Denetim Merkezi İş Merkezi hakkında Intel® Killer™ Sorulan Sorular

Belgeler

Ürün Bilgi ve Belgeleri

000058936

05.01.2022

Ayrıntılar için baş konuya tıklayın:

Denetim Merkezi Intel Killer Nedir? Denetim Merkezi Intel Killer ne iş yapıyor?

Intel Killer Kontrol Merkezi, en hızlı ve kritik uygulamalarınızı bant genişliğinize ilk erişime sahip olmak için uygulamalarınızı inceleyen ve öncelik ayar eden programdır. Bu olmadan, İnternet bağlantınızı kullanan her uygulama eşit şekilde kullanılır; bu da çok daha yavaş hızlara neden olabilir. Örneğin, veri bakımından yoğun bir oyunu oynadığınız, aynı zamanda Bir YouTube videosu yayınladığınız ve büyük bir dosya indirladığınız söylense de. Ana Intel Killer Kontrol Merkezi olmadan, oyun deneyiminiz bant genişliğini eşit olarak paylaşması gerekirken bazı sorunlar olabilir. Intel Killer Kontrol Merkezi ile oyun, istediği tüm bant genişliğine sahip olacak ve video yavaşlar (yani büyük olasılıkla biraz daha fazla arabelleğe biner ve daha sonra doğru şekilde çalışır) ve indirmeniz en düşük önceliktir.

Bir yayın videosu izliyorsanız ancak oyun değil de, o yayın videosuna öncelik verilecektir; bu da önemli ölçüde sorunsuz oynatımı ve daha az tamponlama ile sonuç verir

Denetim Merkezi Intel Killer nasıl çalışır?

Veri Intel Killer, her veri paketine alır ve bir öncelik atar. Öncelik ne kadar yüksek olursa (en yüksek 1 ile) o özel veri paketi o kadar çabuk makinenize çıkar. Bu önceliklendirme, yanıtın daha hızlı geri dönmesine de neden olur. İnternet uygulamaları ve hizmetlerin çoğu büyük aktarımlara değil, çok sayıda küçük transfere bağlı olduğu için bu paket siparişinin genel etkisi, oyun, video akışı ve internette gezinmeyi geliştirebilir ve gecikme süresini önemli ölçüde iyileştirilmiştir.

Bağlantım ihtiyaçlarıma göre yeterince hızlı olsa bile bu yardımcı olabilir mi?

Evet. ISP tarafından sağlanan internet hızınız ve çevrimiçi hız testlerinin sonuçları, yalnızca küçük veri paketlerinin ne kadar hızlı aktarıldıklarının bir göstergesidir. Bu değerler karşılaştırma için ve bağlantının sağlıklı olup olmadığını bilmek için kullanışlıdır; ancak internet bağlantınız, ağ bağdaştırıcınız, ağ ekipmanınız ve modeminiz ne kadar hızlı olursa olsun, hala yayınlarda veri gönderir ve alır. O yayın içindeki paketleri sipariş etmek, daha düşük gecikme süresinden yararlanabilecek uygulama ve hizmetlerden önemli ölçüde daha yüksek hızlara yol sağlayabilir.

Veri Merkezi Denetim Merkezi'nde neden hız Intel Killer ayarlasam? Bilgisayarım mümkün olduğu kadar fazla bant genişliği kullanmak daha iyi değilmi?

Denetim Intel Killer, yüksek öncelikli uygulamalarda veya hizmetlerde gecikme süresini minimuma indirmek için düşük öncelikli bir uygulamanın veya servisin yavaşlatilmesi gerektiğini belirlemek için Ayarlar menüsündeki hız sınırlarını kullanır. Hız sınırı ayarı, mevcut şartlara göre dinamik olarak da ayarlansa da, ayarlamalar yapmak gerekip gerek olmadığını ölçen bir temel sunar. Örneğin hız sınırlarınız 500 Mb/sn olarak ayarlanmış şekilde ise ve tam 500 Mb/sn'yi kullanarak Bir Steam indirmesi yapacak olursunuz ve oynamak için başka bir oyun yükleyebiliyorsunuz, Intel Killer Kontrol Merkezi, oyun için veri paketlerinin gecikme süresini mümkün olduğunca azaltmak üzere bol bant genişliğine sahip olduğundan emin olmak için Steam indirmesini biraz da kısıtlar. Bu etki biraz ISP'nize bağlıdır ve bazı ISP'ler büyük miktarda veri indirerek bağlantınıza yanıt hızını yavaşlat eder. O durumda, büyük dosyanın indirme hızını telafi etmek için Killer Control Center'i kullanabilirsiniz. Denetim Merkezi'nin Intel Killer menüsündeki kaydırıcılar, ayarladığınız sınırların yüzdelerine dayalıdır.

Yönlendiricim zaten iyi çalışan bir QoS (Hizmet Kalitesi) sistemine sahip. Yönlendiricimin QoS'Intel Killer kontrol merkezi avantajından yararlanabilir miyim?

Evet. Intel Killer Kontrol Merkezi istemci tarafı bir QoS uygulaması gibi görünebilir ve gerekirse, kurulu olduğu makine için bu amaca hizmet olabilir; ancak asıl güç bilgisayarınızdan toplanan bilgiler kullanılarak veri paketlerinin sipariş gereksinimlerini karşılar. Killer Control Center, hangi web sitelerinin ve uygulamanın bağlantıda olduğunu algılayarak bunlara uygun olarak öncelikleri belirlemeli. İnternet Yönlendiricisi ve modem QoS sistemleri bu bilgilere sahip değildir ve aynı doğruluk düzeyine sahip paketleri önceliklendirmez. Yönlendirici ve modem QoS sistemleri, yalnızca IP veya bağlantı noktası numarasına göre öncelikleri belirlemeli ve genellikle doğru şekilde çalışmak için ayrı ayrı uyarlanmış olmalıdır. Denetim Intel Killer tüm bunları otomatik olarak ve çok daha hassas bir şekilde yapar.

Mevcut bant genişliğinizin tam kullanımına yakın bir kullanım elde edersiniz, Killer Kontrol Merkezi daha düşük öncelikli uygulamaları ve hizmetleri önce kısıtlar. Ayrıca, her uygulama, hizmet veya bağlantı noktası için ayrı ayrı kurallar kurulmasını gerektiren yalnızca yönlendirici QoS'nin kullanımına kıyasla, bilgisayarınızın veri akışları hazırken üzerinde ayrıntılı denetim de kurabilirsiniz. Bu özellik son derece kullanışlı olabilir. Örneğin, bir oyun için büyük bir güncelleme başlatıyorsanız ancak diğer herkes için ağı yavaşlatmak istemiyorsanız, Intel Killer Kontrol Merkezi'nde kaydırıcıyı maksimum %80'e kadar kaydırarak indirmenin diğer herkesin bant genişliği üzerindeki etkisini tamamen kaldırarak hareket ettirebilirsiniz. Yalnızca yönlendirici tabanlı QoS'nin kullanımından farklı olarak, bu işlem yönlendiricinizin kullanıcı arayüzünde oturum açma, belirli bir kural oluşturma, tanımlama ve yönlendiricinizi yeniden başlatmaya gerek olmadan yapılabilir.

Intel Killer Kontrol Merkezi'nin önceliklendirmesi, yönlendirici tabanlı QoS'den de daha üstündür; bant genişliği sınırınızı aşıncaya kadar bu yönlendirici tabanlı QoS genellikle daha düşük öncelikli uygulamaları veya hizmetleri daraltmaz. O zaman bile ayarlamalar yapılırken zaman vardır ve bant genişliğiniz her zamanki gibi yüksek değilse; örneğin, ISP'nize olan bağlantınız son test edildiği kadar iyi değildir, yönlendirici tabanlı QoS genellikle tipik olarak bir arızadır. Veri Intel Killer, ayarlar sayfasında ayarladığınız sınırların yanı sıra bant genişliğini dinamik olarak ölçebilir.

Ağ Intel Killer yalnızca Denetim Merkezi olmadan çalışır mı? Sürücülerin INF sürümü mü, yalnızca sürücü içeren bir paket mi?

Evet, ancak bağdaştırıcının en iyi özelliklerini kaçırıyoruz!

Güncel Windows Intel Killer 10 (1803+) sürümleriyle desteklenen tüm Intel Killer Kablosuz ve Ethernet bağdaştırıcıları için en yeni® Denetim Merkezi'nde en yeni sürücüleri bulabilirsiniz.

Intel Killer Control Center'ı yüklerken sorun duyarsanız en yeni sürümünü temiz yüklemeyi öneriyoruz.

Burada yer almayan bir sorum var mı? Eğer uygun ise, aşağıdaki mavi banner'da yer alan Destek ile İletişime Geçin bağlantısını kullanarak bize ulaşın.

İlgili konular
Temiz kurulum Intel® Killer™ en önemli Kontrol Merkezi sorunlarını çöz
Intel® Killer Control Center'ı Güncellerken veya Yüklerken Sorunlar