Intel® VMD Özellikli Bir Platformda Intel® RST ILE RAID veya Intel® Optane™ Belleği Yapılandırma

Belgeler

Yükleme ve Kurulum

000057787

28.07.2021

Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) sürücü sürümü 18.0 ve daha yenisi Intel® Volume Management Device (Intel® VMD) teknolojisi özellikli platformları destekler.

Intel® VMD RAID ve bellek hacimlerinin daha iyi yönetimi için Intel® RST yapılandırmanın Intel® Optane™ yoludur.

Uygun HW ve BIOS desteği, şu anda yalnızca tamamen yapılandırılmış ve kullanıma hazır Intel® Core™ İşlemci tabanlı mobil 11. Nesil teknolojili sistemlerde mevcuttur.

Not
 • Sistem satıcısına başvurmadan BIOS veya RAID/Intel® Optane™ bellek birimlerinde değişiklik yapmak önerlmemektedir.
 • Bu makaledeki adımlar, işletim sistemi yok olan bir sistemi yapılandırmak için gereken adımları açıklar. Açıklanan BIOS değişiklikleri, işletim sistemi yüklendikten sonra kurulmamalı, çünkü bu erişilemez bir Önyükleme Aygıtı mavi ekranı ile sonuçlanabilir.
 • Bir etikette veya satıcı sitesinde Intel® Optane™ Bellek Hazır olarak not alınan platformlar, bu makalede açıklanan uygun BIOS'u Intel® VMD veya uygun BIOS'u desteklemektedirler anlamına gelmez.

Aşağıdaki adımlar, hızlı depolama yönetimi için HW/BIOS desteklenen sistemlerin Intel® RST ve yapılandırılması Intel® VMD. Bu yalnızca sistem tedarikçileri ve uzman kullanıcılar için bir referanstır.

Adım 1: Sürücüyü indirin
 • Şu şekildedir: Intel® RST 18.0 veya daha yeni sürücüler İndirme Merkezi'nde üç paketle gelir.
  • SetupRST.exe:Sürücüyü kuran, eski uygulamaları kaldıran ve Intel® Optane™ Bellek ve Depolama Yönetimi uygulamasını kurma seçeneği sağlayan tam Windows kurulum programı
  • Aşağıdaki paketler yalnızca sürücü dosyalarını içerir ve Disketi Var işlemiyle kurulmalı:

   • F6flpy-x64(Intel® VMD).zip:Yalnızca VMD özellikli platformları hedef alan yeni sürücü paketi. Sürücü ikili değeri iaStorVD.sys'tir.

   • F6flpy-x64(Non-Intel® VMD).zip:Bu sürücü paketi, VMD etkin olmayan veya VMD desteklemeyen platformları hedefler. Sürücü ikili değeri iaStorAC.sys'tir.

 • SetupRST.exe ve f6flpy-64(Intel® VMD) paketlerini bir USB flash sürücüsüne indirin. (f6 paketinin sıkıştırmayı kesin.). OS Kurulum işlemi sırasında kullanım için bir yana bırakın.

Adım 2: Sistem BIOS'u
Not
 • Menüde mevcut ayarlar ve konum değişebilir. Kullanılan platforma ilişkin belirli bilgiler için sistem kılavuzuna veya satıcının destek sitesine başvurun.
 • Intel® RST bir UEFI işletim sistemi kurulumu gerektirir. Devam etmeden önce Önyükleme Seçeneği ayarı UEFI olmalı.
  • Eski Önyükleme Seçeneği, işletim sistemi yazılımla birlikte yüklendikten sonra arızalara Intel® RST olur.

Depolama aygıtlarının Denetleyici tarafından yönetilmalarına izin vermek için aşağıdaki alanların Intel® VMD gerekir:

 1. Platform için VMD Kurulum Menüsünü bulun ve Etkinleştir'i seçin.
 2. Mevcut depolama bağlantı noktalarından, aygıt içeren bağlantı noktaları için Etkinleştir'i seçin ve Intel® RST.
 3. Bunun Denetleyici Denetleyici tarafından yönetilmalarını etkinleştirmek için SATA Intel® VMD seçin.

VMD Setup Menu

Adım 3: İşletim sistemi yükleyin (Windows® 10 64-bit)

Işletim sistemi kurulum işlemi sırasında, Intel® RST Denetleyici altında yönetilen sürücüleri algılamak için uygun f6flpy VMD sürücüsünün Intel® VMD gerekir.

Daha önce indirilen sürücüyü içeren USB sürücüsüyle, aşağıdaki ekranda işletim sistemi kurulumu sırasında şu adımları izleyin:

OS installation

 1. Yükleme sürücüsüne basın.
 2. Gözat'a basın.
 3. F6 sürücüsünü içeren USB sürücüsünü seçin ve sürücüyü içeren klasörü genişletin. Tamam'a basın.
 4. iaStorVD.sys sürücüsünün vurgulu olduğundan emin olun ve Next tuşuna basın.
 5. OS kurulumu için sürücüyü seçin ve Next tuşuna basın.
Adım 4: İşletim sisteminde

İşletim sisteminden sonra, Intel® Optane™ Bellek ve Depolama Yönetimi uygulaması RAID/bellek birimlerinin yönetimi için Microsoft Store* üzerinden Intel® Optane™ gerekir.

Setup.exe, gerektiğinde Windows'un içinde gelecek kurulumlarda kullanılabilir.

Not
 • Yeni Intel® RST VMD sürücüsü, kurulumdan sonra kaldırılamaz/kaldırılmaz. Bu, erişilemez bir Önyükleme Aygıtı mavi ekranı ve olası veri kaybına yol açabilir.
 • VMD aygıtı, VMD aygıtın dağıtılacağı bir platformda her zaman etkindir. VMD'nin herhangi bir cihaza sahip olmadığının olası bir yapılandırması vardır. Boş bir VMD yapılandırmasıdır. Bu nedenle, RST VMD sürücüsü Windows Aygıt Yöneticisi'nde sarı bir patlama cihazından kaçınmak için her zaman böyle bir platformda kurulur.