 'nin özel desteği için donanım satıcınıza başvurun.

Fan ısı havuzu desteği

Kutulu İşlemci, özel bir kasa ortamında kullanıldığında Kutulu Intel işlemcisine yetecek kadar soğutma sağlamak üzere tasarlanan, yüksek kaliteli unekli fan ısı havuzunu içerir. Fan güç kablosu, işlemci kurulum notlarında (kutulu işlemci paketi içinde yer alan) gösterilen anakart güç başlığına bağlı olmalıdır.

Anakart 4 uçlu üstbilgi, + 12V (güç) ve su (arka plan) sağlamak için iki iğne kullanır. Fan, fan hızlı bilgilerini anakartlarla göndermek için üçüncü PIN 'i kullanır. Dördüncü PIN, 4 telli fan hızında kontrol sunan anakartlar 'ı, gerçek işlemci güç tüketimi tabanlı fan hızını kontrol etmek için mümkün bir şekilde sunar. Anakart, 4 pinli fan güç başlığının yuvaya yakın bir yer almalıdır.

NotCPU fanı güç üstbilgisinin konumu için anakart elkitabına başvurun.
Kasa seçimi

775-Land paketindeki Kutulu Intel işlemcili sistemler, anakart form faktörüne bağlı olarak ATX belirtimiyle (Revizyon 2,2 veya daha yeni) ya da Mikroatx belirtimiyle (revizyon 1,0 veya daha yeni bir sürüm) uyumlu bir kasa kullanmalıdır. Intel®, ATX form faktörü anakartlar kullanarak ATX belirtimiyle (Revizyon 2,2 veya daha yeni bir sürüm) bir kasa seçmek için sistem tümleştiricileri tavsiye eder. Benzer şekilde, Mikroatx form faktörlü anakartlar kullanan sistem tümleştiricileri, Mikroatx belirtimiyle (1,0 veya daha yenisi) uyumlu bir kasa seçmelidir.

Doğru hava akımı, elektrik desteği (ATX12V veya SFX12V güç kaynağı) ve Intel® Masaüstü Anakartı kullanan ilgili Kutulu Intel® işlemcilerle uyumluluğu sağlamak için test edilen kasa listesinde kasanın kullanılması tavsiye edilir. Bu termal testi geçiren kasada, hangi kasanın değerlendirdiğiniz konusunda sistem tümleştiricileri sunan bir başlangıç yeri vardır.

Kasa, birçok standart ATX ve Mikroatx masaüstü kasaından daha düşük bir iç çevresel sıcaklığı de desteklemelidir. 775-Land paketindeki Core 2 Duo İşlemcilere dayanan sistemler için iç kasa sıcaklığı, kasa 35 °C beklenen en yüksek oda sıcaklığında kullanıldığında 38 °C (kutulanmış Intel Core 2 Extreme işlemci için 39 °C) değerini aşmamalıdır. Kutulu Intel işlemci için tasarlanan çoğu şasi, hava akışını ve birçok dahil olmak üzere, çok sayıda dahili kasa fanları kullanarak doğrudan işlemci fanı ısı havuzuna getirmek üzere harika bir hava sunar. Intel® testleri, kutulu Intel işlemcili ve Intel Masaüstü Anakartları ile en az termal gereksinimleri sunar. Bu kasa Intel 'in işlemci teknik özelliklerini Intel Masaüstü Anakartları ile karşılar. Sistem tümleştiricisinin, test edilen kasa listesinde bir kasa kullanırken bile her Kutulu Intel işlemci tabanlı sistemlerin her biri için seçili kasada termal test gerçekleştirmesi şiddetle tavsiye edilir.

Güç kaynağı seçimi

Güç kaynakları ATX12V 2,2 tasarım kurallarına uymak zorundadır (Ayrıntılar için form faktörlerinin Web sitesine bakın) ve bir 2x2 bağlayıcı aracılığıyla 12V Power RAIL üzerinde diğer mevcut ek bilgileri sağlayın. Intel Core 2 Duo işlemci, 10. iş parçacığı için en az 8 adet 4 AMPS ve 12 AMPS üst sürümünü gerektirir. Tüm Intel® Core 2 Duo işlemci tabanlı sistemler, standart 2x10, 20 Pinpin ATX güç Bağlayıcısı veya yeni 24 pin ATX güç bağlantı ve 2x2, 4 pinli 12V Bağlayıcısı gibi her ikisini de gerektirir. Her Anakart/Platform, grafik kartlarına, TV tarayıcılarına, ADD2 +, HDD 'ye, tek, kasa fanlarına göre ek gereksinimlere sahip olabilir. Ek güç kaynağı ihtiyaçlarını saptamak için anakart ve sistem bileşeni belgelerine başvurun. Intel, güç kaynaklarının düşük düzeyde elektrik uyumluluğunu belirlemesini sağlar. Daha fazla bilgi için test edilen güç kaynağı listesine başvurun.

Kutulu Intel® işlemciye dayalı entegre sistemler

775-Land paketindeki Kutulu Intel Işlemcilerini tümleştirmek

Kutulu Intel Core 2 ailesi işlemcileri destekleyen anakartlar, kurulum yönergelerinden bir manuel içerir. Kutulu bir Intel® işlemci tabanlı sistem oluşturmadan önce Kutulu İşlemci kılavuzuna ek olarak bu kılavuzuna da bakın. 775-Land paketindeki entegrasyon videosındaki Kutulu Intel işlemci, kurulum işlemini kutulu bir Intel® Masaüstü Anakartı kullanarak gösterir (mekanik kurulum yordamları, 775-Land Package işlemcisindeki ıntel® Pentium® 4 ve ıntel® Pentium® D işlemci) ile aynıdır. Ayrıca, aşağıdaki bilgiler, sistem tümleştiricilerine, 775-Land paketindeki Kutulu Intel Core 2 Duo işlemciye dayalı bir sistemi başarıyla tümleştirmeyle yardımcı olur.

Kurulum talimatları

Intel® LGA775-based Işlemcilerin ATX kurulumu

İşletim sistemi desteği

Intel® mimarisi için tasarlanan, neredeyse tüm modern işletim sistemlerine Kutulu Intel® işlemci desteği vardır, ancak bazıları için belirli sürümler veya işlemci destek dosyaları gerekebilir. Microsoft Windows Vista * ve Microsoft Windows * XP (SP2), Intel® işlemcisini destekler. Ayrıca, Linux * dağıtımları işlemci için destek sunar. Diğer tedarikçiler, işletim sistemlerinde Intel Core 2 Duo Işlemciyi destekliyor olabilir. Sistem tümleştiricileri, seçili oldukları işletim sisteminin Intel Core 2 Duo Işlemcisini desteklediğini doğrulamalıdır.

Intel® 64 için işletim sistemi desteği, nasıl belgeli Intel® 64 bulunabilir.

Yazılım optimizasyonu

Çoklu iş parçacığı için optimize edilen uygulamalar, iki çekirdekli bir işlemcide daha fazla faydalanabilir. Ek en iyi duruma getirme gerekmez.

SSE3 talimatlarını, Grafik Hızlandırıcıyı, ses donanımı ve yazılımı ve diğer sistem kaynaklarını kullanan belirli Sürücüler, önemli performans kazanımı yaşayabilirler. Grafik kartı tedarikçileri, genellikle yeni sürücü sürümleri ile yapılan destek değişikliklerini vurgular. Satıcının Web sitesinden en yeni sürücüleri indirin ve kurun. Ayrıca, sürücü sürümünün Intel Core 2 Duo Işlemci için en iyi duruma getirme içerdiğini da doğrulayın.

Birçok uygulama, Intel Core 2 Duo işlemciye yönelik belirli iyileştirmeler sayesinde 64 bit bilgi işlem özelliğinden da faydalanır. Intel 64 avantajlarından faydalanmak için, işlemcilerden ve aygıt sürücülerinden işletim sistemlerine, araçlara ve uygulamalara kadar tüm donanım & yazılım çözümü yığını gerekir. Mevcut Intel 64 desteği için yazılım satıcınıza başvurun.

Sistem performansı, doğru işletim sistemi ve sürücü kurulum işlemlerinden önemli ölçüde etkilenir. Örneğin, çoğu Microsoft işletim sistemini yükledikten sonra en yeni Intel® Chipset yazılımı yükleme uygulaması kurmak, diğer sürücülerin yüklenmesinden önce, çip seti için doğru sürücülerin yüklenmesini sağlamak için önemlidir. Sistem tümleştiricileri, kutulu Intel Core 2 Duo işlemci tabanlı sistemlerin en iyi şekilde yapılandırılmasını ve entegre olduğunu onaylamalıdır.

Sonuç

Kutulu Intel işlemci tabanlı sistemler, uygun entegrasyon gerektirir. Bu belgedeki yönergelere uyan sistem tümleştiricileri, daha yüksek kaliteli sistemler sunarak müşteri memnuniyetini daha iyi alacaktır.

 1. Gelişmiş Intel SpeedStep teknolojisinden güç tasarrufu, sistem kullanımına ve tasarımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir.
 2. Yürütme devre dışı bırakma bit işlevini etkinleştirmek, işlemciye sahip bir BILGISAYAR gerektirir ve çalıştırma devre dışı bırakma özelliği, destekleyen bir işletim sistemi Sisteminizin yürütme devre dışı bırakma bit işlevini kontrol ederek BILGISAYARıNıZı üreticinizle görüşün.
 3. Intel 64, işlemci, çip seti, BIOS, işletim sistemi, aygıt sürücüleri ve Intel 64 için etkinleştirilen uygulamalar içeren bir bilgisayar sistemi gerektirir. İşlemci, Intel 64 özellikli BIOS olmadan çalışmaz (32 bit işlem dahil). Performans, donanım ve yazılım yapılandırmalarınıza bağlı olarak değişir. Intel 64 ' i destekleyen ve daha fazla bilgi için sistem satıcınıza danışarak ilgili ayrıntılar hakkında daha fazla bilgi için.