Makale Kimliği: 000027820 İçerik Türü: Ürün Karşılaştırması Son Revizyon: 16.07.2021

Intel® Xeon® E5 İşlemciler ve Intel® Xeon® cpu'lar arasında Önbellek Belleği Farkı

Özet

Bu makale, bir Ölçeklenebilir İşlemcinin L3 önbelleği Intel® Xeon® ve değerin neden L1 önbellekten daha yüksek olduğu ile ilgili bilgiler içerir.

Açıklama

Yeni E5 İşlemciler ve Ölçeklenebilir Intel® Xeon® arasında Intel® Xeon® vardır.

Çözünürlük

Farklı önbellek hiyerarşisi beklenir. Önbellek hiyerarşisi, Ölçeklenebilir işlemci aileleri için daha yeni Intel® Xeon® mimarisinde değiştirildi.

Önbellek hiyerarşisi değişiklikleri nedir?

Önceki mimarilerde (Intel® Xeon® E5 v4 İşlemci ailesi gibi):

  • Orta düzey önbellek (MLC veya L2 olarak da bilinir) çekirdek başına 256 KB'dır.
  • Son düzey önbellek (L3 olarak da bilinir), çekirdek başına 2,5 MB'lık paylaşımlı ve kapsayıcı bir önbellektir.

Intel® Xeon® Ölçeklenebilir İşlemci ailesinin mimarisinde, önbellek hiyerarşisi çekirdek başına 1 MB'lık daha büyük bir MLC ve çekirdek başına daha küçük bir paylaşımlı dahil olmayan 1,375 MB LLC sağlamak için değişmiştir. Daha büyük bir MLC, MLC'ye isabet oranını artırarak daha düşük etkili bellek gecikmesine neden olurken, ağ ara bağlantısı ve LLC için talebi de düşürer. LLC için kapsayıcı olmayan bir önbelleğe geçiş, çipte genel önbelleğin kapsayıcı bir önbellek yerine daha etkili kullanımını sağlar.

Ek ayrıntılar için, Ölçeklenebilir İşlemci Ailesi Teknik Bakış Intel® Xeon® Önbellek HiyerarşiSi Değişiklikleri bölümüne bakın.

Yasal Uyarı

1

Bu sitedeki tüm gönderiler ve içerik kullanımı Intel.com Kullanım Koşullarına tabidir.

Bu sayfadaki içerik, orijinal İngilizce içeriğin insan ve bilgisayar çevirilerinin birleşiminden oluşur. Bu içerik size kolaylık sağlamak ve genel bilgi vermek için sunulmuştur ve eksiksiz veya hatasız olmasına güvenilmemelidir. Bu sayfanın İngilizce versiyonu ile çevirisi arasında herhangi bir çelişki olması durumunda İngilizce içerik geçerli ve üstün sayılmalıdır. Bu sayfanın İngilizce versiyonunu görüntüleyin.